dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Czy umiejscowienie pompy ciepła w domu ma znaczenie?

    W projekcie dom w kształcie litery L . Na końcu krótszego boku garaż a za nim kotłownia, w której ma być pompa ciepła. W związku z tym ciepła woda do podłogówki i do łazienek (są w drugim końcu) będzie miała długą drogę i może się wychłodzić. To z kolei może spowodować konieczność wyższych temp. zasilania i różnice w temperaturach pomieszczeń. Powiedział mi to wszystko fachowiec od ogrzewania, który robił mi wycenę podłogówki i kotłowni na gaz, bo wtedy jeszcze myślałem o ogrzewaniu gazowym. Podobno nie ma to takiego znaczenia przy grzejnikach i namawiał mnie na grzejniki. Gdybym chciał jednak podłogówkę to zalecił zmienić lokalizację kotła na bardziej centralną w domu (mam mieć takie pom. techn./pralnie w środku domu). Teraz jestem zdecydowany na pompę ciepła. Czy to wszystko ma znaczenie dla pompy ciepła?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Takich doradców się ignoruje. I idzie dalej....
    Jak ma być dobrze to rury do ciepłej wody i cyrkulacji kładzie się w warstwie izolacji i straty energii są minimalne.
    Grzejnikami nie zawracaj sobie głowy, zwłaszcza przy pompie ciepła.
    Nie widzę problemu.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

  4. #4

    Domyślnie

    Czesc. Podlacze sie do tematu. Mozliwe ze u mnie w gminie bedzie opcja dofinansowania do powietrznaj pompy ciepla 14kW. Bylo spotkanie informacyjne i prowadzacy powiedzial, ze odleglosc od jednoski zwenetrznej do wewnętrznej nie moze przekraczac 5m. Ja jestem na etapie budowy domu ale.kotlownie mam umiejscowiona bardziej w srodku domu. Do.strony południowej gdzie moglaby się znajdowav agregat jest dużo ponad 5 m. Inne umiejscowienia agregatu na zewnatrz raczej odpadaja. Wiec jak to jest z ta odlegloscia? Nie znany jest jeszcze producent i model pompy. I jeszcze jedno pytanie. Jaka musi byc rzeczywiście minusowa temperatura na zewnatrz zeby wlaczyla sie dodatkowa grzalka? Wszedzie pisza zw okolo -20 stopni, a na spotkaniu powiedziano, ze juz przy -7 zalacza sie grzalka. Z gory dziękuję za odpowiedz.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    To maskymalnie 5m od jedn. zew, do wew, to dość dziwne. Większość producentów ma takie minimalne odległości aby gaz mógł odparować. Co do umiejscowienia pompy w budynku to też nie ma znaczenie bo rozdzielacze montuje się w centralnej części budynku a zasilanie jego i powrót dobrze się izoluje i tyle.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    Czesc. Podlacze sie do tematu. Mozliwe ze u mnie w gminie bedzie opcja dofinansowania do powietrznaj pompy ciepla 14kW. Bylo spotkanie informacyjne i prowadzacy powiedzial, ze odleglosc od jednoski zwenetrznej do wewnętrznej nie moze przekraczac 5m. Ja jestem na etapie budowy domu ale.kotlownie mam umiejscowiona bardziej w srodku domu. Do.strony południowej gdzie moglaby się znajdowav agregat jest dużo ponad 5 m. Inne umiejscowienia agregatu na zewnatrz raczej odpadaja. Wiec jak to jest z ta odlegloscia? Nie znany jest jeszcze producent i model pompy. I jeszcze jedno pytanie. Jaka musi byc rzeczywiście minusowa temperatura na zewnatrz zeby wlaczyla sie dodatkowa grzalka? Wszedzie pisza zw okolo -20 stopni, a na spotkaniu powiedziano, ze juz przy -7 zalacza sie grzalka. Z gory dziękuję za odpowiedz.
    Pompa ciepła TAK. Pompa ciepła do tego "prowadzącego" - stanowczo NIE.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  7. #7

    Domyślnie

    Wlasnie mnie dziwilo te 5 metrow. W necie widzialem ze ludzie przy powietrznych pompach w ogrodkach maja agregat. Pewnie tez zalezy to od pompy. Jedne maja 5 m inne 20 m. A co powoecie o tych temperaturach wlaczania sie dodatkowych grzalek. Do jakiej ujemnej temperatury powietrz na zewnatrz pompaa dziala bez tych grzalek?

  8. #8

    Domyślnie

    Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ markowe pompy pozwalają dostosować moment kiedy uruchamia się grzałką.
    Zwykle nie jest to podyktowane temperaturą zewnętrzną, tylko spadkiem wydajności pompy.
    Jeśli pompa nie osiąga parametrów zadanych wspomaga się grzałką.

    Jeśli twoje zapotrzebowanie wynosi około 7 - 8kW (dobrze zaizolowany dom) to taka pompa nigdy nie powinna uruchomić grzałki nawet w -30 stC.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    Czesc. Podlacze sie do tematu. Mozliwe ze u mnie w gminie bedzie opcja dofinansowania do powietrznaj pompy ciepla 14kW. Bylo spotkanie informacyjne i prowadzacy powiedzial, ze odleglosc od jednoski zwenetrznej do wewnętrznej nie moze przekraczac 5m. Ja jestem na etapie budowy domu ale.kotlownie mam umiejscowiona bardziej w srodku domu. Do.strony południowej gdzie moglaby się znajdowav agregat jest dużo ponad 5 m. Inne umiejscowienia agregatu na zewnatrz raczej odpadaja. Wiec jak to jest z ta odlegloscia? Nie znany jest jeszcze producent i model pompy. I jeszcze jedno pytanie. Jaka musi byc rzeczywiście minusowa temperatura na zewnatrz zeby wlaczyla sie dodatkowa grzalka? Wszedzie pisza zw okolo -20 stopni, a na spotkaniu powiedziano, ze juz przy -7 zalacza sie grzalka. Z gory dziękuję za odpowiedz.
    Tego co prowadził to spotkanie powinni na zamknąć w szafie żeby więcej takich rzeczy nie opowiadał.

    Jednostkę zewnętrzną możesz postawić nawet kilkadziesiąt metrów od wewnętrznej jeżeli jest taka potrzeba.

    A grzałka zależy od konkretnej pompy. W niektórych nie ma grzałki żadnej (np. nasze rozwiązania).
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedzi na moje pytania. Jak dofinansowanie dojdzie do skutku i bedzia wiadomo jaka bedzie to pompa, to troche sie wyjasni. Martwi mnie jedynie to, ze kazdemu beda montawac pompe 14kW. I bedzie to robione na sztuke, a nie pod konkretny budynek. No nic za jakis czas sie wszystko wyjasni.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    A co powoecie o tych temperaturach wlaczania sie dodatkowych grzalek. Do jakiej ujemnej temperatury powietrz na zewnatrz pompaa dziala bez tych grzalek?
    To zależy od dobranej mocy grzewczej pompy do potrzeb budynku.
    Na swoim przykładzie,mam pompę która do -15st.C posiada 9kW a dom przy tej temp.potrzebuje 3kW czyli grzałka się nie zalaczy ale jak by pompa miała moc 2kW to wtedy grzałka się zalaczy żeby wspomóc pompę.
    Od trzech lat najniżej było -18st.C i pompa smigala az miło.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To zależy od dobranej mocy grzewczej pompy do potrzeb budynku.
    Na swoim przykładzie,mam pompę która do -15st.C posiada 9kW a dom przy tej temp.potrzebuje 3kW czyli grzałka się nie zalaczy ale jak by pompa miała moc 2kW to wtedy grzałka się zalaczy żeby wspomóc pompę.
    Od trzech lat najniżej było -18st.C i pompa smigala az miło.
    To nie jest powszechna praktyka aby przewymiarowac moc pompy 3-krotnie, praktycznie nie znam ani jednego takiego przypadku. Przykładowo dla domu o projektowym obciązeniu cieplnym 6 kW trzeba by zainstalowac pompę o mocy 18 kW. Pomijajac ekonomiczny bezsens tak znacznego przewymiarowania trudno znalezc pompe P-W o takiej mocy bo wiekszosc producentów produkuje pompy o mocy do 16 kW. Podając swój przykład mieszasz niektórym inwestorom w głowach i pasowalo by przedstawic genezę takiego doboru

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To nie jest powszechna praktyka aby przewymiarowac moc pompy 3-krotnie, praktycznie nie znam ani jednego takiego przypadku. Przykładowo dla domu o projektowym obciązeniu cieplnym 6 kW trzeba by zainstalowac pompę o mocy 18 kW. Pomijajac ekonomiczny bezsens tak znacznego przewymiarowania trudno znalezc pompe P-W o takiej mocy bo wiekszosc producentów produkuje pompy o mocy do 16 kW. Podając swój przykład mieszasz niektórym inwestorom w głowach i pasowalo by przedstawic genezę takiego doboru
    Przykład był jedynie w celach dydaktycznych jeśli chodzi o załącznie grzałki a nie w temacie doboru mocy grzewczej pompy

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    . Bylo spotkanie informacyjne i prowadzacy powiedzial, ze odleglosc od jednoski zwenetrznej do wewnętrznej nie moze przekraczac 5m. z.
    Niektóre firmy wymagają dla dobrej pracy PC MINIMUM 5 m rury pomiędzy jednostkami. ( można zrobić pętle). Odległość maksymalna ( długość rury z czynnikiem) to zazwyczaj 30 -70 m

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    C Jaka musi byc rzeczywiście minusowa temperatura na zewnatrz zeby wlaczyla sie dodatkowa grzalka? Wszedzie pisza zw okolo -20 stopni, a na spotkaniu powiedziano, ze juz przy -7 zalacza sie grzalka. Z gory dziękuję za odpowiedz.
    Załączenie grzałki nie zależy od temperatury zewnętrznej .

    Grzałka załączy się jeżeli PC nie może osiągnąć temperatury . Dzieje sie to po kilku godzinach (np 2) .
    Po załaczeniu grzałki temperatura wzrasta do zadanej i grzałka zostaje wyłączona .gdy ponownie spadnie poniżej zadanej to po kilku godzinach zostanie załączona.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Niektóre firmy wymagają dla dobrej pracy PC MINIMUM 5 m rury pomiędzy jednostkami. ( można zrobić pętle). Odległość maksymalna ( długość rury z czynnikiem) to zazwyczaj 30 -70 m
    No to po problemie. U mnie po ścianach będzie z 15 metrów od jednostki wewnętrznej do agregatu.

    A co do włączania się grzałki. Jak może zachować się pompa powietrzna 14 kW (do co i cwu) przy dobrze ocieplonym domu piętrowym, o powierzchni grzania 170 m2? Czy w takim przypadku pompa będzie wydajniejsza przy większym zużyciu prądu (bo 14kW) i grzałki raczej rzadko będą sie włączać? Czy może pompa jest dużo przewymiarowana? Jeśli tak, to może do ogrzewania przyłączyć garaż z pomieszczeniem gospodarczym( łącznie 60 m2) Podobno tylko te 14kW mają montować każdemu.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Z PC jest jak z pompami do wody. Zaczęło się w starożytnym Egipcie od wołu.............
    PC "lubi" podłogówkę a grzejniki mniej .Ta sama pompa doskonale dobrana dla grzejników będzie za duża dla podłogówki.
    Ważna jest też rola pompy w systemie ogrzewania . Czy jest samodzielnym żródłem ciepła czy jednym z wielu.
    Czy jest to inwerter czy ON /off.

    Te 14 kW to tak jakbyście dostali dopłatę do kupienia" Dostawczaka" w wersji 3 osobowej.


    Ta moc 14 kW to nie jest moc stała . to właściwie tylko hasło które nic nie mówi .
    Trzeba obejrzeć charakterystykę PC.
    Moc PC zależy od parametrów pracy jest inna dla grzejników a inna dla podłogówki a jeszcze inna podczas grzania CWU
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 02-05-2016 o 08:09

  18. #18

    Domyślnie

    W takim razie trzeba poczekać, aż się wszytko wyjaśni. Najpierw czy w ogóle dojdzie do dofinansowania, a potem jaką pompę w przetargu wybiorą. Dzięki za rozjaśnienie tematu.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgred83 Zobacz post
    Dziekuje za odpowiedzi na moje pytania. Jak dofinansowanie dojdzie do skutku i bedzia wiadomo jaka bedzie to pompa, to troche sie wyjasni. Martwi mnie jedynie to, ze kazdemu beda montawac pompe 14kW. I bedzie to robione na sztuke, a nie pod konkretny budynek. No nic za jakis czas sie wszystko wyjasni.
    Dokładnie, o tym samym pomyślałem - to są właśnie gminne przetargi - zapotrzebowanie na ciepło 7 kW a oni i tak zamontują dwa razy większą..... Ktoś powinien się wziąć na te rozporządzenia - każdy obiekt powinien mieć inwentaryzację - tak jak to robią w PFU na fotowoltaikę. Odchodzi się powoli od masowo instalowanych instalacji o mocy 3 kW, tylko każdy obiekt ma indywidualnie projektowany system.....

    Co do tych temperatur - pompa ciepła powinna włączyć grzałkę, gdy jej praca jest nieuzasadniona ekonomicznie, to znaczy mniej efektywna niż grzanie grzałką. Dużo zależy właśnie od doboru pompy do obiektu no i od samej pompy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Mam pytanie w podobnym temacie - czy umiejscowienie jednostki zewnętrznej na stronie słonecznej lub zacienionej ma jakieś znaczenie? W planach mam kotłownie od zacienionej strony, czy to nie obniży sprawności pompy? Pytam ponieważ w słońcu zawsze jest wyższa temperatura niż w cieniu, tylko nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie z uwagi na to, że słonce podgrzewa termometr a temperatura powietrza powinna być taka sama.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony