dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Czy warto PC w moim przypadku?

    Witam, od kilku dni przeglądam forum i chciałbym poznać Waszą opinię.

    Mam spora działkę, planuję budowę parterówki około 110-120m2. Działka jest na piaskach. Wewnątrz domu planujemy proporcje 20% kafelki, 80% panele. Nie mam gazu, jedynie możliwość ogrzewania elektrycznego podczerwienią, ekogroszek, koks, wegiel. Pytanie czy warto wchodzić w PC? Rezygnując z kotłowni CO (dach), komina, pieca wydaje się to być dobrą alternatywą.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    PC to dobra alternatywa do nowo budowanych domów. Coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Zaoszczędzisz na budowie komina, PC w połączeniu z OP jest rozwiązaniem bezobsługowym. Wymaga ustawienia na początku, ustawień dostosowanych do swoich potrzeb, komfortu. Po sezonie, dwóch zapominasz o jego istnieniu
    Żebu tak było do tematu musisz podejść z głową. Wpierw audyt OZC, przy odwiertach przydałby się projekt geologiczny z obliczeniem mocy chłodniczej. Na koniec projekt OP. Oczywiście nie należy zapomnieć o profesjonalnej firmie która pospina wszystko do kupy.
    Powodzenia
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Przy takim domku zamotuj PC PW i zwykły kominek ( jak wyłączą prąd to nim podgrzejesz domek )
    PC ma tyko jedną wadę . Drogie naprawy .
    W związku z tym trzeba ją dobrze zabezpieczyć od strony elektrycznej . Kontrola faz , przepięciówka klasy D. Dotyczy to terenów z liniami napowietrznymi.

    Nie spotkałem jeszcze niezadowolonego użytkownika

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    PC to dobra alternatywa do nowo budowanych domów. Coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Zaoszczędzisz na budowie komina,
    Pompa to bardzo dobra alternatywa, jest tylko jedno zasadnicze pytanie.
    Jak często i na jak długo wyłączają prąd/ jak szybko usuwają uszkodzone linie zasilające... lub prościej czy dom będzie na wsi, czy pod miastem ?

    Jeśli jest szansa, że przez dłuższy czas może zabraknąć prądu, to najlepiej zainwestować w komin i kominek, jako zapasowe źródło ogrzewania.
    Głęboko sięga Ci ten piasek na działce ? A co z wodami gruntowymi ?
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Kontrola faz , przepięciówka klasy D. Dotyczy to terenów z liniami napowietrznymi.
    Kontrolka faz, to tylko przy trójfazowej.
    CO do przepięciówek, to należy rozdzielni zamontować B+C a D najlepiej bezpośrednio w metalowej obudowie pompy. Obudowa działa jak ekran więc dodatkowo zabezpieczysz przed prądami wyindukowanymi gdzieś po drodze
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszu Zobacz post
    Witam, od kilku dni przeglądam forum i chciałbym poznać Waszą opinię.

    Mam spora działkę, planuję budowę parterówki około 110-120m2. Działka jest na piaskach. Wewnątrz domu planujemy proporcje 20% kafelki, 80% panele. Nie mam gazu, jedynie możliwość ogrzewania elektrycznego podczerwienią, ekogroszek, koks, wegiel. Pytanie czy warto wchodzić w PC? Rezygnując z kotłowni CO (dach), komina, pieca wydaje się to być dobrą alternatywą.
    A jest jakaś inna alternatywa rozsądna: koks, egiel, groszek?

    Każde paliwo stałe to min. 6-7m2 kotłowni, brud i własna praca.
    - komin systemowy 2 tys, montaż komina i obróbki dekarskie 1 tys, wykończenie tego nad dachem od 0,5-2 tys. Średnio 4 tys.
    - kocioł dobrej klasy z dobrym sternikiem to z 7 tys.
    - montaż tego + bojler + mieszacz + inne. min. itp 5 tys.
    razem: 16 tys.

    Już widziałem oferty za 18-19 tys na dobrej klasy powietrzne PC 8kW. Zintegrowane czyli z zasobnikiem i wygląda to jak lodówka. Za 2 tys drożej (maks 4 tys) od groszku masz:
    - 4m2 pompowni a nie 6-7 kotłowni - jak dobrze wymyślisz to jeszcze tam pralkę i linki do suszenia zmieścisz za co żona Ci podziękuje, ze pralka i suszarka jest poza łazienką bo w 110-120m2 domu każdy m2 się liczy.
    - czysto w domu
    - rachunki niższe niż z ekogroszku

    Opcja 3-4.
    Sam prąd, ale tu dom trzeba b.dobrze ocieplić. Bo inaczej rachunki będą 3x większe niż z PC. Ocieplenie kosztuje. Pytanie co się bardziej opłaca jest podzielone. Ocieplać czy dać PLNy na PC. Aby prąd dał PLNy na ocieplenie to najlepiej zamiast podłogówki zrobić tańsze kable grzejne. Z kolej to powoduje, ze niczym innym już grzać nie będziesz bo kable to tylko prąd. Alternatywa to kable plus klimatyzator w okresie przejściowym czyli najtańsza PC. Wada: nadal 100% na prąd. Zaleta 2 systemy w razie awarii. Wada: nie ogrzeje to CWU. Także liczenie przed Tobą.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Kontrolka faz, to tylko przy trójfazowej.
    e
    Ja daję dla jednofazowej ,bo ten kontroler sprawdza nie tylko kolejność ( co jest nieistotne dla falowników) ale i napiecie

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Pompa to bardzo dobra alternatywa, jest tylko jedno zasadnicze pytanie.
    Jak często i na jak długo wyłączają prąd/ jak szybko usuwają uszkodzone linie zasilające... lub prościej czy dom będzie na wsi, czy pod miastem ?

    Jeśli jest szansa, że przez dłuższy czas może zabraknąć prądu, to najlepiej zainwestować w komin i kominek, jako zapasowe źródło ogrzewania.
    Głęboko sięga Ci ten piasek na działce ? A co z wodami gruntowymi ?
    Kominek jest oczywiście dobrą sprawą w przypadku braku prądu, u siebie zamontowałem 7KW. Może się okazać przydatny bez wzgłędu na rodzaj żródła ciepła- bo jakikolwiek kocioł bez prądu nie pociągnie. Mowa tu o pompkach obiegowych. Więc pod tym względem PC nic nie traci w porównaniu do np. pieca gazowego czy śmieciucha.
    Tak jak przedmówcy radzili możesz wziąć pod uwagę PC PW. Ale patrząc jaką masz dużą działkę to możesz wybrać tą gruntową. Wszystko zależy ile masz piasku?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Pompa to bardzo dobra alternatywa, jest tylko jedno zasadnicze pytanie.
    Jak często i na jak długo wyłączają prąd/ jak szybko usuwają uszkodzone linie zasilające... lub prościej czy dom będzie na wsi, czy pod miastem ?

    Jeśli jest szansa, że przez dłuższy czas może zabraknąć prądu, to najlepiej zainwestować w komin i kominek, jako zapasowe źródło ogrzewania.
    Głęboko sięga Ci ten piasek na działce ? A co z wodami gruntowymi ?
    Kominek jest oczywiście dobrą sprawą w przypadku braku prądu, u siebie zamontowałem 7KW. Może się okazać przydatny bez wzgłędu na rodzaj żródła ciepła- bo jakikolwiek kocioł bez prądu nie pociągnie. Mowa tu o pompkach obiegowych. Więc pod tym względem PC nic nie traci w porównaniu do np. pieca gazowego czy śmieciucha.
    Tak jak przedmówcy radzili możesz wziąć pod uwagę PC PW. Ale patrząc jaką masz dużą działkę to możesz wybrać tą gruntową. Wszystko zależy ile masz piasku?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Kominek jest oczywiście dobrą sprawą w przypadku braku prądu, u siebie zamontowałem 7KW. Może się okazać przydatny bez wzgłędu na rodzaj żródła ciepła- bo jakikolwiek kocioł bez prądu nie pociągnie. Mowa tu o pompkach obiegowych. Więc pod tym względem PC nic nie traci w porównaniu do np. pieca gazowego czy śmieciucha.
    Oczywiście, że PC nic nie traci przy braku prądu, ale czasem nie warto rezygnować z komina. Wszystko zależy jakie jest prawdopodobieństwo braku zasilania przez dłuższy czas. No i oczywiście w takim przypadku, to kominek BEZ płaszcza wodnego
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja daję dla jednofazowej ,bo ten kontroler sprawdza nie tylko kolejność ( co jest nieistotne dla falowników) ale i napiecie
    Ok, tylko co to daje ? Przełącza na najlepszą fazę, czy odcina zasilanie ?
    Ja mam gruntową inwertorową , która akceptuje zasilanie od 200-230 i jeszcze +-10% od tego zakresu, czyli 180-253 V, ale dwa razy zdarzyło mi się, że inwertor wyłączył się ( podając komunikat o błędzie zbyt niskiego napięcia na PFC), więc wszystko zależy od konstrukcji pompy
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    Koledzy ja również podepnę się pod temat.
    Szykuje się do budowy domu parterowego, podobnie jak kolega o powierzchni 100-120m2.
    Ogrzewanie podłogowe.
    Dom bardzo dobrze ocieplony, podłoga 30 cm styro 0,032, sciany silka, ytong 24 + 30cm styro 0,031. Dach wełna 30cm 0,33.
    Okna pasywne.
    Chce również mieć kominek po prostu dla klimatu.
    Na działce brak gazu.
    Czy pompa ciepła ma tu uzasadnione zastosowanie ? Do C.O i C.W.U.

    Oprocz tego panuje zastosowanie paneli fotowoltaicznych, żeby być już tak całkowicie niezależnym i mieć spokój na długie lata, dopóki jestem młody
    Ostatnio edytowane przez art_composites ; 07-02-2016 o 12:12

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    W takim przypadku to tylko Pci. Wpierw audyt OZC a dopiero potem dobór mocy pompy, powodzenia.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    Panowie nie siedze zabardzo w temacie PC ale zadam pytanie.
    Chce budować parterówke 115m, 100% ogrzewania podłgowego - dom dobrze ocieplić. I teraz tak jaki koszt bym musiał ponieść wiekszy jeśli chciałbym zastosować PC pow-woda w stosunku do kotla na ekogroszek (inne ogrzewanie nie wchodzi w gre- gazu nie ma). I czy przy takim małym metrażu jest ses isc w coś takiego jeśli miałoby to wyjsc 15 tys wiecej (odliczam tez tutaj budowe kominu). Ale wtedy tez trzeba pomyslec nad wentylacją.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dom będziesz miał dobrze ocieplony, nie ma sensu wrzucać 15KW śmieciach do domu o prawdopodobnym zapotrzebowaniu rzędu 4KW. Wstawisz ekogroch i do końca życia będziesz jego niewolnikiem, o pyle już nie wspomnę. W nowo budowanych domach odchodzi się od pieców na paliwo stałe, to przeżytek.
    Dopłacisz około 9k do PCI. WM zmniejszy straty ciepła w budynku.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał art_composites Zobacz post
    Koledzy ja również podepnę się pod temat.
    Szykuje się do budowy domu parterowego, podobnie jak kolega o powierzchni 100-120m2.
    Ogrzewanie podłogowe.
    Dom bardzo dobrze ocieplony, podłoga 30 cm styro 0,032, sciany silka, ytong 24 + 30cm styro 0,031. Dach wełna 30cm 0,33.
    Okna pasywne.
    Chce również mieć kominek po prostu dla klimatu.
    Na działce brak gazu.
    Czy pompa ciepła ma tu uzasadnione zastosowanie ? Do C.O i C.W.U.

    Oprocz tego panuje zastosowanie paneli fotowoltaicznych, żeby być już tak całkowicie niezależnym i mieć spokój na długie lata, dopóki jestem młody
    Mając tak ocieplony dom i taki metraż chyba bym w PC nie poszedł. W sumie nie napisałeś czy masz WM. Dodałbym też więcej cm wełny na dach (jeśli już zaczynasz od super ocieplonej posadzki, super okien). W takim domu z WM to pewnie z 30-35kWh na m2 zużyjesz. Na 110m2 to jest mniej niż 4000kWh. Przy cenie kWh (jak masz) Energa czy inne Duony z 27gr/1kWh to masz CO na poziomie 1000zł rocznie.

    Jak jesteś pewien fotowoltaniki to część tej energii możesz dać na grzanie i będzie jeszcze taniej. To bym wtedy o kablach posadzkę myślał a nie o OP (ogrzew.podłog) kable są dużo tańsze. Jak coś to bym pomyślał o klimatyzatorze. On działa jak powietrzna PC z wysoką sprawnością COP - bez problemu w takim domu ogrzejesz pół sezonu grzewczego dom z COP 4 a jeszcze latem będziesz miał chłodzenie. Na etapie budowy taki klimatyzator zamontowany drogo nie wychodzi.

    Jedyny plus za PC to CWU. By na grzanie wody oszczędzić. Ale to możesz też częściowo z fotowoltaniki zrobić.

    W sumie u ciebie duży minus PC to podłogówka bo ona generuje dodatkowy koszt. W każdym bądz razie jk się zdecydujesz na PC to do tak małego domu nie baw się w odwierty tylko kupuj małą PC powietrzną. Przy tak małym zużyciu prądu (mały metrarz i dobre ocieplenie) nie warto nastawiać się na grzanie PC w taniej taryfie i jej przewymiarowywać. Chyba małe PC to ok 5 kW.

    p.s. Wogóle bym pomyślał jeszcze ile kosztuje fotowoltanika a ile PC i co da jakie oszczędności. Nie zestawiałem tego o to zależy od domu, zużycia prądu na CO i CWU ale jeszcze gdzieś ostatnio czytałem o osobie co za PC za 20 tys oszczędza rocznie 2 tys na CO i CWU (normalne bo i ja tyle oszczędzam a może ciut więcej z moimi potrzebami) zaś za fotowoltanikę liczyła że za 20 tys już z dotacją (ceny bez negocjacji) wyprodukuje sobie prąd sama w ilości 3500kWh, ktry to sama mogła do CO i CWU zakupć za mniej niż 1000zł. Zatem inwestycja w PC była 2x lepsza. Z drugiej strony trzeba przewidzieć ile pożyje FV a ile PC.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    Pisząc WM masz na myśli wentylacje mechaniczną ?
    Zapomniałem, to jest oczywista oczywistość że musi być (złe doświadczenia w starszym domu, wilgoć)
    Zgadzam się z Tobą że być może niskie zużycie prądu, tylko że ceny prądu ciągle szybują w górę, np w Duonie masz podane ceny na 3 lata w przod.
    Przeglądałem temat zużycia prądu przez PC i powiem Ci że rozbieżności są mega wielkie i nie wygląda to tak optymistycznie jak napisałeś.
    Bo rozumiem że przy pompie ciepła trzeba korzystać z tańszej taryfy, czyli nocnej ?
    Co do fotowoltaiki, (chce dość sporą instalacje) tak chce wyprodukowaną energię wykorzystać m.in. na cele grzewcze czyli na pompe i do ogrzania wody.
    Tak jak piszesz, zakładam PC powietrzną. Mała PC to nawet 3KW.
    A jakie PC polecasz ?
    Ogólnie uważam ze dałeś do myślenia i przeanalizowania tematu/

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał art_composites Zobacz post
    Pisząc WM masz na myśli wentylacje mechaniczną ?
    Zapomniałem, to jest oczywista oczywistość że musi być (złe doświadczenia w starszym domu, wilgoć)
    Zgadzam się z Tobą że być może niskie zużycie prądu, tylko że ceny prądu ciągle szybują w górę, np w Duonie masz podane ceny na 3 lata w przod.
    Przeglądałem temat zużycia prądu przez PC i powiem Ci że rozbieżności są mega wielkie i nie wygląda to tak optymistycznie jak napisałeś.
    Myślę, że jest tak jak napisałem ALE pisałem o CO jak dodasz CWU to zakręsisz się od 1400-1600 zł rok
    Owszem może być i 1800 zł jak lubisz bardzo ciepło i mieszkasz w zimnym regionie.

    Odnośnie izolacji to znam parterówki 120m2 z 25cm w posadzce, ścianie i mają wyniki ok 35kWh/m2 rocznie przy +22st. także ty z tymi 30cm to też winneś osiągnąc. jedynie na dach daj więcej wełny bo ona "odstaje" od reszty izolacji.

    Cytat Napisał art_composites Zobacz post
    Bo rozumiem że przy pompie ciepła trzeba korzystać z tańszej taryfy, czyli nocnej ?
    Co do fotowoltaiki, (chce dość sporą instalacje) tak chce wyprodukowaną energię wykorzystać m.in. na cele grzewcze czyli na pompe i do ogrzania wody.
    Tak jak piszesz, zakładam PC powietrzną. Mała PC to nawet 3KW.
    A jakie PC polecasz ?
    u/
    przy PC nie musisz grzać w nocy, ale możesz. Im cieplejszy dom z grzaniem podłogowym tym bardziej jest "płaska" temperatura w domu. Mi się waha w domu poza mrozami co trwają 1-3 tyg. temperatura 22,9-23,2. To czy grzeję w noc czy w dzień to już przy tych 0,3 st C nie czuć różnicy. Owszem wolał bym grzać w dzień, ale nie będę tego dla 0,3 st C robił za jakieś 500zł drożej.

    Muszisz jednak PC liczyć z podłogówką kontra np: kable grzejne. I policzyć czy warto jeszcze do PC dopłacać (sama PC PW do CWU lub dopłata do CO0. Z tego co kojarze to na rynku PC PW 3kW to bardziej do CWU są. Zaś do CO i CWU producenci tak od 5kW dają. Ale Ja w tym tak nie siedzę.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    PCI inwerterowa załatwi sprawę.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    Inwerterowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego to moim zdaniem przesada. Lepiej policzyć OZC, dobrać dobrze pompę ciepła i do tego dolne źródło i zamontować zwykłą pompę ciepła.
    Reklamy są niezgodne z regulaminem forum.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony