dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Gdzie umieścić rekuperator

    Witajcie koledzy.

    Przede mną rysuje sie już konieczność zaplanowania instalacji rekuperacji.
    Dom z lat 70, dwa piętra po 50m2 plus garaż pod domem 50m2.
    Wentylację mechaniczną planuję tylko w części mieszkalnej czyli będzie na 100m2.

    Mam do was pytanie odnośnie tego gdzie umieścić rekuperator - w garażu który jest częściowo delikatnie ogrzewany czy na piętrze - kolo łazienki we wnęce - zmieściłby się tam akurat. W łazience będzie oczywiście wyższa temperatura niż w garażu.
    Jeśli miałbym robić rekuperator w garażu, to zużyję sporo więcej rur wentylacyjnych i dodatkowo czerpnia i wyżutnia byłyby ok 1m nad ziemią.

    Pytanie kolejne. Czy waszym zdaniem ogrzewajac dom piecem na pellet, ekogroszek warto przemyśleć zrobienie GWC? I wtedy może zrezygnować z rekuperatora?

    Mam nadzieję, że pytania są zrozumiałe.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Reku da ci tyle powietrza ile potrzebujesz i to jest zaletą. Stawiaj w najcieplejszym miejscu, wtedy odzysk jest największy, miej jednak na uwadze, że przy bardzo dużej wilgotności powietrza, na ścianach reku może wykroplić się woda. Ale przy odpowiedniej wymianie powietrza, nie powinno być problemu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RST

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    wlkp
    Posty
    163

    Domyślnie

    Skoro centrala went. zmiesci Ci sie w tej wnece i z niej bedziesz miec krotsze kanaly to nie ma co sie dlugo zastanawiac i ja tam wstawic. Pamietaj, że z reku leci woda (skropliny) i trzeba ja odprowadzić, albo podstawic wiaderko
    Nad GWC się poważnie zastanow bo gdy masz dobry reku to zimą jest zbędne, chyba że laten chcesz odrobine schłodzić dom.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Jeżeli w garażu masz temp dodatnią (najlepiej powyżej 10 stopni) to możesz przez niego poprowadzić czerpnię, długi kanał zimą dogrzeje powietrze, a latem schłodzi. U mnie reku stoi w starej kotłowni, gdzie jest koło 12 stopni, wydłużyłem kanał czerpni 3 metrową rurą spiro, i temperatura wzrosła o około 1,5stopnia. Mam zamiar wydłużyć go jeszcze bardziej, zimą dogrzeje, latem schłodzi tak jak GWC z tym, że koszt wyniesie około 100 zł Jest jedno, ale jeżeli w garażu będzie bardzo wilgotno, to wykropli się na takim spiro woda. Pozdrawiam

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki chłopaki za podpowiedzi.

    Czyli reasumując wasze rady dobrze by było zrobic rekuperator w najcieplejszym miejscu - czyli zrobię go w łazience - a czerpnię poprowadzę do niego nie ze ściany 50cm dalej a jednak z garażu tj. z przedsionka garażu gdzie będzie najczyściej i najmniej wilgotnie, dzięki czemu uzyskam większy odzysk ciepła Przewód wydłuży się z 50cm na 8 metrów, ale zyskam na odzysku ciepła, rura od czerpni nie będzie ocieplona co zwiększy przekazanie ciepła do powietrza w nim. Będzie jednak zabudowana. Będzie ona szła pionowo, więc jeśli powstanie kondensat to spłynie poprostu ściankami w dół ( jeśli tak będzie w rzeczywistości to pomyślę o odpływie )
    Pytanie 1 - czy zainstalowany w rekuperatorze ( tym najmniejszym ok. 200m3 ) wentylator da radę bez nadwyżki poboru mocy pociągnąć powietrze aż z garażu?
    Pytanie 2 - skoro będę pobierał ciepłe powietrze z garażu to czy waszym zdaniem wystarczy najtańszy rekuperaton typu luna za 1500zł? Bo nie będzie niebezpieczeństwa zamarzania itp. Być może macie coś lepszego do zaproponowania w "najniższej" cenie biorąc pod uwagę wyżej opisane fakty?
    Pytanie 3 - czy nie tracę na czystości powietrza, jego jakości i wartości pobierając je z garażu, gdzie w innym pomieszczeniu bede miał kocioł na ekogroszek lub pellet? ( za ok. 2 lata - teraz węglowe ) Czy filtry w reku i na czerpni wystarczą aby zlikwidować powstający czasami pył i zapach? Czy ten fakt nie przesądza o słuszności czerpni w garażu?

    Pozdrawiam z rana.
    Ostatnio edytowane przez bt9 ; 13-01-2016 o 07:14

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Nie pobieraj powietrza z garażu, rura niech idzie przez garaż. Powietrze bierzesz świeże z podwórka, rura idącą przez garaż, ogrzewa je wstępnie, zabierając część ciepła z garażu, co pozwala na mniejsze używanie grzałki, a latem gdy w garażu, będzie chłodniej niż na zewnątrz, schłodzi powietrze wpadające do domu. Ja o wentylator bym się nie martwił, p przekroje rury zasilającej są duże, przecież w wielu instalacjach do anemostatu jest dłużej niż 8m, a wszystko działa. Mam nadzieję, że wszystko dobrze wyjaśniłem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony