dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Kamil_PL
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Włoszczowa
    Kod pocztowy
    29-100
    Posty
    3

    Domyślnie Pompa ciepła "powietrze" dom 200 m2 + bufor ciepła

    Witam. Proszę o pomoc w sprawie pompy ciepła ja ze swojej strony postaram się jak najlepiej opisać swoją sytuację:

    Jestem w trakcie remontu domu. Według obliczeń z pomocnej strony cieplowlasciwie.pl wychodzi że dom po remoncie będzie miał takie parametry energetyczne: (wszystkie potrzebne parametry do obliczenia domu poddałem rzetelnie) http://cieplowlasciwie.pl/wynik/17mv

    Cytat:
    Ile ciepła potrzebuje twój dom
    6,3kW
    maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz
    33W/m2
    wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu
    12 538kWh
    tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego
    65kWh/m2*rok
    zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B


    Kwestia budynku:

    - Ściany 50cm, w tym Beton komórkowy 27cm + Pustka powietrzna 8cm + Styropian 15cm
    - wszystkie okna w domu będę energooszczędne, pakiet 3 szyb, ciepły montaż
    - będzie rekuperacja z odzyskiem ciepła
    - drzwi zewnętrzne energooszczędne
    - dach, poddasze wszystko będzie ocieplone.

    Kwestia C.O i C.W.U

    - obecnie w domu jest piec zasypowy węgiel/drzewo o mocy około 12 kw który ogrzewa parter grawitacyjnie
    - nowe poddasze będzie miało 8 grzejników podłączonych do rozdzielacza
    - C.W.U mam z kolektorów słonecznych HEWALEX od marzecz/kwiecień do październik/listopad dostarczają ciepłą wodę. 3 panele + 300 l zbiornik. W zimę zbiornik dogrzewa piec.
    - obecna instalacja woda ma około 160 L + poddasze około 100 L

    Pompa ciepła powietrze:

    Vaillant VWL 85/2A 230[V] 8kw

    Rozumiem i zdaje sobie sprawę że najlepsze jest do tego ogrzewanie podłogowe. Ale niestety go nie mam i nie będę miał. Pozostaje kwestia grzejników. Mam nadzieję że tak ocieplony dom, okna, rekuperacja itp nadrobią tę kwestię. Przerobienie domu na ogrzewanie podłogowe to w tym momencie to zbyt duże koszty i jeśli te pieniądze miałbym przekazać na opłaty za prąd to pewnie wystarczą na 10 lat a wtedy będą nowe i jeszcze lepsze pompy. Tak więc proszę tą kwestię pominąć.

    Pozostajemy przy ogrzewaniu grzejnikami. Dlatego też przedstawiam wydajność pompy dla wartości odpowiednich dla grzejników.

    Cytat:
    Moc grzewcza dla A7W/45 7,8kW
    COP 3,8
    Pobór mocy 2,1kW


    Cytat:
    Moc grzewcza dla A-7W/45 5,7kW
    COP 2,3
    Pobór mocy 2,5kW


    Jeśli temperatura będzie zbyt niska zawsze mogę rozpalić piec ponieważ będzie cały czas podłączony do układu.

    Zastanawiam się też nad podłączeniem do układu bufora ciepła 500-1000 l aby magazynować ciepłą wodę którą pompa będzie mogła wytworzyć na niskiej taryfie.

    Proszę o pomoc:

    - czy mój pomysł jest dobry ?
    - czy ta pompa wystarczy do ogrzewania tego domu z uwzględnieniem jego energooszczędności
    - czy bufor będzie tutaj potrzebny i przydatny
    - czy pompa mogła by działać tylko na niskiej taryfie ? 22-6 rano + 13-15 w dzień, sobota i niedziela cały czas niska
    - czy inne pompy też sprostają temu zadaniu
    - inne propozycje pomp

    Dziękuje i czekam na odpowiedzi.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zamontuj klimakonwektory
    Najlepszym buforem jest budynek
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 04-02-2016 o 08:29

  3. #3

    Domyślnie

    Powiem ci tak:
    Bez zmiany instalacji CO dojdzie do tego, że potrzebna będzie niższa temperatury wody niż masz teraz. Kocioł będzie się dusić bez bufora, mało zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Dasz mu z 600-1000l bufora to będzie działał na pełnej mocy. Na CO puszczasz przez zawór termostatyczny.
    Jak będziesz miał taki system, to dowiesz się, jakiej temperatury czynnika potrzebujesz, by grzać istniejącymi kaloryferami.
    Potem patrzysz na COP pomp ciepła przy takich warunkach - i ochłoniesz.
    Bo raczej nie uda ci się zejść aż do 45stC, a koszty ppc rosną wyraźnie wraz z wzrostem temperatury. W dobrze dobranej instalacji ogrzewania podłogowego~30st C to jest to.
    Ostatnio edytowane przez strusp ; 04-02-2016 o 10:01

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony