dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie Prosba o pomoc sprawdzenia poprawnosci instalacji

    Witam,
    Mam duzy problem z instalacja w nowym domu. W momencie kiedy zalacza sie pompa podlogowki, grzejniki poprostu robia sie zimne. Kiedy podloga ma odpowiednia temperature, grzejniki powoli sie robia gorace. Moj instalator twierdzi, ze pompa podlogi nie powinna chodzic non stop, ja mam odmienne zdanie. Na rozdzielaczu pompy zamontowal czujnik od sterownika kotła na ekogroszek, ktory po zadanej temperaturze wylacza pompe podlogi. Nie mam juz sil do tego, co chwile grzejniki zimne, podloga tez grzeje bez szału. Mam nastawiona na 45 stopni, w pokojach jest moze z 15 stopni.
    Instalacja sklada sie z pieca na ekogroszek 15kw, bojler 140 litrow, pompa obiegowa (60), 7 grzejnikow, oraz rozdzielacz podlogowki z 5 obiegami.
    Pokazuje szkic instalacjiKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skanowanie0012.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	376636

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Po pierwsze to zgłoszenie tego faktu instalatorowi lub/i projektantowi w przypadku projektu. Kto wykonał instalację ten za nią odpowiada, jest gwarancja i rekojmia.
    Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161225_071932.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	47,1 KB
ID:	376642Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161225_071940.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	42,7 KB
ID:	376643Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161225_071959.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	42,0 KB
ID:	376644

    Witam,
    Wysylam zdjecia jak to wyglada. Niestety moj instalator ciagle twierdzi, ze to wina ciaglego zapowietrzenia, codziennie odkreca srubke od pompy i tyle. Tak juz tydzien. Na zdjeciu z rodzielaczem podlogowki, jest zainstalowany czujnik. Gdy zawor na mieszaczu jest otwarty na maxa, czujnik np ustawiony na 30 stopni, to gdy sie wylaczy pompa podlogowki grzejniki w miare zaczynaja grzac, ale za to na podladze czuc, ze nie jest dogrzana, albo powoli sie nagrzewa ( ostatnio zeby osiagnac wewnatrz pokoju temp 19 stopni grzala prawie 6 dni). Natomiast gdy zawor na rozdzielaczu ustawie np na 35 stopni, a ten czujnik co jest na rozdzielaczu przyklejony na 40 stopni, to pompa podlogi caly czas chodzi i w pokoju w miare szybko robi sie cieplo i rownomiernie. Wtedy niestety jest problem z grzejnikami, na dole w garazu i lazience sa gorace, natomiast na gorze jeden jest goracy (drabinka lazienkowa) natomiast reszta tylko ciepla w 1/3 wysokosci od gory. DO tej instalacji jest zasobnik 140 litrow, ktory tez nie ma swojej pompy i pracuje jakby na tej co (na zdjeciu zielona)

  4. #4

    Domyślnie

    Może instalator ma racje i rzeczywiście jest dużo powietrza w układzie i musi się odpowietrzyć, zobacz czy masz odpowietrzniki w najwyższych miejscach instalacji (np. nad bojlerem itd.). Po drugie może przepływy i moce pompy są za duże i powodują że druga część układu nie wyrabia (podłogówce spokojnie wystarczy 1L/min ) . U mnie pompa podłogówki też nie chodzi non-stop, gdy pomieszczenia nie osiągnęły temperatury zadanej pompa chodzi cały czas, gdy temperatura jest osiągnięta to pompa chodzi 5min i 30min przerwy aby podłoga się nie wychłodziła.
    Najlepiej rozrysuj układ CO na papier i wtedy można się zorientować jak jest jakiś błąd w układzie bo ze zdjęć dużo nie widać.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	376715

    rysunek ( mistrzem nie jestem) zawor 3d daje wode na ogrzewanie i na powrot. Na rozdzielaczu z podlogowki mam 5 obiegow. Na dole mam dwa grzejniki, drabinka (goraca) oraz w garazu c11 ( ten jednopanelowy) 600X1000 i caly grzeje super. Na gorze dwa narazie zaslepione ( wiec tak naprawde 3 grzejniki sa), jeden mala drabinka, dwa v22 600x800 i mala drabinka jest goraca, natomiast te dwa sa w 1/3 od gory cieple, reszta zimna. Obojetnie czy pompa chodzi na 1,2,3 na gorze nic sie nie zmienia. Gdy zamkne doplyw wody do bojlera to troche sie cieplej na gorze robi, ale to nie chodzi zeby nie miec wody cieplej,.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Nie jestem zbyt kumaty z instalacji ale jak grzejniki są ciepłe tylko do połowy od góry i są otwarte na maksa to jest za mały przepływ wody przez nie. Jak to jest możliwe że mając zawor 3d na zasilaniu przymykajac zawor od bojlera który jest przed zaworem 3d na górze robi się cieplej? wniosek z tego taki ze pompa powoduje największy przepływ tylko przez bojler. Przymknij zasilanie bojlera do połowy to woda rozejdzie się bardziej po układzie grzewczym.
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Tylko że to nie jest rozwiązanie problemu i ktoś bardziej kumaty pomoże zaradzic
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dokladnie, ja nie szukam rozwiazania byle by bylo, chce miec porzadnie to zrobione (bo nie place komus za takie rozwiazania). Wogole mam wrazenie ze nie potrzebny mi ten zawor, bo on ciagle jest w tej samej pozycji, ciagle za nim idzie te 60-65 stopni, a powrot 50-55 i on nigdy nie zmienia swojego polozenia.
    Ogladam jakies standardowe schematy instalacji, i zawsze kazda ma 3 pompy (CO, CWU, Podlogowka)
    Prosze osoby, ktore sie troche bardziej znaja o jakies rozwiazanie, czy jesli bym zainstalowal pompe na cwu (jakas mala) i rozdzielenie od razu od pieca na co cwu i podlogowke to lepiej by to chodzilo? Jestem powoli zalamany tym grzaniem.
    Prosze tez o informacje jak to jest z ta podloga, czy pompa musi chodzic caly czas czy nie.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    Co do zamykania bojlera, jesli go zamkne calkowicie (bo tak zrobil hydraulik gdy sprawdzal instalacje) to na gorze w miare grzały grzejniki, ale w momencie gdy nie zalaczala sie pompa podlogi, gdy tylko sie wlaczy grzejniki robia sie chlodniejsze.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wayne2mike
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wtelno
    Kod pocztowy
    86-011
    Posty
    193

    Domyślnie

    Zawór 3d jest wstawiony na moje za wcześnie, tzn powinien być za zasilaniem grzejników w tym przypadku
    Kocioł Galmet EKO GT KWP M 17 kw, domek kostka z 1983r, 2 piętra, 10m x 10m, powierzchnia grzewcza 170m2 + 6m2 (altana)
    Ściany styro 8cm, fundamenty NIE ocieplone, dach styro 15 (w najgrubszym punkcie 35cm, wykonany spadek), okna stare z dwiema szybami zespolonymi wstawione po staremu
    Temp w domu 22-23, kotłownia odrębnie po za domem
    Palę mieszanką miału i eko groszku 2:1

  11. #11

    Domyślnie

    Po pierwsze sprawdź czy nie masz zapowietrzonego układu (czy pompy nie bulgotają przy starcie), po drugie zawór na bojlerze powinien być na ok. 90% zawsze zamknięty , ma tylko delikatnie przez niego woda przepływać bo woda płynie tam gdzie ma prościej i brakuje mocy na kaloryfery, po trzecie zawór 3d jest w złym miejscu zamontowany (powinien być założony przed pompą lub na powrocie bo w takim wypadku też powinien być praktycznie prawie całkowicie zamknięty aby większość z mocy pompy szło na układ kaloryferów, a nie wracało do kotła.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam,
    Na schematach spotkalem sie, ze zawor 3d jest na zasilaniu przed rozdzielaczem podlogowki, bo tam nie musi isc mega goraca woda wiec wtedy zawor reguluje, taka instalacja wtedy jest poprawna? co z CWU, zakrecac zawory, czy lepiej zastosowac pompe, ewentualnie jakis elektorzawor ktory przy ustawionej temperaturze bedzie pompowac/otwierac uklad? czy ta pompa CO w moim przypadku jesrt w odpowiednim miejscu? bo wedlug mnie, ona wspomaga wszystko, lacznie z podlogowka, wiec jak podlogowka chodzi to to, co ta pompa CO nakreci to idzie na podloge bo pompa z podlogi to zabiera. Przesylam schemat, czy jest sens ta instalacje tak przerabiac, bedzie wtedy dzialac poprawnie? oczywiscie bez pompy cyrkulacji, bo nie posiadam.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5-instalacja-z-pompa-co-podlogowa-cwu-cyrkulacyjna-cwu.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	376725

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pierwsze to po uszach powinien dostać - za złe wpięcie naczynia wzbiorczego ! powinna możliwie zaraz z nad kotła iść, zabronione jest wstawianie jakichkolwiek zaworów itp .. tak jest u Ciebie niestety, choć jest naczynie wzbiorcze- to nie wpięte prawidłowo .. ach "fachowcy" - "będzie pan zadowolony"
    chyba ze wzrostu cnoty miłosierdzia nad takim

  14. #14

    Domyślnie

    Zawór 3d nie montuje się za pompą CO, a zasilanie CWU powinno być wyprowadzone przed zaworem 3d...

    Tak to widzę prawidłowo...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat3.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	376735
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 27-12-2016 o 06:56

  15. #15

    Domyślnie

    Asolt ma rację... Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat1.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	376736

  16. #16

    Domyślnie

    faktycznie pompy się kłócą. na schemacie który pokazałeś masz pompy oddzielnie do grzejników ,podłogi i cwu. u ciebie jedna pompa do wszystkiego i dodatkowo do podłogi. nic dziwnego ,że masz to co masz. to co mogę doradzić na teraz to ustaw pompę od podłogi na 1 bieg a pompę na kotle na 3 bieg-praca non stop na wysokiej temperaturze , tak by odpowietrzyć układ- przynajmniej na początku. powinno choć trochę pomóc. .

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Asolt ma rację... Układ mieszany a taki mamy tym przypadku wymaga i zaworu mieszającego dla obwodów podłogówki, kazdy układ czyli grzejniki i podłogówka z oddzielna pompą i sterowaniem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat1.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	376736
    Witam

    U mnie też jest układ mieszany. Grzejniki i podłogówkę zasila jedna pompa i jeden sterownik. Specjalistą nie jestem ale wszystko działa, w domu ciepło.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    a gdzie wyjscie zasilania na co? nie zmienia sie i w tym samym miejscu> bo na rysunkach nie zaznaczyliscie.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    moto_test

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-814
    Posty
    18

    Domyślnie

    pompa cw? co to? i czy pompa co i cwu musi byc czy wedlug tych schematow cwu nie?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał moto_test Zobacz post
    pompa cw? co to? i czy pompa co i cwu musi byc czy wedlug tych schematow cwu nie?
    Pomyliłem się, zamiast CO, napisałem CW...

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony