dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 402
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie Adapatacja projektu - w stronę energooszczędności

    Czytałem ostatnio sporo na temat energooszczędności, współczesnych technologii w budownictwie i powoli rodzi się w mojej głowie koncepcja dostosowania projektu gotowego (bo pewnie takowy zakupię) do moich własnych quasi-energooszczędnych wymagań. Poniżej moje "pomysły". Wszelka krytyka mile widziana:
    1. ściany zewnętrzne BK (30 cm) + ocieplenie 25cm styropian szary o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
    2. dach ocieplenie 30cm wełną o dobrym współczynniku lambda (jeśli za mało to piszcie ile powinno być)
    3. podłogówka na całej powierzchni podłóg (parter + poddasze)
    4. ogrzewanie kocioł gazowy kondensacyjny z zasobnikiem
    5. okna U całkowite w granicach 0,8 - 0,9 montaż w warstwie ocieplenia
    7. wentylacja mechaniczna. Czy jest ekonomiczny sens w dodaniu do tego rekuperacji?
    6. planuję zwykłe fundamenty, o płytach fundamentowych wiem tylko tyle że są. Czy zastosowanie płyty zamiast zwykłych ław wpłynie znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło?
    7. dwustanowiskowy garaż w bryle (pokój na garażem, wejście z kotłowni, wiatrołapu), nieogrzewany. Czy da się go tak odizolować od domu, żeby maksymalnie ograniczyć starty ciepła? Czy taki garaż nie ma racji bytu jeśli planuję rozwiązania energooszczędne jak powyżej? Czy puntk 7 nie stoi w sprzeczności z pozostałymi?
    Za wszelkie wskazówki będę bardzo wdzięczny.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    1. Jak juz to 24 bloczek i 25 cm styropianu starczy

    2. Dałbym 40-45. W krokwie może się ciężko zmieścić.

    3.dobrze . Gruba wylewka betonowa do grzania pompą ciepła w 2 taryfie

    4.z racji wykonywanej działalnosci i oszczędności Klienta polecam pompę ciepła

    5.u okna 0.6 - 0.7

    6. Oszczędność będzie. Ale trzeba przeliczyć czy się zwróci inwestycja. Nie każda firma poradzi sobie z płytą.

    7. Dom ma być przede wszystkim wygodny dla Ciebie. Czy te 200zł rocznie więcej za ogrzewanie tego garażu jest warte poświęceń? Dobrze ocieplić cały dom i w garażu trzymać 10-15 stopni. Zimą i jesienią docenisz wejście z garażu prosto do domu.
    Ostatnio edytowane przez Klimon ; 10-09-2015 o 21:56
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie.

    Ad2. no właśnie. Między krokwie sprawdzałem, że da się wcisnąć 30cm. A co z pozostałymi - jak je umieścić?
    Ad4. Na chwilę obecną pewna jest podłogówka. Z tego co czytałem może być zasilana zarówno PC jak i kotłem gazowym, więc drogi do pompy nie zamykam.
    Ad7. W moim opisie ma dwa punkty 7. Jeden dotyczący wentylacji mechanicznej, drugi garażu. Czy warto do WM dołożyć rekuperacje? Jeśli chodzi o o garaż w bryle to nie chce z niego zrezygnować. Rachunki za ogrzewanie wyższe o o 200-400 zł są akceptowalne biorąc pod uwagę wygodę. W jaki sposób ocieplić/odizolować ścianę i strop, które będą wspólne dla domu i garażu? W jaki sposób utrzymać w garażu 10-15 stopni?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 11-09-2015 o 09:32

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    1.

    2. Dałbym 40-45. W krokwie może się ciężko zmieścić.
    Tylko trzeba to przewidzieć i np. podnieść ściankę kolankową bo 50 cm wełny na skosach na poddaszu znacznie obniży wysokość skosu nad pomieszczeniem. Oczywiście bezmyślne podnoszenie ścianki kolankowej zaburza proporcje bryły budynku. I koło się zamyka ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Pozostałe 10-15 cm welny można prostopadle położyć na stelażu na krokwiach. Kluczowy jest tutaj projekt domu który musi to uwzględniać żeby nie okazało się ze po takim ociepleniu nie ma miejsca dla sensownego zagospodarowania przestrzeni pod skosami.

    Gdybym miał za Ciebie decydować to zrobiłbym w całym domu wentylację mechaniczną i powietrzną pompę ciepła. W takim wypadku nie musisz mieć żadnego komina. Jest to ogromna oszczędność. Trzeba tylko wybrać dobrą firmę do wentylacji.

    Moim zdaniem wystarczy ściana 24 pomiędzy garażem a reszta domu. Ewentualnie dodatkowo ocieplenie stropu, żeby pokój nad garażem się szybko nie wychłodził. W garażu 2-3 pętle podłogówki żeby można było nagrzać. Osobiście zrobiłbym normalna podłogówke i skręcił na minimum na rozdzielaczu. Koszt 100 zł za rury a nigdy nie wiesz czy się nie przyda.
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Tylko trzeba to przewidzieć i np. podnieść ściankę kolankową bo 50 cm wełny na skosach na poddaszu znacznie obniży wysokość skosu nad pomieszczeniem. Oczywiście bezmyślne podnoszenie ścianki kolankowej zaburza proporcje bryły budynku. I koło się zamyka ...
    Akceptowalna przeze nas wysokość ściany kolankowej w przeglądanych przez nas projektach to minimum 100 cm.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Pozostałe 10-15 cm welny można prostopadle położyć na stelażu na krokwiach. Kluczowy jest tutaj projekt domu który musi to uwzględniać żeby nie okazało się ze po takim ociepleniu nie ma miejsca dla sensownego zagospodarowania przestrzeni pod skosami.
    Ściana kolankowa min. 100 cm (120 byłoby super znaleźć taki projekt)

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Gdybym miał za Ciebie decydować to zrobiłbym w całym domu wentylację mechaniczną i powietrzną pompę ciepła. W takim wypadku nie musisz mieć żadnego komina. Jest to ogromna oszczędność. Trzeba tylko wybrać dobrą firmę do wentylacji.
    Mam w planach WM. Moje pytanie z rekuperacją czy bez?
    Jeden komin musi być (kominek).

  8. #8

    Domyślnie

    Ogrzewanie garażu - ciekawe po co?

    Mam płytę fundamentową. Garaż też jest na płycie, tyle, że osobnej, zdylatowanej styropianem od płyty domu. Pod płytą garażu nie ma izolacji od gruntu! I to jest klucz do całej sprawy. Latem masz przyjemny chłód, zimą wystarczająco ciepło.

    Garaż w bryle domu jest normalnie ocieplony od zewnątrz (30 cm), a między nim, a domem jest 20 cm styropianu. W największe mrozy, temperatura nie spadła w garażu poniżej zera.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Moim zdaniem wystarczy ściana 24 pomiędzy garażem a reszta domu. Ewentualnie dodatkowo ocieplenie stropu, żeby pokój nad garażem się szybko nie wychłodził. W garażu 2-3 pętle podłogówki żeby można było nagrzać. Osobiście zrobiłbym normalna podłogówke i skręcił na minimum na rozdzielaczu. Koszt 100 zł za rury a nigdy nie wiesz czy się nie przyda.
    Garaz grzany czy nie grzany zawsze powinien byc odizolowany od reszty pomieszczeń.
    Po co kilka petli na garaz? wystarczy 1 z rozstawem 50-60cm, nikt nie bedzie tam utrzymywał 20 oC dla 10-12 oC jedna pętla wystarcza w zupełnosci, kilka pętli to zbędny koszt i pexa i wiekszego rozdzielacza i szafki oraz robocizny. Po co zrobic to co nie będzie nigdy wykorzystane.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Garaż w bryle domu jest normalnie ocieplony od zewnątrz (30 cm), a między nim, a domem jest 20 cm styropianu. W największe mrozy, temperatura nie spadła w garażu poniżej zera.
    Jak wygląda przekrój ściany pomiędzy garażem i domem, patrząc od strony domu?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Czasami warto doprowadzić kaloryfer do garażu, żeby np. okresowe w miarę potrzeb ogrzać się podczas majsterkowania, choć akurat to załatwić można też i nagrzewnicą elektryczną. Generalnie w nieogrzewanym domu temp. wewnątrz mi nie spadła poniżej + 1 C, choć trzeba przyznać że mrozów nie było tej zimy i najniżej zanotowałem na zewnątrz temp -10 C, bezwładność cieplna budynku jest ogromna.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Garaz grzany czy nie grzany zawsze powinien byc odizolowany od reszty pomieszczeń.
    Napisz proszę w jaki sposób.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Czasami warto doprowadzić kaloryfer do garażu, żeby np. okresowe w miarę potrzeb ogrzać się podczas majsterkowania.
    Planuję mieć tylko podłogówkę w całym domu, dla tego jednego grzejnika robienie instalacji mieszanej chyba nie ma sensu. Co Wy na to?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Ogrzewanie garażu - ciekawe po co?

    Mam płytę fundamentową. Garaż też jest na płycie, tyle, że osobnej, zdylatowanej styropianem od płyty domu. Pod płytą garażu nie ma izolacji od gruntu! I to jest klucz do całej sprawy. Latem masz przyjemny chłód, zimą wystarczająco ciepło.

    Garaż w bryle domu jest normalnie ocieplony od zewnątrz (30 cm), a między nim, a domem jest 20 cm styropianu. W największe mrozy, temperatura nie spadła w garażu poniżej zera.
    Po co ?, niektórzy lubią majsterkowac, innym nie pasuje tylko kilka stopni powyzej zera, kazdy ma inne wymagania, nie mozna uogolniac

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Jak wygląda przekrój ściany pomiędzy garażem i domem, patrząc od strony domu?
    Patrz zdjęcie.

    asolt, masz rację, są różne wymagania.
    Ja uwielbiam ten chłód w nim w przerwach od pracy, gdy latem w upale robimy coś na działce.
    Zimą też zdarza mi się coś dłubać w nim - zazwyczaj jest ponad 10*C.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	garaz.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	330313  
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 11-09-2015 o 09:52

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Napisz proszę w jaki sposób.
    Najprosciej warstwą styropianu ma scianach i ewentualnie stropu jezeli nad nim są pomieszczenia ogrzewane. W przypadku garazu nie grzanego jezeli są drzwi wewnetrzne to powinny byc ciepłe i szczelne.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Ja zimą w tym garażu nie będę majsterkował. Oczekuję tylko temperatury dodatniej, żeby śnieg się roztopił i był komfort podczas wsiadania do auta - nie wiem myślę, że 5-7 stopni to tyle ile chciałbym tam mieć. Czy jedna pętla podłogówki, podłoga odizolowana od gruntu?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Jezeli petla, to izolacja od gruntu musi byc, po co ogrzewac grunt?
    Wystarczy jedna petla, zalecam oddzielny regulator temperatury do garazu jezeli ma byc utrzymywana tak niska temperatura

  19. #19

    Domyślnie

    No i dochodzimy do tego, o czym pisałem.
    1. wariant: dajesz izolację, pętlę (czyli nakłady pieniężne) oraz płacisz zimą za zużyte kWh. Latem do tego masz ciepło w nim przez izolację od gruntu.
    2. wariant: tak jak mam ja.
    Efekt: ten sam.

    Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

    Ale niech każdy sam rozsądza.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?
    Czyli da się mieć w garażu 5-7 stopni w zimie bez ogrzewania, z podłogą na gruncie?

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony