dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 51
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Zyski niezłe.
    Rekuperator w przystępnej cenie. Polecasz ten model?
    Polecam. Jest cichy, przy wydajności 30% pobiera 16W, przy 50% 34W.
    Nie ma nagrzewnicy, odmraża się ograniczając nawiew w stosunku do wywiewu.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał tholl Zobacz post
    Ja dzwoniłem już do kilku producentów i sklepów i nikt nie ma w swojej ofercie centrali bez rekuperatora. Jeden raz udało mi się znaleźć taką centrale firmy daikin za około 3 tys. Teraz niestety nie potrafię odnaleźć tego sklepu.
    Klimamarket będzie to miał na zapytanie.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Klimamarket będzie to miał na zapytanie.
    Dzwoniłem i wysłałem maila, zobaczymy czy dostane odpowiedź.

  4. #24

    Domyślnie

    A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.
    Korzyść to komfort, a nie pieniądze.

    Wady: zamarza, delikatna obudowa, brak dobrych filtrów i sterowania. Za 1500 kupisz gotową centralkę, ale trzeba dokupić zewnętrzne filtry i sterowanie. Zależnie od lokalizacji centralki trzeba też myśleć o problemie zamarzania. Z 1500 robi się 2000 zł.

    Jakbym leciał po taniości (jeszcze bardziej niż z Luną) to pewnie zostałbym przy jednym wentylatorze, albo nawiew albo wywiew, zależnie od innych czynników.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Myślę, że przy WM bez rekuperacji spokojnie wystarczy wentylator wywiewny. Wytworzy podciśnienie a świeże powietrze wtedy "samo" wleci nawiewami oraz innymi nieszczelnościami/otworami

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko, że niektórzy mają kominki.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał tholl Zobacz post
    Dzwoniłem i wysłałem maila, zobaczymy czy dostane odpowiedź.
    Oczywiście nadal cisza. No cóż , skończy się na tym że kupie dwa wentylatory i filtry i do pudełka kartonowego włożę.
    e_gregor - mi zalęzy jeszcze na filtrowaniu powietrza, szczególnie w okresie grzewczym.

  8. #28
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    A propos Luny - na podstawowym biegu bierze 55W. Po zgrubnych szacunkach wyszło mi, że odzysk wystarczy na roczny koszt prądu.
    Dodatkowo użytkując Lunę płaci sie 200zł rocznie więcej niż przy Brinku.

  9. #29

    Domyślnie

    witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła
    Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    to będziesz mial grzyba w garażu
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał zigfrid Zobacz post
    witam. Zacznę od tego, że sam buduję swój domek i za własne pieniążki, więc muszę liczyć się z każdym groszem i wpadłem na pomysł, żeby zrobić wentylację mechaniczną w kuchni i łazienkach (czerpnie) i skierować powietrze do garażu, który jest częścią domu i tu instalacja by się kończyła
    Jest sens robić coś takiego? reku jest drogie a mi chodzi tylko o to aby nie było pleśni w domu przy czym nie tracić ciepła wyrzucając je na zewnątrz tylko ogrzewać nim nieco garaż.
    Zimą razem z ogrzanym powietrzem z domu wylatuje wilgoć. Jak ją odprowadzisz do nieogrzewanego garażu, to wykropli ci się na ścianach/drzwiach itp, więc grzyba będziesz miał nie w domu tylko w garażu.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, co chcesz zrobić - żeby była wentylacja to musi być i nawiew i wywiew. Czerpnia to miejsce, gdzie wlatuje do domu świeże powietrze. Zużyte wylatuje wyrzutnią.

  12. #32

    Domyślnie

    W garażu mam wentylacje grawitacyjną. Gdzieś wyczytałem o takim rozwiązaniu, że powietrze z domu trafiało do garażu, tylko, że tam był rekuperator i cały dom był wentylowany mechanicznie.
    Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez zigfrid ; 17-01-2016 o 19:14

  13. #33
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał zigfrid Zobacz post
    Rozważam też (o ile takie rozwiązanie jest ok), żeby ze wszystkich pomieszczeń zrobić wyciąg do garażu, tyle, że bez nawiewów w części mieszkalnej (jedynie kanały wentylacyjne - kominowe) grawitacyjne w łazienkach, kuchni, garażu i kotłowni.
    Albo źle coś napisałeś albo zrobisz sobie niezły burdel. Chyba nie do końca wiesz o co chodzi w wentylacji.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Dodatkowo użytkując Lunę płaci sie 200zł rocznie więcej niż przy Brinku.
    Ale za Brinka płaci się 3000 zł więcej na starcie. W razie konieczności raczej zrobię coś samemu niż wydam 5-6-8-10 tys. zł na samą centralkę.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  15. #35
    Gos**c
    Guest
    Gos**c

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Ale za Brinka płaci się 3000 zł więcej na starcie. W razie konieczności raczej zrobię coś samemu niż wydam 5-6-8-10 tys. zł na samą centralkę.
    Twój wybór. Luna jest tania ale droższa w eksploatacji. Poza tym jest to wyrób do dalszej samodzielnej przeróbki.
    Brinka montujesz, podłączasz i zapominasz.

    Ale masz rację. Za to się płaci wiecej. Masz chęci, czas i trochę żyłki majsterkowania to najlepszym rozwiązaniem będzie budowa reku.

  16. #36

    Domyślnie

    w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał zigfrid Zobacz post
    w wentylacji chodzi chyba o to, żeby wymienić powietrze, więc jeśli wyciągnę powietrze z domu to już połowa sukcesu. Pomińmy to gdzie będzie trafiać zużyte powietrze a rozważmy tylko to czy samo wyciągnięcie powietrza załatwi sprawę z wilgocią w domu zimą i czy nie będzie jakiegoś podciśnienia, które będzie wpływać na komfort? Jest sens iść w tym kierunku?
    Wszystkie budowle deweloperskie oparte są o mechaniczny wyciąg powietrza i wyrównanie ciśnienia (nawiew) poprzez nawiewniki okienne.
    Działa.
    Czy jest to komfortowe?
    Najlepiej zapytaj użytkowników.

    Czy jest sens iść w tym kierunku?
    Tak - jeśli jesteś świadom konsekwencji i będziesz to robił samemu.
    Trzeba dobrze przemyśleć: Jak poskładać klocki, by wszystko do siebie pasowało.
    Ciężko będzie jedynie znaleźć komponenty pasujące wydajnością.

  18. #38

    Domyślnie

    tylko, że ja juz mam okna bez nawiewników.
    Ze względu na koszty chcę ograniczyć instalację do wyciągów powietrza z domu, żeby nie ciągnąć dwóch przewodów oraz nie zakładać rekuperatora. (może w lecie uda się odwrócić bieg powietrza, żeby wiało chłodnym spod ziemi)

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Panowie sam myślę o WM bez reku z racji oszczędności podczas instalacji, co prawda jest tania LUNA ale czytając opinie o niej , wołabym jednak coś lepszego ale bez reku w tej ceni.Mam parę pytań
    1. Czy taka wentylacja bez reku , jeżeli pobiera powietrze tyle co potrzeba, nie wychładza bardziej domu w porównaniu do WG ?
    2. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z rozmowy, że taka wentylacja działa na zasadzie nawiewników higro w oknach i wyciągu w pomieszczeniach mokrych przez centralę. Czy to jest wentylacja WM ?
    3. Wiem, że nie da się określić kosztu WM z reku bez dokładnej wyceny. Załóżmy dom 10x11m z poddaszem i centralą lepszą jak LUNA, jaki koszt by był z robocizna itd itp ? 10 tys? 15 tyś? ( wszystko robi zatrudniona firma )

  20. #40

    Domyślnie

    to budżet masz skoro takie kwoty padają. Ja chcę zmieścić się w 5k dlatego omijam drogie elementy i wszystko chcę zrobić samemu.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony