dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze kotła

    Witam

    Chciałbym się dowiedzieć jakiej mocy kocioł wybrać na ekogroszek. Z góry dziękuję za pomoc.

    Dom wybudowany według projektu z71 pracowni z500. Dobudowane pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią do domu o wielkości 3×8 m parterowy.

    ściany 24 cm beton komórkowy, 15 cm styropian, na gruncie 10 cm styropianu, na poddaszu 6 cm.

    dach odeskowany, opapowany, dachówka 20 . Dom w trakcie budowy.

    Dane z projektu:

    Budynek o wymiarach 9×7 m.

    Powierzchnia użytkowa / netto 72,1 / 90,6 m²
    Powierzchnia zabudowy 63,0 m²
    Kubatura 209,92 m³

    Powierzchnia użytkowa liczona zgodnie z rozporządzeniem ministra z dnia 25 kwietnia 2012 dowiedz się więcej.

    Wysokość 7,23 m
    Kąt nachylenia dachu 40°
    Powierzchnia dachu 110,38 m²
    Wysokość ścianki kolankowej 0,84 m
    Liczba pokoi 5

    Instalacja grzewcza W projekcie gaz

    Energia pierwotna (Ep) 113,6 kWh/m²/rok
    Energia końcowa (Ek) 103,3 kWh/m²/rok

    Dodatkowo ścianka została podwyższona o 25 cm – jeden pustak, dodatkowo do budynku będzie dobudowane pomieszczenie gospodarcze + kotłownia – powierzchnia pomieszczenia to 3×7 metrów 2,6 m wysokości

    Wynik z cieplowlasciwe.pl http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1239

    Lubimy z żoną ciepło około 23 stopni w domu
    Bojler około 200 litrów

    Mam nadzieję, że dokładnie wszystko opisałem, jeśli nie to proszę pytać. Czytałem tematy podobne i wychodzi że starczy mi 10 kw, lecz instalator mi namieszał że lepiej 20 kw a minimalnie 15 KW, dlatego postanowiłem napisać, mam nadzieję, że w odpowiednim dziale. Niestety decyzje chcę podjąć dobrą a są rozbieżne wiadomości, a nie chce marznąć lub żyć z za dużym kotłem z którym żona nie da rady ponieważ ja jestem kierowcą ciężarówki i często mnie nie ma w domu.

    Pozdrawiam
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli faktycznie powierzchnia mieszkalna to około 80m2 to nie wstawiaj większego kotła niż 7KW.
    Takie mocy kotły z podajnikiem robi firma Skamp (na zamówienie). Naprawdę nie dawaj niczego wiekszego.

    A tak serio , to w ta małym domu zrezygnowałbym z kotła ...
    Dajesz na ściany 20cm styopianu , w podłogę także 20cm , w sufit (dach) 30cm i w 100% podłogówkę i do tego pompę ciepłą PW 7KW i będzie optymlanie.

    Ale jeśli ma być kocioł na ekogroszek to bierz 7KW i nie słuchał instalatora.

    Ja grzeję 165m2 , mam kocioł 12KW i jest z duuuużym zapasem już mocy ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-12-2015 o 13:55
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Instalator do wymiany ponieważ proponuje tobie kocioł dostosowany dla starych domów bez ocieplenia i ze starymi kitowanymi oknami. . Kup najmniejszy z możliwych polecanych na forum- a i tak nie wykorzystasz nigdy jego całej mocy. Lepiej peletowy- mniej uciążliwy lepsza sterowalność. Jak wsadzisz do dobrze ocieplonego domku 20KW który potrafi dać moc do 25kW to będą nie małe problemy. Porównaj wynik z Ciepławłaściwego - zapotrzebowanie w najzimniejsze, dni a tych jest w roku jest od kilku do kilkunastu to już jest taki 20KW co najmniej 3 razy za duży. Szkoda że nie poszedłeś w PC lub Gaz.
    OO Kaszpir był szybszy.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Czlowiek pyta o kocioł na ekogroszek a proponujecie PC/GAZ.To tak jakbym chcial forda a proponujecie mercedesa.Albo inaczej: chce samochod a proponujecie prom kosmiczny
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    A Tobie Co CafeDelVon, Oba wpisy są o kociołkach, lecz także mają w sobie naukę, że nie powinno montować się w takich małych i dobrze ocieplonych mieszkaniach czy domach kotłów węglowych. To jest nauka dla tych co się budują i przypadkiem bądź nie przypadkiem będą czytać ten temat.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  6. #6

    Domyślnie

    Nie chciałem tym tematem wywołać jakiejś burzy złośliwości ) Co do pompy powiedzieli mi że pompa gruntowa i że słabo zaizolowany dom - koszty kosmiczne.
    Gaż może będzie za 5 lat na najbliższe 3 lata nie ma w planach pytałem się w gminie.

    Zrzuty projektu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z71_rzut1_1122_0_tl_normal.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	340636
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z71_rzut2_1122_0_tl_normal.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	340637

    Opisze może

    63m2 na dole i tyle samo na górze licząc po podłodze do tego dobudowane pomieszczenie parterowe do budynku o wymiarach 3x7 - przeznaczenie kotłownia + kuchnia letnia

    Czyli razem liczą po podłodze 63*2+21=147m2

    Teraz nie wiem jak liczyć czy 147m2 po podłodze czy według projektu 72m2.

    Posadzki jak mi robili wyliczyli 95m2+21m2 kotłownia i kuchnia letnia utrzymywanie temp około 10 stopni. to daje nam 116m2

    Co o tym sądzicie?


    Edycja:
    Zapomniałem dodać że na dole podłogówka i 1 grzejnik w łazience, na górze same grzejniki oprócz łazienki tam podłogówka i grzejnik.

    Pozdrawiam
    Michał
    Ostatnio edytowane przez michalwitczak ; 14-12-2015 o 14:46 Powód: Błędy

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Masz wymiar wewnętrzny do ogrzania wg projektu 2 x (7,08-0,80)x(8,86-0, czyli ok 117m2+ coś tam . Poddasze słabiutko.
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario1969/1 Zobacz post
    Masz wymiar wewnętrzny do ogrzania wg projektu 2 x (7,08-0,80)x(8,86-0, czyli ok 117m2+ coś tam . Poddasze słabiutko.
    Co znaczy słabiutko, chodzi ci o wełnę ??

    Zastanawiałem się czy nie dołożyć 5 cm nad krokwiami, lecz poddasze niskie i szkoda mi tego miejsca tym bardziej że mam prawie 190 cm wysokości. Duża to strata to tylko 5 cm ?

    Druga sprawa zastanawiam się nad piecem jaka firma. Byłem za ogniwem, lecz znalazłem tematy o rdzy i pękających ślimakach po 3 latach - czy to normalne w kotłach z podajnikiem ? Zawsze się zastanawiałem nad trzema producentami Ogniwo, Defro, SkamP oraz Tilgner znajomy ma od 4 lat i chwali, Defro zna instalator a Ogniwo i Skamp nikt nie zna z moich znajomych ani instalator.

    Dziękuję wszystkim za udział w temacie, bedzie mi to pomoże w wyborze kotła.

    Pozdrawiam
    Michał

  9. #9

    Domyślnie

    Bez urazy,na twoim miejscu ocieplił konkretnie domek(15-20 grafitu,30 cm 0.033 wełny i pod posadzki co najmniej 15) i grzał czystym prądem,taki kociol kosztuje okolo 2500-3000 jest bezobsługowy i rachunki w drugiej taryfie nie przekroczą 250zl,pod warunkiem ze zrobisz wszędzie op...pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    To jeśli tak to ciągle proponuje ten 7KW Skamp.

    Potrafi ten kocioł działać do 10KW , więc jest dodatkowy zapas mocy ...

    Naprawdę nie ma co brać "na zapas" , i tak będzie na "zapas" te 3KW a i tak wątpie abyś z tych 3KW kiedykolwiek skorzystał ...

    Skamp 7KW kosztuje około 6000zł.

    Nie wiem ile wełny będzie w dachu , ale takie naprawdę minimum to powinno być z 20cm , choć czym więcej tym lepiej , bo olbrzymia ilość ciepła ucieka właśnie dachem ,,,

    Osobiście bym lepiej ocieplił domek , bo czym lepiej ocieplony , tym później niższe rachunki ..

    Gdybym ja obecnie budował dom to zapewne kotła na ekogroszek bym nie wstawił. Po prostu obecne pompy PW nie są już aż tak kosmicznie drogie a i parametry mają dobre. jedyny warunek BARDZO dobrze ocieplony dom i 100% podłogówki ...

    Jednak jeśli chcesz kocioł to serio nie bierz większego niż 7KW a hydralika nie słuchaj , bo zapewne strosuje on przelicznik 100-120W na m2 powierzchni + dodatkowy "zapas" , tyle że takie wymagania miały domy bez żadnego ocieplenia , z dziurawymi oknami wiel wiele lat temu ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-12-2015 o 17:43
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jedrek188 Zobacz post
    Bez urazy,na twoim miejscu ocieplił konkretnie domek(15-20 grafitu,30 cm 0.033 wełny i pod posadzki co najmniej 15) i grzał czystym prądem,taki kociol kosztuje okolo 2500-3000 jest bezobsługowy i rachunki w drugiej taryfie nie przekroczą 250zl,pod warunkiem ze zrobisz wszędzie op...pozdrawiam
    No trudno się z tym nie zgodzić
    Dodam tylko,że te 90m2 z w/w warunkami da rachunki za ogrzewanie ok.1200zł czyli ok.4000kWh za sezon grzewczy

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    jedyny warunek BARDZO dobrze ocieplony dom
    Nie powielaj cały czas tak bzdurnych teorii wprowadzając innych w błąd...:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jakoś niektórzy tego za cholerę nie mogą pojąć pomimo,że wielokrotnie o tym pisałem.
    To jeszcze raz bo może cyferki jedynie dochodzą
    Dom słabo ocieplony 150m2 zużywający 10000kWh na ogrzewanie i 150m2 dobrze ocieplony zuzywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:
    10000kWh/COP3=3333kWh czyli oszczędność dzięki pompie 6667kWh
    5000kWh/COP3=1666kWh czyli oszczędność dzięki pompie 3334kWh

    W którym domu będzie bardziej zasadna pompa i w którym wiecej zaoszczędzi energii ?
    W słabo ocieplonym czy dobrze ocieplonym ?
    Może w końcu dotrze i nie będziecie takich bzdur pisać,że pompa jedynie do dobrze ocieplonego domu ?
    Do prądu owszem,trzeba mieć dobrze ocieplony dom ale nie do pompy ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 14-12-2015 o 22:38

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    No trudno się z tym nie zgodzić
    Dodam tylko,że te 90m2 z w/w warunkami da rachunki za ogrzewanie ok.1200zł czyli ok.4000kWh za sezon grzewczy


    Nie powielaj cały czas tak bzdurnych teorii wprowadzając innych w błąd...:

    Do prądu owszem,trzeba mieć dobrze ocieplony dom ale nie do pompy ciepła.
    I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.
    Oczywiście,jasna sprawa,nie doczytałem,że mają być grzejniki bo podłogówkę po całosci uważam za normę i standart w nowych domach

  14. #14

    Domyślnie

    szkoda że masz już te grzejniki na górze...to chyba już pozamiatane...swoją drogą, dlaczego nie pytałeś o takie sprawy zanim zrobiłeś CO mieszane??
    teraz pozostaje zrobić tak jak pisał kaszpir - najmniejszy możliwy kocioł, nie słuchać instalatora, jak się będzie ubierać, to szukaj innego
    no i przemyśl jeszcze żeby dołożyć tej izolacji, bo naprawdę dobrze ci radzą...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalwitczak Zobacz post
    Dom wybudowany według projektu z71 pracowni z500. Dobudowane pomieszczenie gospodarcze wraz z kotłownią do domu o wielkości 3×8 m parterowy.
    (...)
    Powierzchnia użytkowa / netto 72,1 / 90,6 m²
    (...)
    Wynik z cieplowlasciwe.pl http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1239

    Lubimy z żoną ciepło około 23 stopni w domu
    Bojler około 200 litrów
    Mam nadzieję, że dokładnie wszystko opisałem, jeśli nie to proszę pytać. Czytałem tematy podobne i wychodzi że starczy mi 10 kw, lecz instalator mi namieszał że lepiej 20 kw a minimalnie 15 KW, dlatego postanowiłem napisać, mam nadzieję, że w odpowiednim dziale. Niestety decyzje chcę podjąć dobrą a są rozbieżne wiadomości, a nie chce marznąć lub żyć z za dużym kotłem z którym żona nie da rady ponieważ ja jestem kierowcą ciężarówki i często mnie nie ma w domu.
    Czy dobrze wpisałeś parametry? Bardzo duże to zużycie energii. Czemu powierzchnia ogrzewana wyszła aż 144m2? Wklepałem ponownie dane i wyszło mi dużo mniej... Lepiej sprawdź to. Co więcej, pokusiłbym się w związku z tym o wykonanie rzetelnego OZC. Nie są to duże koszty. Co prawda wyniki z cieplowlasciwe dają ogólny zarys, ale dane są "dla bezpieczeństwa" zazwyczaj przeszacowane. Ergo, są wyższe niż w rzeczywistości. Do tak małego i przytulnego domu absolutne maksimum to piec 7kW. Był już polecony tutaj SKAM P ze zmniejszonym palnikiem do 7kW -> http://czysteogrzewanie.pl/ranking-k...-plus-premium/ Koszt to 6300 zł.

    Wady? "eko"kocioł i tak przez znaczną część sezonu pracować poniżej 50% mocy (a to ŹLE). Będzie TRUĆ Ciebie i Twoją rodzinę (oraz sąsiadów). Będzie wymagać cyklicznej obsługi. Warto się poważnie zastanowić, czy to jest opłacalne.

    W jakim stanie jest obecnie dom? 15cm styropianu na ściany to bardzo mało w dzisiejszych czasach.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    I do grzania prądem i pompą ciepła musiałby mieć 100% ogrzewanie podłogowe, przy kaloryferach na 1piętrze grzanie prądem i pompą ciepła bedą nieopłacalne.
    A możesz mi wyjaśnić, dlaczego do prądu jest konieczna podłogówka ?

    Bo chyba znowu palnąłeś coś bez pomyślunku....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

    Podłogówka na dole kaloryfery na górze, niestety tak już mam wylewki i tynki już za mną tak jak i ocieplenie 15 cm.

    Więc zostaje eko śmierdziel. Mówicie że 7 kw max na ten domek rozejrzę się po firmach co i jak. Na razie widziałem tak na szybko:
    skamp 7 KW
    Ogniwo eko plus 10 KW podobnież mają mieć M niedługo z mniejszą mocą więc zobaczymy.
    Defro ekr 10 KW

    Który z tych piecy najlepszy, chodzi mi głównie o wytrzymałość i wygodę oraz dobry serwis.


    Wyszło mi 144 metry ponieważ doliczyłem do tego dobudowaną kotłownie i kuchnie letnią, nie ma na niej poddasza, lecz nie dało się odjąć tego na tej stronie.

    Bez kotłowni i kuchni letniej wyszło tak

    Ile ciepła potrzebuje twój dom

    5,2kW

    maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz

    53W/m2

    wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

    11 550kWh

    tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

    117kWh/m2*rok

    zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej D

    W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -18°C na zewnątrz

    5,2kW

    potrzebna moc grzewcza

    W przeciętny dzień zimy 1,5°C na zewnątrz

    2,7kW

    potrzebna moc grzewcza
    Ostatnio edytowane przez michalwitczak ; 15-12-2015 o 19:59

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Ja bym nadal sugerował pokusić się o OZC aby poznać szczegółowe parametry. Ogólnie na podstawie wyników to jesteś w kropce. Za małe zapotrzebowanie i moc na "eko"węgiel więc będzie się kisić, za duże na prąd (bo za mało ocieplenia). PC, po inwestycji w kotłownię i komin, trochę nie warto teraz instalować (a jeszcze kalafiory do kompletu). W jakiej cenie będziesz brać węgiel i jakiej kaloryczności?

    SKAM P ma AFAIK najlepsze oceny. Rozważałem swego czasu zakup 7kW.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 15-12-2015 o 20:42
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony