dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WMP

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-432
    Posty
    8

    Domyślnie Tani, mały dom do rozbudowy dla młodych

    Cześć, za jakiś czas będziemy młodą rodziną i pojawił się dylemat gdzie będziemy mieszkać. Nie chcę zaciągać kredytu na np 200 000zł aby potem oddać dwa razy więcej, więc pierwszym pomysłem było wynajęcie mieszkania na 5-9 lat i zbieranie gotówki, by potem wybudować od razu fajny dom. Niestety wynajęcie mieszkania kosztuje 1500zł miesięcznie, i dajmy na to razy 7 lat wychodzi 120 000 zł. Szkoda mi tych pieniędzy wolał bym je zainwestować w dom. Dlatego ostatnio wpadłem na pomysł wybudowania jakiś 50m kwadratowych powierzchni użytkowej, możliwie jak najtaniej, a po kilku latach dobudowanai np. piętra albo bryły z boku. Chciałbym się Was spytać co myślicie o takim pomyśle, jaką technologię brać pod uwagę (wydaje mi się że szkieletowy łatwiej będzie rozbudować niż murowany), oraz czy są może lepsze pomysły dla ludzi w naszym położeniu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    50 m2 samemu czy z ekipą? Bierz pod uwagę, że pewna część kosztów budowy jest stała, w mały sposób zależna od powierzchni budynku (źródło ciepła, koszt projektu, przyłączy).
    Najłatwiej oczywiście rozbudowywać szkieletowy, ale też najtrudniej o sensowną ekipę.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał WMP Zobacz post
    Cześć, za jakiś czas będziemy młodą rodziną i pojawił się dylemat gdzie będziemy mieszkać. Nie chcę zaciągać kredytu na np 200 000zł aby potem oddać dwa razy więcej, więc pierwszym pomysłem było wynajęcie mieszkania na 5-9 lat i zbieranie gotówki, by potem wybudować od razu fajny dom. Niestety wynajęcie mieszkania kosztuje 1500zł miesięcznie, i dajmy na to razy 7 lat wychodzi 120 000 zł. Szkoda mi tych pieniędzy wolał bym je zainwestować w dom. Dlatego ostatnio wpadłem na pomysł wybudowania jakiś 50m kwadratowych powierzchni użytkowej, możliwie jak najtaniej, a po kilku latach dobudowanai np. piętra albo bryły z boku. Chciałbym się Was spytać co myślicie o takim pomyśle, jaką technologię brać pod uwagę (wydaje mi się że szkieletowy łatwiej będzie rozbudować niż murowany), oraz czy są może lepsze pomysły dla ludzi w naszym położeniu?
    A macie dzialke? Macie jakis budzet juz przewidziany?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WMP

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-432
    Posty
    8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym samemu, i rzeczy które może zrobić laik po przyuczeniu: to smarujesz tak i stawiasz tak i następne bym zrobił samemu. Niestety, jedyne co zbudowałem to domek dla ptaków, a jednak podczas budowy domu dla siebie wolał bym uniknąć błędów które będą mnie irytować codziennie. Zapewne będzie to budowa z ekipą.

    Tak, działkę mamy, budżet - chciałbym się zmieścić w 60k, ale 100k również da radę.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał WMP Zobacz post
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym samemu, i rzeczy które może zrobić laik po przyuczeniu: to smarujesz tak i stawiasz tak i następne bym zrobił samemu. Niestety, jedyne co zbudowałem to domek dla ptaków, a jednak podczas budowy domu dla siebie wolał bym uniknąć błędów które będą mnie irytować codziennie. Zapewne będzie to budowa z ekipą.

    Tak, działkę mamy, budżet - chciałbym się zmieścić w 60k, ale 100k również da radę.
    60 nierealne, 100? Tez watpie, przy malym metrazu cena za metr bardzo rosnie bo jest duzo kosztow stalych ktore nie zaleza od metrazu, tak jak pisala elfir. Podejzewam ze musialby byc projekt indywidualny bo z gotowych nie znajdziesz nic takiego.
    wybudowałem: http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_...garazem_ce.htm
    powiększony do powierzchni 178m 2(140m mieszkalne)
    mury 25cm porotherm + 15 cm wełny fasrockk
    strop drewniany 30cm wełny megarock
    fundamenty 10cm xps
    posadzka 10cm eps
    ogrzewanie gazowe, piec viessmann vitodens 100

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    taki mały projekt do rozbudowy to tylko indywidualny. Z łebskim architektem, np. Raw Studio, którzy sami postawili sobie mały dom za ok. 150 tyś. http://www.blog.awx2.pl/2015/01/jak-...ntu-rawstudio/

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    WMP

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-432
    Posty
    8

    Domyślnie

    Dziękuję, mówiąc o kwocie mialem na myśli kwotę do stanu zamkniętego.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał WMP Zobacz post
    Dziękuję, mówiąc o kwocie mialem na myśli kwotę do stanu zamkniętego.
    Szczerze.......znajdź starszą osobę w okolicznych miejscowościach za dożywocie zamieszkaj i żyj w tej kwocie będziecie szczęśliwi - oczywiście wszystko zależy od Waszej postawy i godziwości.
    Inaczej zbieraj kasę bo minimum to 250 tyś........gdy wybudujesz coś na raty nikt z urzędników nie pozwoli Ci zamieszkać w nieoddanym domu, odbiór częściowy niewiele da, a sytuacja w jaką chcecie się uwikłać jako młode małżeństwo ciągle odkładając niewielkie kwoty bez możliwości przeznaczenia chociaż części na "rozrywkę" może spowodować jego rozbicie. Uwierz mi - budowa domu systemem gospodarczym jest dla prawdziwych zapaleńców i wytrwałych ludzi.
    Pozdrawiam i życzę słusznego wyboru.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie

    Jak macie małe kasy to wbijajcie na https://www.facebook.com/zbudujsamdom/ za 35tys macie 30m2 pod klucz!!!


    Cytat Napisał WMP Zobacz post
    Cześć, za jakiś czas będziemy młodą rodziną i pojawił się dylemat gdzie będziemy mieszkać. Nie chcę zaciągać kredytu na np 200 000zł aby potem oddać dwa razy więcej, więc pierwszym pomysłem było wynajęcie mieszkania na 5-9 lat i zbieranie gotówki, by potem wybudować od razu fajny dom. Niestety wynajęcie mieszkania kosztuje 1500zł miesięcznie, i dajmy na to razy 7 lat wychodzi 120 000 zł. Szkoda mi tych pieniędzy wolał bym je zainwestować w dom. Dlatego ostatnio wpadłem na pomysł wybudowania jakiś 50m kwadratowych powierzchni użytkowej, możliwie jak najtaniej, a po kilku latach dobudowanai np. piętra albo bryły z boku. Chciałbym się Was spytać co myślicie o takim pomyśle, jaką technologię brać pod uwagę (wydaje mi się że szkieletowy łatwiej będzie rozbudować niż murowany), oraz czy są może lepsze pomysły dla ludzi w naszym położeniu?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dodając konieczność zakupu działki i zrobienia przyłączy, wolałabym jednak nieco większe mieszkanie w bloku.

  11. #11

    Domyślnie

    Cześć, nie sądzę żebyś znalazł zbyt dużo osób z doświadczeniem w tej kwestii w Polsce, a zagraniczne hmmm... no moim zdaniem ciężko będzie przenieść na nasze warunki. Musiałbyś się znać na budownictwie lepiej niż majster, bo niedoświadczona ekipa budowlana może coś bezpowrotnie (zupełnie nieświadomie i nieintencjonalnie) spieprzyć.
    Ale, przypomniał mi się ten przypadek, i myślę że jak jesteś zmotywowany to możesz się z nimi skontaktować i podpytać:
    http://opole.wyborcza.pl/opole/1,351...o_mozliwe.html
    Ja ze swojej strony wybrałam opcję kupna starego zdezelowanego domu w formie w której da się mieszkać, ale czasami trochę wstyd i powolne doprowadzanie go do stanu "normalności". Nie mówię, że polecam jakoś strasznie to rozwiązanie - bo wiadomo, że czasem szlag trafia, ale jest to alternatywne rozwiązanie podobnej sytuacji...
    Mam nadzieję, że pomogłam, pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony