dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Moc pompy - jaka ??

    Witam
    Ogrzewam dom piecem na ekogroszek o mocy 25 (sprawność z tabliczki to 85%). Przymierzam się do zmiany ogrzewania na pompę ciepła powietrze-woda. Po 11 latach eksploatacji jestem przekonany, że moc pieca mam dobrana właściwie - system chodzi stabilnie, małe zużycie groszku. Proszę mi podpowiedzieć, jaka moc pompy ciepła mam planować - ogrzewanie podłoga plus grzejniki, w duże mrozy temperatura wody CO do 58 stopni. Temperatura w domu w zimie nie wyższa niż 23-24 stopni. A co do domu, to: dom 155 m2, ogrzewam 118 plus trochę garaż z kotłownią. Dom parterowy dość dobrze ocieplony jak na czasy, w których był budowany.
    Będę zobowiązany za jakieś mądre rady.
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  2. #2

    Domyślnie

    Podaj średnie roczne zyżycie ekogroszku w mroźną zimę to będzie łatwiej oszacować potrzebną moc pompy.

  3. #3

    Domyślnie

    Spalam w ciągu roku łącznie z c.o. i c.w.u. około 3,7 tony bardzo dobrej jakości groszku.
    ________________________________________
    Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło !!!
    GG 92925

  4. #4

    Domyślnie

    Na podstawie zużycia ekogroszku moc pompy ciepła powinna wynosić ok. 12 kW. Oczywiście gruntowej bo jeśli powietrznej to 16 kW.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Mocno bym się zastanawiał nad tymi dwunastoma kilowatami dla domku ~150m2......

    "Domek" 400m2 od kilku lat funkcjonuje na gruntowej 15kW, choć docelowo miało być ponad 20kW. Niestety nie zawsze wyrabia się w tanim prądzie
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    birmingam

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    UK
    Kod pocztowy
    99-123
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał niciacia Zobacz post
    Witam
    Ogrzewam dom piecem na ekogroszek o mocy 25 (sprawność z tabliczki to 85%). Przymierzam się do zmiany ogrzewania na pompę ciepła powietrze-woda. Po 11 latach eksploatacji jestem przekonany, że moc pieca mam dobrana właściwie - system chodzi stabilnie, małe zużycie groszkui. A co do domu, to: dom 155 m2, ogrzewam 118 plus trochę garaż z kotłownią. Dom parterowy dość dobrze ocieplony jak na czasy, w których był budowany.
    Będę zobowiązany za jakieś mądre rady.
    Masz przewymiarowany piec, i to o jakieś 12-15kW.
    3,7 tony na sezon? Czytam i nie dowierzam oczętom. Do takiego metrażu 2-2,5 tony maks.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Mocno bym się zastanawiał nad tymi dwunastoma kilowatami dla domku ~150m2......

    "Domek" 400m2 od kilku lat funkcjonuje na gruntowej 15kW, choć docelowo miało być ponad 20kW. Niestety nie zawsze wyrabia się w tanim prądzie
    Jak uważasz, czy dla domu 120 m2 plus CWU całkowita moc pompy na poziomie 8kW wydaje się wystarczająca?
    Dziennik budowy: http://cztery.blog
    Projekt: indywidualny dość mocno zbliżony do Simon Mały G2 Energo, wyszło nam 117m2
    Complete: działka z warunkami zabudowy, geodeta, geolog
    Loading: warunki techniczne przyłączy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony