dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 68 z 304
Pokaż wyniki od 1.341 do 1.360 z 6062
  1. #1341
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wielblad1313

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    76

    Domyślnie

    @JanWerbinski
    czyli mamy podobne domy
    z tym "ego" to chyba się nie zrozumiemy... nie jestem przeciwnikiem oszczędzania czy nawet zerokosztowego życia... jednak nie kosztem standardu życia ! bo to tak jak mieć TV i go nie używać a przy tym twierdzić że nie pobiera prądu każde ogrzewanie ma swoje wady i zalety... w dyskusji wyżej doszło do konfrontacji zalet i wad ogrzewania podłogowego vs nawiewowego... to dobrze kiedy dochodzi do wymiany zdań gorzej jest gdy ludzie ze sobą przestają rozmawiać... mój szanowny kolega próbował na siłę wcisnąć ogrzewanie nawiewowe w ramy ogrzewania podłogowego.... może nawet nie zdawał sobie z tego sprawy... głównie chodziło jak mi się wydaje o te podgrzane masy... a to przecież główna różnica w obu tych ogrzewaniach ! zaletą podłogówki i jej główną wadą jest podgrzewanie masy ! to chyba oczywiste ? zaletą i zarazem wadą ogrzewania nadmuchowego jest odwrotnie do podłogowego niedogrzewanie tej masy ! dlaczego o tym wspominam bo kolega również tego nie zauważa ! jeśli wiemy że nadmuchowe niedogrzewa masy o czym świadczą pomiary w domu naszego forumowicza Maazik to jak chcesz wykorzystać pojemność cieplną domu bez spadku komfortu ? po wyłączeniu ogrzewania nawiewowego temperatura szybko spadnie do temperatury przegród aby spaść jeszcze niżej z powodu wymiany powietrza wentylacją... nawet rekuperator traci energię... czyli na samym starcie pasywności domu temperatura obniży się ok 2 stopnie... nie brzmi optymistycznie prawda ? żeby to zmienić należałoby przegrzewać dom w taniej taryfie... co jednak będzie skutkowało dużymi różnicami temperatur... obniżając te różnice zyski energetyczne czy pieniężne mogą być iluzoryczne ! dlatego napisałem że nakarmimy tym jedynie nasze ego
    klimatyzator nie jest jednak jedynym źródłem choć sam ogrzewa samodzielnie parter...dlatego zmiany nastawy są obarczone błędem... ogrzewanie piętra może bilansować ubytki parteru... lepiej obserwować wszystkie koszty...

  2. #1342

    Domyślnie

    Cytat Napisał wielblad1313 Zobacz post
    niedogrzewanie tej masy ! dlaczego o tym wspominam bo kolega również tego nie zauważa ! jeśli wiemy że nadmuchowe niedogrzewa masy o czym świadczą pomiary w domu naszego forumowicza Maa
    Czy latem kiedy wszędzie jest ciepło temperatura podłogi ma jakieś znaczenie?
    Jeżeli zakres komfortu to dla mnie 21-26 i nie za wysoka wilgotność to czy przy ogrzewaniu pomieszczeń do 25 stopni będzie miało jakiekolwiek znaczenie to, że podłoga i ściany będą miały tylko 23? Myślę że żadne.

    Trudno obserwować wszystkie koszty. Piętro mam grzane gazowo i jest tam wysoka temperatura. Załóżmy że to uwzględnię, ale wtedy zapytasz o sąsiada, bo mieszkam w bliźniaku. Zawsze jakieś "ale".
    Listopad ogrzewałem klimą i nie używałem ogrzewania podłogowego (bo nie). Zużyłem 232kWh. W grudniu ogrzewam klimą i włączyłem też podłogowe. W styczniu pewnie będzie kolejny eksperyment, bo dojdzie rekuperacja.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 05-12-2017 o 10:11
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #1343
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wielblad1313

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Czy latem kiedy wszędzie jest ciepło temperatura podłogi ma jakieś znaczenie?
    Jeżeli zakres komfortu to dla mnie 21-26 i nie za wysoka wilgotność to czy przy ogrzewaniu pomieszczeń do 25 stopni będzie miało jakiekolwiek znaczenie to, że podłoga i ściany będą miały tylko 23? Myślę że żadne.

    Trudno obserwować wszystkie koszty. Piętro mam grzane gazowo i jest tam wysoka temperatura. Załóżmy że to uwzględnię, ale wtedy zapytasz o sąsiada, bo mieszkam w bliźniaku. Zawsze jakieś "ale".
    Listopad ogrzewałem klimą i nie używałem ogrzewania podłogowego (bo nie). Zużyłem 232kWh. W grudniu ogrzewam klimą i włączyłem też podłogowe. W styczniu pewnie będzie kolejny eksperyment, bo dojdzie rekuperacja.
    w ogrzewaniu podłogowym cieplejsze nie są jedynie podłogi ! to bzdura bardzo często jak widać powtarzana... ogrzewanie podłogowe wydatnie podgrzewa również ściany ! czyli tam jest odwrotnie... wyłączenie ogrzewania nie obniża od razu temperatury powietrza... w ogrzewaniu nadmuchowym po jego wyłączeniu następuje szybki spadek temperatury nawet o parę stopni... co do temperatur przegród to dla mnie mogą mieć jeszcze niższą temperaturę oby tylko grzyby nie rosły z wilgoci tylko że to powoduje potrzebę ciągłego nawiewu... z drugiej strony obniża straty...

    też mam bliźniaka... a jaka wentylacja ? zamierzam zrobić WM z reku i kanałówką z dwoma jednostkami wewnętrznymi... pozwoli mi to choć trochę kontrolować temperatury w pokojach bez tego zapewne w kostce byłby zawsze problem z zimnym parterem i przegrzanym piętrem... a jeszcze zapytam ile tych watów na dachu i jakie koszty ? jak to jest zamontowane ? ile to zabiera powierzchni dachu ?

  4. #1344

    Domyślnie

    Cytat Napisał wielblad1313 Zobacz post
    w ogrzewaniu podłogowym cieplejsze nie są jedynie podłogi ! to bzdura bardzo często jak widać powtarzana... ogrzewanie podłogowe wydatnie podgrzewa również ściany ! czyli tam jest odwrotnie... wyłączenie ogrzewania nie obniża od razu temperatury powietrza... w ogrzewaniu nadmuchowym po jego wyłączeniu następuje szybki spadek temperatury nawet o parę stopni... co do temperatur przegród to dla mnie mogą mieć jeszcze niższą temperaturę oby tylko grzyby nie rosły z wilgoci tylko że to powoduje potrzebę ciągłego nawiewu... z drugiej strony obniża straty...

    też mam bliźniaka... a jaka wentylacja ? zamierzam zrobić WM z reku i kanałówką z dwoma jednostkami wewnętrznymi... pozwoli mi to choć trochę kontrolować temperatury w pokojach bez tego zapewne w kostce byłby zawsze problem z zimnym parterem i przegrzanym piętrem... a jeszcze zapytam ile tych watów na dachu i jakie koszty ? jak to jest zamontowane ? ile to zabiera powierzchni dachu ?
    Kiedy ustawię sobie klimatyzację na 30°C to jest mi tak gorąco, że zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi z tymi ciepłymi podłogami? Po co one są?

    U mnie w tej chwili jest wentylacja grawitacyjna plus mechaniczna (wentylator wyciągowy z timerem plus drugi z higrostatem). Rekuperator Thessli stoi od miesiąca w pokoju czekając na montaż. Właśnie zauważyłem że wiertło koronowe 80 straciło wszystkie ząbki, a dopiero 12 z 21 dziur wywierciło...

    Mam 10kW zamontowane na płasko w tym część tymczasowo na gruncie w oczekiwaniu na wiatę. Montaż płaski na dachu to wykorzystanie martwego miejsca kosztem 31% strat względem idealnego ustawienia.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #1345

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Kiedy ustawię sobie klimatyzację na 30°C to jest mi tak gorąco, że zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi z tymi ciepłymi podłogami? Po co one są?
    Po to żeby ograniczyć grzanie, patrz wykres, do rozsądnego poziomu.

  6. #1346

    Domyślnie

    Tymczasem Panasonic paci Elite 5,6 kw dla grzania zamontowany. Jeszcze dobrze nie poustawiane wszystko i nie rozłożone optymalnie kanały ale już widzę że będzie dobrze. Potrafi schodzić z poborem do 220w! Przy temperaturze około 2'c. A w domu 21-22'c po pokojach. O to chodziło by kanałówka szeroko modulowała ale nie w katalogu a realnie.

  7. #1347

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Po to żeby ograniczyć grzanie, patrz wykres, do rozsądnego poziomu.
    Sorry, ale w powietrzu o temperaturze 0 stopni i ścianach z temperaturą 35 stopni wcale nie jest mi przyjemnie ani komfortowo.
    Podobnie jak w powietrzu 15 stopni i temperaturze ścian 22.
    Tak że ten wykres to bzdura.
    Pomijam już to że nie uwzględnia wilgotności.
    Bezedura...
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #1348

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Tymczasem Panasonic paci Elite 5,6 kw dla grzania zamontowany. Jeszcze dobrze nie poustawiane wszystko i nie rozłożone optymalnie kanały ale już widzę że będzie dobrze. Potrafi schodzić z poborem do 220w! Przy temperaturze około 2'c. A w domu 21-22'c po pokojach. O to chodziło by kanałówka szeroko modulowała ale nie w katalogu a realnie.
    No to tak zachwalana przez Brzęczkowskiego Midea ma z tym problem, bo schodzi tylko do 600W.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #1349
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Posiada ktoś moduł WiFi do klimy ? Jeśli tak to jaki, dedykowany czy "no name" do wszystkiego?

  10. #1350

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Sorry, ale w powietrzu o temperaturze 0 stopni i ścianach z temperaturą 35 stopni wcale nie jest mi przyjemnie ani komfortowo.
    Podobnie jak w powietrzu 15 stopni i temperaturze ścian 22.
    Tak że ten wykres to bzdura.
    Pomijam już to że nie uwzględnia wilgotności.
    Bezedura...
    To, że TY masz inne odczucia nie oznacza, że wykres jest bzdurą. Pokazuje on pewne prawidłowości. Twoja strefa komfortu pewnie jest powyżej 25 st.

    Poza tym jeden ma 24 st. i pisze, że mu zimno, no ale to dlatego, że on w slipkach cały rok lubi chodzi, drugi powie, że jak ma powyżej 21 st. to mu gorąco, bo ubiera się standardowo do pory roku.

  11. #1351
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Maazik
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Faktycznie, warto ustawić coś, i czekam kilka dni na rezultaty. Spręż na 3, wentylator na 1, Temperatura na sterowniku 24 ... I o dziwo jest ok Bo ja błędnie myslalem, lepiej na minimum ale ciągle.... niż ustawie coś i już efekt po 10 minutach . Jak dam na auto wentylatory, to wyłącza się często bo nadrabia w środku na 3 biegu i schodzi później na minimum mocą i wentylatorami a dom jednak aż tak nie potrzebuje powera.... Wszystko trzeba obserwować...

  12. #1352

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Posiada ktoś moduł WiFi do klimy ? Jeśli tak to jaki, dedykowany czy "no name" do wszystkiego?
    Własnie kupiłem MELISSA CLIMATE - do sterowania klimą w domku letniskowym tak by się wygrzało przed przyjazdem.
    Na razie podłączyłam do mojej przeróbki klimy Fujitsu na pc podłączonego do bufora 1500l.
    Działa - włącza i wyłącza ale jest kłopot aby ustawić to ustrojstwo tak by grzało tylko w taniej taryfie. Można ustawić grzanie lub chłodzenie ale tak samo na cały tydzień - więc troszkę słabo - a może jeszcze nie doszedłem do ustawień.
    jak co to sprawdz czy działa z twoja klimą i na ich stronie wpisz porducenta czy kompatybilny ( kasai nie dziala).

  13. #1353
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Podziękował kudłaty, w necie widzę, że Melissa Climate jest niewiele tańsza od dedykowanego do Lomo modułu, więc raczej jeśli już to kupię dedykowany.

    Niemniej jeśli ktoś jeszcze ma w tym zakresie jakieś doświadczenia to zachęcam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami jakie możliwości dają moduły.

  14. #1354

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    ,,,, Melissa Climate jest niewiele tańsza od dedykowanego do Lomo modułu, ,,,,
    To nie lepiej zakupić Lomo Luxury, jest z modułem WiFi i ma zdecydowanie lepszą charakterystykę grzania.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Charakterystyka dla trybu grzania dla Lomo Luxury 12.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	59,5 KB
ID:	402810
    Andrzej

    Słucham Radia Wnet http://wnet.fm/

  15. #1355

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Własnie kupiłem MELISSA CLIMATE - do sterowania klimą w domku letniskowym tak by się wygrzało przed przyjazdem.
    Na razie podłączyłam do mojej przeróbki klimy Fujitsu na pc podłączonego do bufora 1500l.
    Działa - włącza i wyłącza ale jest kłopot aby ustawić to ustrojstwo tak by grzało tylko w taniej taryfie. Można ustawić grzanie lub chłodzenie ale tak samo na cały tydzień - więc troszkę słabo - a może jeszcze nie doszedłem do ustawień.
    jak co to sprawdz czy działa z twoja klimą i na ich stronie wpisz porducenta czy kompatybilny ( kasai nie dziala).
    Przerobiłeś pompę p-p na p-w? Ciekawe... opłacało się, jak to zrobiłeś? Jakieś wytyczne?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #1356

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Przerobiłeś pompę p-p na p-w? Ciekawe... opłacało się, jak to zrobiłeś? Jakieś wytyczne?
    Kupiłem okazyjnie 1200 zł klimę Fujitsu AOYZ24LBT ZEW AWYZ24LBC WEW 8,5 kw, grzeje do -15. Wybebeszyłem jednostkę wew, zostawiłem samą elektronikę, i zamiast parownika/skraplacza zastosowałem wymiennik płytowy. Całość kosztów to około 4 tys.Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html.

  17. #1357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Kupiłem okazyjnie 1200 zł klimę Fujitsu AOYZ24LBT ZEW AWYZ24LBC WEW 8,5 kw, grzeje do -15. Wybebeszyłem jednostkę wew, zostawiłem samą elektronikę, i zamiast parownika/skraplacza zastosowałem wymiennik płytowy. Całość kosztów to około 4 tys.Poczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html.
    DZięki. Lubię ludzi pozytywnie zakręconych
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  18. #1358

    Domyślnie

    Pompy powietrze-powietrze zimą w zasadzie polecam nie wyłączać. Ma trzymać temperaturę, powoduje to lepszy komfort, mniejsze zużycie energii niż on/off oraz pozwala w zasadzie utrzymywać temperatury podłogi na podobnym poziomie co temperatura powietrza o ile mamy dobre izolacje. W moim przypadku na piętrze temperatura powietrza jest wręcz tożsama z temperaturą podłogi. Parter gdzie jest w zasadzie izolacji tyle co kot napłakał i grunt "ciągnie" powietrze ma 21'3 w tym momencie a podłoga raptem 19,2. Dlatego nie oszczędzajcie na izolacji od gruntu!
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  19. #1359

    Domyślnie

    Poniżej na obrazku wykres pracy mojego gree kanałowego 5kW na czerwono opisy(z dnia 17-18.12.2017r). Nie mogę zrozumieć jak to z waszymi urządzeniami jest ze mają tak niskie moce nawet w okolicach 200W. Na moim nigdy nie widziałem mniejszego poboru niż 680W.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawiew.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	403436

  20. #1360

    Domyślnie

    Cytat Napisał hbmm Zobacz post
    Poniżej na obrazku wykres pracy mojego gree kanałowego 5kW na czerwono opisy(z dnia 17-18.12.2017r). Nie mogę zrozumieć jak to z waszymi urządzeniami jest ze mają tak niskie moce nawet w okolicach 200W. Na moim nigdy nie widziałem mniejszego poboru niż 680W.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawiew.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	403436
    Gree kanałowy 5 kW minimalnie jak pamiętam na grzaniu weźmie bodajże około 550W. Mając gree 3,5 Kw najmniej brał 320W jak na zewnątrz było +10. Katalogowo gree podaje że 3,8 Kw może schodzić do 220W na grzaniu a tego nie obserwowałem ale na chłodzeniu owszem widziałem pobór utrzymujący się na 200-240W. Teraz mam Panasonica i ten potrafi cuda przy temperaaturach powyżej 3'C brał mi nawet raptem 220-240W zapewniając temperatury w domu rzędu 21-22,5'C po pokojach. Różnica w cenie musi być. Obserwuje też inne urządzenia, podobnie mają toshiby, które w wersjach kanałowych potrafią nawet schodzić poniżej 200 W! Midea podobnie jak gree pobiera ale ma lepsze parametry. Warto też pamiętać, że na pobór ma wpływ kilka czynników. Czasem źle zaprojektowana instalacja może powodować nawet 4x zużycie energii.!
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 68 z 304

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony