dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 14
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 402

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Dla mnie to już hardcore Najlepiej policzyć OZC i niech już osoba się tym zajmująca doradziła coś. Gdzie warto dołożyć izolację, a gdzie nie.
    Jaki hardcore....? Ma być energooszczędny to i dobrze zaizolowany.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie wiem jednak po co pchać się w gaz... Aha, okna ciepły montaż 3 szyby.
    jak gaz - to reszta odpada.. kominki itp..
    jak kominek - to nie inne rzeczy.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    jak gaz - to reszta odpada.. kominki itp..
    jak kominek - to nie inne rzeczy.
    Możesz jaśniej?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Chodziło mi o nie mnożenie systemów grzewczych. Jeśli gaz - to wystarczy sam, bez dodatkowych -np solarów.
    Może jeszcze zostać pellet, wtedy też masz jeden system grzewczy.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Chodziło mi o nie mnożenie systemów grzewczych. Jeśli gaz - to wystarczy sam, bez dodatkowych -np solarów.
    Może jeszcze zostać pellet, wtedy też masz jeden system grzewczy.
    System ogrzewania będzie jeden - gaz. Kominek do palenia rekreacyjnego i/lub awaryjnego w razie W.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Słucham, słucham
    Ok, podsumowując mam chyba wszystko co jest potrzebne architektowi do projektowania w kontekście wysokości ścianki kolankowej i pomieszczeń - ma zmieścić 30 cm ocieplenia w podłodze parteru, 10 cm w podłodze piętra i 35 cm w dachu. Grubość ocieplenia fundamentów zawsze można zmienić już na etapie wykonania, bo tutaj nie wiem jeszcze ile dać
    P.S1. Czy przy takich założeniach zmieści mi wykonawca kanały WM w podłodze piętra?
    P.S2. Zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie zaprojektować w kotłowni normalnego komina (na ten moment ma być rurą przez ścianę) gdyby w przyszłości trzeba było zmienić rodzaj ogrzewania.
    P.S3. Byłem zwolennikiem lanych skosów na poddaszu bo lepsza szczelność, bo masa akumulacyjna, a teraz mam coraz więcej wątpliwości po rozmowie z potencjalnym wykonawcą. Co myślicie?
    P.S4. Czy nie pominąłem czegoś istotnego, co musi być zaplanowane teraz na etapie projektu?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 06-10-2017 o 13:24

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    i 35 cm w dachu
    35 cm bym się trzymał jako minimum. Między krokwie pójdzie albo 15, albo 18cm zależy jaka będzie krokiew- nie oszczędzał bym na przekroju, inaczej nie projektuję jak na C18 i wtedy mam "spokój" z wytrzymałością, bo on się nawet na deskach nie zawali, ale jak zacznie pękać GK- na poddaszu, przez przemieszczenia konstrukcji, to nie jest wesoło. Pod krokwie wyjdzie 20cm izolacji.
    P.S1.
    to trzeba dobrze rozplanować - ślepy sufit ? lub zabudować narożnik i w prostokątnej obudowie GK położyć rurę, to opcja awaryjna.
    P.S2.
    To zostaje pellet, już teraz jako aleternatywa dla gazu.. ile na starcie mniej ? 5kzł kominy podobne..
    Choć budując komin - izolacja + rurki do odzysku ciepła- zeń całkiem sporo przy pelecie.
    P.S3 wtedy dasz nad EPS"a i cały dom będzie EPS"swy.. w mojej galerii jest zdjęcie z docieplania właśnie skosów- nie ma czego zepsuć.. sam wykonasz izolację poddasza wtedy. Jak moi Rodzice, jako amatorzy sobie poradzi z szalowaniem i wylaniem stropu - 120 betoniarek poszło betonu z "pospółki" żwiru - prosto z Sanu Tylko trzeba zaplanować tak skos, aby zmieściło się te 30-40EPS"a białego 40, szarego 30 .mniej więcej lambda tak jak cm ..
    0,031 = 31cm a 0,045 45cm.. wtedy masz te same parametry na to siata i klij
    P.S4
    Wypadało by dom poskładać jako BIM - wtedy większość rzeczy wychodzi ...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.
    Przy lanych skosach dałbym 20 cm styropianu pod krokwie i 15 między. Tylko jak to przed gryzoniami zabezpieczyć, szczególnie przy krokwiach ciężko będzie "wepchnąć" siatkę na tyle szczelnie, żeby mysz się nie wdarła.
    Na awaryjny komin to chyba jednak tylko zaprojektuje fundament, nie będę budował go "na zapas".

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Siatka i klej, nawet po krokwiach z góry- jeśli nie będziesz suszył zboża i innych rzeczy na strychu -to nic Ci nie grozi-
    szczelnie siatka i klej. dajesz EPS'a na beton, później między krokwie i na to siatkę i klej jak bym się źle wcześniej wypowiedział
    Inaczej zostaje montaż pastucha przeciw kuną, ale problem tyczy się każdej izolacji .. bacznie obserwuje u Rodziców ten fragment izolacji(jest totalny zakaz suszenia jakiś płodów rolnych i problem obecności mysz ustał). a boki izolacji są bez osłony ..czekają na resztę izolacji
    Może jeszcze w tym roku uda się komin docieplić = lepsza akumulacja + lepszy ciąg ..
    Rozważ, tylko czy Ci nie pasuje bardziej pelet w takim układzie?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Nie pelety nie rozważam, z resztą MPZP wyklucza paliwa stałe.
    Pokrycie krokwi siatką i klejem nie zaszkodzi drewnu?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie drewno kocha wszystko co betonowe mam stare deski po szalunkach.. z 1938 roku
    Oczywiście, jak włożysz krokwie- z których się woda leje .. muszą mieć mniej jak 20% tzw powietrznosuche.
    Po pół roku leżakowania, stąd tak ważne - abyś miał dobry projekt i zestawienie drewna z dachu - zamawiasz już, zresztą
    pierwsze co robię, zaczynam od dachu i koś idzie i sobie już więźbę rezerwuje, wtedy ma na tyle suchą - że grzyb nie grozi.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Ja to miałem plan, żeby z własnego lasu drewno na więźbę i pozostałe pozyskać, ale logistycznie nie dam chyba rady ogarnąć tematu - las 200 km od mojego miejsca zamieszkania, 240 km od domu Taty. Chyba, że się trafi jakiś chętny, który kupi 2-3 ha na pniu i przy okazji wytnie i wysuszy...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    U - fajnie Ci.. mi by się teraz las po dziadku przydał - był do sprzedania.. później .. dorodne jodły- był by komplet..
    Praktycznie, mając takie zasoby - zrobił bym cały system aby skorzystać z surowca.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Może się uda - fajnie byłoby mieć swoją wysuszona wiezbe, bo to co tartakach to ... sam wiesz.
    P.S. Coraz częstsze występowanie orkanów jak ten Ksawery przemawia za lanymi skosami - może jednak warto ...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Zależy jaka więźba dachowa a może cały dom ? przecież →http://www.archiblogia.pl/ekskluzywn...domu-w-alpach/ zobacz jakie timbery
    https://www.youtube.com/watch?v=7_Gdp5255kw to mnie w najbliższym czasie czeka niestety, drewno muszę dokupić

  16. #16

    Domyślnie

    Ja tam nie rozumiem dlaczego na podłogę każecie dać więcej ocieplenia niż na ściany, które mają bezpośrednią styczność z najniższą temperaturą. Przecież temperatura gruntu nie jest taka niska, żeby ładować tam 30 cm! Co więcej ciepło wędruje do góry, stąd zgadzam się, aby w sufit/skosy dać te 35 cm.

    Ja u mnie dawałem 20 cm to wszyscy pukali się w czoło Chociać fakt, dałem płyty PIR 12 cm o wsp. U=0,22 + styropian grafitowy 8 cm na to. Polecam kupić takie płyty w II kategorii (cena podobna do styro, a są mega twarde). Minus to naprawdę ciężkie układanie tego.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    To ile dałbyś w podłogę styropianu. Weź też pod uwagę, że planuję podlogowke i nie chcę grzać ziemi

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Co więcej ciepło wędruje do góry, stąd zgadzam się, aby w sufit/skosy dać te 35 cm.
    Przez przenoszenie - cieple powietrze ..ale różnica jest
    niewielka.. Rsi w górę wynosi 0,1 m2K/W a w dół 0,17 m2K/W jako dodatkowy opór cieplny przegrody - stąd sumując opory - 1mm blaszana "ściana"
    nie ma gorszego U niż 5,9 W/m2K..
    Ja u mnie dawałem 20 cm to wszyscy pukali się w czoło Chociać fakt, dałem płyty PIR 12 cm o wsp. U=0,22 + styropian grafitowy 8 cm na to. Polecam kupić takie płyty w II kategorii (cena podobna do styro, a są mega twarde). Minus to naprawdę ciężkie układanie tego.
    Pir 12 cm będzie mieć U = 0,18 W/m2K .. → 1/5,45m2K/W → 0,12m /0,022 W/mK.. odwrotnie do właśnie lambdy - współczynnika przewodzenia ciepła.
    30 cm imo jak najbardziej, aby gruntu nie ogrzewać dłuższa droga do fundamentu, plus jeszcze dylatacja wylewki - z ogrzewanie podłogowym = pełnia szczęścia..

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Przez przenoszenie - cieple powietrze ..ale różnica jest
    niewielka.. Rsi w górę wynosi 0,1 m2K/W a w dół 0,17 m2K/W jako dodatkowy opór cieplny przegrody - stąd sumując opory - 1mm blaszana "ściana"
    nie ma gorszego U niż 5,9 W/m2K..
    Pir 12 cm będzie mieć U = 0,18 W/m2K .. → 1/5,45m2K/W → 0,12m /0,022 W/mK.. odwrotnie do właśnie lambdy - współczynnika przewodzenia ciepła.
    30 cm imo jak najbardziej, aby gruntu nie ogrzewać dłuższa droga do fundamentu, plus jeszcze dylatacja wylewki - z ogrzewanie podłogowym = pełnia szczęścia..
    Możesz wyjaśnić te obliczenia, bo ciężko coś zrozumieć
    Jak wychodzi moja izolacja (12 cm x 0,022 + 8 cm x 0,031) w porównaniu do 30 cm styropianu?
    Przy 30 cm to nie będzie podłoga siadać?

    @kemot_p
    Pisz np. do asolta w sprawie OZC i niech Ci wyliczy straty przy 20 cm, 25 cm i 30 cm. Zobaczysz sobie, czy warto dać więcej czy nie (sens ekonomiczny).
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Możesz wyjaśnić te obliczenia, bo ciężko coś zrozumieć
    Jak wychodzi moja izolacja (12 cm x 0,022 + 8 cm x 0,031) w porównaniu do 30 cm styropianu?
    Przy 30 cm to nie będzie podłoga siadać?

    @kemot_p
    Pisz np. do asolta w sprawie OZC i niech Ci wyliczy straty przy 20 cm, 25 cm i 30 cm. Zobaczysz sobie, czy warto dać więcej czy nie (sens ekonomiczny).
    Tam gdzie grzejesz dajesz najwięcej. Chcesz podłogówkę to daj minimum 30 cm. Nie patrz też ile teraz robi to różnicy popatrz w przyszłość. Kto wie kiedy jakie będą koszty... Grunt bardzo dobrze odbiera ciepło.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 11 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony