dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fenixx

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    45

    Domyślnie Bufor + kocioł węglowy czy kocioł podajnikowy w eko-domu?

    Witam serdecznie,

    Postawiłem dom, takie coś: http://www.mgprojekt.com.pl/figiel

    Są tam podane wyliczenia EUco - 35,23 kWh/(m2 rok) przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem.

    W projekcie do obliczeń przyjęto styropian 18cm 0,40, (ściana U - 0,22) położyłem 18cm 0,31, (U - 0,15) wełna w dachu 25cm 0,44, położyłem 30cm 0,33 + dodatkowe 5cm na sufitach poddasza (na jętkach), okna przyjęto o przenikalności 1,4, ja założyłem 3 szybowe, 7 komorowe, nie wiecej niż 0,8 dodatkowo ciepły montaż w warstwie ocieplenia. Fundament murowany z bloczków z tym że pierwsza warstwa zastąpiona pustakiem poryzowanym zamiast betonowym. W posadce 15cm styropianu 0,31.

    Rekuperator luna chodzi non stop na jakiś 1/5mocy. (Sprawność liczona na wlotach około 65%)

    Także domek jest cieplejszy niż te 35,23 kWh/(m2 rok).


    Aktualne ogrzewanie to kocioł Galmet GT KWR 22KW plus bufor 1200l.

    100% ogrzewanie podłogowe, rozstaw rurek pokoje poddasze co 25cm, pokoje dół co 20cm, łazienki co 15cm. Robiony był projekt. Przepływy ustawione według niego. Temperatura w pokojach według założeń.

    Dom grzeje od zeszłego roku od października. Bez położonych paneli przez całą zimę (trwała wykończeniówka) temperatura która szła na podłogówkę do max 24st. W domu 21st.

    Aktualnie przy w pełni wykończonym domu temperaturze 5 noc - 10 dzień idzie 23st w domu 22. W mrozy które były -3 noc - 5 dzień idzie 25st. w domu również 22.

    Sterowanie zawór 3-drożny z siłownikiem i sterownik Tech ST 431N.


    Układ kocioł bufor jest piękny poza sezonem grzewczym dla celów CWU. Raz na 5-10dni ładowany dwoma wiaderkami węgla i spokój.

    Problem jest zimą, Trzeba rozpalać do 2-3 dni. A jak nadejdą większe mrozy będzie trzeba palić pewnie codziennie.


    Niestety mam taka pracę w której często mnie nie ma w domu a moja żona nie ogarnia tematu ładowania bufora. Boi się po prostu. Jeszcze palę od góry na naturalnym ciągu. Ten sposób rozpalania wymaga czasem drugiej próby a czasem i trzeciej gdy ciąg jest mały.


    Dlatego przychodzi mi na myśl dołożenia do pieca podajnika. Piec jest 2 letni (odkupiony od wujka kupił go a po pół roku podłączyli mu gaz).

    Według moich obliczeń maksymalną moc jaką potrzebuje to 5KW przy -20st. Nie wiem czy to realne czy nie ale tak mi wychodzi.


    W zeszłym roku start od października do końca marca startując od 6 st w domu, wszystko mokre, świeże spaliłem 650kg węgla plus drewno na rozpałkę. Bez CWU.

    Przy aktualnych temperaturach niecałe 100kg na miesiąc.



    Czy pomysł dołożenia do kotła podajnika ma wiekszy sens? Chodzi o zautomatyzowanie pracy pieca tak aby żona nie musiała nic przy nim robić.


    Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Masz w domu lokomotywę. Wywal ją i wstaw jakiś niewielki pelleciak i twoje problemy znikną.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jak już masz co masz to jak Liwko pisze, podłączyć małego pelleciaczka, dobije bufor, wygasi się, jak wydoi ciepełko z bufora sam się odpali i zagrzeje bufor od nowa, do tego dużo czyściej jak przy wunglu i żonka bez stresu
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Nie wierzę

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Dlaczego ? a co myślałeś że mi pyłem węglowym gały całkiem zarosły ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jeżeli palenie w tym kotle Cię nie stresuje kiedy jesteś w domu, to nie rób nic. Załóż tylko do tego bufora grzałki elektryczne - tak ze 6 do 9 kW i zmień taryfę w zakładzie energetycznym na tą z podziałem na tanią noc i drogi dzień. Kiedy będziesz w domu - napalisz w kotle ( o ile Ci się będzie chciało ). Kiedy Cię nie będzie - Pani Żona załączy grzałki na noc i po krzyku.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 19-10-2015 o 11:59

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fenixx

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    45

    Domyślnie

    Myślałem o grzaniu prądem w II taryfie dlatego w buforze siedzi już grzałka 3x2000W ale jakoś nie wierzyłem w obliczenia związane z kWh/rok i taryfa G11 się pojawiła w sumie bez większego przemyślenia...

    Kocioł na pellet ten który sam się gasi i sam odpala, fajna rzecz ale niestety droga. Myślałem bardziej o dołożeniu do swojego kotła podajnika z koszem (taniej) aby zautomatyzować bardziej prace kotła w ciągu zimy (ominąć bufor). W pozostałe pory roku ładowany byłby bufor i piec wygaszany (dla CWU) ewentualnie prąd.


    Stosunek MJ/PLN ekogrochu i pelletu wychodzi podobnie, zakładając eko który ma 24MJ/kg i bobki 20MJ/kg, dodatkowo pellet jest "niby" bardziej eko niżli ekogroch...

    Myśle i nadal nic nie wiem...


    Widze, że kolega karoka65 zajmuje się kotłami, ile kosztował by sam podajnik uniwersalny, groch, pellet, miał?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenixx Zobacz post
    ...
    ile kosztował by sam podajnik uniwersalny, groch, pellet, miał?
    Przykładowa strona których w necie jest b.wiele
    http://www.domer.pl/category/podajniki-slimakowe

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krajczek

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-148
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam.
    Zdecydowałem się na kocioł na pellet 22kw, dom 200m2 plus piwnica 60 m2 ogrzewana. Dom ocieplony w całości 20 cm styropianu.Czy mam sens zastosowanie bufora ciepła a jeśli tak to jakiej pojemności?.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał krajczek Zobacz post
    Witam.
    Zdecydowałem się na kocioł na pellet 22kw, dom 200m2 plus piwnica 60 m2 ogrzewana. Dom ocieplony w całości 20 cm styropianu.Czy mam sens zastosowanie bufora ciepła a jeśli tak to jakiej pojemności?.
    Przy pellecie nie ma potrzeby.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krajczek

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-148
    Posty
    11

    Domyślnie

    Pocieszająca odpowiedz bo parę złoty w kieszeni zostanie

  13. #13

    Domyślnie

    Jeszcze więcej by zostało, gdybyś nie dawał kotła o mocy 22 kW. Trudno oszacować - za mało danych - jaki byłby odpowiedni. Ja bym celował w taki 12-15 kW.
    Bo przy tych 22 kW to palnik wciągnie tego peletu sporo.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krajczek

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-148
    Posty
    11

    Domyślnie

    Wszyscy sprzedawcy twierdza że to minimum ale wiadomo dla nich obrót jest ważny. Dom parterowy 160 m2 pow użytkowej 40 m2 garażu w bryle budynku i 60 m2 piwnicy. ściany ocieplone 20 cm styropianem grafitowym 0,032. Strop 20 cm styropian 0,039, podłoga na gruncie 10 cm EPS. Okna 3 szybowe. Wys 2,7 m bez wentylacji mechanicznej. Woda użytkowa dla 4 osób. Dobrali mi Defro kompakt Ekopell 22kw. Nie dodałem, że podłogówka w kuchni i w łazienkach i wejściu ogólnie ok 25 m2 reszta to grzejniki.
    Ostatnio edytowane przez krajczek ; 28-12-2016 o 20:48

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Jeszcze więcej by zostało, gdybyś nie dawał kotła o mocy 22 kW. Trudno oszacować - za mało danych - jaki byłby odpowiedni. Ja bym celował w taki 12-15 kW.
    Bo przy tych 22 kW to palnik wciągnie tego peletu sporo.
    Z tego co wiem, pelleciaki maja sporą modulację mocy. Nie powinno być problemu.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Z tego co wiem, pelleciaki maja sporą modulację mocy. Nie powinno być problemu.
    Nie jest tak różowo z tą "modulacją" pelleciaków:
    Cytat Napisał asterixx Zobacz post
    Wracając do kotła. Mi zależało jeszcze na tym, aby kocioł potrafił regulować moc w zależności od potrzeb. I tu się niestety bardzo zawiodłem.Kupując kocioł z palnikiem modulowanym liczyłem na to, że sterownik nazywany przez producenta regulatorem zadba o to aby tak regulować mocą kotła, aby on stale utrzymywał zadana temperaturę. A w rzeczywistości jest tak, że odpalam kociołek, od się uruchamia, rozgrzewa do zadanej temperatury i przechodzi w stan spoczynku i czeka az temperatura spadnie o 5 stopni. jak spadnie o te 5 stopni, to kociołek zaczyna procedure zwiększania mocy do 100% i znowu ogrzewa wode. Ale zanim palnik ruszy to tempearatura na kotle spada o kolejne 15 stopni. I tak w kółko. W wyniku tego na kotle mam temperaturę od 55 do 89 stopni i tak w kółko. Raz 55 a raz 89 za pół godziny znowu 55. Efektywne to raczej nie jest.
    Cytat Napisał witalis123 Zobacz post
    Otóż martwi mnie wysokie spalanie, przy obecnej temperaturze powyżej 0 st C piec spala około 25-30 kg pelletu na dobe, przy czym dom jest jeszcze niezamieszkały o pow. 140m2, dobrze ocieplony.
    Cytat Napisał witalis123 Zobacz post
    Temperatura w domu praktycznie jest stała, termostat daje sygnał żeby grzać od 1 do 2 razy na dobę. Piec załącza się kilkanaście razy na 24h, ogólnie pali się ładnie, bez spieków. Co waszym zdaniem muszę zrobić aby poprawić te spalanie (wydłużyć czas w którym piec jest wygaszony)?
    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Witam ,u mnie piec rozpala się 9-12razy na dobę
    Cytat Napisał bootla Zobacz post
    Jak to jest u Was przy piecach rozwiązane? W tej chwili rozpala się, pochodzi z 0,5h i wygaśnie bo nie ma potrzeby dogrzewania - ale pellet zużywa na każde rozpalenie bez potrzeby.
    Cytat Napisał bootla Zobacz post
    w domu jak wspomniałem bardzo ciepło - zużycie dzienne to ok 1 worka czyli 15kg... wg mnie za często się uruchamia - nie ma takiej potrzeby - piec grzeje się sam dla siebie. Zdecydowanie można ograniczyć do 4 rozpaleń dziennie
    Także albo kocioł dobrany mocowo pod potrzeby domu albo niestety bufor bo inaczej czekają problemy jw
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-12-2016 o 21:50

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał krajczek Zobacz post
    Witam.Zdecydowałem się na kocioł na pellet 22kw, dom 200m2 plus piwnica 60 m2 ogrzewana. Dom ocieplony w całości 20 cm styropianu.Czy mam sens zastosowanie bufora ciepła a jeśli tak to jakiej pojemności?.
    Najpierw to poznaj obciążenie cieplne domu a potem się zastanawiaj ale na 100% masz znacznie przewymiarowany kocioł co najmniej o 100%.Czym to grozi masz powyżej,albo przyjmiesz to na klatę albo pakujesz bufor.Ale jak plus bufor to skórka nie warta wyprawki bo cena za całość wyjdzie kosmos i to niektórych bolało...Dobrze dobrany kocioł powinien się załączać 1-2 razy na dobę i to max.
    Cytat Napisał krajczek Zobacz post
    Wszyscy sprzedawcy twierdza że to minimum ale wiadomo dla nich obrót jest ważny. Dom parterowy 160 m2 pow użytkowej 40 m2 garażu w bryle budynku i 60 m2 piwnicy. ściany ocieplone 20 cm styropianem grafitowym 0,032. Strop 20 cm styropian 0,039, podłoga na gruncie 10 cm EPS. Okna 3 szybowe. Wys 2,7 m bez wentylacji mechanicznej. Woda użytkowa dla 4 osób. Dobrali mi Defro kompakt Ekopell 22kw. Nie dodałem, że podłogówka w kuchni i w łazienkach i wejściu ogólnie ok 25 m2 reszta to grzejniki.
    Do tego domu 10-12kW to max i to Ty jako inwestor powinienes wiedzieć i zyczyć sobie kocioł odpowiedni do potrzeb a nie liczyć na sprzedawców,którzy o Twoim domu nie mają pojęcia tylko mają pojecie o Twoim portfelu...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-12-2016 o 21:53

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Z tego co wiem, pelleciaki maja sporą modulację mocy. Nie powinno być problemu.

    Ten zaczyna od 6,6 kW, a to sporo.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krajczek

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-148
    Posty
    11

    Domyślnie

    Po Waszych wypowiedziach i przytoczonych postach zaczynam się skłaniać ku buforowi. Wychodzi na to, że bez bufora peleciak będzie się załączał z 10 razy na dobę a jak gdzieś czytałem na rozpalenie potrzebuje ok 0,3 kg pelletu czyli juz w komin leci 3 kilo dziennie plus praca na mocy nie nominalnej i ciągłe wygaszanie. Niestety zbiornik na CWU już kupiłem z dwiema wężownicami o poj 300l bo w przyszłości planuję solary. Czy będzie to działało jeśli obok postawię bufor na np. 1000l bez wężownicy i zbiornik na 300l do CWU i jak to spiąć aby miało to sens.?

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał krajczek Zobacz post
    Po Waszych wypowiedziach i przytoczonych postach zaczynam się skłaniać ku buforowi. Wychodzi na to, że bez bufora peleciak będzie się załączał z 10 razy na dobę a jak gdzieś czytałem na rozpalenie potrzebuje ok 0,3 kg pelletu czyli juz w komin leci 3 kilo dziennie plus praca na mocy nie nominalnej i ciągłe wygaszanie. Niestety zbiornik na CWU już kupiłem z dwiema wężownicami o poj 300l bo w przyszłości planuję solary. Czy będzie to działało jeśli obok postawię bufor na np. 1000l bez wężownicy i zbiornik na 300l do CWU i jak to spiąć aby miało to sens.?
    Zasobnik cwu wykorzystaj jako bufor pod pellet,połącz te dwie wężownice a olej solary bo to tak samo daremna inwestycja jak pellet.Spiecie tego w całość jest mozliwe i nawet porządane i celowe ale wymaga znowu dodatkowego sterowania.Na własne zyczenie takie idiotyczne rozwiązanie ale może Moderator "finladia" podpowie lub inny,który mnie za ostrzeżenie takiej sytuacji banowal ? Głupio i totalnie bezzasadnie wydałeś fortunę na system grzewczy na paliwo stałe i równie głupio byś wydał kasę na solary także ratuj się prowizorką A na przyszłość myśl a przede wszystkim licz bo matematyka przy budowie domu to podstawa 2+2=4 a nie 3
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 29-12-2016 o 03:01

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony