dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 286
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie Dziennik budowy „Dom pod Morwą” – czyli moja przygoda z budową.

    Witam , w moich skromnych progach.
    Zawitałeś lub zawitałaś do mnie, więc rozsiądź się wygodnie i startujmy w moją przygodę.
    Na początku 2014 roku zawitała w mojej głowie myśl – „wybuduję dom” , prosta myśl która napędza mnie do dziś. Przemyślałem możliwości jakie posiadam oraz jakie przeszkody staną przede mną.Czysta prosta analiza tego co wiem, posiadam oraz głęboki wdech do dodania odwagi połączona z nieświadomością i niewiedzą. Ot to cała geneza mojej nowej misji na najbliższe miesiące lub lata .W końcu dorosłem do tej decyzji aby zacząć budowę domu więc wystartowałem w poszukiwaniu mojej (naszej) działki. W najbliższej okolicy naszego 65 tyś. miasta jest jest około 7 wiosek, w których można było znaleźć coś atrakcyjnego. Jednak większość odpadła z automatu, a to ceny z kosmosu, a to nieprzyjemny zapach z cukrowni lub z masarni. Zawsze coś. Jednak znajomi pomogli, kolega z pracy pochwalił się, iż jego kuzyn ma do sprzedania działkę w atrakcyjnej cenie oraz w ciekawym miejscu.
    Po obejrzeniu jej, utwierdziłem się że muszę ją mieć. Więc JĄ MAM .
    DZIAŁKA
    Działka jest niemal kwadratowa o wymiarach 30x35 metrów co daję nam przestrzeń do "zabawy" wielkości około 10 arów.

    Idealnie podpasywało nam umiejscowienie działki, zaledwie kilometr od granicy sąsiadującego miasta oraz 300 m do przystanku MPK i niedalekiej okolicy szkoła podstawowa z gimnazjum a także placówka medyczna. Dodatkowo sąsiadujący inwestorzy posiadają dzieci w podobnym wieku co my. Uzbierała się ciekawa gromadka ośmiorga dzieciaków.
    zima

    lato

    DObra, na razie to tyle reszta w następnym postcie.

    Pozdrawiam
    Tomasz


    P.S.
    Komentarze mile widziane - można bazgrać w dzienniku.

    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 27-11-2015 o 18:54

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    DOM

    Główne moje założenia to wybudować dom systemem gospodarczo - kontraktowym za rozsądne pieniądze.Starałem się obniżyć koszty rezygnując z elementów nie do końca przemyślanych konstrukcyjne pod względem ekonomicznym.

    A teraz parę słów od ARCHON na temat projektu "Dom pod Morwą"

    LINK:
    http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m2361f70577cab
    lub poniżej:
    "Wyjątkowo ekonomiczny w budowie i eksploatacji projekt domu parterowego, o prostej bryle oraz efektownym wykończeniu elewacji. Wnętrze charakteryzuje się czytelnym podziałem stref użytkowania. Jasny salon mieści zarówno część wypoczynkową z wygodnymi kanapami przed kominkiem i kinem domowym, jak też jadalnię z rodzinnym stołem. Duże przeszklenia powiększają optycznie salon oraz naturalnie łączą dom z ogrodem. Atutem kuchni jest możliwość zastosowania wysokiej zabudowy oraz duża ilość blatów roboczych. Strefa nocna mieści trzy wygodne i jasne sypialnie, ogólnodostępną łazienkę, toaletę oraz schowek. Sypialnia rodziców posiada wyjście na taras. Część gospodarcza domu to kotłownia na paliwo stałe, łącząca kuchnię z wiatrołapem."

    Wizualizacja



    Rzut


    Elewacje


    No i tyle w temacie mieli do powiedzenia autorzy.

    TERAZ MOJA INICJATYWA W PROJEKT

    Zmian jakie dokonałem w projekcie wynikają z bardzo długiej analizy projektu. Modyfikowałem w nim dosłownie wszystko jednak zawsze wracałem do oryginalnego projektu. Doszedłem do wniosku że projektant przemyślał projekt pod względem funkcjonalnym dlatego moje zmiany pod tym względem są minimalne:

    Moje zmiany:
    - zrezygnowałem z dwóch okienek od strony północnej
    - zamieniłem schowek na garderobę
    - zmiana okna w sypialni rodziców z 200/220 na 200/150
    - skrócony taras
    - zmieniłem kocioł gazowy na eko-groszek (rozważana jest pompa ciepła PW)
    - zmieniłem konstrukcję dachu na wiązary kratowe z poddaszem nieużytkowym zamiast stropu drewnianego z więźbą tradycyjną.
    - zmieniłem konstrukcję ścian nośnych na działowe dzięki zmianie stropu i więźby ( rezygnacja z dodatkowych fundamentów)
    - zmiana ganku z betonowej konstrukcji na konstrukcję drewnianą.
    - dach będzie pokryty dachówką ceramiczną CREATONA Premion kolor czarny mat.
    - doszło okno na ścianie szczytowej od strony strychu.
    - podwyższony sufit nad salonem.
    RZUT po adaptacji budynku

    RZUT po zmianach podczas budowy (edit 29-07-2016)

    dla porównania projekt oryginalny:

    Na razie to tyle.

    P.S.
    Przedstawiam usytuowanie budynku na działce względem stron świata oraz miejsca przyłączy.



    Pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 29-07-2016 o 13:33

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Paprierki, pozwolenia tego typu......... sprawy ominę, nie przyjemne to i nudne oraz dłuuugo trwa.
    Projekt mam już "prawie zaadaptowany" a pierwszego października składamy papierki o pozwolenie na budowę. No cóż ale człowiek drepcze w miejscu bo chciałby już coś podziałać. Na początku pogadałem z architektką aby dała mi plany jakie będzie zbrojenie fundamentów i w jakich ilościach po czym kupiłem pręt fi 8 na strzemiona oraz pożyczyłem giętarkę od wujka małżonki i zacząłem działać - co prawda na razie powolutku sobie wyginam strzemionka ale nic się nie pali więc w wolnym czasie GNĘ. ( fotki z gięcia zamieszczę we wtorek).

    Ok, teraz trochę o pracach na działce. Z racji tego że na dużej części działki jest sad trzeba było podjąć pewne kroki i pozbierać trochę owoców po czym powycinać drzewka, które będą kolidowały z domem. Tak więc telefon do szwagra i umawiamy się na piątek rano aby działać z drzewem.
    Roboty niby nie było za wiele bo zaledwie 8 drzewek jednak w naszym posiadaniu jest piła trochę nieprofesjonalna jednak bardzo dzielna.
    Fotorelacja:












    To było w piątek, a w sobotę dopiero poruszyliśmy ziemię .
    Pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 20-09-2015 o 18:01 Powód: literówki :P

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Wstępne prace ziemne.
    Wyciągnąłem od pani architekt mapkę z planem rozmieszczenia budynków na działce. Spisałem dane oraz rozplanowałem ściągnięcie humusu z działki. Sporo tego wyszło ponieważ założyłem że od razu ściągam humus w miejscach takich jak tarasy budynek gospodarczy z wiatą garażową oraz pod drogą dojazdową do wiaty. Jednak najpierw trzeba było wyrwać korzenie i kikuty drzew po dniu wcześniejszym.
    Tak więc z wielkim uśmiechem na ustach pan koparkowy zaczął wyrywać niczym źdźbła trawy konary z mojego gruntu . Jednak to nie wszystko, na części działki znajdował się kiedyś ogrodzony obszar dla owieczek i barana, więc trzeba było pozbyć się słupków wszelkiej maści , zaczynając od betonowych przez drewniane do stalowych. Co skończyło się odnalezieniem zardzewiałej podkowy .
    A więc start:






    I tak to na naprędce to wyglądało.

    CDN

    pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 20-09-2015 o 21:35 Powód: literówki

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    HUMUS:

    Fotostory

    Start koparki - wielkie poruszenie, nie zdawałem sobie sprawy ile to emocji, jak taki potwór zacznie rwać ziemie. Nie wspominając emocji z pierwszymi pracami.



    Tutaj rządzi inwestorka, ja tylko udaję że mam coś do powiedzenia. A na zdjęciu poniżej wydaje komendy koparkowemu.

    Koparkowy się rozgrzewa.

    Już powoli zaczynało być widać postęp prac. W pewnym momencie miałem wrażenie że robota nie posuwa się do przodu, jednak to było tylko złudzenie.

    Ziemia strasznie wysuszona i przez to strasznie kurzyło.

    To już końcówka roboty.

    A tak wygląda działka po skończonej pracy.


    Jeżeli chodzi o grunt to działka oznaczona jest jako Ps II, a to oznacza pastwiska trwałe z glebą orną bardzo dobrą. Wolałbym aby był to grunt klasy VI, jednak jak się nie ma co się lubi to się płaci za to co się ma - czy jakoś tak .

    Jak już uporał się pan koparkowy z humusem, to dokonałem odkrycia co znajduje się pod nim. W sumie nic odkrywczego ( ), ponieważ było tam to samo co na działkach sąsiednich czyli czarna ziemia wymieszana z gliną oraz mnóstwo kamieni.

    CDN

    Pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 26-02-2016 o 10:40

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar beatagl
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    okolice Dębicy
    Posty
    1.011
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Witam, wpadłam się przywitać, ładny domek się zapowiada, będę zaglądała , pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    witam kolejną parteróweczkę, coraz więcej nas
    zapowiada się bardzo ładny domekitam ,mamy bardzo podobny układ rozmieszczenia pomieszczeń

    gdybym jeszcze raz podejmowała decyzję,też zdecydowałabym się na wiązary, taniej, szybciej, a jak ktoś chce graciarię na strychu to też się da tak wiazary zaprojektować,żeby mała przestrzeń na środku była do chodzenia

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Witam radośnie i zapraszam codziennie .
    Nie sądziłem że ktoś - i do tego tak szybko - napisze w moim dzienniku.

    Domek "SŁONECZNY" był jednym z pierwszych projektów przeze mnie wybrany, oczywiście jeśli chodzi o parterówki bez poddasza. Na początku bardzo kusiły mnie dwa projekty z poddaszem użytkowym. Pierwszy był DOM PRZY ALABASTROWEJ 17 z Galerii Domów http://www.galeriadomow.pl/projekty-...trowej-17.html oraz SZTOKHOLM http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Sztokholm, dziś nie mam pojęcia co mi się w nich podobało.

    Pozdrawiam i zapraszam ponownie.
    Tomasz

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    GIĘCIE STRZEMION

    Dziś się zaparłem sam w sobie i wyrzeźbiłem ponad 200 strzemion do fundamentu domku.

    Założenia są następujące ława fundamentowa ma mieć łączną długość 65 m o przekrój 50x40 cm. Zbrojenie do niej ma się składać z 4 prętów fi 12 o łącznej długości 264 m ( waga prętów 236 kg) oraz ze 220 strzemion rozstawionych co 30 cm z pręta fi 8 ( o wadze 105 kg).
    Strzemiona wykonywałem z pręta gładkiego przycinanego do długości 120 cm z odcinków sześciometrowych. Następnie przy pomocy giętarki pożyczonej od wujka od piły mechanicznej nagiąłem 50 strzemion i miałem dość.
    wspomniana giętarkaponiżej

    Po tym doświadczeniu kupiłem nową giętarkę i dopiero w tedy robota ruszyła z kopyta.Przykręciłem nowiutka maszynkę do stołu z palet po czym powtórzyłem około 180 razy czynność przedstawioną na poniższym obrazku.

    Jak się rozpędziłem to dopiero ból ramion i wyschnięte usta mnie zatrzymały. Ale co, trzeba było rozmasować ramiona, łyk wody i tadaaaam:

    220 (pare) sztuk zrobionych. Hura.

    Normalnie spoczął bym na laurach i do końca dnia nic nie robił jednak dopadła mnie wena. I wiecie co pogiąłem jeszcze 8 szpilek oraz uciąłem 4 śledzie z pręta fi 16 co się walał na warsztacie i stworzyłem zestaw do wytyczenia budynku na działce.

    Oczywiście do pełnego zetawu należą jeszcze takie elementy jak :
    - dużo sznurka
    - miara 10 m
    - taśma 20 m
    -młotek 1 kg
    -pomagier ( jeszcze nie wiem kto nim zostanie)
    - oraz JA we własnej osobie

    Ok, na dzisiaj to wszystko.
    Pozdrawiam
    Tomasz

    P.S.
    Wyginanie strzemion jest banalne wystarczy tylko spróbować pogiąć pierwsze po czym utrwalić czynność przez powtórzenie to parę razy i poleci jak z bicza.
    Mnie do gięcia strzemion zmotywował poniższy filmik:
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 26-11-2015 o 15:27 Powód: P.S.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Trochę czasu mnie nie było, jednak cały czas coś tam działałem z drobnymi robotami, a głównie z ogrodzeniem oraz z szopą budowlaną.
    Poza tym mam już złożone papiery o pozwolenie na budowę a także ruszone sprawy z przyłączem energetycznym oraz budową mini sieci "osiedlowej"
    wodno-kanalizacyjnej.

    OGRODZENIE DZIAŁKI

    Założenia : Ogrodzenie z siatki drutowej na wysokość 150cm, rozstaw słupków co 300cm.

    Ogrodzenie działki a dokładnie osadzenie słupków bardziej mnie wymęczyło niż się spodziewałem. Otóż SUSZA zamieniła grunt na działce w beton. Walka była ciężka jednak z dzielną ekipą zwyciężyliśmy.

    To tak w skrócie.



    Wszystko zaczęło się od wytyczenia i rozmierzenia słupków. Sprawa była o tyle prosta, iż geodeta wytyczył narożniki działki ja jedynie rozpiąłem sznurki między nimi i po trasie sznurka w odległościach co 3 metry narysowałem krzyże do odwiertów. Suma sumarów jeden boczek działki to robota na 10 minut .
    Następnie zaczęła się przygoda. Pożyczyłem od sąsiada małą spalinową wiertnicę - super sprawa jak się ma glebę piaszczystą a nie gliny jak u mnie, które na dodatek zmieniły stan skupienia na "zajebiscie stały" . Wywiercenie niecałe 40 otworów do głębokości 50 cm zajęło ponad trzy dni. Pierwszymi odwiertami dotarliśmy na głębokość 20 cm, po czym wlewałem wiadro wody i odstawiałem na następny dzień. Dopiero drugi odwiert był już kończącym.






    Do zamontowania słupków użyłem zaprawy w worku o nazwie "Beton B-20" z Liroja M. Koszt jednego worka to około 7 zł a przy zastosowaniu gruzu czy kamieni jeden worek wystarczał na dwa słupki. Więc polecam. Kupiłem także większość akcesorii do montażu siatki jednak narazie się wstrzymuję z samym jej montażem.

    Działka po zamontowaniu słupków wyglądała tak:




    Pozdrawiam
    Tomasz

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    BUDOWA SZOPY ORAZ WYGÓDKI

    SZOPA- drewniany budynek do przechowywania m.in. narzędzi, drewna;
    WYGÓDKA- ubikacja bez urządzeń kanalizacyjnych, znajdująca się na zewnątrz budynku mieszkalnego;

    Otóż, to była dopiero przygoda. Miałem wymarzoną ekipę w składzie teść oraz szwagier Tomek. Każdy miał własny pomysł na wykonanie szopy, jednak zwyciężyła koncepcja najbardziej doświadczonego teścia. Więc jak powiedział tak uczyniliśmy.
    Uwielbiam patrzeć jak pracuję duet szwagier- teść tylko po godzinie mnie brzuch boli od śmiechu bo już nie wyrabiam.
    Pracę zacząłem od rozstawienia sześciu bloczków betonowy, które robią za nawierzchniowy "fundament" budowli. Następnie utworzyliśmy ci połączyliśmy ramę dolną.

    Następnie ekipa wymierzyła i docięła słupki i ilości 6 sztuk.

    Później robota szła szybko aż do uzyskania całej konstrukcji szkieletowej:

    Na zdjęciu powyżej widać kto rządzi w tym duecie.

    Na następnym zdjęciu widać gdzie szopa jest umiejscowiona na działce:


    Następnego dnia wyskoczyłem z teściem na krótką robótkę a mianowicie na nabicie łat oraz dodatkowych słupków usztywiniajacych :


    Trzeciego dnia a dokładnie parę dniu później dotarły zamówione płyty OSB więc przystąpiliśmy do ich montażu.

    I tak krok po kroku obudowywałem cały szkielet:

    Montaż rynien do systemu zbierania wody deszczowej do beczki.



    Oraz zaczęta wygódka i widok na prawie skończoną szopę.


    A tutaj już skończona szopa razem z wygódką:


    Dodatkowo zamontowałem beczkę oraz system zbierający wodę do niej. Beczka ustawiona na takiej wysokości aby można było podstawić bez problemu wiadro .



    Oraz na sam koniec kontrola jakości w mojej osobie


    Pozdrawiam
    Tomasz

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    ROZDZIELNIA BUDOWLANA

    W tak zwanym między czasie ( zawsze chciałem to napisać) zacząłem tworzyć eRBetkę. Nie jest zbyt skomplikowana ale narazie pozbierałem trochę klamotów na jej skonstruowanie. RB jest w całości wykonana ze starych klamotów pozbieranych po rodzinie i znajomych, a oto jej wstępna koncepcja:



    oraz zbliżenie detali:



    od lewej:
    - gniazdo FAEL 230V 16A montowane na szynę
    - Bezpiecznik 3 fazowy B20 legarnd
    - bezpiecznik 1 fazowy B16 legrand
    - wyłącznik różnicowoprądowy 25A

    Pozdrawiam
    Tomasz

    próba podpisu
    [Dom pod morwą - dziennik budowy i komentarze
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 02-11-2015 o 17:32

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    OGRODZENIE SIATKĄ LEŚNĄ ORAZ BRAMA WJAZDOWA NA DZIAŁKĘ

    Trzy dni i trzy etapy grodzenia:

    1 dzień - malowanie ogrodzenia oraz osadzenie siedmiu okrąglaków jako słupki ogrodzeniowe tymczasowe:


    2 dzień - osadzenie siatki leśnej


    3 dzień - zbudowanie i osadzenie bramy wjazdowej


    Trzy dni ostrego zasuwania w jedną osobę a patrząc na zdjęcia wydaje się że nic nie zrobione.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 20-11-2015 o 16:07

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    DOSTAWA MATERIAŁU


    I stało się, nastąpiła pierwsza "poważna" dostawa materiału na "budowę". Niby nic ale to-to jak drugie wbicie łopaty.
    Poniżej mini foto relacja:





    Oraz widok z drogi asfaltowej:


    pozdrawiam
    Tomasz

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    NAUKA BUDOWANIA cz.1

    Postanowiłem pierwsze prace wykonać samemu wraz z pomocą jaką udzieli mi rodzina.
    To co może wykonać "ciężki" sprzęt typu koparka, betoniarnia czy geodeta to-to wykonają, ja natomiast przygotuję zbrojenie, izolacje oraz murowanie. Tak murowanie ścian fundamentowych oraz ścian konstrukcyjnych a także wylewanie wieńca oraz nadproży.
    Wszystko fajnie ale zawsze byłem bardziej teoretykiem niż praktykiem więc potraktuję te zadania jako przygodę. I wiecie co - DAM RADĘ a dlaczego BO MOGĘ .

    Więc zaczynam przygodę od przemyśleń co i jak, gdzie i kiedy - planuję i kombinuję aby było dobrze.
    Na pierwszy cel wybrałem temat ŁAWA FUNDAMENTOWA a dokładniej co i jak.

    - wykonanie wykopu - niby nic ale ja planuję wykonanie drenażu opaskowego więc zaplanowałem wykonanie wykopu nieco szerszego do głębokości górnej krawędzi ławy betonowej, natomiast poniżej już na szerokość ławy. Proste ale czy tak będzie zobaczymy.
    - zaplanowałem wyłożenie wykopu folią budowlaną, aby beton nie tracił mleczka do gruntu
    - zbrojenie tu był dylemat polegający jak łączyć zbrojenie na narożnikach oraz na łączach typu T - odpowiedź prosta zastosuję 1 metrowe pręty fi12 zagięte na L czyli po 50 cm na ramie .
    Coś takiego:

    Dodatkowym tematem przy zbrojeniu były podkładki pod zbrojenie, temat banalny ale nie wszystko się nadaje. Nie widziałem sensu kupowania plastikowych podkładek więc podszedłem do siedziby firmy brukarskiej gdzie podzielili się ze mną odpadami kostki betonowej, takiej jak ta:


    - przemyślałem też rodzaj betonu na ławę postanowiłem zastosować C20/25W8 tzn. z dodatkiem zwiększającym wodochronność i szczelność betonu.
    - następnie zaplanowałem izolację poziomą ściany fundamentowej, zastosuję folię(taśmę) PCV dedykowaną do tego celu i ułożę ją na ławie betonowej.
    Zastanawiam się tylko czy pod folią nie rozsmarować lepiku asfaltowego na zimno.
    -Poza tym grunt na działce jest spoisty, więc zastanawiam się w jaki sposób zrobić izolację ścian fundamentowych. Na razie planuję że na 100% będzie montowany drenaż opaskowy, a to na pewno poprawi warunki wodne przy ścianach fundamentowych.Więc czy muszę podjąć decyzje czy warto iść w izolację przeciw wodną typu średniego a jeżeli tak to jaką.DECYZJA PODJĘTA czyt post nr #23[/B]

    Ok, na dzisiaj to tyle, reszta dywagacji następnym razem.

    Pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 01-12-2015 o 09:47 Powód: aktualizacja

  16. #16

    Domyślnie

    Witam Tomaszu!. Muszę przyznać, że tworzysz bardzo fajny dziennik budowy, jak dla mnie jest to w sumie najnowsze źródło informacji nt. budowy. Biorąc pod uwagę fakt, że jestem na etapie szukania z żoną fajnego projektu parteróweczki, którą dopieścimy u architekta, na pewno będę śledził twoje poczynania, a żeby się trochę douczyć. Planujemy budowę w 2016 r, dom będzie bardzo zbliżony do twojego, zmieni się troszkę tylko rozkład pomieszczeń. Widzę, że dużo rzeczy zamierzasz chyba zrobić samemu i za to wielki szacun!. Ja ewentualnie koszty będę starał się zbić na wykończeniówce, co mam nadzieję obniży koszt całkowitej inwestycji. Ciekaw jestem w jakim przedziale cenowym zamierzasz się zmieścić aby już tylko wnieść mebelki i ile planujesz prac wykonać samodzielnie. Póki co już wiele sam zrobiłeś i fajnie było by uwzględniać każdy etap prac ile co kosztuje, bo mielibyśmy porównanie ile się fachmani cenią , a ile dzięki twoim umiejętnością nie zarobią. Pozdrawiam Adi .

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Adi, serdecznie Cię witam.
    Dziękuję za doping.
    Prowadzę dość szczegółowy spis kosztów - powiedzmy kosztorys, jednak dopiero jestem na etapie przygotowawczym. Stwierdziłem że im więcej zaplanuję i wykonam przed samą budową tym łagodniej zniosę koszty, które zwalą się na głowę na raz po oficjalnym starcie. Dlatego właśnie cały czas coś majstruję, poszerzam znajomości wśród budujących, budowlańców oraz poznaje nowe hurtownie budowlane oraz pomniejsze sklepy branżowe, których idzie kupić wiele rzeczy naprawdę tanio. Markety typu OBI, CASTORAMA czy LEROY Merlin narazie unikam, ponieważ brew pozorom są dość drogie.
    Przykład? W firmie, która produkuje siatki ogrodzeniowe i handluje żelastwem typu gwoździe wkręty - gwoździe kupuje w cenie 4 zł za kg , natomiast takie same gwoździe w LEROY kosztują w super cenie 9,99 zł.
    Dodatkowo wykorzystuję znajomych z firmami "ala" budowlanymi aby kupować na ich rabatach. w hurtowniach.
    Możliwe że wygląda to na sknerstwo, jednak jest tak jak w pewnej reklamie - sumując wielokrotnie małe sumy wychodzi naprawdę duża liczba, a ja wolę duże oszczędności od dużych wydatków.
    Jednocześnie moim KREDO jest aby nie oszczędzać na jakości materiałów i wykonastwa. Przyznam się że pracuję jako kontroler jakości, a ta praca wchodzi w krew.
    Ok, to by było na tyle
    Pozdrawiam
    Tomasz

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    BZDETY BUDOWLAN czyli wiedza tak elementarna, że nikt się ją nie dzieli. Jest to śmieszne, ale początkujący inwestor-budowlaniec nie wie często najbardziej wydawało by się podstawowych rzeczy a znaleźć coś na takie tematy jest dość ciężko, dlatego co jakiś czas wrzucę tu tematy, które są wszystkim znane.

    WIĄZANIE ZBROJENIA

    1.
    Kluczyk do wiązania zbrojenia - wystarczy "zaoszczyć" na szlifierce pręt fi 6 - 8 a następie zagiążć haczyk na końcówce (2-3 cm) a następnie podgiąć drut 10 cm dalej do kąta 30-45 st. To wszystko taki kluczyk jest tak samo dobry jak kupny i nawet tak samo skuteczny - więc po co przepłacać - tu nie warto kombinować.


    lub



    2.
    Wiązanie kluczykiem zbrojenia - ja wzorowałem się na poniższym filmie:

    oraz na tym:


    3.
    Drut wiązałkowy. Wystarczy zakupić wiązkę drutu miękkiego fi od 1mm do 1,5mm w tym samym miejscu co zakupiliśmy pręty zbrojeniowe. Następnie odcinamy mniejszą wiązkę

    Następnie ucinam 4 odcinki drutu na około 10 cm, po czym obwiązuję nimi wiązkę jak na poniższym zdjęciu:

    Po tej czynności zaginamy wiązkę drutu

    Teraz ucinamy drut obcengami lub szlifierką typu flex miedzy drucikami:

    I tak otrzymaliśmy gotowe druciki wiązałkowe:


    Na dziś to tyle.
    Pozdrawiam
    Tomasz
    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 26-11-2015 o 14:46

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    Dzisiaj pozbierałem łaty, które pozostały z budowy szopy kupiłem 4 zawiasy oraz parę drobiazgów

    i powołałem do życia dwóch pomocników
    .

    W sumie pomysł zaczerpnąłem z pewnego marketu gdzie były w ofercie składane koziołki. Jednak tamte były strasznie liche i nie warte swojej ceny.
    pozdrawiam
    Tomasz

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomasz P.
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    259

    Domyślnie

    WODA
    Dzisiaj ekipa budowlana odpowiedzialna za sieć wodociągowo-kanalizacyjną, która ma powstać na naszym mini-wioskowym-osiedlu, zaczęła zwozić materiały i już jutro startują z wykopami. Wiadomość przednia, ponieważ ta sama firma robi mi przyłącz wod-kan. W końcu będziemy mieć wodę.
    Pozdrawiam
    Tomasz

    P.S.

    Dodatkowo chciałbym przedstawić nowych sąsiadów. Rodzice oraz dwóch chłopców i jedna dziewczynka . Zdjęcia poniżej:




    Ostatnio edytowane przez Tomasz P. ; 27-11-2015 o 12:53

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony