dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1

    Domyślnie Dwufunkcyjny piec kondensacyjny - jaką markę wybrać?

    Witam,

    sporo jest na forum tematów o piecach, także o kondensacyjnych, ale mało jest wątków aktualnych i w żadnym nie znalazłem wskazówek, które by mi ostatecznie pozwoliły zdecydować się na konkretny piec.

    Potrzebuję dwufunkcyjnego pieca kondensacyjnego do domu o powierzchni użytkowej 129m2 - parter + poddasze mieszkalne. Garaż w bryle domu. Załóżmy na potrzeby tematu, że dom jest porządnie ocieplony, bo dokładam wszelkich starań, żeby tak było. W domu ogrzewanie podłogowe w 4 pomieszczeniach (kuchnia, 2 łazienki i wiatrołap, czyli właściwie 3,5 pomieszczenia), reszta - grzejniki.

    Projekt (Dom w Antonówkach 2 wersja G) zakłada kocioł jednofunkcyjny (podany przykład: Viessmann Vitopend 100) i do tego zasobnikowy podgrzewacz (np. Viessmann Vitocell 100-W), ale wydaje mi się, że lepiej sprawdziłby się dobry piec dwufunkcyjny z własnym zasobnikiem. Być może już na tym etapie się mylę?

    Wykonawca rekomenduje piec Beretta Mynute Boiler Green 25, ale nie jestem przekonany czy ta firma spełni moje wymagania. A jakie mam? Chyba jak każdy - jak nalepsza wydajność, ergonomia pracy i niezawodność, przy niezaporowej cenie.

    Co byście polecili?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dobre ocieplony dom i kocioł dwufunkcyjny - to się kłoci.
    Bo dwufunkcyjne maja dużą moc malsymalną i niestety duża moc minimalną.
    Ta beretta ma moc minimalna 6kW, a tyle, to Twoj dom nie bedzie potrzebował nawet przy -20C
    Szukaj kotła 2-14kW z zasobnikiem 160l.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Polecałbyś coś konkretnego? Np. to co masz w stopce ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Polecam. Niedrogi i 5 lat gwarancji. No i dośc rozpowszechniony.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli mamy Immergas i Viessmann. Miejsce nie jest problemem, w kotłowni poza zbiornikiem i piecem niczego nie będzie właściwie.

    Ktoś poleci jakieś ew. alternatywy?
    Ostatnio edytowane przez KunDun ; 09-02-2016 o 20:45

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Doskonały jest ACV kompakt HR18/24 ma kilka nietypowych patentów podnoszących komfort cwu i nie posiada awaryjnego zaworu 3 drogowego.
    Prosty i tani

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Z czystym sumieniem mogę też polecić kotły Junkersa: Cerapur Smart + zasobnik lub Cerapur Acu (wbudowany zasobnik) ale tu musisz pamiętać o serwisie. Wymienniki AlSi "lubią" zarastać i niewyczyszczone odpowiedni co roku mogą trochę sprawiać problemów. I dla tego osobiście częściej wybieram vieśka, a o tym że viesiek tańszy od dżunkersa nawet nie będę wspominał, bo wielu i tak nie uwierzy póki samemu nie sprawdzi...
    A jakiego Vieśka konkretnie polecasz? Mówimy o jednofunkcyjnym, bo wybiłem sobie z głowy już dwufunkcyjny.

    Przejrzałem serię Junkersa Cerapur - Smart ma całkiem fajny zakres pracy, bo już od około 3kW do ~13kW. Jest też jakaś nowość - Cerapur Compact, z jeszcze większym zakresem, pytanie czy mi potrzebna do czegoś maksymalna moc na poziomie 24kW. Pewnie nie.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    od Vieśka przy ok 130m2 to Vitodens 100-W 19kW w wersji 1f plus zasobnik, im większy (oczywiście w granicach rozsądku) tym lepiej. Im większy zasobnik tym niższą można na nim trzymac temperaturę, bez utraty komfortu, a im nizsza temperatura tym niższe straty postojowe.

    Mi osobiście strasznie się podoba zmiana logiki u konstruktorów. VD100 jest chyba jedynym kotłem na rynku gdzie wszystkie bebechy są zamknięte w obudowie a nie jak w innych kotłach tylko zakryte od frontu. Dzięki takiej konstrukcji kocioł jest o niebo cichszy od całej konkurencji (nawet od wieśków z "wyższej"półki).

    A co do mocy minimalnej to nie demonizujmy. Ona ważna jest gdy w instalacji prawie niema wody, a ty jak piszesz masz większość grzejniki więc zład wodny będzie. Co więcej VD100 jest logiką pracy przystosowany do "małych" instalacji.
    ja mam vitodensa 100w, i generalnie jestem zadowolony, jedyny minus ze nie ma zadnych ustwien, jedynie temp zasilania co i cwu, tylko ze cena byla ok bo bardziej wypasiona dwusetka juz drugie tyle kosztowala. A jezeli chodzi o moc setki to ja bym wzial, tak tez zrobilem 26kw, bo minimalna maja jednakowa, a przy wiekszym poborze wody 19 stka moze nie wydolic

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    od Vieśka przy ok 130m2 to Vitodens 100-W 19kW w wersji 1f plus zasobnik, im większy (oczywiście w granicach rozsądku) tym lepiej. Im większy zasobnik tym niższą można na nim trzymac temperaturę, bez utraty komfortu, a im nizsza temperatura tym niższe straty postojowe.

    Mi osobiście strasznie się podoba zmiana logiki u konstruktorów. VD100 jest chyba jedynym kotłem na rynku gdzie wszystkie bebechy są zamknięte w obudowie a nie jak w innych kotłach tylko zakryte od frontu. Dzięki takiej konstrukcji kocioł jest o niebo cichszy od całej konkurencji (nawet od wieśków z "wyższej"półki).

    A co do mocy minimalnej to nie demonizujmy. Ona ważna jest gdy w instalacji prawie niema wody, a ty jak piszesz masz większość grzejniki więc zład wodny będzie. Co więcej VD100 jest logiką pracy przystosowany do "małych" instalacji.
    I niby, mimo większej mocy minimalnej bedzie lepszy od modelu 200 o którego taktowaniu powstał odrębny wątek ?
    144 starty na dobę.... Dwusetka nie ma tej "logiki" ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    No to teraz mam już konkrety, dzięki.

    Waham się w tym momencie między 2 opcjami:
    1) Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3CE + zasobnik (tu niestety Junkers najczęściej propnuje w zestawie z zasobnikiem 120L, wolałbym coś dokupić ze 150L - polecilibyście coś? Myślałem o Biawarze.)
    2) VIESSMANN Vitodens 100-W + zasobnik (Vitocell 150L) - nie wiem tylko czy wersje 19 czy 26.

    Nie wiem jak dużą wagę przywiązywać do tej mocy minimalnej, ani czy Junkersowe max. 13kW wystarczy w razie większego zapotrzebowania. Viesiek daje większą elastyczność, ale też moc minimalna zaczyna się od 6,5kW. Z pobierznych ustaleń, Viesiek jest troszkę droższy, ale nie aż tak dużo, żeby go to dyskredytowało w moich oczach.
    Z tego co widzę, VIESSMANN oferuje 10 lat gwarancji przy corocznym serwisowaniu, zaś Junkers 5 na podobnych zasadach.

  11. #11

    Domyślnie

    Mogę jeszcze zaproponować kocioł Termet Gold 20 dwufunkcyjny - ma bardzo szeroki zakres modulacji mocy.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał KunDun Zobacz post

    Z tego co widzę, VIESSMANN oferuje 10 lat gwarancji przy corocznym serwisowaniu, zaś Junkers 5 na podobnych zasadach.
    Gdzie to widzisz i ile to kosztuje ? To chyba tylko na wymiennik ?
    Bo ostatnio czytałem o 5 letniej gwarancji, za ktora trzeba było zapłacić NIEZALEŻNIE od opłat za coroczne przeglądy.

    Na Twiom miejscu (grzejniki) wziąłbym jednak kocioł o małej mocy minimalnej.

  13. #13

    Domyślnie

    Faktycznie, 10 lat na wymiennik, moje niedopatrzenie. Natomiast Junkers daje 5 lat za przeglądy, to mam potwierdzone od znajomego.

    Myślisz że ten Junkers to dobry wybór? Wg strony producenta:
    Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 3,7-14,2
    Nominalna moc cieplna 80/60°C [kW] 3,3-13,0

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał KunDun Zobacz post
    No to teraz mam już konkrety, dzięki.

    Waham się w tym momencie między 2 opcjami:
    1) Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3CE + zasobnik (tu niestety Junkers najczęściej propnuje w zestawie z zasobnikiem 120L, wolałbym coś dokupić ze 150L - polecilibyście coś? Myślałem o Biawarze.)
    2) VIESSMANN Vitodens 100-W + zasobnik (Vitocell 150L) - nie wiem tylko czy wersje 19 czy 26.

    Nie wiem jak dużą wagę przywiązywać do tej mocy minimalnej, ani czy Junkersowe max. 13kW wystarczy w razie większego zapotrzebowania. Viesiek daje większą elastyczność, ale też moc minimalna zaczyna się od 6,5kW. Z pobierznych ustaleń, Viesiek jest troszkę droższy, ale nie aż tak dużo, żeby go to dyskredytowało w moich oczach.
    Z tego co widzę, VIESSMANN oferuje 10 lat gwarancji przy corocznym serwisowaniu, zaś Junkers 5 na podobnych zasadach.
    ja mam do 100w zasobnik 100L i dla 4 osobowej rodziny nigdy nie braklo, przy czym na szesciostopniowej skali temp w zasobniku mam ustawione na 2, czyli nawet jakbg brwkowalo mam jeszxze 2/3 zapasu, bo jak jeest wyzsza temp w zasobniku to wiecej zimnej wody dajesz i ttm samym wystarcza na dluzej. Poza tym w viessmanie zestaw kotla 100w z zasobnikiem 100L jest ponad 1tys tanszy od zawobnika 150L. Ja za komplet, piec z zasobnikiem dalem 5200brutto.
    Co do taktowania, piec jest tak prosty ze nie ma komputera zeby sprawdzix ilosc startow, ale wxzoraj mialem pierwszy serwis, akurat po roku i 4 miesiacach i serwisant mowil ze po palniku widwc ze nie taktuje, bo jak taktuje to sie osadza siarka a u mnie byo calkiem czysty. Tez mam instalacje mieszana, grzejniki z podlogowka

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał KunDun Zobacz post
    No to teraz mam już konkrety, dzięki.

    Waham się w tym momencie między 2 opcjami:
    1) Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3CE + zasobnik (tu niestety Junkers najczęściej propnuje w zestawie z zasobnikiem 120L, wolałbym coś dokupić ze 150L - polecilibyście coś? Myślałem o Biawarze.)
    2) VIESSMANN Vitodens 100-W + zasobnik (Vitocell 150L) - nie wiem tylko czy wersje 19 czy 26.

    Nie wiem jak dużą wagę przywiązywać do tej mocy minimalnej, ani czy Junkersowe max. 13kW wystarczy w razie większego zapotrzebowania. Viesiek daje większą elastyczność, ale też moc minimalna zaczyna się od 6,5kW. Z pobierznych ustaleń, Viesiek jest troszkę droższy, ale nie aż tak dużo, żeby go to dyskredytowało w moich oczach.
    Z tego co widzę, VIESSMANN oferuje 10 lat gwarancji przy corocznym serwisowaniu, zaś Junkers 5 na podobnych zasadach.
    A i jakbys decydowal sie na vieska 100 to bierz 26kw, bo moc minimalna ma taka sama jak 19kw, a jednak masz ten zapas na grzanie wody jakby co, a drozszy jest chyba tylko niecale 200zl

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał KunDun Zobacz post
    Faktycznie, 10 lat na wymiennik, moje niedopatrzenie. Natomiast Junkers daje 5 lat za przeglądy, to mam potwierdzone od znajomego.

    Myślisz że ten Junkers to dobry wybór? Wg strony producenta:
    Nominalna moc cieplna 40/30°C [kW] 3,7-14,2
    Nominalna moc cieplna 80/60°C [kW] 3,3-13,0
    Chciałem go kupić, tale koszty serwisu okazały się w mojej okolicy wyższe, niź w przypadku Immergasa.
    Viessmann jest droższy, ma dwa lata gwarancji, droższy serwis i wyższą moc minimalną, więc dla mnie żadnych zalet.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał KunDun Zobacz post
    Faktycznie, 10 lat na wymiennik, moje niedopatrzenie. Natomiast Junkers daje 5 lat za przeglądy, to mam potwierdzone od znajomego.
    Reszta wytrzyma 3 lata.

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za rady i spostrzeżenia.

    Na 99% decyduje się na taki zestaw:
    1) Jednofuncyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3CE.
    2) Zasobnik Biawar Quattro W - E 150.74A 150L (stojący).

    Aczkolwiek wszelkie uwagi wciąż mile widziane.

  19. #19

    Domyślnie

    A to nie jest ten kociol z niewyczyszczalnym wymiennikiem?

    Jako, ze mialem sporo doczynienia z chinskimi fabrykami to powiem juz nie wiem ktory raz - wiekszosc elementow do kotlow roznych marek schodzi z tych samych linii produkcyjnych Co ciekawe, jest jeden wyjatek - tak wysmiewana Beretta jest robiona w Polsce

    Teraz jak mialbym brac kociol to Immergas, potem Termet i Beretta...
    No chyba, ze ktos ma naprawde dobre ceny na np. Viessmanna - za piataka to dwusetke bym zaryzykowal i wzial.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    A to nie jest ten kociol z niewyczyszczalnym wymiennikiem?

    Jako, ze mialem sporo doczynienia z chinskimi fabrykami to powiem juz nie wiem ktory raz - wiekszosc elementow do kotlow roznych marek schodzi z tych samych linii produkcyjnych Co ciekawe, jest jeden wyjatek - tak wysmiewana Beretta jest robiona w Polsce

    Teraz jak mialbym brac kociol to Immergas, potem Termet i Beretta...
    No chyba, ze ktos ma naprawde dobre ceny na np. Viessmanna - za piataka to dwusetke bym zaryzykowal i wzial.
    Takie rzeczy tylko w erze znajomy c jest prsedstawicielem viessmanna i sprzedawal mi po kosztach to takiej ceny nie mogl zrobic, za piatke dwusetke to tez bym wzial, nawet dwie, na handel

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony