dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie Podparcie dachu na Hebie w strpie teriva

    Witam mam strop teriva ulozony pomiedzy dwoma dwuteownikami HEB 300 . w projekcie mam konstrukcje krokwiowo jetkowa ale ciesle strasza mnie ze to przy dachowce sie ugnie i dach bedzie siadal( fakt ze dach byl projektowany na blachodachowke ale ostatecznie projektant stwierdzil ze da rade tez z ceramika choc przy projektowaniu nie bral jej pod uwage) padlo na pomysl zrobienia w dachu na krancach jetek (nad nimi) platwi o podparcia jednej sciana nosna budynku a druga wlasnie na wspomnianych dwoch HEBAch. czy ktos z was mial takie rozwiazanie u siebie? projektant mowil zeby nie podpierac ale boje sie ze jak dach bedzie siadal to sie wypnie albo bedzie zganial na ciesli dekarzy itp. Czy ktos z was podpieral dach na takich Hebach w terivie? Duze beda na tym obciazenia? Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Popros projektanta o korektę na projekcie odnosnie zmiany materialu pokrycia wraz z podpisem i pieczątka z uprawnieniami, wtedy będziesz miał pewność, że się nie wypnie.
    A co do cieśli to skąd mogą wiedzieć ile sie ugnie? Jacyś czarodzieje? Tak dla ich wiedzy kazdy element sie ugina, tylko zawsze kwestia ile , a to z kolei pokazują obliczenia statyczne, na których ciesle sie nie znają.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    projektant przeslal mi projekt w pdf-ie na ktorym sa rzuty i wpisana jest dachówka ceramiczna.czy to wystarczy czy musi jakies osobne pismo mi dac?

    a czy jesli podepre dach tylko z jednej strony sciana nosna to nie zaszkodzi to ? mam sciany kolankowe dosyc wysokie 140 cm z slupkami zbrojonymi 6x fi 12 zamiast 4x fi 16 i boje sie tez zeby te slupy daly rade przeniesc ciezar dachu (slupki co 100cm polaczone wiencem 4x fi12)
    Ostatnio edytowane przez Baka890 ; 21-10-2015 o 16:21

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Baka890 Zobacz post
    projektant przeslal mi projekt w pdf-ie na ktorym sa rzuty i wpisana jest dachówka ceramiczna.czy to wystarczy czy musi jakies osobne pismo mi dac?

    a czy jesli podepre dach tylko z jednej strony sciana nosna to nie zaszkodzi to ? mam sciany kolankowe dosyc wysokie 140 cm z slupkami zbrojonymi 6x fi 12 zamiast 4x fi 16 i boje sie tez zeby te slupy daly rade przeniesc ciezar dachu (slupki co 100cm polaczone wiencem 4x fi12)
    heb 300?? toż to strasznie wielkie, ja mam dach kopertowy 320m podparty na hebach ale 180, trzysetka to jak do mostu, mam ten projekt http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm heby sa nad pomieszczeniami 6,7 i na srodku salonu, tylko ja mam strop drewniany osadzony na wiencu, i heby tez przykrecone do wienca. tak bylo oryginalnie w projekcie

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacek.zoo Zobacz post
    heb 300?? toż to strasznie wielkie, ja mam dach kopertowy 320m podparty na hebach ale 180, trzysetka to jak do mostu, mam ten projekt http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm heby sa nad pomieszczeniami 6,7 i na srodku salonu, tylko ja mam strop drewniany osadzony na wiencu, i heby tez przykrecone do wienca. tak bylo oryginalnie w projekcie
    No wlasnie tez mi sie wydaje ze te heby sa wielkie..sam kierbud jak wszedl na budowe to byl zdziwiony tymi kolosami.tyle ze ja mam heby dlugosci 6,2 m takze zakotwione we wiencu i pomiedzy nimi belki teriva w ten sposob ----][----- .tylko ze ja mam poddasze uzytkowe wiec to pewnie rzez to takie duze... no idach dwuspadowy krokwiowo-jetkowy ..aczkolwiek chcialem na tych hebach podeprzec tylko platew posrednia.. nie wiem czy to sa jakies duze ciezary..

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    No właśnie wszystko zalęzy od rozpiętości i obciążenia które musi przejąć ten heb. Heb 300 może i jest potężny ale może akurat taki u Ciebie musi być.

    Co do projektu w pdfie to jeżeli są na nim podpisy i dostałeś to z oficjalnego maila i dodatkowo jest nanim napisane, że jest to jakaś rewizja to myślę, że ok,
    aż tak dobrze na prawie się nie znam, żeby potwierdzić to na 100%.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    No właśnie wszystko zalęzy od rozpiętości i obciążenia które musi przejąć ten heb. Heb 300 może i jest potężny ale może akurat taki u Ciebie musi być.

    Co do projektu w pdfie to jeżeli są na nim podpisy i dostałeś to z oficjalnego maila i dodatkowo jest nanim napisane, że jest to jakaś rewizja to myślę, że ok,
    aż tak dobrze na prawie się nie znam, żeby potwierdzić to na 100%.


    Jacenty a powiedz mi jeszcze jedna rzecz...bo to podparcie dachu troche mi spac nie daje.. w projekcie mam na stropie posadzke cementowa 5 cm.. ile taka posadzka wazy na m2? bo z tego co znalazlem w necie to gdybym zastapil ja anhydrytowa lub z perlitu to strop dzwigalby ciezar o ponad polowe mniejszy niz w przypadku posadzki cementowej. czy moze wtedy moznaby podeprzec dach na hebach ? bo wtedy suma sumarum nosilyby ciezar podobny jak w przypadku posadzki cementowej? czy to dziala w ten sposob czy ide w zlym kierunku ? Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Można przyjąć 21 kN/m3 czyli przy 5 cm 1,05 kN/m2.
    A czy można podeprzeć to trzeba przeliczyć niestety...

    pozdr

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    A jak wyglada wagowo 1m3 ppsadzki betonowej w syosunku do anhydrytowej lub perlitowej? Orientuje sie ktos?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Perlitowe 10 kN/m3 czyli 1t/m3 mniej więcej , ale da się zejść do 600kg/m3 ale wtedy jest słabsza wytrzymałościowo ( ogólnie wylewki perlitowe są słabsze aniżeli zwykłe)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Na perlicie i tak mialbym tylko panele podlogowe. Czyli posadzka
    Perlitowa jest o 1100kg lzejsza na m3 od betonowej? Czyli na metrazu 80m2 posadzka betonowa wazy ponad 80t a perlitowa ok 40t...?czyli na chlopski
    rozum strop bylby w stanie przeniesc dodatkowe kilka ton z dachu? Ja tak to rozumiem ale jestem amatorem wiec jesli innaczej sie to oblicza to mnie oswieccie pozdrawiam i dzieki za zainteresowanie

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    80 t to by było 800 kN, czyli w Twoim przypadku jest 80*1.05=84 kN czyli 8,4 t.
    No wiesz obliczenia prowadzi się w pewien sposób zależny od konkretnych wymiarów konstrukcji, których ja w Twoim przypadku nie znam, tak więc ciężko się wypowiedzieć.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Jacenty jestes konstruktorem? Podjalbys sie przeliczenia tego? Jaki to bykby koszt? pozdrawiam

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Masz 80 m2 posadzki cementowej- to potrzebujesz 80m2 x 0,05m = 4m3 zaprawy cementowej
    4 m3 (cztery) zaprawy cementowej ważą 21kN/m3 x 4m3 = 84 kN co daje masę 8,4 tony (osiem )
    A posadzka perlitowa około połowe albo 40 procent z tego.
    Pozdrawiam

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak napisał kolega wcześniej .

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Baka890

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Dzieki wielkie.z tym juz sobie poradzilem.zle sprecyzowalem.chodzilo mi o przeliczenie czy na hebie mozna podeprzec dach . pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony