dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 54
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 1068
  1. #581
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    A gdzieś parę tygodni temu czytałem że w Finlandii już dawno doszli do wniosku że PC w domu pasywnym/energooszczędnym ma jak najbardziej sens . Trzeba też brać pod uwagę ze PC do takiego domu to wystarczy 2-3 kw z zapasem , wtedy wykonanie instalacji takiej moc pc nawet gruntówki da się zrobić poniżej 15 K , może nawet taniej , a biorąc pod uwagę jeszcze CWU a nie tylko dogrzewanie CO to po 2021 wcale nie będzie dziwne budowa nowego domu z mała PC .
    Mnie interesuje sprawność pompy poza sezonem grzewczym gdy pompa jest do CO i cwu. jak radzi sobie z grzaniem tylko cwu? Czy przy tak małych potrzebach ona nie będzie bzikować czy coś takiego. czy nie jest z nią tak jak z samochodem że na piątym biegu jak się jedzie 80km/h to jest najniższe spalanie ale jak na tym samym biegu zejdzie poniżej 50km/h to spalanie rośnie?

  2. #582
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Mnie interesuje sprawność pompy poza sezonem grzewczym gdy pompa jest do CO i cwu. jak radzi sobie z grzaniem tylko cwu? Czy przy tak małych potrzebach ona nie będzie bzikować czy coś takiego. czy nie jest z nią tak jak z samochodem że na piątym biegu jak się jedzie 80km/h to jest najniższe spalanie ale jak na tym samym biegu zejdzie poniżej 50km/h to spalanie rośnie?
    Zakłada się jak największy baniak do CWU i grzeje do niskiej ( 40-45*) temperatury ...
    Skoro pompą o mocy kilkunastu KW nie bzikuje to mniejsza tym bardziej ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #583
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Zakłada się jak największy baniak do CWU i grzeje do niskiej ( 40-45*) temperatury ...
    Skoro pompą o mocy kilkunastu KW nie bzikuje to mniejsza tym bardziej ...
    Do cwu wystarczy pompa o mocy nie wiem, 2kW? Do CO i cwu byłaby o mocy min.5kW a nawet 7kW. Więc w lato pompa 7kW grzałaby zbiornik z wodą. Co Ci da większy zbiornik? Większy jak 300l dla rodziny do 5osób jest niepotrzebny. Większy zbiornik będzie miał większe straty i nawet jak nie zużyje się dużo wody to i tak pompa będzie musiała dobijać od określonej temperatury. Wiec będzie musiała sobie tak pykać bo trudno to nazwać normalną pracą, a taka praca pompy chyba nie jest najlepsza?

  4. #584
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Do cwu wystarczy pompa o mocy nie wiem, 2kW? Do CO i cwu byłaby o mocy min.5kW a nawet 7kW. Więc w lato pompa 7kW grzałaby zbiornik z wodą. Co Ci da większy zbiornik? Większy jak 300l dla rodziny do 5osób jest niepotrzebny. Większy zbiornik będzie miał większe straty i nawet jak nie zużyje się dużo wody to i tak pompa będzie musiała dobijać od określonej temperatury. Wiec będzie musiała sobie tak pykać bo trudno to nazwać normalną pracą, a taka praca pompy chyba nie jest najlepsza?
    Ale po co dorabiasz do tego swoją ideologię ...
    Nawet pompą o mocy 11kW bez problemu opędzisz pasywniaka i 300-400L baniak CWU co ci przeszkadza że będzie pracowała jedną czy dwie godziny w ciągu doby ...
    Dasz jakiegoś karzełka to na samo CWU będzie klepała pół dnia ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #585
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ale po co dorabiasz do tego swoją ideologię ...
    Nawet pompą o mocy 11kW bez problemu opędzisz pasywniaka i 300-400L baniak CWU co ci przeszkadza że będzie pracowała jedną czy dwie godziny w ciągu doby ...
    Dasz jakiegoś karzełka to na samo CWU będzie klepała pół dnia ...
    Wątpię aby chodziła przez 2h. Wody w zbiorniku nie grzeje od pełnego zimnego, wtedy byłaby inna sprawa. Mam baniak 300l i ustawioną temperaturę 45* wody. Więc jak przypuśćmy spadnie temperatura do 40* wtedy pompa musi podgrzać o te tylko 5* i w tym mam wątpliwość jak poradzi sobie z tym duża pompa a szczególnie jak to będzie efektywne? Nawet w sezonie pompa nie musi grzać jednocześnie cwu i CO. Moc pompy dobiera się na najniższe temperatury -20* (wiem że zdarza się niżej) a średnia w sezonie jest nawet dodatnia. A pompa musi sobie poradzić w najgorszych mrozach ale też i w przeciętnej temperaturze gdy będzie taka potrzeba. Nie chcę mi się wierzyć że tak samo efektywnie będzie pracować dużo większa pompa.

  6. #586
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Podobno zużycie w okolicach 2000kWh rocznie na CWU jest w miarę typowe. Oznacza to 5,5kWh dziennie, czyli 2 godziny pracy pompy.

  7. #587
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Podobno zużycie w okolicach 2000kWh rocznie na CWU jest w miarę typowe. Oznacza to 5,5kWh dziennie, czyli 2 godziny pracy pompy.
    Przeciętna PC na potrzeby CWU pracuje kilkadziesiąt minut na dobę ale wszystko zależy od zużycia wody , mocy pompy i wielkości baniaka ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #588
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wątpię aby chodziła przez 2h. Wody w zbiorniku nie grzeje od pełnego zimnego, wtedy byłaby inna sprawa. Mam baniak 300l i ustawioną temperaturę 45* wody. Więc jak przypuśćmy spadnie temperatura do 40* wtedy pompa musi podgrzać o te tylko 5* i w tym mam wątpliwość jak poradzi sobie z tym duża pompa a szczególnie jak to będzie efektywne? Nawet w sezonie pompa nie musi grzać jednocześnie cwu i CO. Moc pompy dobiera się na najniższe temperatury -20* (wiem że zdarza się niżej) a średnia w sezonie jest nawet dodatnia. A pompa musi sobie poradzić w najgorszych mrozach ale też i w przeciętnej temperaturze gdy będzie taka potrzeba. Nie chcę mi się wierzyć że tak samo efektywnie będzie pracować dużo większa pompa.
    Wiesz co to jest uwarstwienie zładu w zasobniku ...?
    Wypuszczasz ciepłą a na to miejsce napływa zimna w dolną część zbiornika, wężownica jest w dolnej części więc zawsze grzejesz najzimniejszą część ...

    Jak dla mnie największą głupotą jest dobieranie na styk pompy i projektowanie ogrzewania też na styk ...
    Aby nawet znacznie przewymiarowana pompa pracowała wydajnie to musi mieć odpowiednio dopasowane ogrzewanie podłogowe i zasobnik CWU ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #589
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Wątpię aby chodziła przez 2h. Wody w zbiorniku nie grzeje od pełnego zimnego, wtedy byłaby inna sprawa. Mam baniak 300l i ustawioną temperaturę 45* wody. Więc jak przypuśćmy spadnie temperatura do 40* wtedy pompa musi podgrzać o te tylko 5* i w tym mam wątpliwość jak poradzi sobie z tym duża pompa a szczególnie jak to będzie efektywne? Nawet w sezonie pompa nie musi grzać jednocześnie cwu i CO. Moc pompy dobiera się na najniższe temperatury -20* (wiem że zdarza się niżej) a średnia w sezonie jest nawet dodatnia. A pompa musi sobie poradzić w najgorszych mrozach ale też i w przeciętnej temperaturze gdy będzie taka potrzeba. Nie chcę mi się wierzyć że tak samo efektywnie będzie pracować dużo większa pompa.
    To nie jest kwestia Twojej wiary, tylko obliczeń...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #590
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Też liczę na to, że kiedyś nadejdą gruntówki o mocy 3kW pod moje ggwc

    Pozdrawiam
    Cezary
    A jaki to problem gruntówka o mocy 3 kW ? Jakie masz to GGWC?-mb i średnica rury?
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  11. #591
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Mnie interesuje sprawność pompy poza sezonem grzewczym gdy pompa jest do CO i cwu. jak radzi sobie z grzaniem tylko cwu? Czy przy tak małych potrzebach ona nie będzie bzikować czy coś takiego. czy nie jest z nią tak jak z samochodem że na piątym biegu jak się jedzie 80km/h to jest najniższe spalanie ale jak na tym samym biegu zejdzie poniżej 50km/h to spalanie rośnie?
    TEMU o inwerterze gruntowym tu mowa .
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

  12. #592
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jbloch Zobacz post
    A jaki to problem gruntówka o mocy 3 kW ? Jakie masz to GGWC?-mb i średnica rury?
    Taki, że nie widziałem w sprzedaży PC pod DZ o mocy 3 kW i nie znam nikogo kto mógłby skręcić taką z dostępnych nowych części.

    Moje GGWC: 150 mb fi 32, zakopane na 1,8 - 2 m w gruncie. Teraz, co najmniej 50 cm wody gruntowej nad rurociągiem.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #593
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Taki, że nie widziałem w sprzedaży PC pod DZ o mocy 3 kW i nie znam nikogo kto mógłby skręcić taką z dostępnych nowych części.

    Moje GGWC: 150 mb fi 32, zakopane na 1,8 - 2 m w gruncie. Teraz, co najmniej 50 cm wody gruntowej nad rurociągiem.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Co do pompy proponuję ( piszę to całkiem poważnie) pojeździć po serwisach chłodniczych i klimatyzacyjnych, poszukać najbardziej szalonego serwisanta w tej materii ( nawiedzoną jednostkę) i sprzedać mu temat. Jeśli ma się szczęście będzie wstanie zbudować taką PC

    tudzież dimplex wi10-22TU ma znamionowo 1,6 kW

  14. #594
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    tudzież si6 tu

  15. #595
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Co do pompy proponuję ( piszę to całkiem poważnie) pojeździć po serwisach chłodniczych i klimatyzacyjnych, poszukać najbardziej szalonego serwisanta w tej materii ( nawiedzoną jednostkę) i sprzedać mu temat. Jeśli ma się szczęście będzie wstanie zbudować taką PC

    tudzież dimplex wi10-22TU ma znamionowo 1,6 kW
    Dzięki. Powoli pójdę tą drogą.

    Miałem robić glikolowe reku ze wspomaganiem GGWC, ale mogę się zweryfikować na powietrzne.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #596
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Ja mam podobny problem, szukam pompki woda/woda o mocy jakieś 0,6 do 0,8 kW. Odwiedziłem ze 3-4 takie punkty i jeszcze nawiedzonego nie trafiłem. Wszędzie gdzie opisałem swój problem spotkałem się z pukaniem w czoło :/

  17. #597
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    Ja mam podobny problem, szukam pompki woda/woda o mocy jakieś 0,6 do 0,8 kW. Odwiedziłem ze 3-4 takie punkty i jeszcze nawiedzonego nie trafiłem. Wszędzie gdzie opisałem swój problem spotkałem się z pukaniem w czoło :/
    Niech ktoś przerobi ci lodówkę

  18. #598
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    generalnie tak, tylko obecne lodówki są za małe np ja mam lodówkę 180 cm wysokości w klasie ileś tam A i jakieś plusy, i ma agregat o mocy 100WAT tylko

  19. #599
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To z sześciu

  20. #600
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawid blasiak Zobacz post
    generalnie tak, tylko obecne lodówki są za małe np ja mam lodówkę 180 cm wysokości w klasie ileś tam A i jakieś plusy, i ma agregat o mocy 100WAT tylko
    A jaka moc agregatu z suszarki do ubrań?

    Najprościej to przerobić chyba jakąś klimę - tak myślę.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

Strona 30 z 54

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony