dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 86
  1. #1

    Domyślnie Ogniwo Eko Plus vs SKAM-P

    Witam.
    Jestem w trakcie gruntownego remontu. I nadszedł czas na wybór pieca. Dom z 1969 roku, obecnie dobudowałem górę dach dwuspadowy 25cm wełny o najniższym współczynniku, na ścianach styropian 15cm. Powierzchnia użytkowa ok 85m2 dół, góra na razie bez ścian zajmuje jakieś ponad 100m2(na pewno będzie mniej po dostawieniu ścianek działowych). Ogrzewanie góra 6grzejników + grzejnik łazienkowy, ogrzewanie dół wszędzie podłogowe oprócz sypialni ok 14m2 gdzie będzie grzejnik + grzejnik łazienkowy na razie nie liczone moce. Jest już kominek 12kw z płaszczem wodnym i kolektory do grzania wody zbiornik 400L.
    Wcześniej sam dół bez kominka i kolektorów ogrzewał piec na węgiel bodajże Narmet 14,5kw.
    Proszę o poradę jaki piec na ekogroszek wybrać Ogniwo Eko Plus 16kw
    cena ok 7200zł + 150zł dowóz czy SKAM-P PREMIUM 17kw
    za 7700zł. Lokalni dostawcy proponowali Defro Komfort Eko 15kw w cenie 7100zł lub TQD HotFire 16kw za 5900zł.
    A może przy kominku nie ma konieczności brać 15-17kw tylko 12kw i w razie mrozów(zapewne kilka dni w roku), dogrzać kominkiem?
    Proszę o szczerą poradę, bo już nie wiem jakie będzie najlepsze wyjście, a dostawcy nie będą do końca bezstronni.
    W razie jakby ktoś miał sprawdzonego dostawcę w woj. Podlaskim proszę o namiary
    Ostatnio edytowane przez Redakcja ; 03-12-2015 o 21:56

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Na początek policz sobie szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło: http://cieplowlasciwie.pl/start

    Kominek z płaszczem wodnym, kolektory, kocioł na paliwo stałe... Kto Cię tak urządził ? Bez bufora, ciężko będzie to wszystko ogarnąć (następne koszty).

    Szukaj najmniejszego kotła z podajnikiem.

  3. #3

    Domyślnie

    Dobrze, później policzę bo nie pamiętam tak z głowy wymiarów.
    Oj wygląda na to, że na własne życzenie. Zamarzył się kominek to wybraliśmy z płaszczem, żeby również ogrzewał jak będzie używany. Stoi jeszcze nie podłączony. Kolektory z projektu unijnego wpadły. Niestety wcześniej nie wpadłem na forum żeby się poradzić.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Policz, a sam się zdziwisz, podejrzewam że sam kominek już załatwi sprawę - dwukrotnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Wynik zapotrzebowania Z tego wynika że potrzebuję 7kw, tylko jaki. I czy te 7kw podoła przecież to stary dom, choć w razie mocnej zimy mogę dopalić kominkiem? Jak to połatać z tego co wcześniej wspomniałeś?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Jak rzetelnie wpisałeś dane, to wynik wychodzi w miarę ok. Do tego trzeba jeszcze doliczyć CWU.
    Zauważ że 7kW potrzeba w najmroźniejszy dzień zimy, a ile takich mamy w roku ?

    Oddaj ten kominek z PW i rozejrzyj się za jakimś małym bez płaszcza, popalisz trochę dla klimatu i szybko Ci się to znudzi.
    Jak już masz te solary, to musisz zapodać jakiś duży (300l) zasobnik CWU z dwiema wężownicami, jedna pod solary, druga do kotła.
    Przy obecnej konfiguracji tylko bufor Cię ratuje.

    Co do mocy kotła, wejdź sobie na esterownik.pl i popatrz jakie kotły na jakie domy mają różni użytkownicy i na jakich średnich mocach te kotły pracowały przez ostatnie 3 zimy (te dwie ostatnie się nie liczą).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Wynik zapotrzebowania Z tego wynika że potrzebuję 7kw, tylko jaki. I czy te 7kw podoła przecież to stary dom, choć w razie mocnej zimy mogę dopalić kominkiem? Jak to połatać z tego co wcześniej wspomniałeś?
    Projektowe obciązenie cieplne zanizone, szacuje ze jest zblizone do 8-9 kW, zapotrzebowanie na ciepło w miare dobrze. Podział strat bez sensu.

  8. #8

    Domyślnie

    nie wiem czy będzie możliwość zwrotu, sprawdzę.
    W takim razie piec Ogniwo Eko Plus 10kW lub SKAM-P 7kW czy 12kW? Ze względu na szacowane zaniżenie obciążenia cieplnego?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    nie wiem czy będzie możliwość zwrotu, sprawdzę.
    W takim razie piec Ogniwo Eko Plus 10kW lub SKAM-P 7kW czy 12kW? Ze względu na szacowane zaniżenie obciążenia cieplnego?
    SKAM-P 7kW, o ile wiem, nie ma wykonanych stosownych badań. Niech wypowie się w tym temacie jarecki.
    SKAM-P 12kW oraz OEPlus 10kW - jak najbardziej.
    Ukłony dla Redakcji

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    nie wiem czy będzie możliwość zwrotu, sprawdzę.
    W takim razie piec Ogniwo Eko Plus 10kW lub SKAM-P 7kW czy 12kW? Ze względu na szacowane zaniżenie obciążenia cieplnego?
    Nie koniecznie, kazdy kocioł moze oddawac moc maksymalną wiekszą niz znamionowa, o ile 10 kW nie bedzie zbyt duzym przewymiarowaniem to 12 kW tak.

  11. #11

    Domyślnie

    Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia.
    Trochę dziwi mnie, że do domu z 1969 roku wystarczy taki niewielki piec. Choć jak robiłem elewacje i przekrycie to od razu zainwestowałem w ocieplenie żeby oszczędzić na ogrzewaniu
    Może ktoś poleci sprawdzonego sprzedawce, bo w moim rejonie raczej sprzedają defro i nie dostanę nigdzie ogniwa.
    Ostatnio edytowane przez sicio ; 20-11-2015 o 14:15

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia.
    Trochę dziwi mnie, że do domu z 1969 roku wystarczy taki niewielki piec. Choć jak robiłem elewacje i przekrycie to od razu zainwestowałem w ocieplenie żeby oszczędzić na ogrzewaniu
    Może ktoś poleci sprawdzonego sprzedawce, bo w moim rejonie raczej sprzedają defro i nie dostanę nigdzie ogniwa.
    Moze i dom 1969 roku ale termomodernizowany. Podane wczesniej wartosci projektowego obciązenia cieplnego to tylko szacunki, skoro są watpliwosci do mocy kotła to pomóc moze dokładne i rzetelne ozc. Moze sie okazac ze SKAM-P 7kW wystarczy na 99% sezonu grzewczego, a jego moc maksymalna na pozostały 1%

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia.
    Bierz jak najmniejszy, i tak przez 95% czasu będzie się "nudzić".

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Trochę dziwi mnie, że do domu z 1969 roku wystarczy taki niewielki piec.
    Większość się dziwi, niewielu wierzy nawet jak im to wyłożyć jak na patelni. Dlatego tyle kopcących smoków stoi w domach.

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Choć jak robiłem elewacje i przekrycie to od razu zainwestowałem w ocieplenie żeby oszczędzić na ogrzewaniu
    Prawidłowo. <lubię to>
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia.
    Trochę dziwi mnie, że do domu z 1969 roku wystarczy taki niewielki piec. Choć jak robiłem elewacje i przekrycie to od razu zainwestowałem w ocieplenie żeby oszczędzić na ogrzewaniu
    Może ktoś poleci sprawdzonego sprzedawce, bo w moim rejonie raczej sprzedają defro i nie dostanę nigdzie ogniwa.
    Ja jestem użytkownikiem ( szczęśliwym )Skama-p 12kw) i mogę ci doradzić żebyś podjechał sobie do kogoś i na żywo zobaczył jak działa jeden i drugi kocioł .Pogadał z użytkownikami na co narzekają a na co nie .
    Ostatnio edytowane przez kamihi ; 20-02-2016 o 17:59

  15. #15

    Domyślnie

    Dowiedziałem się że zbiornik od solarów 400L ma dwie wężownice więc zostanie podłączony również piec. Nie wiem czy to coś zmienia w wyborze pieca.
    Asolt napisał że pewnie przybliżone zapotrzebowanie to 8-9kW Czy dla Skam-pa to nie przekszadza? Do tego posiada kilka sterowników, czy warto dopłacać?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Asolt napisał że pewnie przybliżone zapotrzebowanie to 8-9kW Czy dla Skam-pa to nie przekszadza? ...
    Dla -20 oC, a co ma przeszkadac?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Najpierw musisz wiedzieć ile będziesz miał pomp w układzie, czy chcesz obsługę siłownika zaworu 4D, dostęp przez internet...
    Wtedy będziesz wiedział jaki sterownik wybrać.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał sicio Zobacz post
    Czyli jedyne słuszne wyjście to Ogniwo Eko Plus 10kW? Wyczytałem że SKAM-P 7kw ma moc 10kw a 7kw to znamionowa, już nie mam pojęcia.
    W Skam-P masz palnik dopasowany wielkością i mocą do kotła, czyli w Skam 7 kW o mocy maksymalnej 10 kW jest palnik o mocy maksymalnej 12 kW, dla porównania w Ogniwo 10 kW jest palnik o mocy 30 kW tylko z mniejszą ilością otworów napowietrzających, do tego dodaj ślimak mielący na miał połowę ekogroszku - sporo osób już pisało jakie to rodzi problemy, kilka spotkałem w praktyce i sam widziałem jak to wygląda.

    Najbliżej Ciebie mam kontakt do użytkownika kotła z palnikiem takim jak w Skam-P 7 kW w Piszu - jak chcesz napisz na priv to podam namiar i sam z nim porozmawiasz.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    W Skam-P masz palnik dopasowany wielkością i mocą do kotła, czyli w Skam 7 kW o mocy maksymalnej 10 kW jest palnik o mocy maksymalnej 12 kW, dla porównania w Ogniwo 10 kW jest palnik o mocy 30 kW tylko z mniejszą ilością otworów napowietrzających, do tego dodaj ślimak mielący na miał połowę ekogroszku - sporo osób już pisało jakie to rodzi problemy, kilka spotkałem w praktyce i sam widziałem jak to wygląda.

    Najbliżej Ciebie mam kontakt do użytkownika kotła z palnikiem takim jak w Skam-P 7 kW w Piszu - jak chcesz napisz na priv to podam namiar i sam z nim porozmawiasz.
    SKAM-P 7kW to taki kocioł, który jest, ale go nie ma.
    Jego producentem jest podobno firma SEKOM z Pleszewa (wpisz w googlach sekom-pleszew, to ją znajdziesz), ale w ofercie tej firmy nie ma takiego kotła, ani tym bardziej żadnych wyników - parametrów jego pracy na mocy nominalnej, czy minimalnej, czy jakiejkolwiek innej. Nikt też chyba nie widział jeszcze wyników badań dla tego kotła. Ja, w każdym razie, nie widziałem.
    SUSPENSER, jak znam życie, też ich nie pokaże. Skieruje rozmowy "pod stół", czyli "na priva", żeby nikt nie zobaczył - to taka jego metoda.

    Moim zdaniem, warto zasięgnąć informacji u źródła, czyli w firmie SEKOM. Można też spróbować u jareckiego, choć i on, od pewnego czasu, też woli "na priva". Jednak z tego, co wiem, to u jareckiego co najmniej do przyszłego roku też SKAM-Pa 7kW nie będzie w sprzedaży.
    Ukłony dla Redakcji

  20. #20

    Domyślnie

    Skoro SKAM-Pa 7kW nie ma w ofercie producenta, to skąd szanowny użytkownik foruma go wykopał do porównań ......
    Czyżby to kolejny reprezentant producenta .....
    POZDRAWIAM
    CIEPŁO

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony