dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Słup energetyczny na prywatnej działce - może być kasa ?

    Czy za postawienie słupa energetycznego na prywatnej działce można zażadać opłąty, czynszu od Rejonu Energetycznego ? Ja słyszałem że tak i to niemało. Można też podobno zażądać usunięcia tegoż słupa.

    Zna ktoś przepisy w tym zakresie ?

  2. #2

    Domyślnie

    Przepisów nie znam ale 4 lata temu postawiono mi 3 słupy TP sa-tepsy i wywalczyłam może nie czynsz mięsięczny ale jakąś kasę plus słupy na ogrodzenie zawsze coś,zapytaj w wojewódzkim nadzorze budowlanym jeśli nie wyraziłeś wcześniej zgody

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście, że można zażądać 'kasy" od ZE za postawienie słupa energetycznego. Tylko trzeba wykazać, że ZE dokonał budowy bez zgody właściciela lub bez wywłaszczenia gruntów na cele budowy. Jeżeli dokonali budowy bez zgody wlaściciela to można wystąpić o bezumowne korzystanie z gruntów pod inwestycje energetyczne. Można także zarządać wypłaty należności za zajęcie gruntów pod napowietrzną linię energetyczną. Każdy przebieg linii energetycznej powoduje ograniczenie gruntu działki. Takie ograniczenie jest związane z możliwością wniesienia roszczeń do ZE. Roszczenia te można łatwo wyliczyć, gdyż obecnie za każdy zajęty grunt pod inwestycję energetyczną należy się od 3-6 zł/m kw. miesięcznie. Np. przez naszą działkę przebiega linia energetyczna 15 kV na jej długości np. 100 m to ograniczenia z istnieniem tej linii mogą wynieść 1500 m kw. Przemnażając to kwotowo to można uzyskać kwotę 8 tys. zł miesięcznie. Tylko aby uzyskać taką kwotę trzeba kilka lat spędzić w sądach cywilnych. ZE nie ustąpi tak łatwo ze swoich korzyści płynacych z korzystania z gruntów prywatnych bez zgody właściciela. Dlatego w sądzie cywilnym trzeba wykazać działanie ZE w tzw. złej wierze samoistnego posiadacza gruntu pod inwestycje energetyczne. Do tego trzeba wynająć adwokata znakomicie znającego prawo budowlane, postępowanie administracyjne i wiele przepisów resortowych. Do tego trzeba prawnika niezależnego, który nie będzie działał na naszą niekorzyść i nie podejmnie wspólpracy z strona przeciwną.

  4. #4

    Domyślnie

    A czy sytuacja przedstawia sie tak samo w przypadku, gdy na mojej dzialce bez zgody bedzie zakopywana rura kanalizacyjna (obecnie jest chodnik i ulica). Dzialka zostala "zabrana" za komuny ale w ksiegach wieczystych figuruje jako wlasciciel i z miasta zglosili sie ostatnio zeby to uregulowac (chca chyba kupic ta dzialke).

    pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Simonas
    A czy sytuacja przedstawia sie tak samo w przypadku, gdy na mojej dzialce bez zgody bedzie zakopywana rura kanalizacyjna (obecnie jest chodnik i ulica). Dzialka zostala "zabrana" za komuny ale w ksiegach wieczystych figuruje jako wlasciciel i z miasta zglosili sie ostatnio zeby to uregulowac (chca chyba kupic ta dzialke).

    pozdrawiam
    Jeżeli w Księgach Wieczystych TY jesteś właścicielem, to zgodnie z obowiązującym prawem MUSISZ wyrazić zgodę na zakopanie rury. Jeżeli tej zgody nie wyrazisz, to rury zakopać nie wolno, a jeżeli zakopią to możesz ich podać do Nadzoru Budowlanego...

    Porozmawiaj w Powiatowym/Miejskim Wydziale Architektury...

  6. #6

    Domyślnie

    a co jesli kupilem dzialke z istniejacym slupem ... wchodzi mi toto na 0,5 m na dzialke i chcialbym sie tego pozbyc ... czy jest szansa ze to przeniosa o te 50 cm ?

    pozdrawiam
    /Roland

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony