dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie Fotowoltaika - ile na tym można zarobić ?

    Zastanawiam się nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Mam na myśli produkcję prądu na sprzedaż. Zdaje się ,że od 1 stycznia weszły nowe ceny zakupu prądu - 0,65 PLN/kWh . Czy w przypadku takich instalacji można uzyskać dotację ? Ile można wyprodukować prądu z 1 m2 ? Od czego trzeba zacząć, jeśli chodzi o formalności ?
    Interesuje mnie instalacja, która da przynajmniej 2000 zł netto zysku na miesiąc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Policz lepiej czy / kiedy to Ci się zwróci O ile dobrze kojarze to dotacja nie może być powiązana z ceną gwarantowaną.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Na portalu Fotowoltaika.info robią mi jakąś symulację. Wg zamieszczonego tam kalkulatora to się zwraca po niecałych 5 latach przy dotacji 40%. Z kontekstu wynikało, że to się nie wyklucza.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czytałam, że otrzymując dotację możesz oddawać prąd ale nie za cenę gwarantowaną, a rynkową.
    Pomoc publiczna nie może być dawana na tą samą inwestycję dwa razy
    https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-fi...e-o-programie/

    "W przypadku instalacji o mocy 0-10 kW służących do produkcji energii elektrycznej, podłączanych do sieci dystrybucyjnej, w których wytworzenie energii elektrycznej i po raz pierwszy wprowadzenie do sieci nastąpi po 01/01/2016, jednoczesne skorzystanie z:

    dofinansowania z NFOŚiGW oraz
    cen stałych, o których mowa w art. 41 ust. 10 i 15 Ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 47,
    mogłoby skutkować przekroczeniem dopuszczalnej pomocy publicznej. W związku z tym inwestor, która otrzyma dofinansowanie z programu, nie będzie mógł korzystać z ww. cen stałych. Nadwyżki energii będą mogły być sprzedawane do sieci po cenie rynkowej, zgodnie z art. 41 ust. 8 ww. Ustawy. Inwestor będzie mógł też korzystać z bilansowania półrocznego (net-metering), o którym mowa w art. 41 ust. 14 ww. Ustawy."

    Chyba, że w innych programach jest inaczej

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Na portalu Fotowoltaika.info robią mi jakąś symulację. Wg zamieszczonego tam kalkulatora to się zwraca po niecałych 5 latach przy dotacji 40%. Z kontekstu wynikało, że to się nie wyklucza.
    W skrócie:
    - dotacja z NFOŚiGW wyklucza stawki gwarantowane
    - takie kalkulatory są nic nie warte
    - moment wyjścia na zero zaczyna się od minimum 8-10 lat (z małymi wyjątkami, które dla obecnych inwestorów nie mają zastosowania)
    - przy instalacji o której piszesz - zysk minimum 2 kpln netto miesięcznie - (nawet bez dotacji) nie dostaniesz stawek gwarantowanych
    - nie stać cię na takiej wielkości instalację
    - PV obecnie służy do obniżania wysokości rachunków w domu, a nie do zarabiania
    - stawki taryf gwarantowanych nie ruszyły z początkiem roku z powodu braku odpowiednich rozporządzeń (podziękowania kierować do PO/PSL (z małymi wyjątkami))
    - moment uruchomienia taryf został odsunięty o pół roku, tak że jeszcze wszystko może się zdarzyć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    A czy taka inwestycja w PV przy dofinansowaniu gminy wysokosci 85% ma sens? Przez 5 lat instalacja jest wlasnoscia gminy a poniej przechodzi na wlasnosc wlasciciela nieruchomosci.
    U mnie calosciowe zuzycie energii elektrycznej za ubiegly rok to 11,7 MWh (wszystko na prad).
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    A czy taka inwestycja w PV przy dofinansowaniu gminy wysokosci 85% ma sens? Przez 5 lat instalacja jest wlasnoscia gminy a poniej przechodzi na wlasnosc wlasciciela nieruchomosci.
    U mnie calosciowe zuzycie energii elektrycznej za ubiegly rok to 11,7 MWh (wszystko na prad).
    Jak najbardziej ma sens. Powiedziałbym, że grzech nie skorzystać z takiej oferty Taka inwestycja zwraca się po 2-3 latach. Tylko dofinansowanie 85% było w ramach tzw resztówek programu PROW 2007-2013 i zakończyło się w zeszłym roku. Sam namawiałem moją gminę do uczestnictwa, tylko nie załapała się. Nic nie wiem o ogólnokrajowych dofinansowaniach tej wysokości w tym roku.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz.
    Jak to mozna realnie przekalkulowac dla polski poludniowo-zachodniej? Kasy na tym zarabiac nie mam zamiaru, bardziej jako zabawke traktuje, ale ciekawi mnie, czy to wogole ma jkikolwiek finansowy sens. Czy sie chociaz finansowo zamyka taki projekt.

    No moja gmina startuje do projektu o nazwie Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

    No nic, przygotowalem wniosek i jak bedza jeszcze miejsca, to jutro zloze. Zobaczymy, czy gmina wogole sie na to zalapie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Jak to mozna realnie przekalkulowac dla polski poludniowo-zachodniej? Kasy na tym zarabiac nie mam zamiaru, bardziej jako zabawke traktuje, ale ciekawi mnie, czy to wogole ma jkikolwiek finansowy sens. Czy sie chociaz finansowo zamyka taki projekt.
    To zależy od dofinansowania i od tego, w którym momencie uznasz, że się domyka Przy założeniu, że dach masz skierowany na południe bez zacienień, to w przybliżeniu na każdy 1 kW zainstalowanej mocy instalacji, wyprodukujesz w roku 1000 kWh. Czyli przy instalacji 4,5 kWp będziesz miał około 4500 kWh. No i teraz zaczyna się cała zabawa, bo najbardziej opłaca się zużyć produkcję na potrzeby własne - co może być problemem dla niektórych. Ja moją PC mogę "zmusić" do współpracy z PV, nie wiem jak to wygląda u Ciebie. Od 1 stycznia wszedł net-metering, więc zysk jest jeszcze taki, że nawet jeśli nie zużyjesz od razu produkcji i wrzucisz to do sieci, to za każdy pobrany kWh zapłacisz tylko stawkę za przesył, bez opłaty za energię. Tak czy inaczej - przy odpowiednim dofinansowaniu wszystko się opłaci

    No moja gmina startuje do projektu o nazwie Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

    No nic, przygotowalem wniosek i jak bedza jeszcze miejsca, to jutro zloze. Zobaczymy, czy gmina wogole sie na to zalapie.
    No tak, to na razie przyszłość. Trzymam kciuki. Ja niestety nie mam na co liczyć, bo moje województwo (mazowieckie) nie przewiduje takich projektów. Szkoda gadać.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Widzę, że jest parę prostszych i bardziej pewnych metod na inwestycje, żeby sobie zagwarantować dodatek do emerytury - np. mieszkania na wynajem. Nie są zależne od polityki państwa i ilości słońca ...

  11. #11
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    jednym słowem można to podsumować tak że jak zaczyna to wychodzić na prostą to trzeba wszystkie panele wymienić bo moc na tyle spada po iluś latach że znowu jest to nieopłacalne ? tak ?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Podsumowanie jednym slowem moze brzmiec np tak: DUPA.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    A czy taka inwestycja w PV przy dofinansowaniu gminy wysokosci 85% ma sens? Przez 5 lat instalacja jest wlasnoscia gminy a poniej przechodzi na wlasnosc wlasciciela nieruchomosci.
    U mnie calosciowe zuzycie energii elektrycznej za ubiegly rok to 11,7 MWh (wszystko na prad).
    Sprawdź tylko, czy w tym okresie 5 lat możesz sprzedawać energię do sieci, czy tylko konsumować i czy w ogóle zapisy w umowie nie ograniczają Cię tylko konsumpcji całej wyprodukowanej energii nawet po tym okresie 5 lat.

    Tak jak mówi kolega mitch - to są zapewnie PROW, kolejna transza to więcej pieniędzy na OZE i na innowacje.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Goraj

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Goraj
    Kod pocztowy
    23-450
    Posty
    17

    Domyślnie

    nasza Gmina prowadzi zapisy chętnych na instalacje PV , dotacja to 85 % kosztów kwalifikowanych , szacunkowy koszt takiej instalacji ma wahać się od 1,5 -2,5 tyś za 1 KW ,wielkość instalacji będzie znana po zrobieniu projektu .
    Czy waszym zdaniem warto się na ten projekt zapisać ? - Dodam tylko że przez 5 lat instalacja będzie własnością gminy i nie będzie można sprzedawać nadwyżek prądu , jedynie może on być zużyty przez mieszkańca domu w którym będzie instalacja PV.

    Link do oferty Gminy http://goraj.eu/index.php?option=com...e&id=316:fotov

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Sprawdź tylko, czy w tym okresie 5 lat możesz sprzedawać energię do sieci, czy tylko konsumować i czy w ogóle zapisy w umowie nie ograniczają Cię tylko konsumpcji całej wyprodukowanej energii nawet po tym okresie 5 lat.

    Tak jak mówi kolega mitch - to są zapewnie PROW, kolejna transza to więcej pieniędzy na OZE i na innowacje.
    Nie ma ograniczen, bo po 5 latach jestem samodzielnym wlascicielem takiej instalacji. W okresie tych 5 lat nadwyzki mozna przesylac w siec dystrybutora i nastepnie "odbierac" je placac tylko za przesyl. Tak przynajmniej dzisiaj twierdzili na spotkaniu organizacyjnym.

    Dzisiaj podpisalem umowe. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Moj wniosek byl zrejestrowany jako czwarty a poniej wplynelo jeszcze ponad 50 z mojej gminy. Nie wiedzialem, ze tyle jest tu osob nastawionych "proekologicznie".
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sosnowiecki

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    2

    Domyślnie

    Widzę, że nie tylko ja widzę potencjał w fotowoltaice. A powiedzcie mi czy nie rozważaliście paneli fotowoltaicznych ale nie do domu tylko do firmy, którą prowadzicie? Zastanawiam się czy nie zainwestować w fotowoltaikę z tym, że chciałbym znać opinię osób, które miały z tym większą styczność.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych - aktualnyn najświeższy cennik komponentów i systemów fotowoltaicznych firmy Viessmann na rok 2016 - http://www.viessmann.pl/content/dam/...2016_01_22.pdf

    W razie pytań - pozostaję do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Nie odniosę się do firmy, ale rzeczywiście ze stawkami gwarantowanymi nic nie jest pewne. Odnosząc się do ostatnich słów Ministra Energii w jednym z wywiadów: "Chcemy zostawić taryfy gwarantowane, ale będą się one odnosiły do cen obowiązujących w zakresie energii odnawialnej np. opłaty zastępczej OZE i nie będą gwarantowane przez 15 lat.”
    Sprzedawać będzie można jedynie nadwyżki, przy czym dla każdego prosumenta określony zostanie wskaźnik mocy na potrzeby własne.
    W tym kontekście net-metering ma przynajmniej jasne zasady i obowiązuje już teraz, więc mówimy o czymś co już funkcjonuje a nie o czym co dopiero się planuje.

    Przy odpowiednio skonfigurowanym systemie system fotowoltaiczny oparty o net metering może przynosić realne oszczędności.

    Jeśli masz wątpliwości zawsze możesz porównać otrzymaną ofertę z innymu ofertami. Możesz zapytać też firmę Viessmann o zestaw fotowoltaiczny!
    W razie pytań - jestem do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Fotowoltaika - ile na tym można zarobić ?
    Na tym można głównie stracić W sensie na posiadaniu fotowoltaiki.

    Ale można zarobić na fotowoltaice - na doradztwie, na montażu, na sprzedaży, na serwisie

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Widzę, że jest parę prostszych i bardziej pewnych metod na inwestycje, żeby sobie zagwarantować dodatek do emerytury - np. mieszkania na wynajem. Nie są zależne od polityki państwa i ilości słońca ...
    PV traktować należy jako mechanizm zmniejszenia kosztów utrzymania np domu co napewno sie przyda na emeryturze. Porównanie do mieszkania na wynajem troche nie bardzo trafione - mieszkanie to wydatek kilkuset tys zł do tego remonty , dozór, szukanie najemcy. wartość też już raczej nie wzrośnie.W przypadku PV - praktycznie bezobsługowe i znacznie mniejsze koszty inwestycyjne.
    Na razie ceny prądu są niskie - ale chyba nikt nie wierzy ze tak będzie przez nastepne 20-25 lat. Na stawki gwarantowane nie liczcie - w moim przypadku net - metering wystarczy- tak ustawiam domek by zużywał niemal całą produkcje PV ( tutaj mam oszczedność) - Głownie PCiepła, Niestetylatem czesc pojdzie na bilansowanie. Liczyłem wiele razy, zakładajac bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne( snieg chmury) i komfort korzystania z domu( jedna taryfa) inwestycja zwróci sie po 8-10 latach kolejne 10-15 lat - zysk. Stopa zwrotu min 4%. lokaty bankowe obecnie max 2%
    W przypadku jesli energia elekt. bedzie drożała - to czas zwrotu sie skraca.
    Ostatnio edytowane przez sędłaki ; 12-02-2016 o 00:16
    PPC inv. 18kW bufor 400L, DZ 6petli po 200mb na głebokosci 160-170cm "tymi ręcami zrobione" , pow.użytkowa 316 mkw, wszędzie ogrzewanie podłogowe, 20 cm styropianu na ścianach i posadzce, 35 cm wełny na poddaszu.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony