dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Jeden sterownik - różne temperatury w pokojach - jak?

    Kocioł do domu już wybrany - Vaillant VC ecoTEC plus 146 (jednofunkcyjny, kondensat)

    Obecnie od 3 dni czytam o sterownikach do kotła - mam już pewną wizję, ale chciałbym się jeszcze upewnić.
    Ogrzewanie domu w 100% z grzejników i ciepło z kotła + rekreacyjnie jako dodatkowe źródło kominek w salonie na chłodniejsze wieczory + podłogowe elektryczne w łazience (też raczej jako dodatek, żeby było ciepło w stopy).

    Ogólnie sterować ogrzewaniem chciałbym tak:
    1. Ustawiam, że temperatura w całym domu ma być ok. 21 st w dzień i ok. 18 st. w nocy + obnizanie temperatury za dnia, gdy wszyscy są poza domem.
    2. Jednocześnie chciałbym mieć możliwość np. skręcenia grzejnika w mniej używanych pokojach lub podniesienia temperatury w wybranym pokoju np. do 24 st.

    Drugi punkt da się zrobić przez głowice termostatyczne na każdym grzejniku. Ale w tym wypadku nie będzie tak łatwo z 1 punktem.
    Pierwszy punkt przez regulator pokojowy, ale czy tutaj mogę regulować temperaturą w poszczególnym pokoju?

    Wymyśliłem sobie regulator pokojowy i przy każdym grzejniku pokrętło ustawione na "3" . Jak będę chciał mieć cieplej w pokoju to ustawie konkretny grzejnik na "5" - jak chłodniej to na "1". - czy takie myślenie jest dobre i czy faktycznie skręcenie grzejnika na "1" da jakieś oszczędności w grzaniu?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Tam gdzie będzie regulator pokojowy glowice ustawiasz na full. a w pozostalych pomieszczeniach ustawisz sobie dzięki głowicom.Czyli dobrze myślisz.
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  3. #3

    Domyślnie

    Moim zdaniem najlepiej będzie zastosować głowice elektroniczne na grzejniki. Bo takie zwykłe to ustawiasz sobie na pozycję 1-5 i masz temperaturę trochę "na oko".
    Ja zainwestowałem w głowice elektroniczne i jest to super sprawa - sa strefy czasowe, możesz ustawić temperatury np jak jesteś w pracy od 8-16 inne, a jak wracasz do domu inne. Co więcej głowica zaczyna się powoli otwierać/zamykać z pół godziny przed wyznaczonym czasem, więc jak jesteś w domu to jest już nagrzane. Glowice takie wykrywają otwarte okno, często można do nich dokupić termostaty zewnętrzne i sterowanie zbiorcze (żeby nie latac do każdego grzejnika, a temperaturę mierzyć w nie przy grzejniku tylko w innej części pokoju). Oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela. Ja swoje, bez bajerów kupiłem za ok 160zł sztuka i się spisują jak na moje potrzeby wysmienicie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CafeDelTom27 Zobacz post
    Tam gdzie będzie regulator pokojowy glowice ustawiasz na full. a w pozostalych pomieszczeniach ustawisz sobie dzięki głowicom.Czyli dobrze myślisz.
    No tak, ale właśnie jeżeli przy regulatorze będzie na full - to odpada opcja zwiększenia temperatury w innym pokoju (nawet jak ustawie na full w innym to nie przeskoczy temperatury założone

    często można do nich dokupić termostaty zewnętrzne i sterowanie zbiorcze (żeby nie latac do każdego grzejnika, a temperaturę mierzyć w nie przy grzejniku tylko w innej części pokoju)
    czegoś takie właśnie mi brakuje w elektronicznych głowicach - miałbyś jakieś namiary na coś takiego? Żeby ustawić zbiorczą temperaturę na grzejnikach.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kokoszno Zobacz post
    No tak, ale właśnie jeżeli przy regulatorze będzie na full - to odpada opcja zwiększenia temperatury w innym pokoju (nawet jak ustawie na full w innym to nie przeskoczy temperatury założone



    czegoś takie właśnie mi brakuje w elektronicznych głowicach - miałbyś jakieś namiary na coś takiego? Żeby ustawić zbiorczą temperaturę na grzejnikach.
    Ja znam Danfoss living connect - jeśli chodzi o to centralne sterowanie.
    Aczkolwiek mnie nie było potrzebne to kupiłem tańsze rozwiazanie Honneywell bez bajerów.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Regulator musi być w pomieszczeniu gdzie będzie najcieplej.Czyli dobrze myślisz ale glowice elektroniczne to ciekawa opcja
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem za stałą temp w dzień czy w nocy np 21C Bo ; każdy mebel przedmiot ściany są akumulatorem ciepła jesli oddadzą ciepło trzeba je podgrzać a to są straty trzeba więc dogrzewać więcej . Więc bezsens ogrzewania i wychładzania Kiedyś też myślałem że przez zmniejszenie temp np w nocy się zaoszczędzi jest to złudne Zaoszczedzi się jak w całym budynku obniżysz temp. np o 1-2C Sprawdzone na przełomie kilkudziesięciu lat praktyki w ogrzewaniu 2 domów

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Zgodze się ze 21stopni caly czas jest komfortowe a co z fantem gdy spi się dobrze poniżej 20stopni?Ja na noc obniżam i przed budzikiem podnosi się temperatura i tez jest kofortowo
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    FTP

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Dzielnica
    Podgórzno
    Posty
    166

    Domyślnie

    Tu już musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co jest dla ciebie ważniejsze. Oszczędności (mniej lub bardziej widoczne, w zależności od typu ogrzewania i powierzchni) czy komfortowe spanie.
    Chyba po to człowiek zarabia i buduje swoje gniazdko by czuć się w nim jak najlepiej. A każdy ma inne preferencje.
    Sztoker 15 kW; Cobra PID 11y

  10. #10

    Domyślnie

    Ja uchylam okno lubie ciepło i śwież powietrze a mam ustawione na 21C i nie kombinuje . Mimo uchylonego okienka nie widzę jakiś strat może nie uchylone ale troszkę więcej niż mikro otwarcie
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 05-10-2015 o 00:31

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kokoszno Zobacz post
    Kocioł do domu już wybrany - Vaillant VC ecoTEC plus 146 (jednofunkcyjny, kondensat)

    Obecnie od 3 dni czytam o sterownikach do kotła - mam już pewną wizję, ale chciałbym się jeszcze upewnić.
    Ogrzewanie domu w 100% z grzejników i ciepło z kotła + rekreacyjnie jako dodatkowe źródło kominek w salonie na chłodniejsze wieczory + podłogowe elektryczne w łazience (też raczej jako dodatek, żeby było ciepło w stopy).

    Ogólnie sterować ogrzewaniem chciałbym tak:
    1. Ustawiam, że temperatura w całym domu ma być ok. 21 st w dzień i ok. 18 st. w nocy + obnizanie temperatury za dnia, gdy wszyscy są poza domem.
    2. Jednocześnie chciałbym mieć możliwość np. skręcenia grzejnika w mniej używanych pokojach lub podniesienia temperatury w wybranym pokoju np. do 24 st.

    Drugi punkt da się zrobić przez głowice termostatyczne na każdym grzejniku. Ale w tym wypadku nie będzie tak łatwo z 1 punktem.
    Pierwszy punkt przez regulator pokojowy, ale czy tutaj mogę regulować temperaturą w poszczególnym pokoju?

    Wymyśliłem sobie regulator pokojowy i przy każdym grzejniku pokrętło ustawione na "3" . Jak będę chciał mieć cieplej w pokoju to ustawie konkretny grzejnik na "5" - jak chłodniej to na "1". - czy takie myślenie jest dobre i czy faktycznie skręcenie grzejnika na "1" da jakieś oszczędności w grzaniu?
    Tak jak CafeDelTom27 napisał: regulator pokojowy w pomieszczeniu referencyjnym, a w reszcie pomieszczeń regulatory na grzejnikach. Tylko nie wiem po co ktoś proponuje elektroniczne, które działają tak samo jak tradycyjne tylko są o wiele droższe.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Ja uchylam okno lubie ciepło i śwież powietrze a mam ustawione na 21C i nie kombinuje . Mimo uchylonego okienka nie widzę jakiś strat może nie uchylone ale troszkę więcej niż mikro otwarcie
    Racja! Dobra wentylacja to podstawa!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał CafeDelTom27 Zobacz post
    Zgodze się ze 21stopni caly czas jest komfortowe a co z fantem gdy spi się dobrze poniżej 20stopni?Ja na noc obniżam i przed budzikiem podnosi się temperatura i tez jest kofortowo
    Właśnie po to są regulatory na grzejnikach. Ja planuję 100% podłogówki więc termostatem nie zmniejszę temperatury na noc. Pozostaje wietrzenie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Jestem za stałą temp w dzień czy w nocy np 21C Bo ; każdy mebel przedmiot ściany są akumulatorem ciepła jesli oddadzą ciepło trzeba je podgrzać a to są straty trzeba więc dogrzewać więcej . Więc bezsens ogrzewania i wychładzania Kiedyś też myślałem że przez zmniejszenie temp np w nocy się zaoszczędzi jest to złudne Zaoszczedzi się jak w całym budynku obniżysz temp. np o 1-2C Sprawdzone na przełomie kilkudziesięciu lat praktyki w ogrzewaniu 2 domów
    Bardzo rozsądne myślenie! Stała temperatura w domu przez cały czas, a jak chcemy mieć trochę chłodniej to uchylmy okno. Zmniejszanie temperatury na noc poprzez regulator pieca to w gruncie rzeczy strata, gdyż rano piec musi pracować na wyższych obrotach żeby dogrzać. Bilans wychodzi na zero o ile nie na minus.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Bardzo rozsądne myślenie! Stała temperatura w domu przez cały czas, a jak chcemy mieć trochę chłodniej to uchylmy okno. Zmniejszanie temperatury na noc poprzez regulator pieca to w gruncie rzeczy strata, gdyż rano piec musi pracować na wyższych obrotach żeby dogrzać. Bilans wychodzi na zero o ile nie na minus.
    Niestety ale koledzy jesteście w błędzie. Porównaj to do jazdy samochodem, która jest oszczędniejsza:
    1. cały czas jadę 140km/h
    2. czasem jadę 140km/h, ale część odcinków przejeżdżam z prędkością 100km/h.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zybie

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    wica
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Bardzo rozsądne myślenie! Stała temperatura w domu przez cały czas, a jak chcemy mieć trochę chłodniej to uchylmy okno. Zmniejszanie temperatury na noc poprzez regulator pieca to w gruncie rzeczy strata, gdyż rano piec musi pracować na wyższych obrotach żeby dogrzać. Bilans wychodzi na zero o ile nie na minus.
    Myślę że dobrze rozumujesz, tylko jedno zastrzeżenie otwórz wszystkie okna będzie oszczędniej

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Tak jak CafeDelTom27 napisał: regulator pokojowy w pomieszczeniu referencyjnym, a w reszcie pomieszczeń regulatory na grzejnikach. Tylko nie wiem po co ktoś proponuje elektroniczne, które działają tak samo jak tradycyjne tylko są o wiele droższe.
    No niestety nie działaja tak samo.
    1. Elektroniczne mają realny i widoczny na wyświetlaczu pomiar temperatury. Łatwiej więc zapanować nad tym. W wielu wypadkach da się mierzyć temperaturę przy pomocy czujników zewnętrznych (a nie w okolicy grzejnika)
    2. Da się płynnie regulować stopień otwarcia zaworu, przy zmianach temperatury głowica reaguje delikatnie eliminując zalewanie zimną wodą powrotu do kotła.
    3. Są strefy czasowe. Ja np obniżam dla własnego komfortu temperaturę w sypialni do 20C w nocy - inaczej mi trudno zasnąć. No i nie musze w tym celu codziennie biegać do grzejnika i ustawiać.
    Są też często panele sterujące centralnie gdzie można zdalnie ustawiać sobie temperatury bez biegania po wszystkich pomieszczeniach.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony