dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Problem z montażem słupka drewnianego do schodów

    Witam wszystkich forumowiczów.
    Na temat wykonania balustrady do schodów jest już wiele tematów, ale nie spotkałem się z rozwiązaniem mojego problemu, więc mam nadzieję, że pomożecie.
    Wykonuję balustradę do schodów wewnętrznych. Poręcz oparta będzie na dębowych słupkach. W stopniach zakotwione mam już pręty gwintowane M12, a słupki planowałem wkleić na te właśnie pręty. Chciałem użyć w tym celu rozprężnego kleju poliuretanowego do drewna 66A. Otwory wywiercone w słupkach mają średnicę 14mm, ale niestety nie zostały wywiercone centrycznie, w związku z czym były dodatkowo rozwiercane. Efekt jest taki, że słupki nałożone na pręty mają sporo luzu. Wczoraj na próbę wkleiłem jeden słupek. Klej sporo wyciekał (nie wiem, czy na skutek pęcznienia, czy pod wpływem grawitacji), a kiedy po ok 2 godzinach wycieki ustały słupek był jeszcze mocno niestabilny. Nie znam efektów końcowych, bo zrezygnowany wróciłem do domu. Czy mój sposób działania jest prawidłowy, a jeśli nie, to jakie rozwiązanie proponujecie?
    Mam nadzieję, że wyraziłem się dość jasno...

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jakaś kotwa chemiczna? Coś takiego? Chodzi o to, ze wiesz masz szpachle, dodajesz utwardzacz ktory jest do niej dołączony i to twardnieje dosc szybko na kamień, coś jak szpachla w aucie albo owa kotwa chemiczna - tak sie osadza kołki w ścianie ktora jest jak pruchno, czyli wiercisz i chocbys nie wiadomo jaki kołek wstawił to on nic nie trzyma, taki klej dwuskładnikowy na bazie żywicy chyba. najważniejsze to upchać tak, żeby po wsadzeniu za dużo nie wyciekło chocby tego twojego kleju co probowales

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz H. Zobacz post
    Chciałem użyć w tym celu rozprężnego kleju poliuretanowego do drewna 66A.
    To są słabiutkie kleje - trochę mocniejsze niż pianka izolacyjna.
    A na jaką głębokość sięgają pręty w tych słupkach? Jeśli klej to najlepszy będzie klej dwuskładnikowy na bazie żywicy.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #4

    Domyślnie

    Żywica epoksydowa będzie dobrym rozwiązaniem.

  5. #5

    Domyślnie

    Faktycznie, klej na bazie żywicy byłby dobrym rozwiązanie, a na pewno łatwiejszym w aplikacji, ze względu na swoją gęstość... Dokończyłem jednak pracę używając kleju 66A. Poradził mi znajomy stolarz, który używa go ciągle w swojej pracy. Klej po utwardzeniu jest mocny jak pianka poliuretanowa, więc myślę, że w zupełności wystarczy. Słupki sprawiają wrażenie solidnie zamocowanych, ale jak wiadomo, czas pokaże.

    Dla zainteresowanych dam kilka wskazówek. Klej 66A rozpręża się kilkukrotnie i stąd wspominane wycieki. Dobrym patentem jest obkleić podstawę słupka oraz stopień zwykłą szarą taśmą plastikową. Po około dwóch godzinach klej przestaję wyciekać, a taśmę można zdjąć bez szkody dla drewna. Ważną rzeczą jest też zwilżenie otworu w słupku i pręta wodą. Wtedy klej utwardza się dużo szybciej.

    Dzięki wszystkim za sugestie i rady. Pozdrawiam!

  6. #6

    Domyślnie

    Pianka jest mocna ale w przypadku słupków to z czasem by się totalnie zluzowała, tak mi się wydaje, chyba ze chodzi Ci o jej generalna sile : ) jak jest troche jest i ma sie gdzie rozpreżyc to owszem

  7. #7

    Domyślnie

    Czas pokaże. Jak słupki zluzują się na tyle, że będzie je można zdjąć z prętów to wkleję jeszcze raz na żywicę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony