dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Question PC - duże zużycie prądu -

    Witam,
    Zwracam się do was z prośbą o pomoc.
    Od 1 stycznia pompa zużyła ponad 3 000 kWh.
    Opiszę moją instalację.

    Instalacja wykonana samodzielnie, na pompie ciepła Dimplex si 11 te.
    Dom o powierzchni 120 m2 parter + 40 m2 piwnica, na całości ogrzewanie podłogowe, dom z porothermu 25 jeszcze nie ocieplony. Nie mieszkamy tam jeszcze w związku z czym ogrzewanie ustawione na minimum.
    DZ - 4 pętlę z pe 32 po 180 m ułożone spiralnie w rowach o długości 30 metrów oddalonych od siebie o ok 5 metrów. Pętlę schodzą się w piwnicy do rozdzielacza z rotametrami i pe40 dobiegają do PC. Pompka obiegowa to POMPA C.O. LFP Leszno PCO-25-6 SOLAR chodząca na 3 biegu. Układ posiada automat do odpowietrzania, ciśnienie w układzie wynosi 2 bary. Temperatura odczytana dziś 0.6/-06 (we/wy) niestety nie wiem jakie były temperatury wcześniej ponieważ dopiero teraz zakupiłem termometry, jedyne co zaobserwowałem wcześniej to oszronione rury prowadzące do PC.
    Wydajnie mi się ze delta jest niska ale nie wiem jak ją poprawić

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Na stan w jakim jest dom i tak mało wzięła. Domu nie wygrzewa się pompą ciepła.Pompy ciepła nie uruchamia się zimą. Domu bez izolacji nie ogrzejesz pompą ciepła. Za duża pompa na twój dom, zła pompa obiegowa. Chciałeś tanio teraz będziesz łatał, przerabiał i wyjdzie drożej. Na forum nie znajdziesz odpowiedzi bo pewnie masz tam więcej nieprawidłowości wezwij fachowca zapłać i będzie dobrze.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Za zużycie 3000kWh miesięcznie odpowiada grzałka i pewnie ona większość "zrobiła".
    Podaj jeszcze raz temperatury DZ, czy na pewno jest to +0,6/-0,6 czy może +0,6/-6?
    Bo jeśli -0,6 na wyjściu to przy takim DZ jak opisujesz Twoja pompa obiegowa nie jest w stanie dać takiego przepływu aby uzyskać deltę 1,2K -musi być coś nie tak z działaniem lodówki.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 29-01-2016 o 15:19 Powód: stylistyka
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    Pompa została uruchomiona we wrześniu i od tamtej pory działa. Utrzymuje w domu temperaturę w okolicach 16 stopni. Wcześniejsze zużycia prądu było akceptowalne, dopiero teraz przy ujemnych temperaturach zaczęła "pochłaniać" energię.
    Temperaturę sprawdzę dziś jeszcze raz jak pojadę na budowę, ale na pewno było to 0.6/-0.6.
    Odczytując z rotametrów przepływ na każdej pętli jest w ok 0.8 m3/h co daje 3.2 m3/h wg specyfikacji mojej pompy minimalny to 3 m3/h więc dlaczego uważasz, że obiegówka jest zła?
    Pompa została dobrana z zapasem ponieważ w przyszłości będzie też ogrzewać poddasze, które jest teraz nie użytkowe

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jeżeli masz dobre pomiary temperatury i jeżeli masz dobre wskazania rotametrów to przy przepływie 3,2m3/h i delcie 1,2K masz moc chłodniczą około 4kW. A powinieneś mieć około 9kW.
    Czyli co - PC sprawna? Jeśli sprawna to masz przepływ około 7m3/h.
    Wnioski wyciągnij sam, mi się już nie chce.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Wihajster po co sobie język łamać pompa 25-6 na 3 pętle po 180m na PE 32 - to nie może działać

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    A w ogóle to w Dimpleksie nie ma wbudowanej pompy obiegowej???
    Że tak rzeźbić trzeba było z LFP?
    -------------------------------------------------------------
    Jeszcze jedno - coś mi nie pasuje: przy -0,6*C rury się nie szronią jeszcze a pisałeś że oszronione.
    Chyba mijasz się z prawdą lekko ujmując.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 29-01-2016 o 15:42
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    Niestety ten model nie ma wbudowanych pomp obiegowych, co do temperatur zaraz jadę na budowę to podam bieżący odczyt.

  9. #9

    Domyślnie

    batmd1987
    PC pracuje 24h/dobę?
    Czy w układzie jest pracująca grzałka?
    3000kWh/miesiąc to podejrzanie dużo. Wg producenta dla B0/W35 moc pobierana powinna wynosić 2,79kW.
    Sprawdż ilość energii pobieranej przez PC w ciągu godziny pracy.
    PC jest podłączona bezpośrednio do podłogówki?
    Podaj również temperatury GZ.

    Po starcie obiegówki DZ termometry powinny wskazywać te same wartości temperatur. Po starcie sprężarki temperatura glikolu opuszczającego parownik zacznie spadać. Gdy na tej rurze pojawi się szron, to termometr powinien już wskazywać temperaturę ujemną.
    Po jakimś czasie to samo będzie na rurze doprowadzającej glikol do parownika.

    Jaka szerokość rowów kolektora?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    Niestety przez ten miesiąc nie było mnie w domu i nie mogę stwierdzić czy pompa pracowała 24h na dobę choć po ilości zużytej energii wynika, że tak.
    Obecnie odczytane temperatury to 1.1/-0.8, odczytałem też temperaturę wyjścia z pompy na sterowniku pompy i wynosiła ona -5 stopi, niestety pompa nie podaje temperatury wejściowej. Rożnica temperatur może wynikać z tego, że czujniki są umieszczone na rurze PE ale tego nie jestem pewien.
    W układzie nie mam grzałki, rowy były o szerokości ok 1.8 do 2 m. Pompa jest podłączona bezpośrednio do podłogówki. W weekend będę jeszcze na budowie to pomierzę temperatury GZ oraz sprawdzę ile energii pobiera PC w ciągu godzinny.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał batmd1987 Zobacz post
    Obecnie odczytane temperatury to 1.1/-0.8, odczytałem też temperaturę wyjścia z pompy na sterowniku pompy i wynosiła ona -5 stopi, niestety pompa nie podaje temperatury wejściowej. Rożnica temperatur może wynikać z tego, że czujniki są umieszczone na rurze PE ale tego nie jestem pewien.
    W takim razie niepotrzebnie siejesz zamęt podając temperatury, skoro niczego nie jesteś pewien, pompa nie podaje temp. wejścia a Ty wiesz że jest 1,1*C, teraz podajesz nagle -5*C na wyjściu a a przed chwilą -0,8*C. No i nie wiesz gdzie są czujniki - CHYBA na rurze PE?
    Nic tylko wysiąść na najbliższej stacji.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Skąd masz tę pompę ? Kiedyś były takie na allegro w dobrych cenach bez gwarancji może to to.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    Źle odebrałeś kontekst zdania. "Może" tyczyło się różnicy temperatur. Czujniki umieszczone na dobiegu pompy wskazują 1.1 -0.8 a czujnik w pc wskazuje -5.
    Pompę zakupiłem zeszlego lata, fakt bez gwarancji.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Na rurach PE temperatury raczej nie zmierzysz a pompa może być po przejściach......

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał batmd1987 Zobacz post
    ...Rożnica temperatur może wynikać z tego, że czujniki są umieszczone na rurze PE ale tego nie jestem pewien...
    Obstawiam, że to właśnie umiejscowienie czujników jest żródłem tejże różnicy.
    Jeśli masz taką możliwość, to przenieś je na jakiś element metalowy (złączka mosiężna, filtr, zawór), miejsce styku posmaruj pastą termoprzewodzącą i całość owiń otuliną. Później porównasz odczyty z wartością na sterowniku, który obecnie podaje -5*C na wyjściu parownika (i ta wartość może być prawdziwa jeśli układ chłodniczy nadal działa prawidłowo).

  16. #16

    Domyślnie

    Zacznij od poprawnego pomiaru 4 temperatur: zasilanie i powrót z gz i dz, bo na razie wszyscy mają wątpliwości. Żeby było dobrze, potrzebujesz 4 termometrów z czujnikiem zewnętrznym. Czujnik przykładasz do rury i owijasz dokładnie pianką izolacyjną do rur (może być 2x), tak, żeby pianka była na 10 cm przed i za czujnikiem, a następnie ściskasz piankę opaskami zaciskowymi w 3 miejscach, w tym, jedną na wysokości czujnika, żeby go przycisnąć do rury. Jak podasz takie 4 temperatury, to można będzie dalej myśleć, czy działa, czy nie, ale zastanów się też, czy stan domu nie wymusił pracy 24h/dobę.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    Pompę włączyłem dziś o 15, (była wyłączona od wczoraj).

    Temperatury po starcie:
    DZ :4.1/2.2
    GZ: 31/12.5

    półgodziny później:
    DZ: 1.1./-2.2
    GZ: 40.5/18.1

    godzinę później:
    DZ: 0.5/-2.7
    GZ: 41.2'/19.2

    3,5 h później
    DZ: 0/-2.8
    GZ: 43/23.5

    Pompa będzie pracować aż do osiągnięcia temp powrotu 25 stopni przy 2K, przy pracy przez 3.5h zużyła 15 kWh.
    Czujniki zostały zamontowane i zaizolowane zgodnie z radą rwxw.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał batmd1987 Zobacz post
    Pompę włączyłem dziś o 15, (była wyłączona od wczoraj).

    Temperatury po starcie:
    DZ :4.1/2.2
    GZ: 31/12.5

    półgodziny później:
    DZ: 1.1./-2.2
    GZ: 40.5/18.1

    godzinę później:
    DZ: 0.5/-2.7
    GZ: 41.2'/19.2

    3,5 h później
    DZ: 0/-2.8
    GZ: 43/23.5

    Pompa będzie pracować aż do osiągnięcia temp powrotu 25 stopni przy 2K, przy pracy przez 3.5h zużyła 15 kWh.
    Czujniki zostały zamontowane i zaizolowane zgodnie z radą rwxw.
    Nędzny przepływ na GZ ...,jaka pompka obiegowa ...?, filtr czysty ...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    batmd1987

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Czerwonak
    Kod pocztowy
    62-005
    Posty
    17

    Domyślnie

    UPS 25/60 chodząca na 3 biegu, filtr sprawdzę jutro ale był już czyszczony tydzień po uruchomieniu instalacji

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał batmd1987 Zobacz post
    UPS 25/60 chodząca na 3 biegu, filtr sprawdzę jutro ale był już czyszczony tydzień po uruchomieniu instalacji
    Ile i jakiej długości obiegi podłogówki ...?
    Jakiej średnicy rury doprowadzające do rozdzielaczy ...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony