dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie Piec kondensacyjny nie dogrzewa

    Witam
    Proszę o opinię co zmieniż ,gdyż nie mogę dogrzać domu.
    Pow. grzania a166m2
    ściany 24 silikat + 30cm styropian 0,031
    dach 40cm wełny 0,039
    posadzka parteru 50cm styropian 0,040
    garaż styropian 10cm
    stolarka okna wsp. całego okna 0.9 - trzy szyny, drzwi zewn. 0.9
    piec Vitodens 200 26kW+ zasobnik 200l dla CWU
    zasilanie gaz ziemny GZ-50
    ustawienie pieca temp. zred. 19st
    wymagana 20 st
    parter + poddasza podłogówka 100%
    dół i góra rozdzielania bez mieszaczy , cały obieg z pompy pieca
    w pokojach termostaty do sterowania ustawione na grzanie czasowo 5-7 rano , 15-22 wieczór
    Obecnie zużycie 10m3 na dobę wraz z CWU.
    Pieca włącza się grzej do temp.50st ok. 15 sekund , po czym wyłącza się.
    Takie stary co 15 minut
    Krzywa grzewcza 0.4.
    Wg wskazań na piecu max moc grzewcza 81% , jak doprowadzić do 107%?

    Problem polega na tym ,iż przy takim ocieplenie w pomieszczeniach jest 18 st i zużycie gazu 10m3.
    Proszę o porady z Waszych doświadczeń.

    Adi

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie przepływy na rotametrach ?
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    góra 1 l/s , dół 1 l/s , salon na dole 1,5l/s

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    kurcze, może z tym piecem jest coś nie tak? U mnie ten sam 19kw i powierzchnia większa i jest ok. A to przypadkiem nie pierwszy rok?

    U mnie piec się rozgrzewa do 30st i koniec. Ale ja mam dłuższy czas pracy od 8 do 20 jak pamiętam.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    pow. grzania 166m2 , całkowita posadzek włączenie z garażem 260m2. Garaż nie ogrzewany.
    Tak pierwszy rok , grzeje od 11.2015.
    Podejrzewam ,iż 26kW jest za dużo.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zerknij na tą ściągawkę:

    • Zawsze za chłodno! Należy zwiększyć korektę
    • Zawsze za ciepło! Należy zmniejszyć korektę
    • Za chłodno tylko podczas mrozów! Wybrać krzywą o wyższym numerze
    • Za ciepło tylko podczas mrozów! Wybrać krzywą o niższym numerze
    • Dobrze podczas mrozów, poza tym za chłodno! Wybrać krzywą o niższym numerze oraz zwiększyć korektę
    • Dobrze podczas mrozów, poza tym za ciepło! Wybrać krzywą o wyższym numerze oraz zmniejszyć korektę
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #7

    Domyślnie

    Za maly odbior mocy z kotla.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wariant cieplo podczas mrozow,po za tym chlodno.Czyli zmniejszyc Kg w dol a podniesc poziom krzywej grzewczej np o 1 ?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wariant cieplo podczas mrozow po za tym chlodno. Tzn obnizyc pochylenie krzywej oraz podniesc poziom krzywej ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja bym zwiększył korektę do +2.

    U siebie ponieważ przegrzewa zrobiłem korektę -2.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADRIANMA Zobacz post
    pow. grzania 166m2 , całkowita posadzek włączenie z garażem 260m2. Garaż nie ogrzewany.
    Tak pierwszy rok , grzeje od 11.2015.
    Podejrzewam ,iż 26kW jest za dużo.
    ale moc min jest 5,2 kW
    raczej to nie jest sprawa błędnej KG bo by nie było włączania na 15 sek.

    piszesz wcześniej że :
    góra 1 l/s , dół 1 l/s , salon na dole 1,5l/s (powinno być L/min a nie sek. ale szczegół)
    to ile masz pętli i jak zmierzyłeś że na całą górę jest 1L/min? Jak to prawda to przepływu praktycznie nie ma i nie dziwne te 50stC
    Ostatnio edytowane przez weasel123 ; 28-01-2016 o 19:52

  12. #12

    Domyślnie

    Tam nie ma odbioru ciepła skoro piec podbija do 50C. Pewnie są jakieś tajemne mieszacze sprzęgła i inne mniej potrzebne asortymenty powodujące z tym problemy. Jeśli byłaby wymiana ciepła pomiędzy kotłem a podłogą, kocioł nie byłby w stanie podbić w 15sekund do 50C. Należy zweryfikować urządzenia a w szczegolnosci zainteresować się różnymi mieszaczami etc. Może da się to pokonfigurować bez rozbierania kotłowni.

    10m3 to zapewne przyczyna taktowania kotła, jego sprawności liczonej w kilkudziesięciu procentach i pierwszego sezonu. Kocioł ogrzewa komin i kotłownię zamiast dom
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 28-01-2016 o 20:35

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    weasel123

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Zakładam, że kolejna instalacja gdzie pożałowano na porządny projekt....

    Jak pisał weasel123 to jest 1 l/min zakładając dt dla podłogówki 8K to znaczy że ta pętla przekazuje ok 0,5 kW.
    Zamiast kręcić ustawieniami pogodówki najpierw trzeba zrobić porządek z przepływami bo to one powodują problemy. Napisz dokładnie jaką masz automatykę w sensie czy zdalny sterownik w pomieszczeniu to vitotrol 200/300 czy instalator wymyślił jakieś sterowanie zaworami wł/wył na pętlach.

    Żadnego kotła nie zmusisz do pracy ze 109% mocy. Kocioł może osiągnąć max 100% mocy i to wszystko. Te 109% to sprawność ale jej nie odczytasz z kotła, będzie osiągana gdy temperatura spalin będzie poniżej punktu rosy czyli max 55-57C czyli jakieś 50 C na zasilaniu kotła
    dobra już nie przesadzajmy z tym mitycznym "porządnym projektem", podłogówka robiona na oko też powinna działać w miarę OK bo automatyka ogarnie sprawę. Ale w tym przypadku podejrzewam jakiś gruby/głupi/oczywisty błąd typu brak przepływów albo zakręcony jakiś zawór.
    Coś w stylu: siedzisz 2 godziny nad czymś co nie chce działać a potem okazuje sie że zapomniałeś włączyć do prądu.

    tak czy siak trzeba więcej informacji. Albo zdjęcie.
    Ostatnio edytowane przez weasel123 ; 28-01-2016 o 21:30

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADRIANMA Zobacz post
    pow. grzania 166m2 , całkowita posadzek włączenie z garażem 260m2. Garaż nie ogrzewany.
    Tak pierwszy rok , grzeje od 11.2015.
    Podejrzewam ,iż 26kW jest za dużo.

    Napisz ile masz pętli ile kaloryferów jakie przepływy na każdej pętli ,czy jest sprzęgło lub jakiś mieszacz .Z tego co piszesz to masz zerowe przepływy i to co kocioł wyprodukuje nie jest odbierane i masz efekt taktowania .
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    Na pietrze 8 petli,na parterze 8 petli
    Sterowniki pokojowe termostaty do strerowania elektrozaworami na rozdzielaczach Salus vs10w
    Nie mam mieszaczy
    Nie ma sprzegla
    Woda z pieca wprost do rozdzielaczy

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    A dochodzi ciepło do belek rozdzielacza?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ADRIANMA

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-600
    Posty
    13

    Domyślnie

    Tak , górne belki w obu rozdzielaczach są ciepłe, zawory na dolnych belkach też , natomiast dolne belki w obu rozdzielaczach zimne.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Coś źle jest zrobiona instalacja. Nie ma możliwości aby zawory na dolnych belkach były ciepłe a same dolne belki zimne. Zrób zdjęcia rozdzielaczy i opisz co ciepłe i zimne. Zrób zbliżenie aby było dobrze widać rotametry.

  19. #19

    Domyślnie

    Miałam trochę podobną sytuację, belka zasilająca rozdzielacza ciepła a łazienka nie dogrzana zaś jeden z pokoi zupełnie zimny. Mam strefy wydzielone w mieszkaniu. Pompa piecowa. 7 pętli. Okazało się, że w łazience pętla była zapowietrzona a do petli pokojowej w ogóle ciepła woda nie dochodziła bo zawór na dolnej belce był zakręcony zupełnie. Rotametr wskazywał przepływ 1,0 zaś pętla była odcięta przez zawór. Taki podstawowy błąd przy uruchomianiu podłogówki przez instalatora i potem on sam zachodził długo w głowę, dlaczego tak się dzieje, że rotametr wskazuje przepływ, górna belka ciepła a w pokoju zimno jak w piwnicy - dosłownie bo też grzeję dopiero od listopada 2015 roku a mieszkanie nowe.
    Potem tutaj na forum ktoś doradził mi wygrzać najpierw mieszkanie. Pospieszyłam trochę mojego instalatora który wiecznie był zajęty u kogoś innego, i zasugerowałam to rozwiązanie - bo bujałam się z ustawieniami podłogówki zbyt długo - mi samej trudno było ogarnąć działanie pieca i całego systemu.
    W efekcie około tygodnia wygrzewałam mieszkanie - w każdym pomieszczeniu 24 stopnie. Ale piec został ustawiony na grzanie bez podziału na okres zredukowany i okres komfortu w ciągu doby. Na samym początku ktoś inny tak ustawił mi piec i w godzinach nocnych miałam temperaturę zredukowaną 18 stopni a w dziennych 21. Tak to jest gdy ktoś inny ustawia piec a użytkownik pieca słabo orientuje się w tym wszystkim..
    A więc po około tygodniu wygrzewania chałupy zrobiło się ciepło, w każdym pomieszczeniu tak samo ciepło. I dopiero potem ustawiłam sobie swoje temperatury komfortu w każdym pomieszczeniu.
    Raz tylko jeszcze, kontrolnie, ustawiłam grzanie na 24 stopnie w całym mieszkaniu aby sprawdzić, czy wszystko działa - miałam serdecznie dosyć częstych wizyt instalatora bo dezorganizowały mi moje plany, i od tej pory nie zauważam już problemów z podłogówką.

  20. #20

    Domyślnie

    A podłogówka dobrze odpowietrzona?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony