dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 195

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła czy gaz

    Witam, mam dom 100 m2 parterowy i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania: gaz czy pompa ciepła. Wiem ile mniej więcej będzie kosztował mnie gaz, ale nie wiem ile będzie kosztowała mnie pompa bo się na tym nie znam:

    Przyłącz gazu do działki - 2500
    Przyłącz do domu ok 1000 zł
    Mapy, ZUD - ok 1000 zł
    Piec jednofunkcyjny - 3500 zł
    Razem: +- 8 000 zł

    Jak to wygląda w przypadku pompy ciepła powietrze woda - jaki jest koszt takiej pompy i mniej więcej koszty w porównaniu do gazu.

    Pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    maciej10

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    okolice Bydgoszczy
    Posty
    195

    Domyślnie

    proponuje lekture na forum-jest masa artykułow na ten temat
    Dom 154m2 + garaż 35m2 (nieogrzewany).BK24+20cm grafit 0,31;strop 40cm wełny w granulacie (u=0,39);podloga 22cm eps-100 0,38 w 4 warstwach ;okna veka alphaline (V90)3 szyby U okna od 0,7 do 0,9;rolety zewnetrzne;wszedzie podlogowka PC - Buderus 8k-1 7,6 KW odwierty pionowe 2x100m;WM brink 400 excelent plus,odkurzacz centralny profi 42.1,PV 2 x 3KW na dwóch fazach orientacja-południe;pochylenie 25*

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Witam, mam dom 100 m2 parterowy i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania: gaz czy pompa ciepła. Wiem ile mniej więcej będzie kosztował mnie gaz, ale nie wiem ile będzie kosztowała mnie pompa bo się na tym nie znam:

    Przyłącz gazu do działki - 2500
    Przyłącz do domu ok 1000 zł
    Mapy, ZUD - ok 1000 zł
    Piec jednofunkcyjny - 3500 zł
    Razem: +- 8 000 zł

    Jak to wygląda w przypadku pompy ciepła powietrze woda - jaki jest koszt takiej pompy i mniej więcej koszty w porównaniu do gazu.

    Pozdrawiam
    Zapomniałeś o budowie komina,comiesięcznym abonamencie za gaz,kominiarzu itp. Faktycznie,najpierw poczytaj forum .

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Zapomniałeś , że komina nie trzeba a wystarczy tylko przez ścianę do 21kW ?co ma kominiarz robić przy gazie , czyścić go ?
    Za prąd abonament też jest i go używasz.
    Koszt pompy 20 tyś.
    Koszt gazu 10tyś z kominem przez ścianę ( w mojej okolicy coraz więcej ludzi tak robi ) . Jak się ktoś uprze , kupi sobie pustaki z keramzyty, wstawi wkład a ponad dachem otynkuje i wyjdzie 2-3 tyś.

    ok 0,23gr za kW gaz z abonamentem
    ok 0,12gr pompa pw
    Kiedy się zwróci to 10 tyś ? Przy takim domku dobrze ocieplonym , pompa to głupota.
    Masz pompę ciepła czy tylko co przeczytasz to powtarzasz jak większość na tym forum ?
    Jeżeli masz proszę o fotki.

    Do tak małego domu , jak jeszcze jest na etapie projektu , ani to ani to. Tylko kociołek na prąd za 2,5 tyś i grzanie prądem.
    Ostatnio edytowane przez rustin ; 18-02-2016 o 14:13

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Zapomniałeś , że komina nie trzeba a wystarczy tylko przez ścianę do 21kW ?co ma kominiarz robić przy gazie , czyścić go ?
    Za prąd abonament też jest i go używasz.
    Koszt pompy 20 tyś.
    Koszt gazu 10tyś z kominem przez ścianę ( w mojej okolicy coraz więcej ludzi tak robi ) . Jak się ktoś uprze , kupi sobie pustaki z keramzyty, wstawi wkład a ponad dachem otynkuje i wyjdzie 2-3 tyś.

    ok 0,23gr za kW gaz z abonamentem
    ok 0,12gr pompa pw
    Kiedy się zwróci to 10 tyś ? Przy takim domku dobrze ocieplonym , pompa to głupota.
    Masz pompę ciepła czy tylko co przeczytasz to powtarzasz jak większość na tym forum ?
    Jeżeli masz proszę o fotki.

    Do tak małego domu , jak jeszcze jest na etapie projektu , ani to ani to. Tylko kociołek na prąd za 2,5 tyś i grzanie prądem.

    Dom już stoi. Komin mam tak czy siak - bo zawsze jest to jakaś alternatywa - Komin systemowy 200 + 2 wentylacje kosztował mnie 1600 zł + obróbki i daszek wyszło lekko ponad 2 tyś zł. Wszystko robię sam.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Musisz sobie przeliczyć. Uwierz mi, na forum dobrych rad nie dostaniesz Tu jest tylko pompa ciepła i nie ma nic lepszego.
    Co po części jest prawdą ale jednak droższy interes niż (w Twoim przypadku gdzie masz komin ) niż gaz czy paliwo stałe.
    Orientacyjnie możesz sobie policzyć http://cieplowlasciwie.pl/ , jest to tylko przybliżenie. Chociaż kilka osób pisało, że pokrywały się wyniki z profesjonalnym OZC.
    Pompa panasa aquarea na allegro ok 7kW to koszt 17-20tyś, do tego jakiś tam transport i montaż jak ze wszystkim. Chociaż nie którzy na forum to pompy kupują takie za 10 tyś a WM robią za 3tyś także sam wywnioskuj na ile są wiarygodne takie źródła.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Pompa PW 6kW 15 000 zł

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jaka ? już z transportem ?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Jaka ? już z transportem ?
    Dimplex 6kW katalogowo 15500 netto. Myślę, że spokojnie kupisz w tej cenie na 8% VAT albo odrobinę taniej.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Witam, mam dom 100 m2 parterowy i zastanawiam się nad wyborem ogrzewania: gaz czy pompa ciepła. Wiem ile mniej więcej będzie kosztował mnie gaz, ale nie wiem ile będzie kosztowała mnie pompa bo się na tym nie znam:

    Przyłącz gazu do działki - 2500
    Przyłącz do domu ok 1000 zł
    Mapy, ZUD - ok 1000 zł
    Piec jednofunkcyjny - 3500 zł
    Razem: +- 8 000 zł

    Jak to wygląda w przypadku pompy ciepła powietrze woda - jaki jest koszt takiej pompy i mniej więcej koszty w porównaniu do gazu.

    Pozdrawiam
    Ceny super ale....
    Dobrej klasy kondensat jednofunkcyjny 4000-5000 zł
    Kotłownia z zasobnikiem - 2000-3000 zł
    Razem bliżej 12.000 niż 8000 zł chyba, że wszystko najtańsze za 3-4 lata do wymiany

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Ceny super ale....
    Dobrej klasy kondensat jednofunkcyjny 4000-5000 zł
    Kotłownia z zasobnikiem - 2000-3000 zł
    Razem bliżej 12.000 niż 8000 zł chyba, że wszystko najtańsze za 3-4 lata do wymiany
    Przy pompie nie ma "kotłowni z zasobnikiem" ?
    Jest, więc po cóż porównywać? Przy okazji - zasobnik większy, więc i droższy...

    Immergas 12kW to koszt 3700. Co cztery lata do wymiany ?
    Bardzo bym tego chciał, bo ma 5 lat gwarancji
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Ceny super ale....
    Dobrej klasy kondensat jednofunkcyjny 4000-5000 zł
    Kotłownia z zasobnikiem - 2000-3000 zł
    Razem bliżej 12.000 niż 8000 zł chyba, że wszystko najtańsze za 3-4 lata do wymiany
    A tą pompę to wstawiamy w narożnik za telewizor. Kupujemy na Allegro za 10 tysi i podłączamy do gniazdka. Przy gazie to rozumiem jeszcze kotłownia z zasobnikiem. Dolicz jeszcze komin za 10 kawałków to będziesz bardziej wiarygodny

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    A tą pompę to wstawiamy w narożnik za telewizor. Kupujemy na Allegro za 10 tysi i podłączamy do gniazdka. Przy gazie to rozumiem jeszcze kotłownia z zasobnikiem. Dolicz jeszcze komin za 10 kawałków to będziesz bardziej wiarygodny
    A ty naucz się czytać ze zrozumieniem. Napisałem, że bliżej kotłowni gazowej do 12.000 zł niż do 8000 zł a nic o pompie, widać trzymasz poziom niektórych tu obecnych.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    A ty naucz się czytać ze zrozumieniem. Napisałem, że bliżej kotłowni gazowej do 12.000 zł niż do 8000 zł a nic o pompie, widać trzymasz poziom niektórych tu obecnych.
    Napisałeś to w kontekście PC za 10 tysięcy. Mam nadzieję, że do twojego "poziomu" wyliczeń mi jeszcze daleko

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Napisałeś to w kontekście PC za 10 tysięcy. Mam nadzieję, że do twojego "poziomu" wyliczeń mi jeszcze daleko
    A gdzie tam widzisz słowo pompa ciepła i kontekst? Można zrobić kotłownie gazową za 8 tys z przyłączem i projektem baaardzo budżetową. Normalna cena z dobrym piecem przyłączami, projektami, kotłownią wyjdzie bliżej 12.000 a nie 8000 zł tylko tyle napisałem. Widać, że jest ci daleko nie musisz mnie uświadamiać.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar forscher
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    631

    Domyślnie

    Gaz

  17. #17

    Domyślnie

    Jeżeli jest dostępny gaz ziemny z tanim przyłączem to PC raczej nie ma sensu. Piszę to jako posiadacz PC.
    Niedawno przerabiałem temat serwisu/naprawy PC w niby dużym mieście. O ile do instalacji pali się każdy to dalej okazuje się, że pojęcie mają żadne. Moja wiedza w PC P-W przekracza wiedzę "instalatorów" a to niepokojący sygnał
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Lubię PC ale w Twoim przypadku gaz. PC byłaby tańsza w eksploatacji , Niewiele ale tańsza. A kocioł kupisz za te 3500 i to całkiem trwały np ACV.

    Urządzenia maja tą cechę ,że czasem sie zepsują . Naprawa kotła zazwyczaj jest znacznie tańsza .

    Ja prywatnie zrezygnowałem z gazu na rzecz PC . Ale ja mam prąd w ziemi ,a nie napowietrzny.

    Najtańsza awaria PC spowodowana przepięciem to koszt około 4000 zł .

    Niechlujnie zmontowana PC PW to gwarancja skasowania sprężarki po 2 -3 latach .

    PC wymaga droższej instalacji CO

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Lubię PC ale w Twoim przypadku gaz. PC byłaby tańsza w eksploatacji , Niewiele ale tańsza.
    Wszelkie wyliczenia teoretyczne, ale i doświadczenia użytkowników wskazują iż koszta eksploatacji z gazu są około 2,5 raza droższe niż z PC-PW, czyli np roczny koszt ogrzewania gazem wyniesie 2,5 tys. zł podczas gdy pompą 1 tys. zł - Dla mnie to nie jest niewiele
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Wszelkie wyliczenia teoretyczne, ale i doświadczenia użytkowników wskazują iż koszta eksploatacji z gazu są około 2,5 raza droższe niż z PC-PW, czyli np roczny koszt ogrzewania gazem wyniesie 2,5 tys. zł podczas gdy pompą 1 tys. zł - Dla mnie to nie jest niewiele
    No jest tańsze ,ale nie aż tak.

    1kWh z pc to 0,20 do 0,3 zł
    a z gazu 0,1944 zł (Liczone z ostatniej faktury rozliczenie roczna)

    Nam i gaz i PC PW. budynek 250 m2
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 21-02-2016 o 08:29

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony