dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie +Energy House- Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Witajcie,
    nazywam się Zbigniew i wraz z piękniejszą połówką Asieńką zaczynamy przygodę z budową własnego miejsca na ziemi. Ja z blokowiska z wielkiej płyty w mieście - dzieki bogu że miałem kawałek działki że mogłem odpocząć od czterech ścian. Ona z domu na wsi gdzie krowę cieżko zobaczyć Oczywiście tym razem chcieliśmy na odwrót, ja dom a ona mieszkanie. No i wojna! Trzeba było więc szukać działki w mieście - no i było wiele ładnych brzydszych mniejszych i większych. Czasami nawet przystanek komunikacji miejskiej w odległości 100m, no ale były jakieś ''brzydkie domy'' lub zawsze coś. Czemu mieszkanie? Bo blisko wszystko, zamykasz i wychodzisz. Tym sposobem poszukiwania działki trwały 3lata gdyż rzadko mieliśmy możliwość zobaczenia jakiejś która byłaby ciekawa. Problem był tym większy że dokładnie wiedzieliśmy co chcemy- o dziwo w tym temacie się idealnie zgadzamy. Miała być energooszczędna parterówka o nowoczesnej prostej bryle Z tego względu działka musiałabyć duża z odpowiednim ustawieniem wg słońca. Niestety to jak szukanie igły w stogu siana. Ostatecznie przeglądnąłem mapy geodezyjne w regionie którym nas interesował, tak żeby znaleść ładny kształt- i powróciliśmy do ładnego kwadratu 30x40m ale z wjazdem od południa. Podobają nam się mega okna i to nawet od strony drogi więc wyszło idealnie. Znaleziona działka znajduje się 3km od Rzeszowa, blisko A4, S19, pociąg i autobus 800m które jeżdzą na wspólnym bilecie. W okolicy same nowe domy więc nic nie straszy
    Początkowo podpisaliśmy umowę wstępną gdyż sprzedający niemiał wszystkich dokumentów - przed jej podpisaniem złożony został wnioskek o zmianę warunków zabudowy na parterówke o potrzebnych wymiarach z dachem płaskim (miał dać dach25 gdyby na płaski niebyło szans). Zmiany zostały zatwierdzone z dachem 25. My już u sprzedającego w domu z notariuszem a tu sie okazuje że wydano zgode na dach płaski. I szok! Pół roku chodziliśmy z myslami że dach może mieć min 25stopni- tak przynajmniej poinformował sprzedający w czasie kiedy składał wniosek o zmiane wz. I nagle byliśmy zupełnie zieloni, nieprzygotowani na taką sytuację a spotkanie z architektem za 2dni. I trzebabyło szybko myśleć jaki teraz projekt robić.

    Co chcemy budować?
    1. Parterówka z płaskim dachem
    2. Dom z wysokim standardem energetycznym żemy nie martwić się rachunkami na starość
    3. Wygodny tak żeby to on służył nam a nie my jemu

    Generalnie fascynacja domami pasywnymi już dawno minęła bo to niema sensu ekonomicznego. Dlatego planowane jest maxymalne, ale jeszcze ekonomiczne zejście z zapotrzebowaniem na energie do jego ogrzania. Fascynacja samowystarczalnością jeszcze mi nie minęła więc będą panel pv tak aby pokryć potrzeby własne i ciut wytworzyć by być na plus. A czy to się uda to zobaczymy
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 13-08-2017 o 11:30

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Co do projektu to zawsze pobobały nam się nowoczesne domy o prostej formie ale wiadomo z płaskim dachem w pl jest problem.
    Dlatego początkowo miał być Aksamit z Domy w Stylu https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-aksamit.php poniekąd dlatego że wokól domy z normalnym dachem aczkolwiek wiele razy widzieliśmy z płaskim dachem obok normalnych. Ponieważ w Rzeszowie jest coraz więcej domów z płaskim dachem, można sobie pooglądać co się komu podoba.

    Po okazaniu się że możemy mieć płaski dach, zdecydowaliśmy że robimy praktycznie identyczny rozkład pomieszczeń jak w aksamicie. Najważniesza zmiana to dodanie pralni. Duże okno od południa, od północy tylko małe nad zlewem. Generalnie chcemy jak największą przestrzeń szklaną mieć ustawioną na zachód gdzie ma być ogród.











    Dom posadowiony ma być na płycie fundamentowej by uzyskać wysoki standard energetyczny - koszt tylko ciut większy niż porównywalny zwykły fundament z isolacją. Oczywiście jeżeli ktoś porówna zwykły fundament wykonany najtańszym kosztem, to różnica robi się duża. Pozatym i tak w 100% niebędzie odcięcia od gruntu i więcej bawienia się z wykonaniem. Ogrzewany gruntową pompą ciepłą o mocy ok7kW z zintegrowanym rekuperatorem - chcę uzyskać zapotrzebowanie energii na ogrzewanie na poziomie 20-30 kWh/m² na rok. Wynik dość ambitny ale po innych zapaleńcach widzę że całkiem realny.
    Dom ogrzewany z dodatkową wylewką (zależy nie na mniejszej akumulacji i szybkiej reakcji na zmiany temp), garaż nie ogrzewany (miał być oddzielony od domu tak jak MAGa ale widzę że pisze że to niema sensu). Więc trzeba to jeszcze przedyskutować.

    W tym momencie projekt w wersji koncepcyjnej. Przede wszystkim zastanawiamy się nad:
    1. Wyjście na taras dużym przesuwnym HSem czy drzwiami na tej krótszej ściance?
    2. Łazienka z oknem czy pozostawić ją tak w środku?
    3. Zadaszenie tego dużego okna południowego gdyż w lecie za dużo słońca będzie wchodziło i będzie powodowało przegrzedanie domu.
    4. Generalnie miał być mały domek koło 100m² a już się ponad 130 zrobiło ale jak policzyliśmy minimalne powierzchnie jakie chcemy to sumarycznie minimum 127 wyszło, więc niema zabardzo co w takiej parterówce uciąć.

    Ponieważ wiele się nauczyłem dzięki forum, chciałbym aby dziennik ten służył zarówno innym, którzy będą budować podobny dom oraz nam przy rozwijaniu wszelkich wątpliwości. Dlatego wszelkie komentarze tutaj mile widziane a nawet pożądane
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 22-08-2017 o 19:26

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    chcę uzyskać zapotrzebowanie energii na ogrzewanie na poziomie 20-30 kWh/m² na rok.
    Chcesz zbudować dom, który rocznie na ogrzewanie zużyje max 3,9MWh, czyli nawet przy cenie kWh prądu 63gr płacić za CO grzejąc kotłem elektrycznym czy kablami 2,5K zł (a można po jakieś 35gr, co da 1365zł) i wydać na PC z 40-50K zł?

    Tanie w eksploatacji a drogie w instalacji źródło ciepła nie ma sensu przy małym zapotrzebowaniu na ciepło.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz zbudować dom, który rocznie na ogrzewanie zużyje max 3,9MWh, czyli nawet przy cenie kWh prądu 63gr płacić za CO grzejąc kotłem elektrycznym czy kablami 2,5K zł (a można po jakieś 35gr, co da 1365zł) i wydać na PC z 40-50K zł?

    Tanie w eksploatacji a drogie w instalacji źródło ciepła nie ma sensu przy małym zapotrzebowaniu na ciepło.
    oczywiście to jest kwestia dyskusyjna i jak najbardziej jestem tego świadomy. Do ogrzewania dolicz koszt podgrzewania ciepłej wody, co w moim przypadku jest spory-aktualnie płacę więcej za ciepłe kąpiele niż za ogrzewanie Od samego początku celem jest osiągnięcie kosztów ogrzewania domu poniżej 1000zł za sezon. Pracując na codzień z pc, rekuperatorami mam praktycznie za grosze możliwość zdobycia takiej pc. Koszt takiej np tu 18tys brutto http://www.ppcpompy.eu/cennik/ Do tego dolne źródło w postaci poziomego kolektora też nie majątek. Generalnie skoro mogę grzać z COP min4,5 to czemu mam płacić za prąd z COP=1? To niejest woogóle nie jest efektywne. Osobiście uważam że do domów prostych ok100m² o małym zużyciu to jak najbardziej tylko prąd, dla większych już pc.
    Tak czy inaczej w obecnym momencie niemam obliczonego dokładnego ozc, więc niewiem jakie będzie zużycie.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Zgrabny domek.
    A tak z ciekawości zapytam gdzie będziesz trzymał różne klamoty typu : sezonowe rzeczy, stare zbędne ale może w przyszłości użyteczne rzeczy, narzędzia większe mniejsze , itd. itp.

  6. #6

    Domyślnie

    Fajny dom! Gratuluję płaskiego dachu Powodzenia! Będę śledził!

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał 19TOMEK65 Zobacz post
    Zgrabny domek.
    A tak z ciekawości zapytam gdzie będziesz trzymał różne klamoty typu : sezonowe rzeczy, stare zbędne ale może w przyszłości użyteczne rzeczy, narzędzia większe mniejsze , itd. itp.
    Zbędnych rzeczy ma nie być. Narzędzia w pomieszczeniu gospodarczym lub półka w garażu, jakieś rowery i kosiarka musi się zmieścić w garażu- założeniem jest jedno auto, drugie miejsce ma służyć na takie właśnie rzeczy. Mniej miejsca to mniej ochoty do kupwania niepotrzebnych gratów
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Obawiając się przegrzewania domu od południowego słońca zrobiłem symulacje wpadania słońca.

    Strona południowa czerwiec 12:00


    Strona południowa grudzień 12:00


    Strona zachodnia czerwiec 16:00


    Strona zachodnia grudzień 16:00


    Zgodnie z przeczuciem w czerwcu od południowej strony, słońce wchodzi za głęboko do domu – wolałbym max do dolnej krawędzi okna. Mając rolety można troszkę przysłonić, a z drugiej strony duża ilość ciepła rozprowadzi się łatwiej w tak dużym pomieszczeniu, w kierunku chłodniejszej północy. Wysunięcie dachu niezabardzo nam się podoba, fakt byłoby efektywne.
    Kolejne wprowadzone zmiany: pomniejszona toaleta, powiększony garaż, zlikwidowane kominy, zmieniony układ łazienki (2 umywalki, narożna wanna, zlikwidowany prysznic).


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WERSJA 14.08.17-page-001.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	51,0 KB
ID:	409853


    Kwestią dyskusyjną jest zadaszenie tarasu – został zrównany z dachem głównym. Ale chyba ładniej byłby pocieniony, jak w poście #2 Osobiście wolałbym większe ujednorodnienie – tak żeby były z 3 poziomy dachu.

    W trakcie zmian:
    - wysokość pomieszczeń(na gotowo): część dzienna 2.8-2.9, nocna 2,65-2,7?
    - wysokosć poziomu posadzek w domu i garażu
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 23-03-2018 o 21:20
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Projekt w obecnej chwili trafił do konstruktora więc jestem ciekaw jego zdolności w obliczaniu grubości płyty Później zaprojektowane zostaną dokładne parametry U dla przegród.
    Płyta fundamentowa - posadowienie na szkle piankowym.
    Dach - tutaj niejestem pewien. Architekt zaproponował warstwy: folia paroizolacyjna, stropodach, eps, hydroizolacja. Policzyłem to w Uwert i wychodzi wykroplenie pod hydroizolacją w wielkości 40g/m², co wydaje się małą wielością. Licząc że mam z 200m dachu to wychodzi już ok 8kg wykroplonej wody. Rozmawiąc z dachowcem już jakiś czas temu, był za dachem wentylowanym. W moim przypadku podniosło by to dach, co z zewnątrz beznadziejnie by wygłądało- tj podniesione attyki w porównaniu do wysokości okien.
    W Uwert wychodzi mi że najlepiej dać jakąś izolację z warstwą aluminum - ktoś ma jakieś doświadczenia?

    Ponieważ w łazience będzie ciemno, zastanawiam się nad świetlikiem - ze względu na grubość dachu będzie to chyba wyglądało jak tunel. Pozatym z wykrapalniem mogłyby cię jakieś cuda dziać. I co tu robić?
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Kolejna koncepcja przewidywała okna narożne, które bardzo nam się


    ale ze względu na widok słupa tarasowego rezygnujemy z okna HS na narożu


    HS przesuwamy z naroża do krótszej sciany podcienia, czyli tak jak wcześniej. Czemu tak? Ponieważ wchodząc do części dziennej trafiamy na mur :bash


    chyba lepiej tak


    a okno narożne trafi do jadalni


    co ostatecznie z białą elewacją oraz niższą attyką od wejścia, daje taki efekt
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 30-10-2017 o 21:11
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Konstruktor liczy i liczy ...mam nadzieję że znowu cuda na wymyśli. Czekamy więc na ostateczne grubości przegród, obliczenia ozc
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Biurokracja:
    1. Warunki zabudowy:
    Niewiem czemu każdy na nią narzeka bo w naszym przypadku jest praktycznie nieodczuwalna. Największym sukcesem było posiadanie warunków zabudowy już pod konkretny projekt domu - jw. zostało to załatwione przed kupnem działki. Nie każdy sprzedający chciałby tyle czekać i bawić się z zbieraniem podpisów sąsiadów i składaniem wniosku. W naszym przypadku się udało doskonale.

    2. Mapa do celów projektowych została zlecona przed ostatecznym kupnem działki.
    Czas oczekiwania ok 1miesiąc

    3. Geolog: przed ostatecznym kupnem działki
    Ponieważ była zima to badania zostały wykonane na wiosnę

    4. Warunki przyłączeniowe na prąd oraz wodę/kanalizację zostały złożone po kupnie ostatecznym
    Czas oczekiwania ok 1 miesiąc

    5. Wyłączenie z produkcji rolnej:
    Ponieważ działka posiada glebę 2klasy wystapiono o wyłączenie jej z produkcji. Gdyby właściciel już dawno temu nie wystąpił o wydanie warunków zabudowy, to wg akutualnych przepisów nie dostałby WZ na budowanie tam czegokolwiek.
    Czas oczekiwania ok 3tygodnie.
    I to chyba jest jedyny wniosek który złożyło biuro architektoniczne, oprócz załącznika do wz który dostaliśmy tylko w skresowanej wersji.
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 03-11-2017 o 12:44
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Szkło piankowe:

    Dostałem próbki z obu firm geocell (at) oraz hoger (pl). Struktura troszkę się różni bo te z at mają identyczne malutkie pory. Te z pl mają czasami mniejsze i większe pory- nie są tak idealne jak te z at. Po sciskaniu w dłoniach miałem wrażenie że te z pl mają większą twardość- okazało się faktycznie że tak jest (at 0,57MPa, pl 0,6-1,84). Identyczna jest przewodność cieplna która wynosi 0,08 [W/mK]. Ziarna z pl są jednak bardziej zróżnicowane: 0-63mm, te z at 10-63mm. Tak czy inaczej uważam że oba materiały są praktycznie identycznie i będe zamawiał te z pl, tym bardziej że jest teraz promocja.
    Zamawiam w bigbagach ze względu na możliwość podzielenia dostawy na dwie warstwy.


    Korzystając z promocji zimowej 139zł netto, kupiłem objętość na 30cm + 1/3 na zgęszczenie + kilka kubików na zapas - jak zostanie pójdzie pod taras.
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 23-01-2018 o 20:42
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A czemu szkło piankowe...?
    Nie lepiej rypnąć sobie płytę na gruncie i do środka wsadzić zwykły styropian podłogowy a na nim zwykła wylewka z miksokreta...?
    Srać na ten mostek termiczny do ściany, lepiej za kasę która pójdzie na takie fanaberie kupić pompę ciepła która pozwoli znacznie więcej zaoszczędzić....
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Wojak65
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    dzinks0 witam w Twoim dzienniku !

    Super dom no i jakie profesjonalne wizualizacje wnętrz jeszcze na etapie projektu - szacun.
    U nas niestety warunki zabudowy nie pozwoliły na dach płaski - choć i tak miałbym problem z taką parterówką 200m2 tylko pow. użytkowej

    Powodzenia

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Będąc ciekaw jak zachowuje się to szkło po zamoczeniu, wrzuciłem oba kawałki do wody - były całkowicie zanurzone.
    Waga w stanie suchym/ po miesiącu moczenia/ po 3 dniach / po 7dniach
    PL- 15g / 20g / 15g / 15g
    AT- 36g / 79g / 64g / 62g
    Coprawda już na początku różniły się wagą, ale zależało mi jak proporcjonalnie bedzie zachodził proces suszenia. Generalnie po wynikach jestem zaskoczony tak dużą różnią na korzyść tego szkła z pl. Może by mi waga oszukiwała czy cuś ale czuć w dłoni że to z at jakoś ciężkie.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A czemu szkło piankowe...?
    Nie lepiej rypnąć sobie płytę na gruncie i do środka wsadzić zwykły styropian podłogowy a na nim zwykła wylewka z miksokreta...?
    Srać na ten mostek termiczny do ściany, lepiej za kasę która pójdzie na takie fanaberie kupić pompę ciepła która pozwoli znacznie więcej zaoszczędzić....
    Generalnie miała być płyta na xps, ale jak znalazłem szkło, tak że wychodzi podobna cena w porównaniu do xps, to biorę lepszy produkt. Ma większą wytrzymałość a jednocześnie niema kapilarnego podciągania wody (znam przypadek że grzyb z powodu złej izolacji poziomej wychodzi), no i żaden zwierz nie zeżre tego. Wiesz mając na codzień kontakt z pc, rekuperatorami to wolę mieć coś co się nie zepsuje Czasami sam myślę że to fanaberia ale to ma być dom o standardach z przyszłości a fanaberia to napewno jest ładowanie pieca na węgiel do nowego domu
    A co myślisz o tym moim rozwiązaniu wentylacji WMG ?

    dzinks0 witam w Twoim dzienniku !

    Super dom no i jakie profesjonalne wizualizacje wnętrz jeszcze na etapie projektu - szacun.
    U nas niestety warunki zabudowy nie pozwoliły na dach płaski - choć i tak miałbym problem z taką parterówką 200m2 tylko pow. użytkowej

    Powodzenia
    Witaj,
    my jakimś cudem,sami wtedy nieświadomi, dostaliśmy zgodę na płaski. Wizualizacje to akurat wynik czytania forum. Byłem ciekaw jak daleko wejdzie słońce do domu i jak go oświetli. Ale najbardziej pomogło przy ustalaniu położenia okien.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Nie ma to jak stosowanie jakichś wyszukanych rozwiązań , walczenia z każdym najmniejszym mostkiem termicznym aby ogrzewać dom prądem a potem latać w bluzie po chałupie w 20* i twierdzić że to komfort zamiast od razu na starcie zrobić standardowo i wsadzić pompę ciepła mając w chałupie ciepło przy niższych rachunkach...

    Tak z własnych obserwacji to znacznie bardziej komfortowo jest kiedy w chałupie działa ogrzewanie a nie tylko udaje...

    Co do wentylacji to nie będę się wypowiadał bo w jednym domu się sprawdza wyporowa a w innym już nie...
    PPM to jedno a odczucia w użytkowaniu to drugie...
    Ja zrobiłbym standardowe WM i nie zastanawiał się czy to lepiej czy nie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Nie ma to jak stosowanie jakichś wyszukanych rozwiązań , walczenia z każdym najmniejszym mostkiem termicznym aby ogrzewać dom prądem a potem latać w bluzie po chałupie w 20* i twierdzić że to komfort zamiast od razu na starcie zrobić standardowo i wsadzić pompę ciepła mając w chałupie ciepło przy niższych rachunkach...

    Tak z własnych obserwacji to znacznie bardziej komfortowo jest kiedy w chałupie działa ogrzewanie a nie tylko udaje...

    Co do wentylacji to nie będę się wypowiadał bo w jednym domu się sprawdza wyporowa a w innym już nie...
    PPM to jedno a odczucia w użytkowaniu to drugie...
    Ja zrobiłbym standardowe WM i nie zastanawiał się czy to lepiej czy nie...
    PC i tak planuje ale malutką, tak żeby 23st C dała spokojnie radę wyciągnąć a nie że biorę na styk i to jeszcze na 20. Też mnie bardziej promieniowanie cieplne przekonuje. Teraz to luksusem chyba jest wygrzanie się o piec kaflowy

    No widzisz a ja wolałbym jednak wyporową, bo bardziej mnie zgodność z fizyką przekonuje. Alle... gdyby się okazało że np za mała różnica ciśnien jest, że nie wypiera tego powietrza czy cuś, to wolałbym mieć możliwość wpięcia również wentylatora na wyciągu.

    P.S. Interesują cię te duże wymienniki klingenburga? bo mi nic nie odpisałeś
    Ostatnio edytowane przez dzinks0 ; 23-01-2018 o 20:18
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Oto wersja ostateczna





    koncepcja wentylacji wyporowej
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    ladnie ... bede sie przygladal

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony