dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    drayverek

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Posty
    20

    Domyślnie Zasobnik 1000 l, a dwa panele?

    Witam wszystkich sympatyków promieni słonecznych
    Tak jak w tytule posiadam taki zbiorniczek własnej roboty, wykonany też dzięki temu forum i który mi głownie służy jako bufor do centralnego ogrzewania.
    Jednak posiadam w nim dwie wężownice i chciałbym tą dolną zagospodarować właśnie na solary.... co by w lecie już w ogóle zapomnieć o paleniu. Tylko właśnie ile założyć tych solarów żeby tego dziada zagrzały?. Z tego co wyczytałem tu i tam, to ilość paneli dobiera się do zużycia wody i do tego dopiero baniak. U mnie te zużycie jest raczej mikroskopijne... ( myśle że jakieś 50-70 litrów na dzień), a izolacja baniaka raczej dobra (15cm) i normalnie jak zagrzewam go do 90 st. to starcza na jakies 10 dni. Tak więc myslicie że dwa panele dadzą rade utrzymać temp. w granicach 40-50 st (bo tyle mi wystarcza)?, a może założyć dwa powiększone? co o tym myślicie?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez drayverek ; 16-02-2016 o 22:34

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Wygląda na to, ze jeden kolektor starczy, ale nim nie rozgrzejesz tak dużego zbiornika. Lepiej wykonać drugi zbiornik 100-120l i ten jeden kolektor podpiąć do niego.
    A cały układ wykonać w układzie bezciśnieniowym.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    drayverek

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Posty
    20

    Domyślnie

    No tak, przy takim zapotrzebowaniu pewnie jeden by spokojnie starczył Panie Witoldzie, ale ja nie chce się pchać w nowy zbiornik i nową instalacje do podłączenia jego, chcę wykorzystać to co mam, jeśli więc jeden kolektor wystarczy na zapotrzebowanie, to jak dam dwa, to może wystarczy na zapotrzebowanie i straty ciepła do tego dużego zbiornika, a jak dam dwa powiększone to już w ogóle będzie super. Tylko że ja tak sobie tylko gdybam bo nie mam żadnego doświadczenia z kolektorami i chce zasięgnąć Waszej opinii, w końcu ten zbiornik nie będzie podgrzewany codziennie od 20 st. tylko chodzi o to, żeby kolektory dały radę utrzymać temp. średnio powiedzmy 45.

    Wiadomo że kolektory pracują efektywniej z niższymi temp, ale chyba podciągniecie temp. z 40 do 50st. to chyba nie jest jakoś dużo większym problemem, niż powiedzmy z 20 do 50 st.

    Montaż planuje teraz na początku wiosny, ale jak nie będę miał pewności ile kolektorów mi to uciągnie to będę pewnie prowizorycznie podłączał na ziemi i eksperymentował, a dopiero później wywalę je na dach w takiej konfiguracji, która mi pasuje.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał drayverek Zobacz post
    No tak, przy takim zapotrzebowaniu pewnie jeden by spokojnie starczył Panie Witoldzie, ale ja nie chce się pchać w nowy zbiornik i nową instalacje do podłączenia jego, chcę wykorzystać to co mam, jeśli więc jeden kolektor wystarczy na zapotrzebowanie, to jak dam dwa, to może wystarczy na zapotrzebowanie i straty ciepła do tego dużego zbiornika, a jak dam dwa powiększone to już w ogóle będzie super.
    Przyznam, ze mało kto ma doświadczenie z takimi proporcjami kolektora do zbiornika. Ale wydaje mi się, ze jak już trzeba by od razu podłączyć trzy kolektory i bacznie obserwować zasobnik i rozkład temperatur. I to jak najszybciej. I oczywiście decyzja, płaskie czy próżniowe.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    drayverek

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    I oczywiście decyzja, płaskie czy próżniowe.
    No w zimie ciepłą wodę mam od kotła, także zależy mi na ogrzewaniu tylko latem, więc myślę że patrząc na koszty to tylko i wyłącznie płaskie. Pewnie coś ze znanych firm, ale zastanawiają mnie np. te:

    http://domplus-sklep.pl/kolektory-sl...ny-dp-285.html

    Niby polskie, ale nie piszę dokładnie jaki absorber no i cena podejrzanie niska... sam nie wiem :-/

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał drayverek Zobacz post
    Niby polskie, ale nie piszę dokładnie jaki absorber no i cena podejrzanie niska... sam nie wiem :-/
    Absorber aluminiowy, to Chińszczyzna.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Jest jeszcze opcja podpięcia solara bezpośrednio w bufor zasilanie na górze bufora powrót na dole wtedy gdy tylko zaświeci słoneczko gorąca woda jest od razu dostępna bo jest od razu pakowana w górną cześc bufora a nie jak przy wężownicy ze masz 1000l letniej wody
    Jest tylko jeden mankament na zime trzeba spuszczac wode z solara

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Jest tylko jeden mankament na zime trzeba spuszczac wode z solara
    Przy naszych ostatnich zimach to już nie problem, Nie długo pewnie nie trzeba będzie w ogóle spuszczać.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    drayverek

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Jarosław
    Kod pocztowy
    37-500
    Posty
    20

    Domyślnie

    No tak podłączenie pod górę bufora tęż jest jakimś rozwiązaniem, ale będzie to właśnie bardziej kłopotliwe.

    Cały czas poszukuje jakiejś okazji co by taniej kupić dobre kolektory i dalej trafiłem na firmę która mi nic nie mówi, może ktoś słyszał i coś może powiedzieć o polskiej firmie Geres-Asco, posiadającą w swojej ofercie kolektory z absorberem całkowicie miedzianym, zastanawiam się nad ich modelem G5:

    http://www.geresasco.com/kolektory/index.htm

    według certyfikatu mają bardzo dobrą sprawność, zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy, czemu mają tak niską temp stagnacji (128 st.) i dlaczego na zdjęciach tego kolektora widać przez szybę takie jak by bąble na absorberze... tak jak by się ta blacha gotowała?, może ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat ?

    pozdrawiam.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał drayverek Zobacz post
    według certyfikatu mają bardzo dobrą sprawność, zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy, czemu mają tak niską temp stagnacji (128 st.) i dlaczego na zdjęciach tego kolektora widać przez szybę takie jak by bąble na absorberze... tak jak by się ta blacha gotowała?, może ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat ?

    pozdrawiam.
    Kiepska temp. stagnacji mówi nam o bardzo kiepskiej otulinie cieplnej, lub o bardzo kiepskiej powłoce wysokoselektywnej,czyli w zimie nie będzie nic grzania.
    Szyba kolektora jest pryzmatyczna dla tego nie widać o jest we wnętrzu, to normalny objaw.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #11

    Domyślnie

    drayverek, udało Ci się złożyć ten zestaw? Jeśli tak to możesz przedstawić jak sprawują się kolektory w układzie z takim buforem? Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Witam. Mam bufor 1000l do CO z wężownicą CWU z miejscem na grzałkę. Chciałbym dogrzewać go za pomocą paneli fotowoltaicznych w lecie tak aby rzadziej grzać go kotłem. Czy wystarczy kupić 2 panele i podłączyć bezpośrednio do grzałki czy potrzebuję jeszcze jakieś podzespoły? te 2 panele coś podgrzeją? Nie wiem jak to policzyć, żeby wyszło wiarygodnie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Witam. Mam bufor 1000l do CO z wężownicą CWU z miejscem na grzałkę. Chciałbym dogrzewać go za pomocą paneli fotowoltaicznych w lecie tak aby rzadziej grzać go kotłem. Czy wystarczy kupić 2 panele i podłączyć bezpośrednio do grzałki czy potrzebuję jeszcze jakieś podzespoły? te 2 panele coś podgrzeją? Nie wiem jak to policzyć, żeby wyszło wiarygodnie.
    Jeden panel cieczowy wygeneruje tyle energii co cztery panele fotowoltaiczne...
    Jak podłączysz panele bezpośrednio do grzałki to nie wykorzystasz ich pełnych możliwości potrzebny jest odpowiedni sterownik do grzałek ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jeden panel cieczowy wygeneruje tyle energii co cztery panele fotowoltaiczne...
    Możliwe, jednak instalacja jest mniej problematyczna i w zimie też można coś zyskać przy fotowoltaice.
    Gdzie mogę kupić ten sterownik w rozsądnych pieniądzach? Czy zostaje tylko zlecenie tego złotej rączce?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Możliwe, jednak instalacja jest mniej problematyczna i w zimie też można coś zyskać przy fotowoltaice.
    Gdzie mogę kupić ten sterownik w rozsądnych pieniądzach? Czy zostaje tylko zlecenie tego złotej rączce?
    Co zyskać w zimie ...?
    Dwa panele fotowoltaiczne czyli ok 500wp wygenerują ci w skali CAŁEGO roku ok 500 kWh i to pod warunkiem optymalnego ustawienia i układu MPPT wraz ze sterowaniem do grzałki ...
    Możesz podłączyć te panele bezpośrednio do grzałki o mocy takiej samej jak instalacja ale uda się wykorzystać w porywach tylko ok 60% wydajności...
    Np instalacja o mocy 500wp i grzałką o mocy 500w będzie jako tako działała tylko przy pełnym nasłonecznieniu , przy słabym słońcu trzeba by dopasowywać moc grzałki do aktualnych możliwości paneli np jeżeli instalacja generuje 100w to grzałką też powinna mieć 100w ...
    Jednym z rozwiązań jest kilka mniejszych grzałek i sterownik kaskadowy który dopasowuje wydajność do obciążenia...
    Innym jest wyżej wspomniany sterownik że śledzeniem maksymalnego punktu mocy( mppt) dedykowany do grzałki ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16

    Domyślnie

    Marny pomysł, z 2 paneli PV w lato będziesz miał może 500W a dni takie jak teraz max 10% ich mocy nominalnej. A nawet w lato wyobraź sobie grzałką 500W grzać 1000l baniak wody.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    pewnie macie rację. Szukam względnie taniego w instalacji sposobu, żeby przedłużyć okresy pomiędzy ładowaniem bufora przez kocioł latem.

  18. #18

    Domyślnie

    No to po co wymyśliłeś sobie taki wielki bufor? Mój kombinowany ma 300l bufor + 100 cwu. W zupełności wystarcza nawet na kilka dni bez słońca. Rodzinka 2+1
    Swoje 300 + 100 ładuje 4 płaskimi panelami 7,2 m2 netto i pięknie daje radę.

    Alternatywą będzie 3,3kW instalacji PV ale dopiero jak wyleje z bufora wodę i zamontuję grzałkę.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Po co wymyśliłem? Po to, żeby w zimie nie siedzieć w kotłowni przez cały dzień i podkładać to po pierwsze a po drugie to mam tylko ogrzewanie podłogowe i żaden kocioł na paliwo stałe nie spalałby paliwa ekonomicznie przy zapotrzebowaniu tak niskiej temperatury 24 godziny na dobę.

  20. #20

    Domyślnie

    W takim razie projektant/instalator spartaczył sprawę. Do podłogówki kocioł na paliwo stałe i bufor a wystarczyło to wymienić na pompę ciepła powietrze -woda.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony