dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 75
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1497
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Także mam zamiar zacząć w 2016. Pytanie czy znowu się coś nie pokiełbasi, bo miało się coś dziać już tej jesieni... Nie wiem tylko, czy wrócę z DB, bo niewiele się na forum poprawia.

    @Karato 300m2? Jakie tam wyjdzie zapotrzebowanie na energię i czym zamierzasz grzać?
    witaj
    dom będzie z grzewczą płytą fundamentową; dom w standardzie domu energooszczędnego i będzie zamontowana rekuperacja. z tych 300metrów 70 to garaż a część domu dla moich sierściuchów

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar c32bud
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    106

    Domyślnie

    Witam startujących z budową w przyszłym roku, poprosze o taka zime za rok jaka mamy obecnie
    Link do mojego projektu http://extradom.pl/projekt-domu-mura...iczony-WAJ1088 jeżeli ktoś buduje z tego projektu chętnie wymienię informacje/przemyślenia.
    buduję C32b Ustronny - wariant II (podpiwniczony) lustro, płyta fundamentowa

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Witam,

    również mam zamiar ruszyć na wiosnę, Dzisiaj złożyłem wniosek o PNB.

    Podobno lepiej złożyć wniosek na PNB, tak Mnie przekonywali w urzędzie i KB. Również bank bardziej naciska na PNB.

    Ze zgłoszeniem podobno jest taki problem, że nie ma możliwości zmiany tj, trzeba składać podobnie.

    Zobaczymy...
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    danielosmachos

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Dębe Wielkie
    Kod pocztowy
    05-311
    Posty
    43

    Domyślnie

    Witajcie,
    Ja jestem takim przełomowym Bocianem
    Zacząłem w listopadzie 2015 budowę fundamentów (własnie ukończyłem) a na wiosnę 2016 będę budował dom z bali na tych fundamentach.
    Pozdrawiam

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Podobno lepiej złożyć wniosek na PNB, tak Mnie przekonywali w urzędzie i KB. Również bank bardziej naciska na PNB.

    Ze zgłoszeniem podobno jest taki problem, że nie ma możliwości zmiany tj, trzeba składać podobnie.

    Zobaczymy...
    Wiesz o co chodzi z tym przekonywaniem w urzędzie? Bo do wystawienia PnB mają 65 dni a przy zgłoszeniu 30. Mnie też przekonywali, dałam się nabrać, po czym przez 1,5 miesiąca projekt leżał w szafie nietknięty, bo pani miała inne pilniejsze. Jak upływało 65 dni, to przysłali pismo, że są braki w dokumentacji.
    A co znaczy, że nie ma możliwości zmiany? Jakiej zmiany?
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tommygol84

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Konstancin-Jeziorna
    Kod pocztowy
    05-520
    Posty
    49
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam! Ruszam wiosną 2016, projekt kupiony aktualny etap to adaptacja projektu na działce. Powodzenia dla wszystkich ruszających z budową w 2016!

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Wiesz o co chodzi z tym przekonywaniem w urzędzie? Bo do wystawienia PnB mają 65 dni a przy zgłoszeniu 30. Mnie też przekonywali, dałam się nabrać, po czym przez 1,5 miesiąca projekt leżał w szafie nietknięty, bo pani miała inne pilniejsze. Jak upływało 65 dni, to przysłali pismo, że są braki w dokumentacji.
    A co znaczy, że nie ma możliwości zmiany? Jakiej zmiany?
    Domyślam się, ale mam czas. Ze zgłoszeniami tak jak mówisz szybciej może działają, ale jeśli coś jest nie tak, to też przed 30 dniem wysyłają wezwanie i później 30 dniowy okres biegnie na nowo. KB też Mnie przekonywał, że PNB lepsze (może zależy jakie starostwo itp)
    Zmiana - PNB można zmienić składając projekt zamienny (np. zmiana zagospodarowania działki). Odnośnie zgłoszenia - nie można nic zmienić, tj. każda zmiana istotna wymaga nowego zgłoszenia i projektu.
    Ogłoszenie - jest opłata za cześć niemieszkalną ale to grosze (1 zł za m2).

    Tak więc zobaczymy, liczę że PNB będzie do 15 lutego.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jesli się już przyznajemy, to ja też jestem spadochroniarzem z 2015.r.... mamy pozwolenie na budowę z sierpnia, garaż, ogrodzenie, media na działce, tylko ekipa nas wystawiła miała być we wrześniu, potem w październiku, potem chcieli wykopać piwnicę w listopadzie.. a koniec końców w ogóle nie przyjechali.
    To znaczy nas sam wykop pod piwnicę w listopadzie nie interesował, bo jednak ziemia po zimie może się obsunąć.
    Ale! daje nam to więcej czasu na dopracowanie szczegółów (nową ekipę już mamy) związanych z ogrzewaniem i innych

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    jesli się już przyznajemy, to ja też jestem spadochroniarzem z 2015.r.... mamy pozwolenie na budowę z sierpnia, garaż, ogrodzenie, media na działce, tylko ekipa nas wystawiła miała być we wrześniu, potem w październiku, potem chcieli wykopać piwnicę w listopadzie.. a koniec końców w ogóle nie przyjechali.
    To znaczy nas sam wykop pod piwnicę w listopadzie nie interesował, bo jednak ziemia po zimie może się obsunąć.
    Ale! daje nam to więcej czasu na dopracowanie szczegółów (nową ekipę już mamy) związanych z ogrzewaniem i innych
    Życie. Wiem coś o tym. Napisz jakie masz przemyślenia odnośnie "ogrzewania i innych". Skoro masz jeszcze czas, może uda się coś zmienić na plus. Doczytałem, że były wątpliwości odnośnie podłogówki w całym domu, ale zostały rozwiane. Wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna? Jest zrobione wstępne zapotrzebowanie na ciepło vel OZC?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Myjk szczególnie ja miałam wątpliwości co do ogrzewania podłogowego na całym domu, ale zostały faktycznie rozwiane
    od początku byliśmy pewni ogrzewania gazowego, ale... ostatnio słyszymy ciagle dobre rady, a to, że lepiej zrobić ogrzewanie elektryczne, a to jednak pompę ciepła (tu nie znam kosztów jeszcze)... zanim zdecydujemy to chcę jak najwięcej poczytać o różnych wariantach, zdobyć ceny i porównać nie mamy jeszcze przyłącza gazu, więc to byłby dodatkowy koszt, tym bardziej, że gotować zamierzam na indukcji, ponieważ dużo łatwiej utrzymać ją w czystości.
    W domu będzie wentylacja mechaniczna, okna 3-szybowe (współczynnika nie pamiętam ), dom ma być ocieplony styropianem o gr. 20 cm.
    Będą również solary i prawdopodobnie ogniwa fotowoltaniczne - w gminie są dofinansowania i zamierzamy z nich skorzystać
    Zapotrzebowanie na ciepło wg projektu to ok. 12 000 kWh, nie wiem na ile jest to wiarygodne dziś dopiero czytałam o czymś takim jak OZC ale nie wiem, komu to zlecić? Powierzchnia domu jest spora, bo to 240 m2, z czego 70m2 to piwnica, a ok 50m2 to garaż z pomieszczeniem gospodarczym więc samego domu zostaje 120m2.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    OZC należy zlecić osobie zajmującej się takimi obliczeniami, czyli audytorowi. Na forum są takie osoby, myślę, że Twój architekt też kogoś takiego by znalazł wśród swoich "znajomych". To jest bardzo ważny element przy doborze źródła jak i mocy tego źródła. Twoje 12MWh to teraz w zasadzie standard, ale warto to zweryfikować aby się później nie zdziwić. PC to fajna alternatywa dla gazu, jeśli jest faktycznie 12MWh, to polecam oczywiście napisać w dziale o PC po zrobieniu OZC. Ew. poszukać coś samemu, tylko oferty za więcej niż 25 tys. zł brutto z miejsca do kosza wyrzucajcie bo to nie powinno więcej kosztować, a raczej tylko mniej. Obok w wątku jest rozpisany wstępnie domek podobny metrażem i zapotrzebowaniem do Twojego: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7028916

    Dobry krok z WM i brakiem gazu w kuchni, bo gaz rzeczywiście piekielnie roznosi tłuszcz i czyszczenie ścian/okapu jak i samej płyty miłe nie jest. Dlatego indukcja to spora zaleta bo minimalizuje ten efekt, jest IMHO po prostu ogólnie czyściej. Przemyślcie tym samym eliminację okapu w kuchni, bo z wielu relacji przy WM i indukcji ten element staje się tylko zbytecznym zbieraczem kurzu.

    Wg mnie nie warto przesadzać z ilością źródeł ciepła. Duże te dopłaty dają do S/FW? Ile procent, czy są to dopłaty bezpośrednie czy do kredytu?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 27-12-2015 o 00:58
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ewcia12345
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wocławy
    Kod pocztowy
    83-020
    Posty
    15
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam:
    I my zaczynamy w 2016 w maju ,nasz projekt w starostwie czeka na pozwolenie na budowe .Projekt indywidualny.Pozdrawiamy

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Talking

    Myjk musze znaleźć więc kogoś od OZC...
    25 tys za PC, ale to rozumiem, że sama pompa? bez odwiertów, instalacji?


    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Wg mnie nie warto przesadzać z ilością źródeł ciepła. Duże te dopłaty dają do S/FW? Ile procent, czy są to dopłaty bezpośrednie czy do kredytu?
    do PC zwracają do 50% kosztów, ale nie więcej niż 20 tys; do fotowoltaniki do 10 tys, do solarów do 6 tys.
    Nie jest to dopłata do kredytów. Ale musze o tym jeszcze porozmawiać z kolega od dofinansowań albo lepiej, zasięgnąć informacji w gminie.
    A czemu nie można mieć wszystkego? oczywiście poza faktem, że dla mnie takich dach ze wszystkim jest nieestetyczny
    Mamy całą połowę dachu skierowaną na stronę południowo-zachodnią, cięgle tam jest słońce, aż się prosi by to wykorzystać

    Dziękuję za link do wątku o PC, przestudiujemy

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    PC - ja kilka miesięcy temu też myślałem, że PC to tylko odwierty a PC cała masa...
    Ja będę miał pompe ciepła powietrze woda 9 KW. Zapotrzebowanie wyszło 6 600 kWh
    Koszt całej instalacji (pompa, zasobnIk, kotłownia) max 25 000
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    PC - ja kilka miesięcy temu też myślałem, że PC to tylko odwierty a PC cała masa...
    Ja będę miał pompe ciepła powietrze woda 9 KW. Zapotrzebowanie wyszło 6 600 kWh
    Koszt całej instalacji (pompa, zasobnIk, kotłownia) max 25 000
    nasuwa mi się pytanie, która PC jest bardziej opłacalna, czy PW czy gruntowa?
    mam już taki mętlik w głowie.. napewno gruntowa jest sporo droższa (z tego co czytałam), natomiast czytałam też, że PW nie ogrzeje domu w zimie i włączą się grzałki, natomiast grutowa jest całoroczna - to chyba nawet w fachowej gazecie było Muszę zlecić to wykonanie OZC, bo bez tego to ani rusz.

    I doczytałam, że solary przy PC to w ogóle niepotrzebny wydatek Cieszę się, że nas ta ekipa wykiwała i mam więcej czasu na ogarnięcie tematów...

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Myjk musze znaleźć więc kogoś od OZC...
    25 tys za PC, ale to rozumiem, że sama pompa? bez odwiertów, instalacji?
    To całkowity koszt i to na bardzo dobrych podzespołach. Ktoś będzie chciał więcej, będzie chciał zdzierać. Pamiętajcie, że PC to nie tylko odwierty, także wymienniki poziome, albo pompy powietrzne czerpiące energię z powietrza.

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    do PC zwracają do 50% kosztów, ale nie więcej niż 20 tys; do fotowoltaniki do 10 tys, do solarów do 6 tys.
    Nie jest to dopłata do kredytów. Ale musze o tym jeszcze porozmawiać z kolega od dofinansowań albo lepiej, zasięgnąć informacji w gminie.
    A czemu nie można mieć wszystkego? oczywiście poza faktem, że dla mnie takich dach ze wszystkim jest nieestetyczny
    Mamy całą połowę dachu skierowaną na stronę południowo-zachodnią, cięgle tam jest słońce, aż się prosi by to wykorzystać
    Mieć można, pytanie tylko czy będzie to miało ekonomiczne podstawy. Takie solary w zimie, kiedy to jest największe zapotrzebowanie na ciepło, w zasadzie nie pracują, z kolei w lato mają kosmiczny nadmiar mocy z którą nie ma co robić -- bo na samą wodę użytkową wystarczy promil zbieranej energii. Chyba, że planujecie basen ogrodowy.

    Jeśli dopłacają 50% do PC i się już w nią zainwestuje, to ona sobie spokojnie poradzi z tanim przygotowaniem wody CWU w lato. Ergo, nie warto szpecić dachu tylko dlatego, że dopłacają. Jeśli z ogniwami S/FV też dają 50% i nie więcej niż wymienione kwoty, to już IMHO nie warto na to wykładać swojej kasy, bo to się nigdy nie zwróci. Te dopłaty na panele są dobre dla palących węglem w starych piecach, którzy muszą grzać CWU prądem 1-1, albo w lato palić w piecu (sic!).

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    nasuwa mi się pytanie, która PC jest bardziej opłacalna, czy PW czy gruntowa?
    mam już taki mętlik w głowie.. napewno gruntowa jest sporo droższa (z tego co czytałam), natomiast czytałam też, że PW nie ogrzeje domu w zimie i włączą się grzałki, natomiast grutowa jest całoroczna - to chyba nawet w fachowej gazecie było Muszę zlecić to wykonanie OZC, bo bez tego to ani rusz.
    Koniecznie zróbcie OZC. Z tym można już coś konkretniej pokombinować, policzyć. Nie zwracaj uwagi na osoby, które twierdzą że PC PW nie grzeje w zimę. W powietrzu, pomimo minusowej temperatury, nadal jest dużo energii. Uwzględnij także, że średnia zimowa temperatura to okolice 0 stopni a nie -20. Nie warto także się sugerować, że PC GW (gruntowa) jest droższa, bo potrafi być tańsza. Sama PC (polskiej produkcji, ale spokojnie, chłodników mamy niezłych, a i podzespoły użyte do ich sklecenia są z tych najlepszych na rynku, 8kW mocy) kosztuje 13 tys. zł brutto, a wymiennik poziomy (o ile jest miejsce na działce), można zrobić za 6-7 tys. zł tylko palcem pokazując gdzie kopara ma kopać. Odwierty tylko gdy nie ma wystarczającej ilości miejsca na działce i też można to zrobić względnie tanio.

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    I doczytałam, że solary przy PC to w ogóle niepotrzebny wydatek Cieszę się, że nas ta ekipa wykiwała i mam więcej czasu na ogarnięcie tematów...
    True. Nie ma tego złego... I... Jak się człowiek śpieszy...
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 27-12-2015 o 20:22
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    diablica sakrucka

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    10
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    To i ja witam.
    Mamy zamiar budować dom w okolicach Krakowa. Planujemy ruszyć koło września. Projekt indywidualny.

  18. #58
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna So

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-392
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    Zwracam się do was z prośba. Czy możecie polecić mi dobrą firmę budowlaną (cała budowa domu do stanu deweloperskiego). Działka znajduje się w Krakowie.
    Dom będzie miał około 200m2 pow. Dom jednorodzinny parterowy z poddaszem użytkowym Z góry dziękuję. Anna

  19. #59
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    quick31

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witajcie
    My zaczynamy na wiosnę,projekt Przy Alabatrowej 19, jednak zmieniliśmy na kontrukcję drewnianą i kilka poprawek i zmian.Ściany fundamentowe już mamy wyciągnięte,ale z drewnem poczekamy do wiosny.Pozdrawiamy z Elbląga.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mówię Wam... oszaleję zanim zbudujemy dom, znów ekipa, która była pewna na 100% powiedziała, że nie może budować w przyszłym roku, bo wyjeżdżają
    i znów trzeba szukać

Strona 3 z 75

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony