dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W takim razie projektant/instalator spartaczył sprawę. Do podłogówki kocioł na paliwo stałe i bufor a wystarczyło to wymienić na pompę ciepła powietrze -woda.
    i wystarczyło żebyś dołożył mi 20k a później dorzucał się do rachunków.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    i wystarczyło żebyś dołożył mi 20k a później dorzucał się do rachunków.
    A powiedz ile m2 musiałeś wygospodarować na kotłownię? Ja liczą 1500PLN/m2
    6 * 1500 = 9000 PLN
    Instalacja kominowa w zależności od wysokości 10m około 1400 PLN ( za komin systemowy)
    9000 + 1400 = 10400 PLN zaoszczędzonych
    Dokładasz 3k PLN i masz PC bez obsługową a nie jakiś bufor, i wungiel.

    Rachunki za prąd mnie nie interesują mam swój bym mógł to bym Ci kilkanaście kWh podarował ale niestety nie mogę.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A powiedz ile m2 musiałeś wygospodarować na kotłownię? Ja liczą 1500PLN/m2
    6 * 1500 = 9000 PLN
    Instalacja kominowa w zależności od wysokości 10m około 1400 PLN ( za komin systemowy)
    9000 + 1400 = 10400 PLN zaoszczędzonych
    Dokładasz 3k PLN i masz PC bez obsługową a nie jakiś bufor, i wungiel.

    Rachunki za prąd mnie nie interesują mam swój bym mógł to bym Ci kilkanaście kWh podarował ale niestety nie mogę.
    1,5k za m2 to chyba salon mnie wyniesie bo kotłownia to max 500zł

  4. #24

    Domyślnie

    Wiesz ja liczę inaczej, bo te kilka m2 kotłowni musiałeś zbudować i przykryć dachem stąd taka a nie inna cena.

    Jednak serio jeśli chcesz coś podłączyć do tego zasobnika to kup 2 płaskie kolektory słoneczne zalane glikolem i podłącz pod bufor najlepiej w połowie wysokości. 2 panele będą Cię kosztowały około 2-3k PLN + jakąś pompę a aparaturę sterującą znajdziesz na allegro.
    W słoneczny dzień zagrzejesz bufor do około 55oC. To lepsze rozwiązanie niż PV.

    Pytanie jak masz zasobny portfel bo do 4k PLN dodasz kilka złotych i masz instalację z PV podłączoną do sieci i z opustu grzejesz grzałką zasobnik przez całe lato.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-11-2016 o 17:13

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    tylko po co podłączać ją do sieci, skoro i tak nie nagrzeję nimi bufora na max, nawet jeśli będą podłączone jedynie do niego? Myślałem, że gdy podłączę 2 panele (są dosyć tanie) to coś na tym zyskam ale skoro zyski nie będą zauważalne to po co mi panele? Żeby sprzedawać za bezcen do sieci? Akumulatory i te wszystkie pierdoły (zestaw) jak dla mnie to spory wydatek, więc prędko się na to nie zanosi.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    tylko po co podłączać ją do sieci, skoro i tak nie nagrzeję nimi bufora na max, nawet jeśli będą podłączone jedynie do niego? Myślałem, że gdy podłączę 2 panele (są dosyć tanie) to coś na tym zyskam ale skoro zyski nie będą zauważalne to po co mi panele? Żeby sprzedawać za bezcen do sieci? Akumulatory i te wszystkie pierdoły (zestaw) jak dla mnie to spory wydatek, więc prędko się na to nie zanosi.
    A kto napisał że do sieci ..., czy o gromadzeniu energii w akumulatorach...??
    Nakręciłeś się na dwa panele fotowoltaiczne którymi chcesz grzać baniak o pojemności 1000L ,staramy się tylko nakreślić jakie to " korzyści" będziesz miał z tego tytułu...
    Jeżeli już chcesz wspomagać grzanie tego baniaka to znacznie efektywniejszym i bardziej ekonomicznym inwestycyjnie jest zastosowanie zwykłych paneli cieczowych ...
    Sam panel fotowoltaiczny jest może nieco tańszy od cieczowego ale jego możliwości są kilkakrotnie mniejsze i tak naprawdę nie jest w stanie sprawnie działać bez odpowiednich układów sterowania...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wiesz ja liczę inaczej, bo te kilka m2 kotłowni musiałeś zbudować i przykryć dachem stąd taka a nie inna cena.
    Jak miał ten dom zbudować? W narożniku zrobić sobie wnękę 6m2 ? Wyciąć kawałek dachu w narożniku domu? Bo jak przeznaczy to na pokój lub coś podobnego to dalej nie będzie miał 9 tyś żeby dołożyć do PC. Pomyśl, skup się i napisz. Jak zaoszczędzić i wykroić z projektu 6 metrów kwadratowych. Komin to rozumiem. OK.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    Pytanie jak masz zasobny portfel bo do 4k PLN dodasz kilka złotych i masz instalację z PV podłączoną do sieci i z opustu grzejesz grzałką zasobnik przez całe lato.
    Jakie opusty ...
    Instalacja 3kWp ledwo starczy aby na bieżąco grzać tak duży zbiornik ...
    Policz sobie straty postojowe i rozbiór dobowy CWU a następnie nałóż to na produkcję energii Twojej instalacji 3,3 kWp w sezonie letnim ...
    Teraz rodzi się pytanie o sens inwestycyjny ...
    Jak dla mnie największy sens ma normalny bojler elektryczny za kilka setek z grzałką sterowaną w taniej energii ...
    Wystarczy podpiąć w szereg na wyjściu wężownicy CWU i na okres letni przekręcić ze dwa zawory ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Jak miał ten dom zbudować? W narożniku zrobić sobie wnękę 6m2 ? Wyciąć kawałek dachu w narożniku domu? Bo jak przeznaczy to na pokój lub coś podobnego to dalej nie będzie miał 9 tyś żeby dołożyć do PC. Pomyśl, skup się i napisz. Jak zaoszczędzić i wykroić z projektu 6 metrów kwadratowych. Komin to rozumiem. OK.
    Przecież mógł wybrać projekt domu w którym nie ma kotłowni i instalacji kominowej. kilka m2 domy zaoszczędzone i za to mógł kupić pompę ciepła. A nie bawić się w 1m3 bufor.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Nie wiem skąd ta dyskusja. Mam bufor bo tego wymaga podłogówka połączona z kotłem na paliwo stałe - drewno -, żeby instalacja działała jak należy. Komin potrzebowałem do odprowadzenia spalin a kotłownię po to aby kotłowni nie mieć w salonie tylko w osobnym "brudnym" pomieszczeniu. Zdecydowałem się na grzanie drewnem ze względu na okazyjną cenę drewna. W wakacje 12mp buka kosztowało mnie wraz z transportem 900zł plus kilka wieczorów pracy na podwórku. Nie sądzę, że instalacja czy użytkowanie jej było tańsze.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Nie wiem skąd ta dyskusja. Mam bufor bo tego wymaga podłogówka połączona z kotłem na paliwo stałe - drewno -, żeby instalacja działała jak należy. Komin potrzebowałem do odprowadzenia spalin a kotłownię po to aby kotłowni nie mieć w salonie tylko w osobnym "brudnym" pomieszczeniu. Zdecydowałem się na grzanie drewnem ze względu na okazyjną cenę drewna. W wakacje 12mp buka kosztowało mnie wraz z transportem 900zł plus kilka wieczorów pracy na podwórku. Nie sądzę, że instalacja czy użytkowanie jej było tańsze.
    OK tanie drewno bufor ale takiej wielkości? Ładowanie takiegu bufora drewnem OK, ale taki bufor przetrzyma ile 12-20h o ile załadujesz go do 80-90oC.
    Właśnie w tum rzecz 900 PLN za drewno + kilka wieczorów roboty + codzienne donoszenie drewna + wynoszenie popiołu (te czynności kosztują Twój czas)
    Było wziąć kocioł na ekogroszek, do tego rębak zawór 3D + cwu i masz taką samą podłogówkę bez takiego bufora.
    Ale to tylko moje zdanie każdy może mieć inne.

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    i jaki kocioł na groszek będzie spalał ekonomicznie mając zapotrzebowanie na 35 stopni wodę?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    i jaki kocioł na groszek będzie spalał ekonomicznie mając zapotrzebowanie na 35 stopni wodę?
    Zakładasz sobie zawór czterodrożny z siłownikiem, podpinasz do tego odpowiedni sterownik pogodowy i masz na kotle np 60* a na podłogówkę idzie np 27* ...
    Co by było ciekawiej to wszystko bangla na jednej pompie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Zgadza się. Taki układ mógłby działać w taki sposób jak opisujesz ale chyba dom musiałby być bez ocieplenia. Przecież po rozgrzaniu podłogi do zadanej temperatury woda będzie wracać o niewiele chłodniejsza niż będzie na zasilaniu. Gdzie więc podzieje się zadane 60 na kotle?
    ps. 60 na kotle uważasz za ekonomiczne spalanie grochu? To raczej minimalna temperatura według producenta kotła a nie taka, w której wyciągniesz max z tego opału.
    Temat który mnie interesuje to czy mogę coś sensownego zyskać przez podłączenie 2 PV, ale już mi tutaj napisano, że to nie ma sensu.
    Etat palacza? Nie rozumiem takiego rozumowania. Może niektórym by się przydało te 20 minut pracy każdego dnia zamiast wypisywać pierdoły na FM.

    Straty z bufora nie ulatują w atmosferę tylko "ogrzewają" kotłownię i garaż.
    Co by było ciekawiej to wszystko bangla na jednej pompie ...
    dwa rozdzielacze, na dwóch poziomach w tym 1300mb węża oraz kocioł i cwu na jednej pompie?????
    Ostatnio edytowane przez jarekpolak ; 17-11-2016 o 18:39

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Zgadza się. Taki układ mógłby działać w taki sposób jak opisujesz ale chyba dom musiałby być bez ocieplenia. Przecież po rozgrzaniu podłogi do zadanej temperatury woda będzie wracać o niewiele chłodniejsza niż będzie na zasilaniu. Gdzie więc podzieje się zadane 60 na kotle?
    ps. 60 na kotle uważasz za ekonomiczne

    dwa rozdzielacze, na dwóch poziomach w tym 1300mb węża oraz kocioł i cwu na jednej pompie?????
    Widać że nie miałeś doczynienia z takimi kotłami ...

    Całe CO podłogowe wraz z kotłem na jednej pompie obiegowej a do CWU jest oddzielna ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    No widzisz... Ja mam tą samą dla cwu
    Odpowiedz co się stanie z kotłem, gdy na powrocie będzie prawie jednakowa temp. jak na zasilaniu? Co z tymi 60 na kotle? Wszystko śmigać będzie? Skoro masz wiedzę na temat działania układu w takich warunkach to streść nieświadomym (w innym temacie może bo ten tego nie dotyczy i za chwilę ktoś zwróci na to uwagę)

  17. #37

    Domyślnie

    Mam tak spięty kocioł z buforem kombinowanym 300+100l działa piknie. Z bufora mniej-więcej z połowy wysokości po 3D biorę na podłogówkę, nie muszę kociołka gonić jak Ty aby szybciej spalić z ogromną stratą kominową (bo przy ładowaniu bufora musisz go jak najwyżej nagrzać 90oC?) kolosalna 250-350oC w czopuchu.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja mam podłogówkę podpiętą na 2/3 wysokości, góra dla cwu

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Ja mam podłogówkę podpiętą na 2/3 wysokości, góra dla cwu
    A do jakiej temperatury ładujesz bufor, i jaką ilością drewna?

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mateusz.C

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    144

    Domyślnie

    Witam.
    U nas też ruszyły dofinansowania na solarki.... Dom jeszcze nie stoi ale jak mają dać 7500zł . Czemu nie zainwestować już ...
    Mój dom będzie bardzo nasłoneczniony wschodnio - południowy stok ( prawie 150m2 dachu w jego stronę ) planuje w piwnicy bufor 2000l może max 2,5 tys l
    Da rade to wogóle zagrzać kolekatorami ?? czy szukać zestawu np na 500l ?? z bojlerem oczywiscie z nierdzewki ... wtedy dopłacił bym jakieś max 4tys zl .
    Oczywiście jeżeli by się udało. A może poprostu kupić z 6 szt takich kolektorów i wpiąć w Bufor ?? A bojler przeznaczyć na zbiornik wyrównawczy do bufora ??

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony