dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomekbytom

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    3

    Domyślnie Prośba o pomoc (ogrzewanie gazowe?)

    Dzień dobry.

    Zwracam się do Was o pomoc. Bo gryzę się z myślami i sam już nie wiem, co zrobić.
    A więc...

    W śląskim weszła akcja - ustawa antysmogowa.
    Mam mieszkanko 40 m2. Na drugim piętrze, stare budownictwo, wysokość pomieszczeń 2.70. Okna plastikowe.
    Ogrzewam je kotłem weglowym trzeciej klasy - Zębiec 6kW. Niby jest ok, w domu mam ciepło (nawet po 24 stopnie, moje dziewczyny lubią ciepło), ale z racji tego, że piec jest w kuchni, denerwuje mnie wieczny syf, latanie z węglem i popiołem, kiepska możliwość regulacji temperatury (jak już napalę to się pali, czasem jest za ciepło, zdałoby się piec wyłączyć, a tu jeszcze się pali,mimo,że wsadzę połowę)
    a jak wyłączą prąd to wiadomo, piecyk się gotuje i bywało, że trzeba było wyciągać zawartość.

    Ekonomia palenia znakomita, na sezon 2 tony węgla, palę od góry.
    Teoretycznie mogę w tym kotle palić do 2027, ale ...

    No ale jak to już wspomniałem, denerwuje mnie brud i przy okazji tej ustawy pomyślałem o zmianie na gazowe. Przy okazji pozbyłbym się bojlera elektrycznego, który zżera kupę pieniędzy na podgrzewanie wody (rachunki za prąd co miesiąc mam ok 200 zł, zakładam, ze połowę z tego zjada bojlerek) i wodę grzabłym także gazem.

    Zagłębiłem się nieco w temat, rozmawiałem z kominiarzem (bez problemu byłaby zgoda), rozmawiałem z instalatorem, poczytałem co nieco...
    I tak. Wychodzi na to, że musiałbym wstawić kocioł kondensacyjny.

    Instalator doradzał mi junkersa https://www.junkers.pl/produkty/kotl...apur-midi.html bądź buderusa http://e-supernowa.pl/kotly-gazowe/3...78-272-kw.html
    tyle, ze jak poczytałem sobie co nieco, to wyszło mi, że są zaduże wartości minimalnej mocy.
    Więc sam znalazłem takie coś, tylko sam już nie wiem, czy to odpowiednie...
    https://www.ceneo.pl/39562494#tab=questions

    Proszę więc o jakąś pomoc, poradę w tej kwestii...

    Druga sprawa.. Koszty. Różnie ludzie mówią, różnie piszą... Jedni płacą strasznie, inni mało.
    Jakich rachunków mogę się spodziewać?

    Jak skalkuluję obecny układ z co węglowym to wychodzi mi 1500 węgiel plus 1200 woda z bojlera = 2700.

    Wiem, ze gaz jest droższy, ale czy suma powiedzmy 4000 rocznie przy fakcie, że lubię ciepło w domu (no 23 stopnie by musiało być) jest realna?

    Serdecznie dziękuję za wszelakie sugestie, porady...
    Ostatnio edytowane przez tomekbytom ; 28-03-2018 o 13:21 Powód: błąd

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Przy tak małym mieszkaniu nie będzie widocznej różnicy w kosztach (co CO dołożysz max. 20% ale zyskasz na wodzie). Ja radziłbym piec kondensacyjny dwu-funkcyjny z wbudowanym zasobnikiem warstwowym (bo nie masz miejsca na zasobnik oddzielny). Piec gazowy włączy się gdy będzie trzeba, przestaniesz palić węgiel nawet gdy nie trzeba. Ten załatwia temat CO i wody, brak syfu w mieszkaniu.
    Ale czeka cię przeróbka wody, piec musi mieć odprowadzenie do kanalizacji i musisz mieć wyprowadzenie spalin (przez ścianę albo pełny wkład kominowy na dach).
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomekbytom

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie za bardzo wiem, o co chodzi z tym zasobnikiem, ale chciałbym mieć to na zasadzie - puszczam kran i leci ciepła woda, bez jakiegoś czegoś gdzieś na ścianie wielkości bojlera...
    O przeróbce wody wiem, o wkładzie kominowym wiem (starczy 5 - 6 metrów), ujście do kanalizacji też mam, bo piec gazowy byłby w miejsce węglowego, a przy piecu węglowym mam ujście wody do kanalizacji ze zbiornika wyrównawczego - zakładam, że się nada, w końcu przy gazie muszę mieć układ zamknięty, więc zbiornik wyrównawczy poleci.

    Acha, koszty oczywście są ważne, więc jak ktoś chciałby polecić jakiś świetny kocioł za 8 koła to z góry dziękuję... Cena kotła jest dla mnie dość ważna.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    https://muratordom.pl/instalacje/ogr...mnBi-L7av.html
    Tu znajdziesz trochę informacji, w piecu jest mały zasobnik 5-10l z ciepłą wodą dostępną od razu, w normalnym piecu mija kilkanaście sekund zanim się zagrzeje.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Tomek - w temacie kosztów - blok z cegły (72r) ocieplony 10cm styro, okna plastik, drzwi z "tektury" . Mam tam mieszkanie 36m2 w którym mieszkają 3 osoby. Od 16go stycznia do wczoraj zużyły na gotowanie+CO+CWU 206m3 gazu (1m3=1,40zł bo słaby przelicznik 8, W mieszkaniu piec z zamkniętą komorą tzw Turbo Vieśka z mocą od 6,5kW. Mimo że "taktuje" to 5 lat chodzi bez problemów
    Do takiego mieszkanka szukaj taniego kondensatu 2F Nie ma co sobie głowy zawracać zbiornikami, pompkami itp..no chyba że rury będziesz miał tak pociągnięte, że do kranów czy prysznica będzie z 20 metrów .
    Zwracaj też uwagę na dostępność do instalatora/serwisanta.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 30-03-2018 o 17:05

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomekbytom

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za pomoc. Od pieca do zlewu i do kranu w łazience mam jakieś trzy metry. Dlatego chyba nie trzeba się bawić w zbiorniki, tak mi się wydaje.
    Pozostaje wybór pieca... Co możecie powiedzieć o Termetach silver i gold? Mają ciekawą cenę, a co najważniejsze, niską moc minimalną. Serwisowo też dostępni w Bytomiu. Kwestia, czy te piece są w miarę dobre... To znaczy, czy nie psują się dziesięć razy w roku, zawsze w weekendy i święta oraz przy mrozach minus 20.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Zbiorniki sobie odpuść. Jeśli masz prysznic, to przy piecu 2F warto mieć baterię z termostatem, by w razie gdyby ktoś odkręcił kran w kuchni itp. mieć stałą temperaturę podczas kąpieli.O kondensatach Termetu wiedzy nie mam, bo nie używam. W jednym mieszkaniu mam 2F z otwartą komorą od lat 11tu i chodzi bez problemów. Myślę, że firma, która jest tyle lat na rynku, jakiegoś seryjnego bubla nie wypuści a przypadki bywają wszędzie, bo np w jednym z 4ch Vieśków które używam, elektronika padła po 2ch miesiącach. Po wymianie gwarancyjnej chodzi bez problemów.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekbytom Zobacz post
    Nie za bardzo wiem, o co chodzi z tym zasobnikiem, ale chciałbym mieć to na zasadzie - puszczam kran i leci ciepła woda, bez jakiegoś czegoś gdzieś na ścianie wielkości bojlera...
    O przeróbce wody wiem, o wkładzie kominowym wiem (starczy 5 - 6 metrów), ujście do kanalizacji też mam, bo piec gazowy byłby w miejsce węglowego, a przy piecu węglowym mam ujście wody do kanalizacji ze zbiornika wyrównawczego - zakładam, że się nada, w końcu przy gazie muszę mieć układ zamknięty, więc zbiornik wyrównawczy poleci.

    Acha, koszty oczywście są ważne, więc jak ktoś chciałby polecić jakiś świetny kocioł za 8 koła to z góry dziękuję... Cena kotła jest dla mnie dość ważna.
    Witam,

    Ładowany warstwowo zasobnik pozwala na szybsze podgrzanie wody, ma niższe straty postojowe oraz pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności, niż tradycyjny. Jest to znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Zastosowanie kotła dwufunkcyjnego będzie działało na takiej zasadzie, jak Pan napisał. Po odkręcaniu punktu poboru ciepła woda będzie pobierana z wbudowanego zasobnika z jego górnej części, a na jej miejsce będzie podgrzewana zimna woda. W ofercie marki Junkers-Bosch znajduje się kocioł Cerapur ACU z wbudowanym zbiornikiem ładowanym warstwowo o pojemności 42l. Jest to doskonałe rozwiązanie oferujące wysoki komfort przygotowania ciepłej wody użytkowej, jednocześnie przy energooszczędności oraz kompaktowych wymiarach. Kocioł ten umożliwia również podłączenie cyrkulacji, zapewniając w ten sposób szybciej c.w.u. w oddalonych punktach poboru. Modulacja mocy cieplnej wynosi od 8,1 do 24,1kW.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony