dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Angry Budowa w spadku z problemami.

    Siemka wszystkim.
    Mam taki problem, wraz z żoną dostaniemy budowę jak darowiznę.
    Jednak budowa ma kilka haczyków, pierwszy i podstawowy to jest chyba taki że brak jakiekolwiek dziennika budowy, budowa trwa około 20 lat. Budynek stoi ścianki działowe w środku są, trochę instalacji elektrycznej, woda podłączona, okna i drzwi są.
    Do tej budowy jest projekt, ale biuro projektowe już nie istnieje.
    Pozostaje mi skończenie instalacji elektrycznej, rozprowadzenie wody, zrobienie centralnego i kanalizacji.
    2 problem jest taki że szwagier w jednym pomieszczeniu ma biuro swojej firmy jedno pomieszczenie jest wykończone na gotowo.
    Nie wiem na ile jest to legalne skoro budowa trwa, oczywiście prąd taryfa budowlana co miesiąc około 100 zł za prąd praktycznie za sam licznik.
    Postanowiliśmy z żoną że ściagniemy licznik, przyjechała ekipa z enei i ściągneli.
    Razem z żoną chcielibyśmy rozpocząć jakieś prace, jednak nie wiem co z tym dziennikiem budowy.
    Czy go muszę mieć czy nie, jak pozwolenie na budowę było wydane 20 lat temu to chyba żadnych dzienników nie było, nie wiem.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Dziennik budowy obowiązuje na pewno od 1995 r., a pewnie i wcześniej. Jak było pozwolenie na budowę (PnB), powinien być prowadzony dziennik, bez tego raczej nie uda się zakończyć budowy. Skoro nie ma dziennika, to nie wiadomo czy w świetle prawa "budowa trwa", tzn. nie było przerwy w budowie ponad 2 lata, powodującej wygaśnięcie PnB (ta zasada też obowiązuje co najmniej od 1995 r). Prawdopodobnie budowa ma obecnie status samowoli budowlanej, którą trzeba będzie zalegalizować. Użytkowanie pomieszczeń przed zakończeniem budowy jest oczywiście nielegalne, a grzywna grozi właścicielowi działki, a nie szwagrowi, który użytkuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Przerwa nie może być dłuższa niż 3 lata,chyba że dawniej było 2 lata.

    Trzeba sprawdzić czy zgłoszono rozpoczęcie robót w PINB,i kto został zgłoszony jako KB.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Tak, do 2008 r dozwolona przerwa wynosiła 2 lata. Najlepiej, gdyby udało się odnaleźć KB i okazało się, że ma u siebie dziennik budowy z zachowaną ciągłością wpisów, ale szanse na to pewnie nieduże.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    Od teścia wiem że budowa rozpoczeła się 27 lat temu czyli w 1989 roku, tak że nie wiem jakie były wtedy przepisy, wiem jedno że żadnego kierownika budowy nie było, teściu był wojskowym na magazynie żywnościowym i podobno się wymieniali towarami. teściu wojskowe jedzenie z magazynu a na budowe przyjeżdzały materiały budowlane.
    Dom stawiało 2 murarzy i żadnego dziennika budowy nie było.
    A co do biura szwagra to niby legalnie było bo jak się miało część budynku skończoną to niby mógł mieć.
    Pamiętam że jak byliśmy z żona 2 lata temu w urzędzie miasta o coś się pytać to pani powiedziała że budynek jest oddany do użytku. A mądra żona się wygadała że, że budynek jest w stanie surowym.
    I podobno pani mówiła że to trzeba skreślić i pamiętam czy to pokresliła czy nie.
    Bym musiał się teraz przejechać do tego urzędu tylko nie wiem jak się spytać o stan budynku czy to jest budowa czy nie. Nie wiem o co dokładnie się spytać.
    A po drugie to nie wiem jakim prawem ta pani mogła to pokreślić.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Pytanie czy był oddany częściowo czy cały.

    Jeśli był płacony podatek od nieruchomości i jest na mapach to ok.

    Popierz wypis i wyrys działki z Urzędu .

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pablojarocin

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Ostrowo
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    166

    Domyślnie

    A do czego ten wyrys???
    W ubiegłym roku byli geodeci z urzędu i mierzyli czy budynek stoi w tym miejscu gdzie miał stać.
    Mapki mam wszystkie nowe.
    Może by tylko wystarczył wypis????

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony