dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie beton komórkowy + styro

    Witam, proszę o wymianę doświadczeń z osobami które mają taką konfiguracje! Chcę budować ścianę 2-warstwową z Ytong 24cm(PP4 0,6) i styro 20cm(zastanawiam się nawet mniej). Wielu "inżynierów" stwierdza, że to jest totalna głupota, ponieważ paro przepuszczalność materiału z BK powodować będzie kondensację wody między BK i styro co spowoduje nasiąkaniem nadmiernym styropianu i ścian zewnętrznych co spowoduje duże pogorszenie parametrów przewodności cieplnej a nawet z czasem wystąpieniem grzybów i dużej wilgotności pomieszczeń wewnątrz. Wiem że przez ściany zewnętrzne przechodzi "tylko" 3% pary wodnej, a resztę wyciąga sprawna wentylacja, ale mimo to jest to dużo. Ta woda się tam jednak gromadzi.
    Proszę o wymianę doświadczeń co mają ściany w tej technologii BK + styro i mieszkają już kilka, lub naście lat czy rzeczywiście jest "tropikalnie wilgotno" w pomieszczeniach?
    pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztaja Zobacz post
    Proszę o wymianę doświadczeń co mają ściany w tej technologii BK + styro i mieszkają już kilka, lub naście lat czy rzeczywiście jest "tropikalnie wilgotno" w pomieszczeniach?
    pozdrawiam
    Rozbawiłeś mnie tym ...ale cóż mam taką konfigurację (BK +20styro) i nie jest, ani wilgotno ani, tym bardziej tropikalnie. W domu zamiast wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i dom funkcjonuje już 4 lata.
    Jest komfortowo tak jak miało być
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Rozbawiłeś mnie tym ...ale cóż mam taką konfigurację (BK +20styro) i nie jest, ani wilgotno ani, tym bardziej tropikalnie. W domu zamiast wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i dom funkcjonuje już 4 lata.
    Jest komfortowo tak jak miało być
    Pozdrawiam
    City mnie też rozbawiają niektórych książkowe wypowiedzi, dlatego chciałem usłyszeć od użytkowników takich domów, czyli m.in. od Ciebie jak to wygląda w praktyce bo na 98% będe miał BK ze styro... także dziex za odp

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie równierz BK + 25 cm styro, reku. Drugi rok grzewczy wilgotność na każdym z trzech kondygnacji rzędu 52 %.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5

    Domyślnie

    Mamy Ytong +20cm styropianu.
    Po dwóch latach grzania nie ma żadnych problemów.
    Wilgotność w tym momencie 42%.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Mamy Ytong +20cm styropianu.
    Po dwóch latach grzania nie ma żadnych problemów.
    Wilgotność w tym momencie 42%.
    ja mam stary dom i wilgotność na poziomie 40-50% cały z cegły klinkierowej z pustką w środku około 5 cm , dom z 1936 roku , wentylacja grawitacyjna

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    U mnie dom zamieszkały od 3 lat, suporek+15cm styro i zauważyłem raczej odwrotny problem. W takich temp jak obecnie, jest nieźle ok. 40-45% wilgoci w domu. W poprzednią zimę, przy kilkunastostopniowych mrozach, wilgotność w domu spadała do ok. 35%. Musiałem ratować się czasem nawilżaczem, było ZBYT SUCHO. Ma to związek ze zbyt mocno wentylowanym domem, lubię raczej dużo świeżego powietrza. Do tego dość ciepło wewnątrz, w pokojach 22-23oC, w łazienkach więcej, w PG, wiatrołapie mniej.
    Tropikalnej wilgoci nie było nawet w pierwszym roku po zamieszkaniu, była raczej idealna. Ściany mają pomijalną przepustowość wilgoci, o wszystkim decyduje wentylacja.

  8. #8

    Domyślnie

    Uspokoiliście mnie, właśnie u mojej kuzynki jest problem z prawidłową wilgotnością w pomieszczeniach, przy ytong-u 24 + styro, mówią że jest zdecydowanie za mała, a nawilżacze nawet nie pomagają, wilgotność 20 - 30 % przy wentylacji mechanicznej bez reku

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To już nie wiem, o co sie martwisz: o zbyt dużą wilgotność i grzyba, czy o zbyt małą i suche powietrze ?

    Jak masz żle zaprojektowany i zbudowany dom, to niezależnie od tego z czego zbudujesz, możesz mieć takie problemy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    bardziej martwi mnie wilgotność, myślę że problem wystąpił ze zbyt suchym powietrzem ponieważ wentylacja za mocno pracuje i jest za duża wymiana powietrza.
    wiele czytam porad/opinii że odradza się ocieplać BK styro, bo nie jest paro przepuszczalny i skrapla się na jego ściankach woda a BK zbytnio wilgotnieje, dlatego założyłem ten wątek by dowiedzieć się jak jest z praktyczną stroną tego rozwiązania

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztaja Zobacz post
    bardziej martwi mnie wilgotność, myślę że problem wystąpił ze zbyt suchym powietrzem ponieważ wentylacja za mocno pracuje i jest za duża wymiana powietrza.
    wiele czytam porad/opinii że odradza się ocieplać BK styro, bo nie jest paro przepuszczalny i skrapla się na jego ściankach woda a BK zbytnio wilgotnieje, dlatego założyłem ten wątek by dowiedzieć się jak jest z praktyczną stroną tego rozwiązania
    Zimą przy WM naprawdę nie ma co się martwić o dużą wilgotność, wręcz przeciwnie. Przy dużych mrozach to lepiej ustawić wentylację na pierwszy bieg.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Zimą przy WM naprawdę nie ma co się martwić o dużą wilgotność, wręcz przeciwnie. Przy dużych mrozach to lepiej ustawić wentylację na pierwszy bieg.
    Ponieważ jak ogólnie wiadomo mróz bardzo dobrze wyciąga wszelką wilgoć ze ścian
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.646
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztaja Zobacz post
    bardziej martwi mnie wilgotność, myślę że problem wystąpił ze zbyt suchym powietrzem ponieważ wentylacja za mocno pracuje i jest za duża wymiana powietrza.
    wiele czytam porad/opinii że odradza się ocieplać BK styro, bo nie jest paro przepuszczalny i skrapla się na jego ściankach woda a BK zbytnio wilgotnieje, dlatego założyłem ten wątek by dowiedzieć się jak jest z praktyczną stroną tego rozwiązania
    No więc jak widzisz, wszystko zależy od wentylacji.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    może wystarczyłoby zobaczyć gdzie wypadnie punkt rosy dla takiej przegrody?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    może wystarczyłoby zobaczyć gdzie wypadnie punkt rosy dla takiej przegrody?
    A gdzie/jak itp? obliczyć punkt rosy dla przegrody. jakoś nie ogarniam tego tematu


  16. #16

    Domyślnie

    Wklejam post kolegi Qgiel z dnia 10-02-2008
    "Opisując Temperaturę Punktu Rosyjęzykiem zrozumiałym dla większości uczestników tego forum, można napisać że jest to temperatura na powierzchni, bądź w jakimkolwiek miejscu przegrody ( ściany), przy której para wodna zanjdująca się na powierzchni, bądź w jakimkolwiek miejscu przegrody(ściany), osiąga stan nasycenia i następuje kondensacja czyli zamiana pary wodnej w ciecz.
    A zatem zjawisko to może zachodzić wszędzie, o ile temperatura w jakimś konkretnym miejscu ściany będzie równa lub niższa od temperatury kondensacji pary wodnej zawartej w tym konkretnym miejscu ściany.
    Wpływa na taki stan wiele zależności i nie ma co ich tutaj wyjaśniać, bo wyszła by z tego niezła praca semestralna.
    Natomiast nalezy napisać, że jeśli przegrody zbudowano zgodnie ze sztuką budowlaną. Założono skuteczną izolację przeciwwilgociową od fundamentów.
    Wyeliminowano skutecznie mostki cieplne. Wentylacja jest skuteczna, a wnątrz działa ogrzewanie i utrzymywana jest założona przez użytkowników temperatura, to w przegrodach, ani na ich powierzchni nie ma prawa pojawić się temperatura punktu rosy, niezależnie od warunków pogodowych występujących na zewnątrz.Wyjątkami mogą być wieczorne użytkownie łazienki prze rodzinę - wilgotnośc przekracza wówczas wszelką miarę, jakieś wielkie prania, czy też intensywne prace w kuchni. Wówczas istotnie na kafelkach, szybach pojawi się skondensowana wilgoć, ale jako zjawisko przejściowe.
    Wywody te dotyczą również przegród jednowarstwowych, mimo że ich część jest przemrożona w czasie dużych mrozów. Dzieje się tak dlatego że zawartośc wilgoci jest wtedy bardzo mała w powietrzu i ciśnienie rzeczywiste pary wodnej w każdym miejscu przegrody będzie zawsze niższe od ciśnienia pary nasyconej w tym miejscu.A im większa różnica tych ciśnień, tym mniejsze zagrożenie wykraplaniem wilgoci. Wartości te są bezpośrednio związane z temperaturą przegrody ( jej rozkładem).
    Z tego punktu widzenia o wiele lepszym wyborem jest ściana 2 warstwowa, bo uzyskujemy dużo większą temperaturę ściany nośnej w całym jej przekroju , a więc i różnicę ciśniem pary wodnej i tym samym uwalniamy się zupełnie od problemów z wilgocią ........... przy zachowaniu warunków wstępnych, o których pisałem wcześniej.
    Ściana 3 warstwowa, to pewien problem między ociepleniem i warstwą zewnętrzną, bo mamy tutaj odwróconą kolejność warstw. "

  17. #17

    Domyślnie

    Łał,to mi się podoba,ale czy to nie zaprzecza szamańskiemu,,oddychaniu ścian"???

  18. #18

    Domyślnie

    Kalkulator fajny, szkoda, ze jaką stacje meteorologiczną by sie nie wybrało, to warunki klimatyczne sa identyczne, także trochę to do kitu


  19. #19

    Domyślnie

    Sprawdzimy.
    Dziękuję za zwrócenie uwagi.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Kalkulator fajny, szkoda, ze jaką stacje meteorologiczną by sie nie wybrało, to warunki klimatyczne sa identyczne, także trochę to do kitu
    Miał Pan rację. Sprawdziliśmy i usunęliśmy usterkę.
    Proszę sprawdzić teraz.
    Jeszcze raz dziękuję za znalezienie "kitu".

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony