Witam wszystkich na forum.

Posiadam kominek z obudową zimną na parterze w salonie. Chciałbym zainstalować turbinę na nieużytkowym poddaszu i rozprowadzić termofleksy do 3 pomieszczeń na 1 piętrze oraz do jednego pokoju na parterze.

Turbinę kupiłem okazyjnie o wydajności 520m3 średnica dolotu fi 150 . Przed turbiną planuję zamontować filtr oraz bypass. Za turbiną chciałbym zamontować rozdzielacz fi150mmx4x125mm i dalej rozprowadzić 4 termofleksami fi 125mm do anemostatów.

Mam kilka pytań co do planowanej instalacji:

1. W związku z tym,że turbina jest na nieocieplonym poddaszu odległość do niej wynosi 5,5m - rura doprowadzająca jest włożona w kanał wentylacyjny a skonstruowana jest tak :
rura ocynk 0.5mb - redukcja 90° na kanał prostokątny - 4,5mb kanał prostokątny włożony w kanał wentylacyjny(kanał nieocieplony nie było możliwości ale sąsiaduje i kanałem kominowym i nagrzewa się), redukcja 90° na rurę okrągłą - 1mb termofleks do filtra i turbiny z bypassem. Średnice rur i kanału odpowiadają fi 150. Czyli razem 6mb od kominka do turbiny.

Czy czujnik temperatury w turbinie po nagrzaniu obudowy kominka załączy ją bez problemu , czy odległość jest za duża, może rozciągnąć czujnik z turbiny i zainstalować w rurze doprowadzającej lub inne rozwiązanie?

2. Odległości od turbiny do anemostatów 3 pomieszczeń na 1 piętrze wynoszą odpowiednio 3m, 7m , 7m, średnica rury 125mm wew. Siłę nadmuchu do poszczególnych chciałbym wyregulować anemostatami.

Czy wystarczy anemostatami czy montować przpustnicę ?

3. Odległość od turbiny do czwartego pomieszczenia na parterze wynosi 15mb , po drodze termofleks zgięty łagodnie w 2 miejscach - średnica wew 125mm.

Czy turbina będzie w stanie przepchnąć powietrze na parter przy takiej odległości ?. 3 pomieszczenia na 1 piętrze nie będą mocno grzane, na chwilę obecną ciepłe powietrze z parteru dociera klatką schodową, która jest na środku budynku.

Czy średnicę termofleksów są odpowiednie?