dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Piecyk na pellet i bufor ciepła?

    Witajcie,

    mam taki oto piecyk: http://caminettimontegrappa.pl/produ...echniczne.html czy jest sens planować w instalacji C.O. (bez C.W.U.) buforu ciepła? Bufor mogę zainstalować maksymalnie 300l-500l. Odbiornikiem będą 4 grzejniki. Dom ma 72 m2, est z 1957 roku, obecnie bez ocieplenia. W styczniu będą nowe okna, w przyszłym roku dojdzie ocieplenie -styropian 10 cm + elewacja drewniana. Dom jest z pustaków żużlobetonowych.

    Czy przy takim metrażu i planowanym ociepleniu jest sens dawać bufor ciepła? W jakim celu chcę go montować? A no, żeby piecyk bez przerwy się nie rozpalał i nie wygaszał - pytanie tylko czy 300l zbiornik cokolwiek pomoże - w sensie czy jego rozładowanie nie nastąpi zbyt szybko, żeby dawał zauważalne oszczędności?

    Może wystarczy sam zawód trójdrożny w celu oddzielenia obiegu piecyka od obiegu grzewczego?

    W kalkulatorzewyszło mi tak:

    Ile ciepła potrzebuje twój dom
    15,2kW
    maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
    223W/m2
    wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
    29 281kWh
    tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
    431kWh/m2*rok
    zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej F

  2. #2

    Domyślnie

    Bufor to bym sobie raczej darował piecyki mają dużą modulację w dużym zakresie bardzo ładnie pracują na mocach minimalnych wiec nie powinno być problemu - dobrze byłoby jeszcze zerknąć do instrukcji ( niestety nie znam sterowania piecyków caminnetti ale raczej mają takie samo jak reszta włoskich piecyków) - czyli bez bufora powinien świetnie sobie poradzić.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że jest błąd w obliczeniach. Na 72m2 - 15kw przy -20 , mój cały bliźniak bez ocieplenia ponad 100 lat nie ma więcej niż 25kw na ok 280m2, a wg takich obliczeń musiałby mieć moc kotła powyżej 50KW wiec wg przepisów musielibyśmy zatrudnić "dyplomowanego palacza. Myślę. że teraz twój domek mniej niż 11kw. Zobacz jak wielkie musiałbyś założyć kaloryfery, aby osiągnąć 15 KW średnio każdy prawie 4KW. Obrazująć do 2 najwiekszych pomieszczeń po 5kw do 2 najmniejszych po 2,5. Moc 5 kw osiąga dopiero standardowy kaloryfer dwupłytowy o długości 2,6m/90cm. Nie wyobrażam sobie też kalafiora ok 2m w małej łazience.
    U mnie 26m2 ogrzewa kaloryfer 2m/45cm do 24stC przy -20 temperaturą z kotła 65stC- dlatego w mojej ocenie obliczenia do dupy.

    Jeśli możesz dodaj 5cm styro- robocizna nie wzrośnie tylko wyłącznie koszt styropianu. Na poddasze 20-30cm wełny. Wtedy domek będzie miał mniej niż 5kw o ile nawet nie ok 3 Kw przy -20

    Patrze też na piecyk który wskazałeś - ten peletowiec bodajże nie ma płaszcza wodnego więc nie zasilisz nim kaloryferów.Może, że źle zrozumiałem twój post i inwestycja dopiero się zaczyna.Konkretne ocieplenie i podłogówka daje możliwość zamontowania Pompy Ciepła powietrze -woda.
    Ostatnio edytowane przez Mario1969/1 ; 24-12-2015 o 07:27
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario1969/1 Zobacz post
    Patrze też na piecyk który wskazałeś - ten peletowiec bodajże nie ma płaszcza wodnego więc nie zasilisz nim kaloryferów.Może, że źle zrozumiałem twój post i inwestycja dopiero się zaczyna.Konkretne ocieplenie i podłogówka daje możliwość zamontowania Pompy Ciepła powietrze -woda.
    To popatrz dokładniej - jest taki parametr jak - moc grzewcza przekazywana do instalacji c.o i dla piecyka 15 jest to 12- 2,5 kW dla 20 16-3 kW.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Masz racje Bociek - Puławiak, stoi jak wół napisane, a ja ślepy jak kret. Czy do mocy maksymalnej kotła nie powinno się dobierać odpowiednich kaloryferów tzn ile może być przewymairowany kocioł w stosunku do mocy kaloryferów.
    Zdrowych Pogodnych Świąt.
    Ostatnio edytowane przez Mario1969/1 ; 24-12-2015 o 11:35
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Bufor to bym sobie raczej darował piecyki mają dużą modulację w dużym zakresie bardzo ładnie pracują na mocach minimalnych wiec nie powinno być problemu - dobrze byłoby jeszcze zerknąć do instrukcji ( niestety nie znam sterowania piecyków caminnetti ale raczej mają takie samo jak reszta włoskich piecyków) - czyli bez bufora powinien świetnie sobie poradzić.
    Dziękuję za odpowiedź!
    Co do instrukcji, to jedyna dostępna to ta poniżej. Sensowne informacje o instalacji i parametrach hydraulicznych od strony 25 (oznaczonej w dokumencie): http://www.caminettimontegrappa.pl/u...v06_07-13p.pdf

    Wcześniej są parametry dotyczące parametrów pracy pica.

    Co do braku bufora to oni sami (w pytaniach i odpowiedziach, na stronie producenta) sugerują, że taki bufor powinien być, ale nie musi.

    Obliczenia wykonałem za pomocą kalkulatora na stronie www z podaniem danych, które znałem. Dom będzie ocieplany w przyszłym roku, będzie miał też nowe okna.

    PYTANIE: czy w takim razie mogę wpiąć ten piecyk w takim układzie jak poniżej?

    - piecyk zasilanie do zaworu 4 drogowego, na mały obieg do pieca
    - siłownik na tym zaworze + regulator pokojowy lub pogodowy do mieszania tak, aby na kaloryfery szła określona temperatura
    - pompa obiegu grzewczego (piecyk ma swoją, więc wystarczy mu na obieg kotłowy)
    - woda "zmieszana" zasilająca idzie na rozdzielacz 5 obiegowy i tak: 4 obiegi na grzejniki, jeden obieg do zbiornika C.W.U. z wężownicą
    - powrót do rozdzielacza i na zawór mieszający, a przed piecem zawór z filtrem + naczynie przeponowe w wielkości 6-10 proc. wielkości instalacji

    Gdzie zawór bezpieczeństwa?
    Jakie zawory na obiegu do C.W.U.?

    Co jeszcze? Albo jak inaczej?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    Skorzystałeś z tej strony : http://cieplowlasciwie.pl/start
    prześlij wynik do podglądu tzn. po uzyskaniu wyniku skopiuj link i wstaw.

    Mi wychodzi przy twoim opisie tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12ws
    Ostatnio edytowane przez Mario1969/1 ; 25-12-2015 o 12:40
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario1969/1 Zobacz post
    Skorzystałeś z tej strony : http://cieplowlasciwie.pl/start
    prześlij wynik do podglądu tzn. po uzyskaniu wyniku skopiuj link i wstaw.

    Mi wychodzi przy twoim opisie tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12ws
    A widzisz, bo podałeś informacje o ociepleniu - w sumie słusznie, bo w takim domu docelowo będzie pracowała instalacja. Zatem ostateczne wyliczenia są słuszne.

    Wracając do mojego pytania/problemu. Mam ten piecyk na pellet z płaszczem wodnym (ich polskie oznaczenie to LW, a zagraniczne XW). Nazwa wersji (Noir, Linea itd.) nie ma znaczenia bo to tylko nazwa obudowy, bebech zawsze jest taki sam (albo nadmuchuje powietrze albo ogrzewa wodę).

    Nadal zastanawiam się czy dawać bufor ciepła czy wystarczy zawór mieszający czterodrożny, a piecyk sobie sam poradzi z modulacją i utrzymaniem temperatury.

    Z tego co zrozumiałem z instrukcji (link powyżej) to to ustrojstwo bada jedynie temperaturę wody na wyjściu - czyli ustawiasz mu do jakiej temp. ma ci podgrzać wodę wyjściową.

  9. #9

    Domyślnie

    Wydaje mi sie że powinieneś to podłączyć w jak najprostszy sposób - trochę tak jak się podłącza inne piecyki np mcz - zawór trójdrogowy strefowy i do tego sonda lub zewnętrzny sterownik cwu + termostat pokojowy o ile importer ma takie wymagania to też zawór trójdrogowy termostatyczny 55 stC - ogólnie ta instrukcja to tak przetłumaczona trochę na zasadzie kali kochać kali ....... Widać że tłumaczył to ktoś kto nie ma nic wspolnego z piecykami i zielonego pojecia o ich funkcjonowaniu. Na drugim kompie powinienem mieć instrukcje oryginalne od caminnetii ale do nich dostęp będe miał dopiero po 11 stycznia.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Piecyki peletowe, mają możliwość sterowania dawką paliwa. Tak jak piece gazowe czy olejowe. Można odcinać dopływ paliwa gdy grzanie jest zbędne (dobre piecyki nawet GSM). Bufor to zwykle pomysł dla pieców na paliwo stałe, w których po załadunku porcji opału, sterowanie jest prawie żadne. Musi się spalić i to najlepiej intensywnie. Powstaje energia, której czasem nie mają jak odebrać kaloryfery czy inne odbiorniki. Gromadzisz ją "na potem" w buforze. W piecyku na pelet, "buforem" jest zbiornik paliwa...To tak na chłopski rozum brane, ale mam nadzieje czytelne...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    W piecyku na pelet, "buforem" jest zbiornik paliwa...To tak na chłopski rozum brane, ale mam nadzieje czytelne...
    Wszystko jasne, dzięki za głos w dyskusji.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Wydaje mi sie że powinieneś to podłączyć w jak najprostszy sposób - trochę tak jak się podłącza inne piecyki np mcz - zawór trójdrogowy strefowy i do tego sonda lub zewnętrzny sterownik cwu + termostat pokojowy o ile importer ma takie wymagania to też zawór trójdrogowy termostatyczny 55 stC - ogólnie ta instrukcja to tak przetłumaczona trochę na zasadzie kali kochać kali ....... Widać że tłumaczył to ktoś kto nie ma nic wspolnego z piecykami i zielonego pojecia o ich funkcjonowaniu. Na drugim kompie powinienem mieć instrukcje oryginalne od caminnetii ale do nich dostęp będe miał dopiero po 11 stycznia.
    Patrzyłem i do instrukcji w innych językach. Niewiele więcej informacji się tam znajduje - to takie ogólne czytadło.

    A czy zajmujesz się może projektowaniem takich instalacji z podaniem podzespołów, do tego ogólny rysunek poglądowy pomagający w montażu? Oczywiśnie nie za "dziękuję" na forum, tylkow ramach normalnie płatnego zlecenia?

    Wyobrażam sobie to tak: omawiamy szczegóły, ja przesyłam zdjęcia oraz plan budynku (własnoręczne sporządzony, bo innego nie ma z racji tego, że w "tamtych czasach" nie trzeba było robić). Możesz też oczywiście wpaść na oględziny jeśli mieszkasz w pobliżu.

    Ty przygotowujesz rysunek instalacji, listę podzespołów oraz opis montażu i uruchomienia.

    Wszyscy jesteśmy zadowoleni - Ty cieszysz się kasą ja ciepłem

  13. #13

    Domyślnie

    oczywiście chętnie pomogę ale ten układ który zaproponowałem jest na tyle prosty że nie wymaga żadnego projektowania. Jedynie co to trzeba dokładnie sprawdzić styki w karcie sterującej urządzeniami peryferyjnymi bo z instrukcji niewiele da się wyczytać.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    oczywiście chętnie pomogę ale ten układ który zaproponowałem jest na tyle prosty że nie wymaga żadnego projektowania. Jedynie co to trzeba dokładnie sprawdzić styki w karcie sterującej urządzeniami peryferyjnymi bo z instrukcji niewiele da się wyczytać.
    Dla fachowca pewnie i prosty, dla laika - niestety. Za dużo rzeczy można pogubić i pomylić - choćby umiejscowienie naczynia przeponowego, pompy, zabezpieczeń i zaworów odcinających.

    Poza tym - sterowanie. Jak to zrobić i jakimi ustrojstwami, żeby nie wydać na to fortuny. Poniżej podstawowy rysunek instalacji piecyka z gamy XW, ale bez C.W.U. - tu pytanie czy woda użytkowa może iść z zasilania z listwy (tak jak do kaloryfera) czy będzie za chłodna i powinna iść bezpośrednio z piecyka?

    Piecyk ma podobno swoją pompę, zawór bezpieczeństwa oraz naczynie przeponowe. Dziś powinien u mnie być, to podeślę fotki elektroniki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	inst.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	341535

  15. #15

    Domyślnie

    ściągnij sobie instrukcję od kotła red compact i tam masz schematy w twoim przypadku to będzie konfiguracja 2,2.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    ściągnij sobie instrukcję od kotła red compact i tam masz schematy w twoim przypadku to będzie konfiguracja 2,2.
    OK, piecyk dojechał teraz jeszcze tylko zrobić instalacje

    W instrukcji do piecyka papierowej jest to samo co w tej: http://www.caminettimontegrappa.pl/u...v06_07-13p.pdf

    Na stronie 49 i dalej są opisy dodatkowych możliwych do podłączenia urządzeń, m.in. pompy oraz czujnika do zbiornika C.W.U.

    Zbiornik wymyśliłem sobie taki: http://www.wodtech.pl/towar/szczegol...k-100l---prawy

    Rozumiem, że do niego podłączam termostatk (jaki?) i podpinam do piecyka (strona w instrukcji 49), tylko do którego? Można też podpiąć go do gniazd 3-4 czyli miernik przepływu, ale to torchę bez sensu bo za każdym razem jak odkręcę ciepłą wodę to mi się piecyk włączy, żeby ja dogrzać?

    Drugą (poza tą w piecyku) pompę mogę podpiąć do 11-12 jak rozumiem, i ona się będzie włączała wtedy, gdy piecyk będzie "na chodzie" (włącza się razem z pompą piecyka).

    A może nie trzeba tego termostatu dla zbiornika c.w.u., tylko co, gdy np. piecyk zagrzał już dom, a nie ogrzał jeszcze wody? A jeśli zagrzał już wodę wwymienniku, a nie ogrzał domu?

    Trochę się zaczynam gubić.

  17. #17

    Domyślnie

    zadzwoń - nr tel wysłałem na priva
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    zadzwoń - nr tel wysłałem na priva
    OK, narysowałem coś takiego jak poniżej. Opis działania:

    Celem instalacji jest zasilenie pompą piecyka głównie centralnego ogrzewania, a przy okazji, gdy jest to potrzebne, wężownicy w bojlerze.

    Termostat pokojowy sygnalizuje konieczność podniesienia temperatury, piecyk się włącza i woda płynie do trójnika, gdzie rozdziela się na dalsze zasilanie oraz zawór ESBE VTC 311. Zawór ustawiony na 55 stopni (powrót wody do kotła).

    Dalsze zasilanie i kolejny trójnik prowadzi do bojlera oraz do rozdzielacza C.O. (grzejniki).

    W bojlerze zainstalowana jest sonda temperaturowa, np. taka: http://allegro.pl/regulator-temperat...714657401.html która w razie spadku temperatury otwiera zawór dwódrogowy z zasilaniem na przyłączeniu wężownicy bojlera. Do czasu, aż sonda nie wykryje osiągnięcia zadanej temperatury zawór (np. taki: http://www.insbud.org/PL/produkt-587...wor,-DN15.html) jest otwarty i pozwala na przepływ wody w wężownicy bojlera. Po osiągnięciu zadanej temperatury, zawór zamyka się.

    PROBLEMY:

    Co jeśli piec jest wyłączony, a temperatura w bojlerze spadnie? Zawór się otworzy i co?

    W praktyce, bojler będzie jeszcze podgrzewany grzałką elektryczną 1,5-2kW w godzinach nocnej taryfy, co jeśli piec będzie wyłączony? Wężownica się ogrzeje, ale chyba woda w niej nie ruszy grawitacyjnie?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	co1.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	341675

  19. #19

    Domyślnie

    Oj coś strasznie kombinujesz. To rozwiązanie jest jakieś takie przekombinowane. To które zaproponowałem powinno być dużo prostsze
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Oj coś strasznie kombinujesz. To rozwiązanie jest jakieś takie przekombinowane. To które zaproponowałem powinno być dużo prostsze
    Ale w omawianym przez nas rozwiązaniu zasilane było albo C.O. albo C.W.U., a to mi nie za bardzo odpowiada - próbowałem stworzyć jakąś alternatywę, tak aby głównie było zasilane C.O. a przy okazji C.W.U.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony