dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    terecha

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bp
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    4

    Domyślnie Pasywny garaż - jak zbudować?

    Witam!

    Będąc młodzieńcem pracowałem wiele lat na budowach. Były to dawne czasy i przez ostatnie lata technologia zmieniła się diametralnie. Chciałbym zbudować wolnostojący garaż pasywny. Lub chociaż spytać Was o możliwość jego zbudowania....

    Mam do dyspozycji bardzo dużą, wolną działkę.

    Do pomocy mogę zaprząc panele fotowoltaniczne. Co do dachu interesują mnie tylko 'wieczne' materiały np aluminium czy tytan-cynk.

    Jeśli chodzi o resztę, to chciałbym znać Wasze opinie i podpowiedzi. Nie ukrywam, że wolałbym mieć tam w miarę sucho. Nie musi być koniecznie widno (od czego są świetlówki...).

    Chciałbym mieć dwoje drzwi. Jedna brama garażowa - przeznaczona do wjazdu samochodu. Drugie drzwi - małe, aby tylko wejść. Kwestia okien - jak wyżej wspomniałem nie musi być zbyt widno, więc może max 2 okna....

    Chciałbym, aby w budynku zmieściły się mniej więcej 3 auta. Tak 3 auta i wąska brama. Te rzadko wyprowadzane na zewnątrz będą zabytkami. Więc bryła garażu to będzie jamnik

    Jaki może być koszt wzniesienia rzeczonego budynku? Napiszcie mi mniej więcej uwzględniając materiały z półki top lub ekonomiczne.... O ile wzrasta koszt jeśli budynek będzie miał piętro?

    Z góry dziękuję!
    K.
    Ostatnio edytowane przez terecha ; 26-12-2015 o 18:16 Powód: brak wszystkich informacji

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Czy mógłbyś wyjaśnić powody dla którego garaż ma spełniać standardy budynku pasywnego?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    terecha

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bp
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Czy mógłbyś wyjaśnić powody dla którego garaż ma spełniać standardy budynku pasywnego?
    Chciałbym tam trzymać zabytkowy pojazd, lub może więcej niż 1 w przyszłości. Wymagają one przebywania w suchym i ogrzewanym miejscu. Nie chciałbym wydawać majątku na grzanie, stąd mój pomysł.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    _papa_

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Sierpc
    Kod pocztowy
    09-200
    Posty
    50

    Domyślnie

    Pomysł z fotowoltaiką jest wart rozważenie. Jeśli budynek byłby dobrze ocieplony to da rade ogrzać go farelką z ogniw foto. Trzeba by tylko pomyśleć o takim usytuowaniu ogniw aby zimą uzyskać jak największy zysk energetyczny. Wtedy koszt eksploatacji byłaby zerowy.

  5. #5

    Domyślnie

    bez sensu przy takich założeniach jest garaż wolnostojący! budynek pasywny powinien mieć ściany akumulacyjne. a co garaż ma akumulować jak nie ma ciepła bytowego? nagrzać go tylko po to aby miał w ścianach ciepło skumulowane? bez ciepła bytowego będzie go trzeba znowu i znowu podgrzewać... ideałem byłoby dokleić jamnika do jakiegoś użytkowanego budynku, wtedy miałby zyski z ciepła tego budynku traconego do niego... no ale powodzenia z tą fotowoltaiką, jak się uda to moze i mi by sie przydało na dogrzewanie wolnostojącej stajni (która przynajmniej ma ciepło bytowe)
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Garaż dobrze ocieplić, nie dać izolacji pod posadzką i temperatura nigdy nie spadnie poniżej zera.

  7. #7

    Domyślnie

    to fakt, nie wiem tylko jaką temperaturę potrzebują te zabytki... może też ma sens południowe okienko ze sterowaną roletą, dajace zyski ze słońca, roleta ciepłochronna spuszcza sie gdy czujniki każą i na noc...
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  8. #8

    Domyślnie

    A wiesz że w garażu nie możesz mieć rekuperacji ? i z pasywności kicha

  9. #9

    Domyślnie

    ale to nie byłby dom pasywny bez reku tylko garaż bez reku. Tam nie powstaje wilgoć bytowa, zużyte powietrze, dlatego reku jest bez sensu. a ogrzewanie cieplym powietrzem jest najmniej sensowne... ale fakt że inna wentylacja dziurawi mu to pudło.... wtedy przewód wentylacyjny jak najdłuższy, ocieplony i jak najmniejszej dopuszczalnej średnicy...
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Jak sama nazwa wskazuje to pasywny powinien ogrzewać się pasywnie a do ogrzewania pasywnego służą zyski bytowe i słoneczne. Ty nie będziesz miał zysków bytowych i nawet słoneczne chcesz ograniczyć do minimum a już to powoduje że będziesz potrzebował aktywne źródło grzewcze. Kluczem do pasywności jest szczelność i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wentylacja mechaniczna pewnie może być stosowana bo stosuje się ją w wielu pomieszczeniach ale nie zastosujesz chyba rekuperatora bo nie wiem czy może być w garażu. Surgi pisze że nie a On raczej nie rzuca słów na wiatr więc coś w tym pewnie jest. Po drugie rekuperator odzyskuje ciepło z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka a tego w garażu nie będziesz miał. Też szczelności nie uzyskasz przez bramy garażowe bo nie ma takich do domów pasywnych a jak z jakimś cudem się znajda to będą tak drogie że sobie siądziesz. Więc o pasywnym garażu to sobie zapomnij i nawet o mocno energooszczędnym, a nawet nie wiem czy te pojęcia można odnieść do garażu. Jedynie można skupić się na tym aby koszty ogrzewania garażu były jak najniższe uwzględniając nakłady finansowe aby nie przepłacać. Ale do tego to trzeba wiedzieć jaka musi być utrzymywana minimalna temperatura dla zabytkowych samochodów (bo pewnie raczej +20st nie musi być) oraz jaki ten projekt będziesz miał na te samochody bo na tej podstawie można liczyć OZC. Na pewno jeżeli dasz mniej okien to więcej będziesz musiał grzać ale zarazem mniej chłodzić bo nie wiem czy w lato (przy dużych przeszkleniach) zabytkowe samochody muszą być też chronione przed upałami i temperaturami ponad 28st w środku oraz promieniowaniem słonecznym czy nie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał semiramida Zobacz post
    ale to nie byłby dom pasywny bez reku tylko garaż bez reku. Tam nie powstaje wilgoć bytowa, zużyte powietrze, dlatego reku jest bez sensu. a ogrzewanie cieplym powietrzem jest najmniej sensowne... ale fakt że inna wentylacja dziurawi mu to pudło.... wtedy przewód wentylacyjny jak najdłuższy, ocieplony i jak najmniejszej dopuszczalnej średnicy...
    Piszesz co wiesz, ale czy wiesz co piszesz

  12. #12

    Domyślnie

    obecność rekuperatora nie jest konieczna w domu pasywnym. Ani nie czyni z jakiegoś domu zaraz pasywniaka. Trzeba ten garaż podpiąć pod okoliczne źródło ciepła... może w pobliżu jest szambo? albo zbiornik wodny? grzanie gruntem to też fajny pomysł. to prawda że brama niszczy każde świadectwo energetyczne, ale ma mieć ona mały rozmiar w stosunku do powierzchni jamnika. to trzeba zrobic programem do świadectw energetycznych...
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    terecha

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bp
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    4

    Domyślnie

    Chciałbym uzyskać tam min 17 stopni zimą. Większe okna nie muszą być przeszkodą. W pobliżu brak zbiorników wodnych.
    Co z bramą - czy jest alternatywa? Co dalej z całością?

  14. #14

    Domyślnie

    Oj coś mi się widzi że ten 1 pasywny garaż w Polsce szybko nie powstanie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał terecha Zobacz post
    Chciałbym uzyskać tam min 17 stopni zimą. Większe okna nie muszą być przeszkodą. W pobliżu brak zbiorników wodnych.
    Co z bramą - czy jest alternatywa? Co dalej z całością?
    Nie ma alternatywy. Jak będziesz miał projekt garażu który by Cię interesował to musisz zlecić komuś policzenie go w programie audytor OZC aby zobaczyć co z tego może wyjść. Typowego budynku pasywnego z garażu nie zrobisz choćbyś na głowie stanął. Więc jedynie trzeba kombinować jaki system grzewczy wybierzesz do domu ale w podjęciu decyzji pomoże jedynie OZC bo na razie to jest wróżenie z fusów. Nie ma złotego sposobu na każdy budynek, do każdego tematu trzeba podejść indywidualnie po zapoznaniu się z szczegółami o których pisałem. OZC pokaże Ci ile najlepiej dać ocieplenia i po jakim progu zwiększanie go niewiele poprawia wynik czyli kiedy będziesz przepłacać. Może się okazać że jak dasz wszędzie 50cm styro to garaż będzie miał zapotrzebowanie na ciepło rzędu 40kWh/m2 a przy 25cm styro będzie przykładowo 50kWh/m2 i wtedy OZC pokazuje że to nie ma sensu aby przesadzać z grubością. Więc jak będziesz miał projekt (do tego własne rysunki z wymiarami wystarczą, nie musisz do tego mieć od razu fachowego projektu ale jak w fachowym zmienisz za dużo to wynik nie będzie potem adekwatny i będzie Cię czekać powtórne liczenie) to zleć wykonanie obliczeń. Tu na forum prawie wszyscy to zlecają asoltowi, o koszty się go musisz zapytać bo nie wiem jak liczy garaże. Wtedy będziesz wiedział więcej.

  16. #16

    Domyślnie

    Niedługo w modzie będzie ozc dla szopki na narzędzia - bo jak tu jesienią lub zimą zimne grabki brać do ręki

  17. #17

    Domyślnie

    mnie np interesuje pasywna buda dla psów
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To akurat łatwe.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar vvinar
    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał semiramida Zobacz post
    mnie np interesuje pasywna buda dla psów
    Będziesz zasilać ciepłem z budy resztę domu

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jak ktoś uprze się to i pasywny garaż na kilka samochodów postawi.
    Szklana ściana od południa.W ścianach i dachu 30cm styropianu 0,031,w podłodze 10cm.Pod garażem zbiornik wodny głęboki na 3m zrobiony w wannie styrodurowej o grubości 0,5m.Na dachu kolektory słoneczne grzejące wodę w zbiorniku. Będzie autom cieplutko przez cały rok.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony