Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9361.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	341795
Witam.
Mam problem z rekuperatorem Onyx Sky 250. Rekuperator jest podwieszony do sufitu w ogrzewanym pomieszczeniu o temp 20C, kanały poprowadzone po stropie, ocieplonym 30cm wełną. Wskazania z dzisiaj nocy ze sterownika :
usuwane: 17 ( w pomieszczeniach 20)
z czerpni : -8C ( w rzeczywistości ok -11)
nawiewane : 0C !!
zużyte : 5C
prędkość wentylatora : 45%
sprawność odzysku ciepła : 8/25 = 32%

W ciągu dnia :
usuwane : 18 (w pomieszczeniach 20)
z czerpni -3 ( na zewnątrz ok _5)
zużyte 8
nawiewane 5
czyli sprawność : 38% ( odzysk 8stopni z możliwych 21 )

W tamtym roku w zimie miałem podobny problem czujnik wskazywał nawet ujemne temperatury, zaświeciła sie przy nim czerwona koperta, wzywałem serwis- wymienili czujnik- teraz jest zamontowany w kanale zaraz za rekuperatorem.
Serwis Frapol zalecił kilka razy w tygodniu użyć przewietrzania- 100% prędkości wentylatora. Poinstruowano mnie że bez tego ich urządzenie nadmiernie w środku gromadzi wilgoć i zdarzają się zamarznięcia wymiennika. W nowszych sterownikach podobno jest to automatycznie zaprogramowane. Codziennie puszczam go na przewietrzanie, w tamtym sezonie jak dostawał 100 to wzrastały temperatury powietrza nawiewanego, obecnie to nie pomaga. Wiosną i jesienią szału to urządzenie nie robi, ale 15C na nawiewie mi nie przeszkadza ( odzysk na poziomie 60% na zewnątrz 8, usuwane 20, nawiewane 15). Teraz jak przyszły mrozy jest dramat....
Wczoraj wymieniłem filtry , były brudne i słabo wyciągało powietrze na niskich obrotach, po wymianie filtrów nawet chwilowo było ok ( sprawność odzysku 60%, czyli 12C nawiewane przy -1C na zewnątrz), ale w nocy temperatura na nawiewie spadła do 1C.
Dzisiaj jeszcze raz przejrzałem filtry- wszystko ok, wymiennik nie jest oblodzony, odpływ skroplin jest ok- szczelny), wskazania temperatury nawiewanej są poprawne. Ściągłem kanał od rekuperatora, czujnik pokazał temperaturę zgodną z temp pomieszczenia, przystawiając rękę do wyjścia z rekuperatora czuć że jest to bardzo zimne powietrze. W kanale nawiewu nie ma wilgoci - czujnik temperatury nawiewanej jest suchy.
Dotykając rur na wyjściu ręką wyraźnie czuć że nawiew jest chłodniejszy niż zużycie.
W nocy jak dmucha zero stopni na twarz nie jest to zbyt przyjemne uczucie.
Wysoką sprawność urządzenia doświadczyłem NIESTETY jedynie latem podczas upałów (usuwane 28, nawiewana 27, z czerpni 20). Urządzenie to nie ma w standardzie letniego baypasu. Niestety mój rekuperator zimą dmucha jak z zamrażalki, a latem jak z "farelki".
Ktoś ma jakiś pomysł co jest przyczyną ?? Uzyskiwany odzysk jak daleki od tego jaki deklaruje producent....