Cytat Napisał radecki1987 Zobacz post
Dzięki bardzo za odpowiedź.

W sumie to bardzo dużo przebywamy w domu w ciągu dnia, ja pracuję w systemie 24/48 także co trzecia doba w pracy a żona obecnie calutki czas w domku z dzieckiem, niedługo dwójką dzieci.

Dokładnie tak jak piszesz, pralka i zmywarka działać będzie dość często a i teraz sporo pracują.

W każdym razie rozumiem to tak że to co zostanie nadprodukowane w dni z bardziej korzystnymi warunkami słonecznymi może zostać wykorzystane później, rozliczając się półrocznie załóżmy że zużyłem 1500kwh i tyle samo wyprodukowałem, więc wychodzę na zero dodając jedynie koszty przesyłu, jeżeli natomiast w ciągu tej połowy roku wyprodukuję 1400kwh a zużyję 1500kwh to płacę tylko za te 100kwh tak ? przy takim samym zużyciu produkując 1600kwh enea wypłaci mi za te 100kwh ale to będą niewielkie kwoty ze względu na niską cenę skupu prądu w prosumencie, jak mówiłem to mi nie przeszkadza bo nie nastawiam się na zysk a jedynie na oszczędność. Czy dobrze rozumuję ??

Kolejne pytanie, czy w prosumencie rozliczanie półroczne już działa ?? przedstawiciel twierdzi że tak ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji że faktycznie tak jest, wiem tylko że w taryfach gwarantowanych jeszcze nie jest tak jak powinno - kolega tak zrobił i pomimo nadprodukowania i tak płaci rachunki bez zmian, tyle samo co przed założeniem fotowoltaiki.

Załóżmy że biorąc fotowoltaikę w prosumencie w kredycie 1% będę miesięcznie spłacał przez 10lat po 130zł + koszta przesyłu prądu (nie wiem dokładnie ile to jest ale zakładam że z 20zł miesięcznie ?) to razem 150zł. za 2 miesiące 300zł czyli pewnie tyle co wyjdzie rachunek za prąd +-.
Kwestia tylko czy taka moc - 3,64kwh - wyprodukuje w przeciągu połowy roku tyle energii żebym nie musiał dopłacać za "dobieranie" od enei ?? jeżeli nadprodukuję to już mi wisi za ile odkupią.

Domyślam się że w rozliczeniu rocznym jeżeli za jedno półrocze dobiorę od enei 100kwh a za drugie półroczę nadprodukuję tyle samo to się to nie wyrówna ze względu że ja od nich kupię drożej niż oni ode mnie dlatego bardziej patrzę na rozliczenie półroczne i ciekaw jestem czy w obu półroczach taka instalacja będzie w stanie pokryć moje zużycie
Co do net meteringu to mnie mniej więcej tak to powinno wyglądac teraz, bo przygotowywana jest obecnie nowelizacja i prawdopodobnie od lipca, może trochę później rozliczenia będa wyglądały nieco inaczej. Co do funkcjonowania net meteringu w prosumencie - hm niezależnie czy masz instalację z prosumenta, czy nie - net metering powinien już działać, ale niestety ciągle są z tym problemy bo to dla naszych operatorów temat nowy. Nie ma do końca usystematyzowanego postępowania, każdy operator na podstawowe pytania odpowiada inaczej, więc trudno na dzień dzisiejszy cokolwiek zagwarantować.

Wiele osób pyta o konkrety, ale niestety nie ma osób, lub nie chcą się takie osoby pochwalić i podzielić swoimi doświadczeniami. Z pewnością nie możesz rozliczać się na zasadach netto jeżeli jesteś przedsiębiorcą!

Wszyscy czekamy na projekt nowelizacji ustawy, który ma się pojawić na początku maja.