dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jackvti

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Borzęcin
    Kod pocztowy
    32-825
    Posty
    3

    Domyślnie Rekuperator Frapol Onyx SKY 250 problem z odzyskiem ciepla

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9361.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	341795
    Witam.
    Mam problem z rekuperatorem Onyx Sky 250. Rekuperator jest podwieszony do sufitu w ogrzewanym pomieszczeniu o temp 20C, kanały poprowadzone po stropie, ocieplonym 30cm wełną. Wskazania z dzisiaj nocy ze sterownika :
    usuwane: 17 ( w pomieszczeniach 20)
    z czerpni : -8C ( w rzeczywistości ok -11)
    nawiewane : 0C !!
    zużyte : 5C
    prędkość wentylatora : 45%
    sprawność odzysku ciepła : 8/25 = 32%

    W ciągu dnia :
    usuwane : 18 (w pomieszczeniach 20)
    z czerpni -3 ( na zewnątrz ok _5)
    zużyte 8
    nawiewane 5
    czyli sprawność : 38% ( odzysk 8stopni z możliwych 21 )

    W tamtym roku w zimie miałem podobny problem czujnik wskazywał nawet ujemne temperatury, zaświeciła sie przy nim czerwona koperta, wzywałem serwis- wymienili czujnik- teraz jest zamontowany w kanale zaraz za rekuperatorem.
    Serwis Frapol zalecił kilka razy w tygodniu użyć przewietrzania- 100% prędkości wentylatora. Poinstruowano mnie że bez tego ich urządzenie nadmiernie w środku gromadzi wilgoć i zdarzają się zamarznięcia wymiennika. W nowszych sterownikach podobno jest to automatycznie zaprogramowane. Codziennie puszczam go na przewietrzanie, w tamtym sezonie jak dostawał 100 to wzrastały temperatury powietrza nawiewanego, obecnie to nie pomaga. Wiosną i jesienią szału to urządzenie nie robi, ale 15C na nawiewie mi nie przeszkadza ( odzysk na poziomie 60% na zewnątrz 8, usuwane 20, nawiewane 15). Teraz jak przyszły mrozy jest dramat....
    Wczoraj wymieniłem filtry , były brudne i słabo wyciągało powietrze na niskich obrotach, po wymianie filtrów nawet chwilowo było ok ( sprawność odzysku 60%, czyli 12C nawiewane przy -1C na zewnątrz), ale w nocy temperatura na nawiewie spadła do 1C.
    Dzisiaj jeszcze raz przejrzałem filtry- wszystko ok, wymiennik nie jest oblodzony, odpływ skroplin jest ok- szczelny), wskazania temperatury nawiewanej są poprawne. Ściągłem kanał od rekuperatora, czujnik pokazał temperaturę zgodną z temp pomieszczenia, przystawiając rękę do wyjścia z rekuperatora czuć że jest to bardzo zimne powietrze. W kanale nawiewu nie ma wilgoci - czujnik temperatury nawiewanej jest suchy.
    Dotykając rur na wyjściu ręką wyraźnie czuć że nawiew jest chłodniejszy niż zużycie.
    W nocy jak dmucha zero stopni na twarz nie jest to zbyt przyjemne uczucie.
    Wysoką sprawność urządzenia doświadczyłem NIESTETY jedynie latem podczas upałów (usuwane 28, nawiewana 27, z czerpni 20). Urządzenie to nie ma w standardzie letniego baypasu. Niestety mój rekuperator zimą dmucha jak z zamrażalki, a latem jak z "farelki".
    Ktoś ma jakiś pomysł co jest przyczyną ?? Uzyskiwany odzysk jak daleki od tego jaki deklaruje producent....

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackvti Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9361.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	341795
    Witam.
    Mam problem z rekuperatorem Onyx Sky 250. Rekuperator jest podwieszony do sufitu w ogrzewanym pomieszczeniu o temp 20C, kanały poprowadzone po stropie, ocieplonym 30cm wełną. Wskazania z dzisiaj nocy ze sterownika :
    usuwane: 17 ( w pomieszczeniach 20)
    z czerpni : -8C ( w rzeczywistości ok -11)
    nawiewane : 0C !!
    zużyte : 5C
    prędkość wentylatora : 45%
    sprawność odzysku ciepła : 8/25 = 32%

    W ciągu dnia :
    usuwane : 18 (w pomieszczeniach 20)
    z czerpni -3 ( na zewnątrz ok _5)
    zużyte 8
    nawiewane 5
    czyli sprawność : 38% ( odzysk 8stopni z możliwych 21 )

    W tamtym roku w zimie miałem podobny problem czujnik wskazywał nawet ujemne temperatury, zaświeciła sie przy nim czerwona koperta, wzywałem serwis- wymienili czujnik- teraz jest zamontowany w kanale zaraz za rekuperatorem.
    Serwis Frapol zalecił kilka razy w tygodniu użyć przewietrzania- 100% prędkości wentylatora. Poinstruowano mnie że bez tego ich urządzenie nadmiernie w środku gromadzi wilgoć i zdarzają się zamarznięcia wymiennika. W nowszych sterownikach podobno jest to automatycznie zaprogramowane. Codziennie puszczam go na przewietrzanie, w tamtym sezonie jak dostawał 100 to wzrastały temperatury powietrza nawiewanego, obecnie to nie pomaga. Wiosną i jesienią szału to urządzenie nie robi, ale 15C na nawiewie mi nie przeszkadza ( odzysk na poziomie 60% na zewnątrz 8, usuwane 20, nawiewane 15). Teraz jak przyszły mrozy jest dramat....
    Wczoraj wymieniłem filtry , były brudne i słabo wyciągało powietrze na niskich obrotach, po wymianie filtrów nawet chwilowo było ok ( sprawność odzysku 60%, czyli 12C nawiewane przy -1C na zewnątrz), ale w nocy temperatura na nawiewie spadła do 1C.
    Dzisiaj jeszcze raz przejrzałem filtry- wszystko ok, wymiennik nie jest oblodzony, odpływ skroplin jest ok- szczelny), wskazania temperatury nawiewanej są poprawne. Ściągłem kanał od rekuperatora, czujnik pokazał temperaturę zgodną z temp pomieszczenia, przystawiając rękę do wyjścia z rekuperatora czuć że jest to bardzo zimne powietrze. W kanale nawiewu nie ma wilgoci - czujnik temperatury nawiewanej jest suchy.
    Dotykając rur na wyjściu ręką wyraźnie czuć że nawiew jest chłodniejszy niż zużycie.
    W nocy jak dmucha zero stopni na twarz nie jest to zbyt przyjemne uczucie.
    Wysoką sprawność urządzenia doświadczyłem NIESTETY jedynie latem podczas upałów (usuwane 28, nawiewana 27, z czerpni 20). Urządzenie to nie ma w standardzie letniego baypasu. Niestety mój rekuperator zimą dmucha jak z zamrażalki, a latem jak z "farelki".
    Ktoś ma jakiś pomysł co jest przyczyną ?? Uzyskiwany odzysk jak daleki od tego jaki deklaruje producent....
    A wsadzales zwykły termometr w anemostat czy rzeczywiście nawiewa ok.0 bo jeśli tak to albo uszkodzony wymiennik albo nieszczelna obudowa i część powietrza z czerpni wędruje bezpośrednio w nawiew omijając wymiennik ja mam ten sam wymiennik i przy -10 nawiewa mi 15stopni bez pomocy żadnych grzałek i gwc sprawność zawsze ok 85procent reku samorobka

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Albo zamarzł Ci wymiennik po prostu.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Albo zamarzł Ci wymiennik po prostu.
    Taki wypasiony reku za taką kase z takim pięknym wyświetlaczem ,no co ty.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Taki wypasiony reku za taką kase z takim pięknym wyświetlaczem ,no co ty.
    No niestety. U mnie są dokładnie takie same objawy i jest to właśnie zamarzanie wymiennika.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jackvti

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Borzęcin
    Kod pocztowy
    32-825
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Taki wypasiony reku za taką kase z takim pięknym wyświetlaczem ,no co ty.
    Kosztował sporo, nie bolałoby mnie to jednak gdyby działał jak należy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085024.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	341809
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085435.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	341810

    Tak wygląda zaraz za filtrem gdzie trafia powietrze z czerpni.

    Obejrzałem go ( za pomocą telefonu z każdej możliwej strony i nie dostrzegłem nic niepokojącego.


    Z innej beczki zauważyłem-( co nie ma raczej w moim przypadku istotnego wpływu na tak niską temperaturę nawiewu) zbyt cienka jest przegroda oddzielająca wlot świeżego powietrza z czerpni i zużytego z pomieszczeń. Cienka ścianka a z jednej jej strony ciepłe wilgotne powietrze, z drugiej chłodne, nie posiadam żadnego praktycznego doświadczenia w budowie rekuperatorów ale gdybym robił coś takiego dla siebie wszędzie poupychałbym więcej izolacji w tę skrzynię... miejsca wolnego tam jest sporo
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085629.jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	341811

  7. #7

    Domyślnie

    Te posty o problemach z OnyXem strasznie zniechęcają mnie przed zakupem tego urządzenia. Rozumiem jeśli coś się czasem zepsuje i w ramach gwarancji producent to naprawi, ale widzę w tych modelach szereg wad, które przy tej cenie nie powinny mieć miejsca:
    1. Złe miejsce umieszczenia czujników temperatury
    2. Wadliny system antyzamarzaniowy wymiennika - pewnie częściowo związany z pkt.1
    3. Nieizolowana ścianka między oba strefami powietrza
    4. Nieszczelny by-pass letni, pewnie też częściowo z winy tej ścianki.
    To w konsekwencji daje zupełnie niski odzysk ciepła, czyli urządzenie jest słabym rekuperatorem, a drogą centralą wentylacyjną.

    Czy mój osąd jest zbyt surowy? Czy są to przypadłości spotykane tylko w pojedynczych egzemplarzach?
    Chcę dobry, polski produkt na miarę XXI w.? Może mi ktoś coś doradzić (w okolicach 400 m3/h, najlepiej podwieszany pod sufitem, ew. montowany wysoko na ścianie, wysoka sprawność)?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackvti Zobacz post
    Kosztował sporo, nie bolałoby mnie to jednak gdyby działał jak należy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085024.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	341809
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085435.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	341810

    Tak wygląda zaraz za filtrem gdzie trafia powietrze z czerpni.

    Obejrzałem go ( za pomocą telefonu z każdej możliwej strony i nie dostrzegłem nic niepokojącego.


    Z innej beczki zauważyłem-( co nie ma raczej w moim przypadku istotnego wpływu na tak niską temperaturę nawiewu) zbyt cienka jest przegroda oddzielająca wlot świeżego powietrza z czerpni i zużytego z pomieszczeń. Cienka ścianka a z jednej jej strony ciepłe wilgotne powietrze, z drugiej chłodne, nie posiadam żadnego praktycznego doświadczenia w budowie rekuperatorów ale gdybym robił coś takiego dla siebie wszędzie poupychałbym więcej izolacji w tę skrzynię... miejsca wolnego tam jest sporo
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085629.jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	341811
    Ale na czerpni nic sie nie może dziac lód zatyka wymiennik tam gdzie powietrze jest wyrzucane
    Ja tez miałem reku firmowy ale innej firmy i po podobnych problemach tamtej zimy z zamarzaniem i serwisem wystawiłem go na allegro za 200zł taniej jak kupiłem pół roku używałem, jeszcze był na gwarancji wiec jakos udało sie sprzedac obecny kosztował mnie ok.1500zł i przy takich temperaturach nie mam zadnych problemów a przed oblodzeniem wymiennika czuwa presostat różnicowy za 100zł który wyłącza nawiew na kilkanaście minut gdy wymiennik zacznie sie obladzac sprawnośc mam 85procent chociaż liczyłem na więcej i nie mam zadnej elektroniki więc nie ma sie co zepsuc.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	341819  

  9. #9

    Domyślnie

    Termometry masz najlepsze jakie mogą być (i przy tym najtańsze)
    A z czego wykonałeś ten rekuperator? i gdzie wstawiałeś wentylatory?

  10. #10

    Domyślnie

    ja mam onyx dream 400. do tej pory było wszystko OK. działał rok temu kiedy grzałem do niskich temperatur i nie było w domu źródeł wilgoci. dzisiaj miałem dwie czerwone koperty przy pomiarze powietrza usuwanego z domu i nawiewanego z domu. problem zniknął po jakimś czasie, za to widziałem na tych czujnikach około 2-3*C, ale nigdy jeszcze na żadnej temperaturze nie widziałem wartości ujemnych. przypuszczam, że też wymiennik był zamarznięty, a przez to że czujniki nie pokazują mniej niż 0*C, nie załącza się grzałka. poza tym wydaje mi się że mam zamienione czujniki powietrza usuwanego i nawiewanego do domu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackvti Zobacz post
    ..
    Dokładnie tak jak pisze romano78 wymiennik zamarza na wywiewie z pomieszczeń, po stronie wentylatora wyciągowego i tam szukaj czy nie ma jakiegoś oblodzenia. A ze ścianką to masz rację, jest za cienka i powoduje skraplanie wody po stronie wywiewnej. Ja mam już ocieplone tamte rejony i w ogóle wszędzie gdzie się dało matą kauczukową samoprzylepną.

    A co do tego wszystkiego to jakbym miał teraz kupować reku to albo bym się zdecydował na coś dużo tańszego niż w/w Onyx bo i tak wymaga przeróbek żeby jako tako się sprawdzał albo zrobiłbym coś we własnym zakresie co uważam aktualnie za najlepsze wyjście.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  12. #12

    Domyślnie

    Wcześniej w moich postach opisywałem przygody z dreamem który póki nie ma mrozów daje rade ale gdy zacznie spadać temp poniżej zera to robi się nieciekawie.
    Sprawdź nie od strony czerpni (grzałka chodzi, sądząc po kolorze) a od strony wywiewu na zewnątrz, mój dream tam właśnie zaczyna zamarzać a potem już leci po całości.
    Najlepiej będzie jak wyciągniesz wymiennik i go obejrzysz.

    Cytat Napisał jackvti Zobacz post
    Kosztował sporo, nie bolałoby mnie to jednak gdyby działał jak należy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085024.jpg
Wyświetleń:	339
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	341809
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085435.jpg
Wyświetleń:	322
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	341810

    Tak wygląda zaraz za filtrem gdzie trafia powietrze z czerpni.

    Obejrzałem go ( za pomocą telefonu z każdej możliwej strony i nie dostrzegłem nic niepokojącego.


    Z innej beczki zauważyłem-( co nie ma raczej w moim przypadku istotnego wpływu na tak niską temperaturę nawiewu) zbyt cienka jest przegroda oddzielająca wlot świeżego powietrza z czerpni i zużytego z pomieszczeń. Cienka ścianka a z jednej jej strony ciepłe wilgotne powietrze, z drugiej chłodne, nie posiadam żadnego praktycznego doświadczenia w budowie rekuperatorów ale gdybym robił coś takiego dla siebie wszędzie poupychałbym więcej izolacji w tę skrzynię... miejsca wolnego tam jest sporo
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160101_085629.jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	341811

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bstach Zobacz post
    Wcześniej w moich postach opisywałem przygody z dreamem który póki nie ma mrozów daje rade ale gdy zacznie spadać temp poniżej zera to robi się nieciekawie.
    Sprawdź nie od strony czerpni (grzałka chodzi, sądząc po kolorze) a od strony wywiewu na zewnątrz, mój dream tam właśnie zaczyna zamarzać a potem już leci po całości.
    Najlepiej będzie jak wyciągniesz wymiennik i go obejrzysz.
    Witam, też mam problem z odzyskiem, tyle że z Frapol ONYX Classic 550.
    przykładowe wskazania z zeszłego tygodnia, po nocy ustawionej na 40% temp.

    Usuwane 19
    Nawiewane 2
    Z czerpni - 15
    Zużyte 1

    Problem zaczyna się jak tylko temp z czerpni zejdą poniżej 0 stopni. W dodatnich temp sprawność rekuperatora jest bardzo wysoka, niestety podczas mrozów sprawność stopniowo spada do 40-55% . Sprawę zgłaszałem serwisowi Frapol . Do dziś problem nie rozwiązany, ostatnio serwisant stwierdził żę bez GWC lub nagrzewnicy wtórnej jest to normalne.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynio Zobacz post
    Witam, też mam problem z odzyskiem, tyle że z Frapol ONYX Classic 550.
    przykładowe wskazania z zeszłego tygodnia, po nocy ustawionej na 40% temp.

    Usuwane 19
    Nawiewane 2
    Z czerpni - 15
    Zużyte 1

    Problem zaczyna się jak tylko temp z czerpni zejdą poniżej 0 stopni. W dodatnich temp sprawność rekuperatora jest bardzo wysoka, niestety podczas mrozów sprawność stopniowo spada do 40-55% . Sprawę zgłaszałem serwisowi Frapol . Do dziś problem nie rozwiązany, ostatnio serwisant stwierdził żę bez GWC lub nagrzewnicy wtórnej jest to normalne.
    Zamarza wymiennik, ot co. Dlatego Ci spada sprawność. U mnie było podobnie, parę modyfikacji i mimo mrozów -15 nie uświadczyłem na nawiewie niżej niż 11 stopni. Całe szczęście że ja nie zgłaszałem nic takiego Frapolowi bo bym gościa chyba śmiechem zabił gdyby mi próbował taki kit wcisnąć.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  15. #15

    Domyślnie

    Dokładnie jak piszą i tak samo w moim przypadku, wymiennik zamraznięty.
    Już tej zimy nie dzwonię do serwisu - po gwarancji - a ich rady np. "Przydałby się Panu Gwc" to tylko świadczy o ich podejściu do klienta i ich produkcie.

    Cytat Napisał dynio Zobacz post
    Witam, też mam problem z odzyskiem, tyle że z Frapol ONYX Classic 550.
    przykładowe wskazania z zeszłego tygodnia, po nocy ustawionej na 40% temp.

    Usuwane 19
    Nawiewane 2
    Z czerpni - 15
    Zużyte 1

    Problem zaczyna się jak tylko temp z czerpni zejdą poniżej 0 stopni. W dodatnich temp sprawność rekuperatora jest bardzo wysoka, niestety podczas mrozów sprawność stopniowo spada do 40-55% . Sprawę zgłaszałem serwisowi Frapol . Do dziś problem nie rozwiązany, ostatnio serwisant stwierdził żę bez GWC lub nagrzewnicy wtórnej jest to normalne.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jackvti

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Borzęcin
    Kod pocztowy
    32-825
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Zamarza wymiennik, ot co. Dlatego Ci spada sprawność. U mnie było podobnie, parę modyfikacji i mimo mrozów -15 nie uświadczyłem na nawiewie niżej niż 11 stopni. Całe szczęście że ja nie zgłaszałem nic takiego Frapolowi bo bym gościa chyba śmiechem zabił gdyby mi próbował taki kit wcisnąć.
    Na 99% macie rację. Z braku czasu nie zdążyłem obejrzeć wymiennika, ale jak tylko wróciły plusowe temperatury to sprawność wróciła do normy 85-90% ( +18C na nawiewie przy 1C na zewnątrz ). Dzisiaj pierwsze większe mrozy i już leci na 60%.
    Powiedz proszę jakich dokonałeś modyfikacji ??

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał jackvti Zobacz post
    Na 99% macie rację. Z braku czasu nie zdążyłem obejrzeć wymiennika, ale jak tylko wróciły plusowe temperatury to sprawność wróciła do normy 85-90% ( +18C na nawiewie przy 1C na zewnątrz ). Dzisiaj pierwsze większe mrozy i już leci na 60%.
    Powiedz proszę jakich dokonałeś modyfikacji ??
    Modyfikacje
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar morelowy
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    34

    Domyślnie

    Witam,

    Mam pytanie do użytkowników rekuperatora Frapol Sky 250. czy ten model posiada wbudowany by-pass automatyczny.
    W jakimś sklepie wyczytałem że by-pass jest, a w innym że jako opcja, a w tabelce na str. 15 w tym pliku jest informacja że w wersji 250 brak by-pass.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ta-z-krainy-OZ
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-299
    Dzielnica
    Osowa
    Posty
    28

    Domyślnie

    Chciałabym odgrzać temat odnośnie Onyxów.
    Mam w umowie Onyx Premium 650 oraz Onyx Sky 250 (2 osobne centrale na 2 lokale). Niepokoją mnie wpisy zawarte wyżej. Czy macie jakieś najświeższe doniesienia? Czy problemy udało się rozwiązać czy lepiej wybrać inny sprzęt? Za Onyxa Premium 650 płacę 12 netto, za Sky 250 6,6 tys netto. Ceny wydawały mi się rozsądne ale przyznam szczerze, że nie miałam siły się doktoryzować jeszcze z rekuperacji i zawierzyłam całkowicie wykonawcy.
    Dorota
    Indywidualny, 2 lokalowy z podpiwniczonym garażem w osobnej bryle, mam nadzieję energooszczędny , Gdańsk Osowa
    Dziennik budowy Stodoły 2 w Osowej
    Galeria

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar juwicz
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Radonie
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    1
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    204

    Domyślnie

    Ja też zawierzyłem Wykonawcy. Mam Onyx Sky 800 + GWC + nagrzewnicę wtórną. Producent sugeruje, że instalacja jest źle wykonana, a tak w ogóle to całość nie służy do grzania (!) Wykonawca nie może ingerować, bo stracę gwarancję. Latem funkcjonowało, ale zima to porażka. A ten cały sterownik SMART niewiele potrafi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony