dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie który kocioł kondensacyjny wybrać ? Junkers vs Immergas vs Viessman

    Witam Wszystkich,
    niedługo rozpoczynam budowę domu, który mam zamiar ogrzewać gazem ziemnym. Rozglądam się już za kotłem.
    Projekt domu - Rawena II , nieco zmodyfikowany - powiększony salon, rezygnacja z kominka, wykorzystanie pomieszczenia nad garażem.
    http://www.dobredomy.pl/projekt/rawenaII/

    Chciałbym zrobić wszędzie ogrzewanie podłogowe + ewentualnie drabinki w łazienkach do suszenia ręczników (ma to sens?)
    w efekcie wyliczyłem, że podłóg do ogrzania będzie około 200 m2
    -parter - około 80m2 podłóg ogrzewanych + garaż 32 m2 nie zamierzam go ogrzewać i kotłownia 11 m2 też bez ogrzewania
    -poddasze - około 120m2 podłóg do ogrzania

    dom będzie budowany z betonu komórkowego 24 cm, ocieplenie jakie planuje to:
    ściany 20 cm biały styro (myślałem o graficie ale chyba zostanę przy białym przy tej grubości)
    strop poddasza wełna 25-30 cm
    okna 3 szyby
    wentylacja grawitacyjna
    w podłodze mam w planie 2x6cm a góra 5 cm (chyba że nieco zwiększe grubość na dole)

    w domu będzie mieszkała rodzina 2+2 (może kiedyś 2+3),
    dwie łazienki +pralnia
    wychodzi około 1500 m pexa w podłogach

    wg projektu mam wyliczone zapotrzebowanie około 70kWh/m2*rok
    wg strony ciepo właściwe 9,8kW
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/17ja

    teraz odnośnie kotłów które wstępnie wybrałem:

    1. Immergas Victrix 20 X TT 1 E
    Moc kotła dla c.o. (minimalna-nominalna) : 3,0÷20,5 kW
    Moc kotła dla c.w.u. (minimalna-nominalna) : 3,0÷23,3 kW

    2.Junkers ZSBR 16-3E
    Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 3,7-15,9
    Nominalna moc cieplna 80/60°C [kW] 3,3-14,6

    3. Immergas Victrix X24

    4. hydraulik proponuje mi viessman vitodens 100 - tutaj martwi mnie nieco wysoka moc minimalna pieca

    5 Junkers 14 KW - nie za mały do mojego domku ?


    a)czym właściwie różnią się piece nr 1 i 3 ??
    b)czy kocioł nr 5 nie jest za mały ?
    c)jaki zasobnik jest potrzebny dla 5 osób ? 160l nie za mały ?
    d)czy te kotły mają wystarczającą moc pompy ?
    e) planuje na etapie budowy włożyć w kanał wentylacyjny rurę kwasówkę, czy użyć fi80?
    f) czy ja dobrze rozumiem, że np Immergas x24 skoro ma moc nominalną większą od Junkersa (nr 2) ale niższą moc minimalną to będzie teoretycnie oszczędniejszy? czy raczej trzeba patrzeć na moc max żeby nie była zbyt duża?
    Ostatnio edytowane przez sony87 ; 07-02-2016 o 09:12

  2. #2

    Domyślnie

    patrz na moc minimalną żeby była jak najniższa

  3. #3

    Domyślnie

    A jaką moc pompy powinna być żeby kocioł dał sobie radę na tej powierzchni ?
    Nie dostałem jeszcze że w przyszłości chciał bym połączyć z kotłem solary

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1) wentylacja mechaniczna
    2) grubość styro ok, ale grafit
    3) jeszcze raz zrób OZC. Tym z projektów nie wierze.
    4) za małe ocieplenie w suficie.
    5) na piętrze 5cm ok, na dole za mało.
    6) viessman 100 nie min to 200w
    7) jesli nie gaz to przemyśl pompę pw. Sam zrobiłem ten błąd, co prawda mam podłogówkę wszędzie wiec mogę zmienić na pompę ale te koszta Wiec zastanów sie 10 razy.

    Ja mam 350m2 i viessman 19kw. A to i tak za dużo.
    Ostatnio edytowane przez autorus ; 07-02-2016 o 12:40
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #5

    Domyślnie

    Myślałem o wentylacji mechanicznej ale ten koszt... Dla mnie za wysoki. Nie sadze żeby się to kiedyś zwróciło

  6. #6

    Domyślnie

    tego nie robi się z oszczędności tylko dla własnego komfortu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    1) wentylacja mechaniczna
    2) grubość styro ok, ale grafit
    3) jeszcze raz zrób OZC. Tym z projektów nie wierze.
    4) za małe ocieplenie w suficie.
    5) na piętrze 5cm ok, na dole za mało.
    6) viessman 100 nie min to 200w
    7) jesli nie gaz to przemyśl pompę pw. Sam zrobiłem ten błąd, co prawda mam podłogówkę wszędzie wiec mogę zmienić na pompę ale te koszta Wiec zastanów sie 10 razy.

    Ja mam 350m2 i viessman 19kw. A to i tak za dużo.
    trochę nie rozumiem, piszesz że Vissman 100 NIE, a na dole piszesz że masz 350 metrów i Vissmana 19 kw i to za dużo?
    przecież Vissman Vitodens 100 ma 19 KW i to temu Panu spokojnie wystarczy do takiej powierzchni

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    chodzi o serię 100. oczywiście w mocy wystarczy. nawet będzie za duży.

  9. #9

    Domyślnie

    A moglibyscie się wypowiedziec, który z tych kotłów dla mojego domu byłby najbardziej optymalny ? Chciałbym też poznać przyczynę wyboru tzn np kocioł nr 1 bo...
    Szczególnie interesuje mnie różnica między immergas x24 i chyba nowszym 20 tt. Skoro oba maja równie niską moc minimalna to czemu ten drugi jest droższy choć nieć słabszy ? Ma jakieś inne zalet y ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    Myślałem o wentylacji mechanicznej ale ten koszt... Dla mnie za wysoki. Nie sadze żeby się to kiedyś zwróciło
    koszt to pewnie ok 15 tys lub jak sam zrobisz poniżej 10tys. W skali domu to nie jest dużo. A trzeba pamiętać ze nie będziesz musiał budować kominów w ogóle. A to przecież też za darmo nie stawiają.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #11

    Domyślnie

    jeśli zrobiłbym wentylację mechaniczną to co najwyżej mógłbym zrezygnować z kominów wentylacyjnych, a ze spalinowego na pewno bym nie zrezygnował (nawet jakbym ogrzewał prądem), bo uważałbym to za akt nierozsądku.
    Komin musi być tak czy siak w razie "W", a to właśnie komin spalinowy stanowi główny koszt, bo same pustaki wentylacyjne raczej drogie nie są. A fakt "robocizny" to będzie to w cenie budowy domu SSO- tzn nie sadzę, że mój majster obniżyłby mi cenę uługi jakbym mu powiedział ze komina nie stawiam.
    Także zaoszczędziłbym pewnie koło tysiąca na kominie wentylacyjnym a wydałbym 15tys na wentylację mechaniczną. Jakoś to do mnie nie przemawia.
    Może jakby kosztowało to max 10 tys ze wszystkim to bym w to wszedł.
    ps. znacie kogoś kto całkowicie zrezygnował z WSZYSTKICH kominów? sądzę że 99,99% domów komin jednak ma

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po co ci komin spalinowy? U mnie to rurka 3m , koszt pewnie z 500zł. Jeśli zamienię kiedyś na pompe to wywalę tą rurkę i nie będzie żadnego komina.
    Ostatnio edytowane przez autorus ; 07-02-2016 o 17:22
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post

    Chciałbym zrobić wszędzie ogrzewanie podłogowe + ewentualnie drabinki w łazienkach do suszenia ręczników (ma to sens?)
    Jeśli zostaniesz przy wentylacji grawitacyjnej, to grzejniki w łazienkach mogą się przydać, do suszenia ręczników.
    Instalując WM (szczególnie z reku), możesz śmiało te drabinki odliczyć z inwestycji. To następny wydatek po kominach, do odliczenia w przypadku WM.
    U siebie zostawiłem gniazdka elektryczne, do ewentualnych drabinek w razie 'W". Grzejniki okazały się zbędne, wszystko schnie błyskawicznie. Nie ma także utrzymującej się sauny w łazience po kąpieli. Nie wiem co to zaparowane lustra, ściany itd.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tez mam drabinki ale z grzałkami elektrycznymi. I podpięta do podłogówki.

    Sony87, napisałem w temacie ponieważ miałeś sensowne założenia, choćby ta grubość styropianu , której większość ludzi się boi. Potem oczywiście żałują. Sam w starym domu zrobiłem ten błąd i tez żałuje. Dla tego staram się przestrzegać innych, a nóż zrobią mniej błędów ode mnie.

    Nie bój się WM, na forum wiele osób pomoże Ci jeśli tylko będziesz chciał.

    Odnośnie pieca najpierw trzeba ustalić jaka jest Ci moc potrzebna. Potem poszukaj dobrego serwisu nieopodal. Oni Ci coś dobiorą.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony