dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie Klub dyskusyjny Forum: Najlepsze ogrzewanie domu - zdaniem Forumowiczów

    Jakie jest najlepsze ogrzewanie domu? Tym filmem otwieramy dyskusję. Gorąco do niej zapraszamy!!!



    Zobacz inne filmy
    murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora- to telewizja poradnikowa o Was i dla Was
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 08-10-2015 o 21:39
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Najlepsze- na pewno takie, którego źródło ciepła nie jest oparte na paliwie stałym.....
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 08-10-2015 o 19:57
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Najlepsze- na pewno takie, którego źródło ciepła nie jest oparte na paliwie stałym.....
    Czyli gaz ziemny, paliwa z ropy naftowej i energia elektryczna, ale tylko pochodząca z wiatru i paneli PV?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Addel

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    34

    Domyślnie

    Moim zdaniem najlepsze ogrzewanie domu nie istnieje ponieważ ile różnych domów jak i ich właścicieli tyle potrzeb.

    Ja osobiście w przypadku ogrzewania skłaniałbym się nawet ku wyższej cenie potencjalnego paliwa a możliwie najmniejszą obsługę, tym bardziej jeżeli dom jest mały. Wolałbym założyć ogrzewanie elektryczne niż latać z drewnem czy węglem. Mam świadomość, że nowoczesne piece z podajnikami wytrzymują 5 dni bez dokładania ale pamiętajmy, że do tego dochodzi jeszcze składowanie paliwa, zamawianie itd. A przy gazie ziemnym bądź elektryczności mamy święty spokój. Gazu płynnego lub oleju bym nie wybrał ze względu na dość wysokie koszty inwestycyjne i duże koszty użytkowania. No chyba, że w perspektywie paru lat będzie gaz ziemny. Piec na paliwo stałe jest dobrym rozwiązaniem w większych domach.

    Pozdrawiam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Mój dom to prawie 300m2 i nie mogę się zgodzić z przedmówcą, że dla domu o takiej powierzchni kocioł na paliwo stałe jest idealnym rozwiązaniem.
    To jakiś absurd .
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jakie jest najlepsze ogrzewanie domu?
    Ogrzewanie jest związane z ilością energii potrzebnej dla komfortowego życia mieszkańców domu. Dlatego powinno dążyć się do minimalizacji zużycia energii.
    Najlepsze będzie takie które nie powoduje degradacji środowiska naturalnego lub powoduje w minimalnym stopniu.
    Może Redakcja powinna zacząć prowadzić krucjatę przeciwko tym wszystkim bezrozumnym kanaliom trujących ludzi podczas spalania odpadów w swych piecach umownie zwanych węglowymi. Spalanie worków,folii, płyt meblowych, opon, szmat, zużytych olejów, ram okiennych z tworzyw sztucznych, starych farb i innych syfów jest zbrodnia przeciwko narodowi.
    Niestety zarówno Redakcja jak i polskie władze nie zauważają problemu i nic nie robią w tym temacie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Coś się zaczyna dziać w Krakowie. Może tym razem nie zakończy się tylko na obietnicach.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Addel

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    34

    Domyślnie

    Tomaszs131 - napisałem, że piec na paliwo stałe jest dobrym rozwiązaniem dla dużych domów nie idealnym ponieważ jak wyżej nie ma takiego ogrzewania jak idealne, ile ludzi tyle potrzeb.

    firewall - zgadzam się w 100% co do palenia "śmieciem", ale powiedzmy sobie szczerze, ludzie zaczynają powoli myśleć i sytuacje zdarzają sie chyba tylko w starszych domach i piecach jak i u starszych ludzi. Ale z drugiej strony nie mają prawa zabraniać ludziom palenia węglem jeżeli firmy czy inne podmioty będą dalej zanieczyszczać powietrze. Przecież o wiele większe zanieczyszczenia powodują wszystkie wielkie firmy, elektrociepłownie itd. a nie kilka domków. Choć zdaję sobie sprawę, że w skali dużego miasta jak Kraków to jest np. kilkanaście tysięcy domów.
    Jeżeli zaś chodzi o zmniejszenie ilość potrzebnej energii do komfortowego użytkowania domu to wydaję mi się, tak jak napisałem powyżej, że lepiej zużyć trochę więcej energii ale mieć mniej do roboty. To trochę jak z samochodami, tylko na odwrót, czasami chcesz mieć pod maską trochę więcej koni mechanicznych choć wiesz, że zapłacisz więcej przy dystrybutorze. Ale i tak się zdecydujesz na silnik np 2.0 a nie 1.2 dla własnej wygody i przyjemności.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Najlepsze ogrzewanie domu? Tanie w eksploatacji, wygodne, bezobsługowe, niezawodne - sami możecie takie ogrzewanie zaprojektować!

    Polecam wypróbować konfigurator systemu grzewczego Viessmann - Łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.

    SPAM

    Może ktoś już z niego korzystał?
    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 02-02-2016 o 19:27 Powód: SPAM
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Addel Zobacz post
    To trochę jak z samochodami, tylko na odwrót, czasami chcesz mieć pod maską trochę więcej koni mechanicznych choć wiesz, że zapłacisz więcej przy dystrybutorze. Ale i tak się zdecydujesz na silnik np 2.0 a nie 1.2 dla własnej wygody i przyjemności.
    Fajne porównanie. Ale z ta elektrociepłownia się nie zgadzam. Taka elektrociepłownie można kontrolować, kazać zakładać specjalne filtry.
    Nikt w domu prywatnym czegoś takiego nie założy ze względu na koszt.

    Dzis miałem właśnie nieprzyjemność poczuć swąd spalonej gumy lub plastiku.
    W pierwszej chwili nawet myślałem, że ktoś mocno przyhamował. Ale nic z tego . Piękny nowy dom, nowy komin a z komina niepiękne zapachy.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Fajne porównanie. Ale z ta elektrociepłownia się nie zgadzam. Taka elektrociepłownie można kontrolować, kazać zakładać specjalne filtry.
    Nikt w domu prywatnym czegoś takiego nie założy ze względu na koszt.

    Dzis miałem właśnie nieprzyjemność poczuć swąd spalonej gumy lub plastiku.
    W pierwszej chwili nawet myślałem, że ktoś mocno przyhamował. Ale nic z tego . Piękny nowy dom, nowy komin a z komina niepiękne zapachy.
    Pewnie dom zbudowany bardziej dla sąsiadów niż dla siebie. Często przy spłacie kredytu nie wystarcza na ogrzewanie prądem lub gazem, a nawet na ekogroszek. Największe problemy rodzi oszczędzanie na izolacji i kontynuacja stereotypów. Ludzie często budują kotłownie ze składem na opał, kominy, instalują ekogroszkowce, skąpiąc na izolacji. Bo wszyscy wokół tak budują.
    A przed budową wystarczyłoby parę dni policzyć i okazałoby się że kotłownia+ekogroszkowiec jest jednak drogi, a taniej i wygodniej jest ogrzewać np. PC powietrze-woda. Sam nie wiem dlaczego tak się dzieje. Ludzie poświęcają swój czas, na śledzenie w internecie co każdego dnia robił jakiś aktor czy piosenkarka a już nie zerkną jak i na co wydają swoje ciężko zarobione czy pożyczone pieniądze. Później kurzą węglem we własnym domu, zadymiają nie tylko siebie ale i sąsiadów. Jeszcze dodając sobie roboty.
    Najlepsze ogrzewanie, to bezobsługowe urządzenia na prąd (PC, kable w podłodze, bufor z grzałką itp) lub gaz w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Trzeba tylko przed rozpoczęciem budowy poświęcić nieco czasu na "liźnięcie zagadnienia".

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Coś się zaczyna dziać w Krakowie. Może tym razem nie zakończy się tylko na obietnicach.
    Na obietnicach?
    Przecież jest już cały program i dzisiaj nawet pojawiła się informacja cytuję :"Od jutra, czyli od 12 marca zaczną obowiązywać nowe formularze wniosków o dotację na wymianę palenisk węglowych. Już od soboty będzie można złożyć wniosek w punktach Obsługi Mieszkańca (POM) w Galerii Bronowice oraz Galerii Bonarka.
    Właśnie 12 marca wchodzi w życie uchwała NR XXXVII/640/16 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 17 lutego 2016 roku zmieniającej PONE."

    Więc program działa!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    Wiele zależy od dostępnych mediów i technologii. Według mnie najlepsze jest ogrzewanie podłogowe zasilane gazem. Jest ekologiczne i relatywnie tanie.

    Pozdrawiam
    Marek Tucholski
    Online Ekspert marki Lafarge

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ekspert Lafarge Zobacz post
    Wiele zależy od dostępnych mediów i technologii. Według mnie najlepsze jest ogrzewanie podłogowe zasilane gazem. Jest ekologiczne i relatywnie tanie.
    Ale jak gazem to kondensacyjnie, czyli wydajnie!

    Jeśli jest rozprowadzone ogrzewanie podłogowe - idealnie naddaje się do tego pompa ciepła! No i też jest dotowana z programów dotacyjnych na wymianę kotłów węglowych więc może warto również to wziąć pod uwagę!
    W eksploatacji pompy ciepła są sporo tańsze od ogrzewania gazowego - warto o tym pamiętać!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jakil Zobacz post
    To trudne pytanie. Ciężko powiedzieć, jakie ogrzewanie domu jest najlepsze. Bo to zależy dla kogo, dla jakiego domu i jakimi kryteriami się ktoś kieruje. Dla jednych najważniejsza będzie ekologia, dla innych wygoda i komfort, a dla jeszcze innych przede wszystkim koszty poniesione przy instalacji i koszty użytkowania. Moja mama na przykład uważa, że tylko ogrzewanie węglem ma sens i jest najlepsze, bo najtańsze, bo węgiel jest w Polsce, bo ceny gazu czy oleju mogą nagle wzrosnąć. Na pewno ma trochę racji, ale komfort posiadania ogrzewania gazowego jest nieporównywalny z uciążliwością ogrzewania węglem. Ja mam piec gazowy kondensacyjny Junkers i jestem zadowolony. Nie wiem, czy jest to najlepszy sposób ogrzewania, ale dla mnie jest optymalny. Mój brat na przykład ogrzewa kominkiem plus gazowe, ale nie wychodzi na tym specjalnie lepiej niż ja, bo drewno też trzeba kupić.
    Dokładnie, każdy ma swoje poczucie komfortu i oszczędności. Nie zawsze można postawić na gaz, nie zawsze uzasadnione są kolektory słoneczne, często dobrym wyborem jest pompa ciepła, ale patrząc na ekologie, no niestety z węglem trzeba ostrożnie, bo już niedługo może się okazać, że nie będziemy mogli go spalać. Warto to wziąć pod uwage zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie - aby uniknąć remontu kotłowni po kilku latach eksploatacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zbigew

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Sopot
    Kod pocztowy
    81-862
    Posty
    3

    Domyślnie

    http://www.gpec.pl/klient/projekt-sopot/
    Sieć ciepłownicza z GPEC. Byli u mnie. Cena około 70zł/GJ + nie wiadomo ile za przyłączenie do sieci (25% ale od jakiej kwoty?). To dużo więcej niż niezależne ogrzewanie gazem. Ci co potrafią liczyć odmawiają.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony