dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie jaki kocioł na ekogroszek wybrać 10-12kw czy 15-18kw?

    Witam.
    Po tym sezonie grzewczym zamierzam wymienić kocioł cichewicza logica 20-27kw ( co ja z tym kotłem miałem - masakra, po przeróbkach jest ok) na kocioł na ekogroszek, tylko nie wiem jakiej mocy. Dom mam z roku 1984r. do ogrzania 300 m2, trzy kondygnacje bez piwnic - parter, 1 piętro, poddasze ze skosami tylko, że z jednej strony dachu skos jest gdzieś 2m, a z drugiej strony jest 1m. Wysokość pomieszczeń 2,5m tylko parter 2,4m. Dom jest wykonany z betonu komórkowego 24 + pustka powietrzna + betonu komórkowego 12 + ocieplenie styropianem 10cm. Grubość ścian jakieś 55cm. Fundamenty ocieplone na głębokość 60 cm, ( może i trochę więcej) jakimś styropianem takim zielonym twardym jak cho..., wymiar płyty 120x60. Dach ocieplony aż po kalenicę wełną 15cm, Izolacja najwyższego stropu wełna 30cm. Okna 3 letni dwuszybowe, drzwi nowe metalowe. Z resztą wszystko macie tu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/web. I teraz nasuwa się pytanie jaki kocioł jakiej mocy wybrać, gdyż obecny kocioł znajduję się w budynku gospodarczym, który jest połączony z budynkiem rurą preizolowaną 25m. Gdy by kocioł był w budynku mieszkalnym to wybrałbym kocioł o mocy 12kw a, że jest inaczej to się waham. Może ktoś z forumowiczów ma podobny układ. Proszę o odpowiedź w tej kwestii.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym brał ciut mocniejszy jak ci wyliczą ,,fachowcy'' powod ; jakość węgli spada więc będzie coraz gorzej z wydajnością !!!!! Niby zimy mają być łagodniejsze ale dobrze jest mieć trochę więcej koni pod maską nie?

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym brał ciut mocniejszy jak ci wyliczą ,,fachowcy'' powod ; jakość węgli spada więc będzie coraz gorzej z wydajnością !!!!! Niby zimy mają być łagodniejsze ale dobrze jest mieć trochę więcej koni pod maską nie? Ja sobie mam z dużym nadmiarem mocy to i jade na najgorszym weglu ruskim czyli bardzo słabym a kocioł sobie idzie na luzie co pozwala mi oszczedzić jakieś 30% kosztów.To tak jak z autem auto to samo tylko 2 różne silniki i ten ze słabszym więcej pali a i komfortu z jazdy mniej

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KaliMi

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-389
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Ja bym brał ciut mocniejszy jak ci wyliczą ,,fachowcy'' powod ; jakość węgli spada więc będzie coraz gorzej z wydajnością !!!!! Niby zimy mają być łagodniejsze ale dobrze jest mieć trochę więcej koni pod maską nie? Ja sobie mam z dużym nadmiarem mocy to i jade na najgorszym weglu ruskim czyli bardzo słabym a kocioł sobie idzie na luzie co pozwala mi oszczedzić jakieś 30% kosztów.To tak jak z autem auto to samo tylko 2 różne silniki i ten ze słabszym więcej pali a i komfortu z jazdy mniej
    Porównanie nie trafione.
    Jak masz tak doradzać to lepiej nic nie pisz.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafcioa4 Zobacz post
    Witam.
    Po tym sezonie grzewczym zamierzam wymienić kocioł cichewicza logica 20-27kw ( co ja z tym kotłem miałem - masakra, po przeróbkach jest ok) na kocioł na ekogroszek, tylko nie wiem jakiej mocy. ...
    Do takiego domu proponuję 17 kW bo pewnie kilka osób w nim mieszka, a CWU dla nich też będzie grzał w bojlerze.

    Do tego nie wiem jaka tam jest instalacja, grzejniki, zasobnik CWU.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Ja sobie mam z dużym nadmiarem mocy to i jade na najgorszym weglu ruskim czyli bardzo słabym a kocioł sobie idzie na luzie co pozwala mi oszczedzić jakieś 30% kosztów.To tak jak z autem auto to samo tylko 2 różne silniki i ten ze słabszym więcej pali a i komfortu z jazdy mniej
    Z tym autem to nie w każdym przypadku się potwierdza.

    Co do spalania węgla to liczy się szybkość spalania tj. czas w którym można uzyskać z niego energię, najczęściej z tego mniej kalorycznego da się szybciej więc można na nim uzyskać większą moc kotła niż na bardziej kalorycznym, który musi dłużej się spalać.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Z tym autem to nie w każdym przypadku się potwierdza.

    Co do spalania węgla to liczy się szybkość spalania tj. czas w którym można uzyskać z niego energię, najczęściej z tego mniej kalorycznego da się szybciej więc można na nim uzyskać większą moc kotła niż na bardziej kalorycznym, który musi dłużej się spalać.
    Nie tak do końca ale coś kolo tego.
    Po prostu dzięki temu że mam nadmiar mocy kotła mogę spalać gorszy gatunek wegli .Przy gorszym gatunku nie ma zjawiska koksowania się czy przesypywania jak to ma miejsce przy lepszych gatunkach . Po 2 gorszy gatunek jest tańszy zamiast płacić 800 zł za t płacę 500zł i tu są oszczędności . Większość sprzedawców ,,kombinuje '' z kalorycznością więc jak mam płacić za kombinowany opał to wolę kupic świadomie gorszy i wiem za co płace Gorszy gatunek jest łatwiejszy w ustawieniu sterownika [ mniej problemów]. W razie mrozów - większe zapotrzebowanie na cieplo na słabym węglu dzięki nadmiarowi mocy mam komfort taki że nie ma problemu z dogrzaniem .Mało tego przez ostatnie 2 lata zeszłem z groszków i orzechów na mial i to ruski . Nigdy w zyciu bym nie uciągnoł gdybym miał kocioł słabszy Powiem wiecej ze jak mi się by trafił miał 50/50 z piaskiem czy zmieloną skałą też by nie było problemu . Dlatego uważam że kocioł powinien być ciut mocniejszy jak potrzeba
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 04-10-2015 o 23:41

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Do takiego domu proponuję 17 kW bo pewnie kilka osób w nim mieszka, a CWU dla nich też będzie grzał w bojlerze.

    Do tego nie wiem jaka tam jest instalacja, grzejniki, zasobnik CWU.

    Instalacja jest po modernizacji, wszystko w miedzi. Zasobnik CWU 150l ( stojący ) jest w pięty po między piecem a zaworem 4 drożnym, który jest ustawiony na stałe. Grzejniki są wymienione , każdy posiada głowice termostatyczne. Podłogówki jest mało jakieś 28m2. Mieszka nas tam 7 osób, 5 osób dorosłych i dwójka dzieci w wieku 8 i 12 lat.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Ja bym brał ciut mocniejszy jak ci wyliczą ,,fachowcy'' powod ; jakość węgli spada więc będzie coraz gorzej z wydajnością !!!!! Niby zimy mają być łagodniejsze ale dobrze jest mieć trochę więcej koni pod maską nie?
    problem w tym, że standardowy fachowiec do takiego domu dobierze 25-30kW. Życzę powodzenia z kotłem ciut mocniejszym
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma zadnych problemów ja mam coś koło 80 - 100 kw i nie ma problemu żadnego kwestia odpowiedniego ustawienia sterownika , palnika
    i odpowiedniej dmuchawy A grzeję jesień wiosna cwu 300l /zima + dom
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 05-10-2015 o 15:00

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Nie ma zadnych problemów ja mam coś koło 80 - 100 kw i nie ma problemu żadnego kwestia odpowiedniego ustawienia sterownika , palnika
    i odpowiedniej dmuchawy A grzeję jesień wiosna cwu 300l /zima + dom
    masz 80-100kw......ale co ty wlaściwie masz?

  12. #12

    Domyślnie

    Dobierając porządny kocioł do zapotrzebowania to i tak się ma w nim zapas mocy, więc po co kupiwać większy? Mam Skam 12kw, który spokojnie do 15 kw by poszedł. Adik50 piszesz jak potłuczony bez ładu i składu, nie wspomnę o ortografii. 80-100 kw to masz co? Taki piec? Odpuść sobie doradzanie.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    problem w tym, że standardowy fachowiec do takiego domu dobierze 25-30kW. Życzę powodzenia z kotłem ciut mocniejszym
    Jak byłem u lokalnych handlarzy zrobić rozeznanie odnośnie jaki kocioł wybrać to proponowali mi przedział mocy 30-35kw. Jeden gościu się tak upierał przy mocy 35kw twierdząc, że jak mam trzy kondygnację to potrzebuję kocioł o mocy 30kw i na cwu też kilka kw - czyli 35. Pokazywał mi jakiś piec, chyba jakieś defro - wysokie chyba na dwa metry. Podziękowałem mu grzecznie za radę i wyszedłem ze sklepu.

  14. #14

    Domyślnie

    Do ,,potluczonch fachowcow poprawnych ortograficznie '' . W układach CO stosuje się KOTŁY a nie piece Przy najmniej w mojej ,,wiosce'' Byc może faktycznie jestem nie na bieząco . Co do mojego kotła i każdego innego dokładnie trudno określić moc z dokładnością do 1kW Bywa tak że kocioł ten sam a tabliczka znamionowa inna . Nawet producent ma z tym problem Moj kocioł sam wprodukowałem i nie badałem jego mocy dlatego podałem od do I jeszcze jedna rzecz ; moc kotła swoje a moc palnika swoje to tak na marginesie
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 06-10-2015 o 12:30

  15. #15

    Domyślnie

    Napisz ile spalasz węgla w największe mrozy, w jakim kotle i w jaki sposób.
    Oczywiście jak to wyglądało do tej pory.
    To rozjaśni sprawę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafcioa4 Zobacz post
    Jak byłem u lokalnych handlarzy zrobić rozeznanie odnośnie jaki kocioł wybrać to proponowali mi przedział mocy 30-35kw. Jeden gościu się tak upierał przy mocy 35kw twierdząc, że jak mam trzy kondygnację to potrzebuję kocioł o mocy 30kw i na cwu też kilka kw - czyli 35. Pokazywał mi jakiś piec, chyba jakieś defro - wysokie chyba na dwa metry. Podziękowałem mu grzecznie za radę i wyszedłem ze sklepu.
    kubaturę budynku mam podobną do twojego tylko zamiast 1piętra mam piwnice(2,1m) ,ktorą tez ogrzewam. kocioł 12 kw nawet nie pierdnął w zeszłą zimę . max spalanie przy największych mrozach oscylowało w granicach 20kg a kocioł jest w stanie spalić drugie tyle. więc na logikę popatrz ile jest jeszcze zapasu. nie namawiam cię do 10 czy 12kw ale zapewniam że kocioł 17kw u ciebie nie będzie miał co robić. pozdr

  17. #17
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adik50 Zobacz post
    Po prostu dzięki temu że mam nadmiar mocy kotła mogę spalać gorszy gatunek wegli .Przy gorszym gatunku nie ma zjawiska koksowania się czy przesypywania jak to ma miejsce przy lepszych gatunkach . Po 2 gorszy gatunek jest tańszy zamiast płacić 800 zł za t płacę 500zł i tu są oszczędności . Większość sprzedawców ,,kombinuje '' z kalorycznością więc jak mam płacić za kombinowany opał to wolę kupic świadomie gorszy i wiem za co płace Gorszy gatunek jest łatwiejszy w ustawieniu sterownika [ mniej problemów]. W razie mrozów - większe zapotrzebowanie na cieplo na słabym węglu dzięki nadmiarowi mocy mam komfort taki że nie ma problemu z dogrzaniem .Mało tego przez ostatnie 2 lata zeszłem z groszków i orzechów na mial i to ruski . Nigdy w zyciu bym nie uciągnoł gdybym miał kocioł słabszy Powiem wiecej ze jak mi się by trafił miał 50/50 z piaskiem czy zmieloną skałą też by nie było problemu . Dlatego uważam że kocioł powinien być ciut mocniejszy jak potrzeba

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Napisz ile spalasz węgla w największe mrozy, w jakim kotle i w jaki sposób.
    Oczywiście jak to wyglądało do tej pory.
    To rozjaśni sprawę.
    Kocioł mam cichewicza logica 20-27kw dolnego i górnego spalania. Miałem z min same kłopoty - z kotła ciekło z komina też i ogromne ilości drewna spalał. Przerobiłem go na górnego spalania i sytuacja się drastycznie poprawiła. Założyłem miarkownik od Boleckiego i spalanie spadło, lecz ze względy na ostatnie łagodne zimy jakie u nas panowały znowu zaczęło z komina lecieć syf. W styczniu przerobiłem go na dolnego spalania, w początkowej fazie nie mogłem nad nim zapanować gdyż dolny prześwit między rusztami a pierwszą ścianą wynosił 33x23cm, prześwit ten zmniejszyłem cegłami szamotowymi na 17x8cm i teraz jest ok, komin mam suchy ( ciekawe jaką teraz ma moc?). Spalam głównie drewno ( sosna, brzoza tak 50:50). Jak kocioł był bez przeróbek to potrafił spalić 30mp drewna + 1t węgla, gdy przerobiłem go na górnego spalania to 20mp drewna, a jak na dolnego to nie wiem gdyż dopiero od stycznia tak działa ale myślę, że to będzie więcej jak 20mp - gdzieś około 25mp. Węgla kupuję na sezon mało, około 800kg. Palę min sporadycznie, tylko w tedy gdy mocniej przymrozi, z zeszłego roku zostało mi jeszcze gdzieś 400 kg. Palę metodą przepalania. Jak trzy lata temu w lutym przyszedł mróz ( do - 20 ), ponad 2 tygodnie to wtedy paliłem 24h na dobę. Podkładałem trzy razy na dobę. Dwa razy samo drewno, trzeci raz drewno + wiadro węgla gdy wychodziłem do pracy. Temperatura na piecu 50st. za zaworem 4-drożnym 39-42st., temp. spalin poniżej 100st. Temp. w domu 24st. Tak to wyglądało w mrozy. Jak palę metodą przepalania to na kotle mam 60st. a za zaworem 4-drożnym 50-52st. Ogólnie przymierzam się do kotła 12kw skamp p plus z SPP ale, że kocioł znajduje się w budynku gospodarczym, który nie jest ogrzewany to nie wiem czy nie kupić mocniejszy 17kw. W kalkulatorze Ciepłowłaściwe wyszło mi 11kw. Pojemność wodna kotla logica to 90litrów, skama 12kw - 80litrów a skama 17kw - 120 litrów. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Proszę się o wypowiedzenie fachowców z tej dziedziny czy zostać przy kotle 12kw czy 17kw?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafcioa4 Zobacz post
    . Podkładałem trzy razy na dobę. Dwa razy samo drewno, trzeci raz drewno + wiadro węgla gdy wychodziłem do pracy. Temperatura na piecu 50st. za zaworem 4-drożnym 39-42st., temp. spalin poniżej 100st. Temp. w domu 24st. Tak to wyglądało w mrozy. Jak palę metodą przepalania to na kotle mam 60st. a za zaworem 4-drożnym 50-52st.
    Wcale się nie dziwię że lało się po kotle i kominie , jeśli paliłeś drewnem na 50-60 stopni. Ile jeszcze ludzi musi popsuć swoje kotły i kominy zanim to zrozumią, że drewnem nie żarzy się tak jak węglem ?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Wcale się nie dziwię że lało się po kotle i kominie , jeśli paliłeś drewnem na 50-60 stopni. Ile jeszcze ludzi musi popsuć swoje kotły i kominy zanim to zrozumią, że drewnem nie żarzy się tak jak węglem ?
    Ten kocioł ma feler w sam w sobie. Jak go przerobiłem na dolnego spalania to mogę nawet 50st. trzymać i mam komin suchy. Aktualnie trzymam 60st. i nic złego się nie dzieje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony