dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kocioł gazowy - doprowadzenie nawiewu

    Mam kocioł gazowy z otwartą komorą spalania (Ariston Genus jakiśtam), w związku z czym podczas pracy zasysa sporo powietrza z piwnicy. Piwnica do szczelnych nie należy - dziurawe drzwi garażowe i równie dziurawe między garażem i piwnicą, do tego w ścianie piwnicy jest otwór wentylacyjny. Gdy kocioł nie pracuje, zimne powietrze nadal wdziera się do piwnicy i szarżuje na górę (spod drzwi do piwnicy wieje jak z klimatyzatora podczas mrozów). Czy możliwe jest takie doprowadzenie powietrza do kotła, aby nie wyziębiać reszty budynku? Chodzi o "inteligentny" nawiew pozwalający lepiej uszczelnić piwnicę i garaż.

    Pewnien pomysł jest taki, żeby od otworu wentylacyjnego w ścianie poprowadzić powietrze rurą PCW aż pod sam palnik. Rura miałaby zawór sterowany sygnałem z termostatu pokojowego i/lub palnika: palnik ma się właczyć - rura otwarta, płomień gaśnie - rura się zamyka. W razie awarii zaworu czujnik czadu zacznie piszczyć jeśli jest za mało powietrza. Czy takie coś pozwoli ograniczyć straty ciepła? Dodam, że nie stać mnie w tej chwili na zakup kotła z zamkniętą komorą, choć zbieram.

  2. #2

    Domyślnie

    Znalazłem takie elektrozaworki:
    HOM - Combustion Air Damper
    Hoyme Damper - amazon.com

    Gdzie znaleźć coś podobnego u nas? Albo zrobić z półproduktów?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli mieszkasz sam cóż twój dom twoje zabawki ale jeśli mieszkasz z dziećmi to twój pomysł z pewnością zainteresowałby prokuratora.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał orko Zobacz post
    Jeśli mieszkasz sam cóż twój dom twoje zabawki ale jeśli mieszkasz z dziećmi to twój pomysł z pewnością zainteresowałby prokuratora.
    Nie rozumiem w czym jest problem? Bezpieczeństwo, przepisy, czy nawet zdrowy rozsądek, wskazują że dopływ świeżego powietrza musi być wtedy gdy pracuje palnik. Jeśli nie pracuje, to po co dziura w ścianie? Dopływ świeżego powietrza w odpowiedniej ilości ma sprawić że:
    1. Proces spalania przebiega w możliwie bezpieczny i wydajny sposób,
    2. W kominie jest dostateczny ciąg aby spaliny się nie cofały.

    Oba te przypadki są spełnione jeśli dopływ świeżego powietrza jest zamykany dopiero po zgaśnięciu palnika i otwierany przed jego ponownym zapaleniem, a przy okazji mniej zimnego powietrza dostaje się do domu.

    Urządzenia, do których podałem linki, są normalnie otwarte, tzn. zamykają dopływ powietrza tylko wtedy, gdy mają zasilanie. W razie awarii zasilania pozostają otwarte (chociaż przy braku zasilania kocioł też nie będzie pracował). O ile dobrze zrozumiałem, urządzenie sygnalizuje swój stan otwarcia/zamknięcia aby kocioł nie mógł być uruchomiony w pozycji zamkniętej.
    Combustion Air Damper is interlocked to the Thermostat/Aqua-stat and the gas valve so that the damper proves to be open to supply fresh air before the furnace/boiler fires. The damper closes to conserve energy when the fire stops.

  5. #5
    Banned
    StefanW

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    541

    Domyślnie

    Witam

    Kocioł gazowy z otwartą komorą spalania w pomieszczeniu-garderobie. Dalej jest korytarzyk i dalej kuchnia - nigdzie nie ma drzwi. W kuchni bardzo mała spiżarka w której jest otwór-kratka na zewnątrz ściany. Kratka na wysokości ok 150cm nad podłogą. W drzwiach do spiżarki zrobię otwór 200cm2.
    Czy taki nawiew będzie zgodny z przepisami dla kotła gazowego z otwartą komora.
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony