dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Okna dźwiękoszczelne

    Witam wszystkich forumowiczów,

    Posiadam mieszkanie, którego okna wychodzą na ruchliwą ulicę - według mapy akustycznej jest to hałas rzędu 75 dB. Obecnie zamontowane są okna PCV z 2000 roku, oznaczenie, które udało mi się odczytać: THERMOBEL GVB BALTICGLAV 42 4342. Mi te oznaczenia nic nie mówią, ale może ktoś z forumowiczów będzie w stanie powiedzieć coś więcej o tych szybach. Obecnie zastanawiam się nad wymianą okien na nowe - dźwiękoszczelne, aby jak najbardziej zredukować poziom hałasu (zdaję sobie doskonale sprawę, że mając mieszkanie w takiej lokalizacji nie da się go całkowicie wyeliminować). Sprawę może utrudniać to, że w pomieszczeniu oprócz 2 okien są również drzwi balkonowe. Czy jest sens wymieniać okna na nowe (podejrzewam, że przez te 16 lat sporo mogło się zmienić), czy będzie to po prostu strata pieniędzy? Przeprowadzka przez najbliższych kilka lat nie wchodzi w grę , dlatego też szukam sposobu na maksymalne wyciszenie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No to masz wyzwanie! I sporo grosza do wydania. I zdrowo ponad 40dB trzeba mieć w oknach,a do tego porządny montaż ma taśmach.

  3. #3

    Domyślnie

    W tym przypadku, ważny jest wkład szybowy, profil, oraz poprawny montaż okna, zalecam też zastosować zewnętrzne rolety, które zwiększą dźwiękoszczelność okna.

    W tamtym roku nabyłem okno na profilu Geneo z wkładem szybowym 8/12/4/12/4 Rw = 45 dB

    Ogólnie okno dobrze tłumi dźwięk o niskich częstotliwościach, czasami nawet nie wiem czy u sąsiada traktor jest na chodzie.
    Dodatkowo roleta zewnętrzna będę miał montowaną w przyszłym tygodniu, a ona może zmniejszyć hałas niby o 14 dB.

    Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.


    Warto zainwestować pieniądze w dobre okna, tu nie powinno się nigdy oszczędzać, a zewnętrzna roleta, wydłuży żywotność okien.
    Ostatnio edytowane przez Mocu ; 01-04-2016 o 21:22

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bobrollo74

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-061
    Posty
    22

    Domyślnie

    Warto zmienić okna.
    Ostatnio w Norynberdze widziałam szyby z Rw 56dB. 51 każdy ma w ofercie.
    zastanowiłabym się nad roletami. Hałas nie jest chyba 24h na dobę?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrollo74 Zobacz post
    ..
    zastanowiłabym się nad roletami. Hałas nie jest chyba 24h na dobę?
    Zwykle hałas jest większy w ciągu dnia.. ale zgoda. W ten weekend wyjrzałem przez okno a za nim stacja kolejowa. Pociągi usłyszałem dopiero w nocy, kiedy szum innych źródeł hałasu ucichł.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  6. #6

    Domyślnie

    Bo w nocy pociągi poruszają się szybciej, niech będzie jeszcze ujemna temperatura i suche powietrze, to dźwięk poruszającego się pociągu można by porównać z odrzutowcem.


    Cytat Napisał bobrollo74 Zobacz post
    Warto zmienić okna.
    Ostatnio w Norynberdze widziałam szyby z Rw 56dB. 51 każdy ma w ofercie.
    zastanowiłabym się nad roletami. Hałas nie jest chyba 24h na dobę?
    Przedstaw nam te każde firmy w ofercie 51 dB wkłady 3 szybowe i na jakich profilach.

    Co do szyb 56 dB daleko jechać nie muszę, Tychy, tam produkuje się wszystko, bez problemu zrobią Ci wkłady o jeszcze wyższym współczynniku Rw, lecz trzeba mieć na uwadze masę tego wkładu.
    Ostatnio edytowane przez Mocu ; 04-04-2016 o 14:55

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ted31

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-114
    Posty
    2

    Domyślnie

    Najważniejszym parametrem będzie tutaj ilość warstw okien - im więcej warstw szyb, tym bardziej dźwiękoszczelne (na rynku można znaleźć nawet do 4 szyb w oknie). A to nie tylko lepsza szczelność akustyczna, ale i termoizolacja - zimą zaoszczędzimy energię.

    Ale to nie wszystko - ważna jest też budowa samej ramy - im lepsze materiały, tym lepiej dla nas. Przy oknach PCV warto celować w okna, które mają potrójny system uszczelek.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum (pkt 5.2.5 b/c )

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Oryginalny koncept. To twoje własne przemyślenia?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ted31 Zobacz post
    Najważniejszym parametrem będzie tutaj ilość warstw okien - im więcej warstw szyb, tym bardziej dźwiękoszczelne (na rynku można znaleźć nawet do 4 szyb w oknie).
    Nie wazna jest ilośc a grubość

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ClNEK Zobacz post
    Nie wazna jest ilośc a grubość
    A co miałeś na myśli świntuszku

    Hmmm... i owszem ale.... różna grubość by częstotliwości rezonansowe poszczególnych szyb składających się na pakiet zespolony były różne

  11. #11

    Domyślnie

    A moim zdaniem najważniejszy jest system wentylacji. Co z tego jak będą okna super szczelne skorą zawsze będą rozszczelnione na mikro albo nawiewnikiem przez co dźwięki będą dostawać się do środka.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocu Zobacz post
    ....W tamtym roku nabyłem okno na profilu Geneo z wkładem szybowym 8/12/4/12/4 Rw = 45 dB.....
    Ktoś tu kogoś nieźle zrobił... Masz jakiś kwit na tą akustykę, nawet samej szyby?
    Taki pakiet może mieć Rw max 37-38 dB a nie 45!

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    stary

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał AXL30 Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów,

    Posiadam mieszkanie, którego okna wychodzą na ruchliwą ulicę - według mapy akustycznej jest to hałas rzędu 75 dB. Obecnie zamontowane są okna PCV z 2000 roku, oznaczenie, które udało mi się odczytać: THERMOBEL GVB BALTICGLAV 42 4342. Mi te oznaczenia nic nie mówią, ale może ktoś z forumowiczów będzie w stanie powiedzieć coś więcej o tych szybach. Obecnie zastanawiam się nad wymianą okien na nowe - dźwiękoszczelne, aby jak najbardziej zredukować poziom hałasu (zdaję sobie doskonale sprawę, że mając mieszkanie w takiej lokalizacji nie da się go całkowicie wyeliminować). Sprawę może utrudniać to, że w pomieszczeniu oprócz 2 okien są również drzwi balkonowe. Czy jest sens wymieniać okna na nowe (podejrzewam, że przez te 16 lat sporo mogło się zmienić), czy będzie to po prostu strata pieniędzy? Przeprowadzka przez najbliższych kilka lat nie wchodzi w grę , dlatego też szukam sposobu na maksymalne wyciszenie.
    Należy przyznać, że 75 dB w ciągu dnia to bardzo głośno i wypadałoby coś zrobić w kierunku jego wygłuszenia.
    Przyjmuje się, że dla takiego poziomu hałasu minimalny wskaźnik izolacyjności akustycznej (Ra2 lub Ra1 w zależności od rodzaju hałasu) całej przegrody powinien wynosić minium 38 dB co przekłada się na Ra2 =45 dB dla ściany i 35 dB dla okna - w dużym uproszczeniu dla pokoi w budynkach i do pracy.
    Można więc wnioskować, że wskaźnik ważony Rw tak chętnie przytaczany chociaż niewiele znaczący bez C i Ctr, wynosi wówczas około 40 dB dla tego okna.
    Wynika z tego, że jak chcesz mieszkać w cichszym mieszkaniu to pozostaje wymiana okien na lepsza izolacje akustyczną i dobry montaż...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony