dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Domek letniskowy - zgłoszenie o budowie

    Witam raz jeszcze,
    chciałbym żeby ktoś odpowiedział mi na kilka pytań na które znalazłem zbyt dużo odpowiedzi
    Zgodnie z nowymi przepisami budynek gospodarczy, na który nie trzeba mieć pozwolenia na budowę może mieć powierzchnie nieprzekraczającą 35m2 tak?
    Drugie pytanie, czy w takim budynku który powinien teoretycznie być parterowy, można mieć poddasze?
    Czy poddasze w świetle prawa oznacza że już nie jest parterowy?
    I kolejna rzecz - jeśli poprzedni domek spłonął, a chce na tym samym miejscu postawić nowy, tylko murowany to będzie to jakiś większy problem niż gdybym chciał postawić całkowicie od nowa?
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    jeśli to coś zmienia to mowa jest o działce rekreacyjnej, nie budowlanej

  3. #3

    Domyślnie

    A co mi tam, widzę, że nikt tu się nie kwapi do odpowiadania to chociaż ja Ci reply szczele , może ktoś Ci odpowie, powodzenia

  4. #4

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie ma co prawda oficjalnej (ustawowej) definicji, nie mniej jednak stosuję się taką interpretację:

    Budynek parterowy - budynek z nieużytkowym poddaszem lub bez poddasza / strychu - z zagospodarowaną tylko kondygnacją parteru.
    Ps. Nowelizacja umożliwia postawienie na zgłoszenie, budynku rekreacyjnego - różnica istotna, bo budynek gospodarczy można postawić tylko na działce z budynkiem jednorodzinnym, lub rekreacyjnym.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 16-11-2015 o 10:37 Powód: Ps. dopisałem
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post

    Ps. Nowelizacja umożliwia postawienie na zgłoszenie, budynku rekreacyjnego - różnica istotna, bo budynek gospodarczy można postawić tylko na działce z budynkiem jednorodzinnym, lub rekreacyjnym.
    nieprawda! jak ja nie lubie jak ktos wprowadza kogos w błąd. mam pole nad jeziorem, dzialka rolna bez PZP i postawilam na zgloszenie budynek gospodarczy! nie ma tam zadnego domu jednorodzinnego ani budynku rekreacyjnego. grrrrr

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Cool

    Cytat Napisał gawronka Zobacz post
    nieprawda! jak ja nie lubie jak ktos wprowadza kogos w błąd.
    Ojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj. uważaj bo Ci jakaś żyłka pęknie.

    I zamiast zawiłego tłumaczenia cytat z obecnie obowiązujących przepisów.
    Rozporządzenie w sprawie WT jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

    7) budynku rekreacji indywidualnej – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku,

    budynku gospodarczym – należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania
    prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,
    Prawo Budowlane:

    Art.29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków
    i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych
    obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

    2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone
    do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów
    na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
    A skoro to co napisałem nieprawdą jest - to jako wybitna znawczyni tematu,odpowiedz na zadane pytania, prawdziwie, (mając na uwadze dzisiaj obowiązujący stan prawny - korzystniejszy dla pytającego) ...
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 17-11-2015 o 11:06
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Nic mi tam nie peknie,bez obaw
    A wiec piszę zgodnie ze stanem faktycznym : pole,pole,lyse pole brak planu zagospodarowania,domu i co tam niby wymagane. Budynek gospodarczy do 35m2 na zgloszenie postawiony i naniesiony na mapy. Zadnych problemow z tym nie bylo oprocz jedynego wymagania aby stal 100 metrow od jeziora. Zgloszenie juz PO wejsciu nowych przepisow. Pan podaje w teorii a ja w praktyce jak to wyglada w Starostwie. Woj. Warminsko-mazurskie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Małe sprostowanie - podaję to co mówią przepisy a to nie jest teoria, tylko obowiązujący stan prawny.
    W innych przepisach jest "nie zabijaj" ........ i nie zmieni tego fakt, że ktoś zabił. Odpowiedź jest jedna - nie zabijaj. (może drastyczny przykład, ale chyba trafi "pod strzechy").

    Ps. Odpowiadałem na zadane w tym temacie pytanie - adekwatnie.
    Moim zdaniem, korzystniej jest postawienie na tej działce budynku rekreacyjnego (taki tam stał, ale spłonął), bo taka funkcję ma spełniać ten "gospodarczy" z pytania, a dodatkowo w oparciu o ten rekreacyjny, będzie można postawić (na zgłoszenie) np. dodatkowy budynek gospodarczy, garaż itp. - bo umożliwiają to nowe przepisy PB.

    Czyli - gdzie i kogo wprowadziłem w błąd ?

    babol był - skreśliłem "wiatę"
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 18-11-2015 o 07:23 Powód: dopisałem ostatni akapit
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #10

    Domyślnie

    Wiesz, Siwy, w przytoczonym przepisie z warunków technicznych nie jest napisane, że budynek gospodarczy ma służyć mieszkańcom budynku mieszkalnego znajdującego się na tej samej działce...
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Wiesz, Siwy, w przytoczonym przepisie z warunków technicznych nie jest napisane, że budynek gospodarczy ma służyć mieszkańcom budynku mieszkalnego znajdującego się na tej samej działce...
    I tak tez urzad to zinterpretowal. Trudno ,jak ma sie kilka dzialek na kazdej stawiac dom by zbudowac budynek gospodarczy. A co tydzien czy dwa jezdzic z kosiarkami,lopatami i.t.d. to chyba nie rozwiazanie. W kazdym badz razie w moim Starostwie pracuja ludzie NORMALNI

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Wiesz, Siwy, w przytoczonym przepisie z warunków technicznych nie jest napisane, że budynek gospodarczy ma służyć mieszkańcom budynku mieszkalnego znajdującego się na tej samej działce...
    To prawda, nie jest precyzyjne, dlatego część urzędów zezwala.
    Część (w zdecydowanej większości) opiera się na "przesłance" związanej z zabudową zagrodową, przez analogię - taki pogląd podzielają również sądy (większość) w swoich uzasadnieniach np.

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w uzasadnieniu wyroku z dnia 29 kwietnia 2010r. w sprawie sygn. akt II SA/Gd. 66/10. Sąd ustalił, że prawidłowa interpretacja treści art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego winna prowadzić do wniosku, że przepis ten umożliwia budowę wskazanych w nim obiektów jako uzupełniającą zabudowę działki budowlanej. Ustawodawca nie wyraził wprawdzie tego warunku expresis verbis w treści przepisu, niemniej zdaniem Sądu, wniosek taki wynika z pozajęzykowych reguł wykładni.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 17-11-2015 o 12:33 Powód: wyrok wkleiłem
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Małe sprostowanie - podaję to co mówią przepisy a to nie jest teoria, tylko obowiązujący stan prawny.
    W innych przepisach jest "nie zabijaj" ........ i nie zmieni tego fakt, że ktoś zabił. Odpowiedź jest jedna - nie zabijaj. (może drastyczny przykład, ale chyba trafi "pod strzechy").

    Ps. Odpowiadałem na zadane w tym temacie pytanie - adekwatnie.
    Moim zdaniem, korzystniej jest postawienie na tej działce budynku rekreacyjnego (taki tam stał, ale spłonął), bo taka funkcję ma spełniać ten "gospodarczy" z pytania, a dodatkowo w oparciu o ten rekreacyjny, będzie można postawić (na zgłoszenie) np. dodatkowy budynek gospodarczy, wiatę, garaż itp. - bo umożliwiają to nowe przepisy PB.

    Czyli - gdzie i kogo wprowadziłem w błąd ?
    Mnie , bo na działce rekreacyjnej wiaty nie postawisz żadnej.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    Mnie , bo na działce rekreacyjnej wiaty nie postawisz żadnej.
    Fakt, babol, bo to nie budynek mieszkalny.

    Przepraszam.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15

    Domyślnie

    a na rolnej dzialce mozna , nie bedac rolnikiem i nie majac zabudowy zagrodowej? i nie ma tam zadnego budynku mieszkalnego.
    krotko mowiac co urzad to inna interpretacja. dziwne ale tak jest. mi w szczerym polu pozwolono i git. nawet mam dociagnieta wode i prad.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Porada prawna.

    A żonę bić wolno ? - wolno, u nas biją. Co gmina to interpretacja chłopów różna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    hm to teraz nie wiem już co zrobić... zgłaszać jako budynek gospodarczy czy rekreacyjny? czy są jakieś istotne różnice tego zgłoszenia?


    w ogóle dziękuje za wszystkie odpowiedzi,
    i jeszcze takie pytanie - jakie projekty potrzebuje do tego zgłoszenia?
    trzeba je zrobić w CADie?
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konus0 ; 18-11-2015 o 10:25

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A ten co spłonął to był ujawniony na mapach jako gospodarczy, czy letniskowy/rekreacyjny ?
    Działka jest rolna, leśna, budowlana, ?
    Działka jest objęta MPZP - jeśli tak to co na niej można ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #19

    Domyślnie

    tak szczerze mówiąc to nie wiem jak był ustawiony tamten na mapkach... w każdym razie kilka dni temu byłem wykupić aktualną mapkę i już do na niej nie ma. Działka ma część powierzchni rolnej i część leśnej.

  20. #20

    Domyślnie

    U mnie w super hiper przyjaznym Starostwie na bank nie ma mozliwosci zbudowania czegokolwiek na dzialce lesnej. A projekt rysowalam odrecznie,napomknieto cicho ze moglam uzyc linijki bo sciany i dach krzywe ale przeszlo
    Ja bym skladala na budynek gospodarczy do 35m2

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony