dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 116
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o strony świata, to największe znaczenie mają w domach pasywnych, jako element pasywnego dogrzewania w okresach przejściowych.

    W naszym klimacie niedobór światła słonecznego występuje zimą. Latem słońca często unikamy, stosując rolety, zasłony, markizy.
    Zimą też słońce zachodzi w innym miejscu na linii horyzontu niż latem - jeśli chcemy dobrze doświetlić pomieszczenia, to kierunek pd i pd-wsch będzie odpowiedniejszy od zachodniego.
    Teraz - jakie pomieszczenia tego słońca potrzebują? Ano takie, w których przebywamy cały dzień. W przypadku nastolatków - częściej spędzają całe dnie w swoich pokojach niż z rodzicami. Dlatego ich pokoje powinny być tak samo dobrze oświetlone jak salon.
    Kuchnia - fajnie, jak jest dobrze oświetlona, ale latem w kuchni od południa (a czasem od zachodu) będzie za gorąco, jak dodać jeszcze temperaturę gotowania.
    Może dałoby się od południa, ale z jakąś pergolą porośniętą pnączem czy drzewem, które będzie rzucać cień na okno? Albo olać oświetlenie i dać kuchnię w to miejsce, które najczęściej chce się mieć na oku?
    Najmniej ważne jest w sumie dzienne oświetlenie rodzicielskiej sypialni, gdyż z reguły korzysta się z niej w nocy. Bardziej liczyłby się ładny widok, czy zapewnienie intymności (aby sąsiedzi nie zaglądali ze swoich okien wprost w okna naszej sypialni).
    Łazienki - przede wszystkim ważne jest zapewnienie intymności - czyli liczy się sąsiedztwo lub kształt okna (np. wysoko położone podłużne okno powoduje, że ewentualny podglądacz widzi sufit i co najwyżej głowę osoby korzystającej z łazienki). Po co okna, które trzeba non stop zasłaniać?

  2. #22

    Domyślnie

    Alternatywą jest:
    M165 "Baśniowy" z Muratora w wersji lustrzanej:
    http://projekty.muratordom.pl/projek...&wo_1=&v=1&sd=



    Oryginał:


    Po moich przeróbkach:
    - Okno jednej z sypialni przeniesione na elewację wschodnią;
    - Drzwi z kotłowni na zewnątrz budynku przesunięte bliżej elewacji frontowej celem optymalnego wykorzystania przestrzeni;
    - Połączone pogmatwanych pomieszczeń 2,3,4 i stworzenie jednego dużego mającego pełnić rolę spiżarni - graciarni;
    - Pojedyncze okno balkonowe w salonie zamienione na FIX;
    - Kasacja komina - kominka w salonie;
    - Kasacja podwójnych drzwi do salonu;

    Niestety okno jednej sypialni usytuowane jest w elewacji północnej.

    Pytanie kieruję do Elfir (Ty najbardziej pomogłaś), czy teraz wychodzi to lepiej?


  3. #23

    Domyślnie

    Wciąż jestem na etapie szukania projektu i obecnie przyglądam się temu:
    http://www.galeriadomow.pl/projekty-...bukowej-5.html




    - Boczna ściana salonu i kuchni wystawiona na stronę południową;
    - Taras na wschód;
    - Kasacja najmniejszego pokoju na rzecz powiększenia dwóch sąsiednich;
    - kasacja spiżarni na rzecz 2 pełnoprawnej łazienki: natrysk + WC;
    - Sypialnie od wschodu z oknami tarasowymi;
    - Okno tarasowe w salonie, na elewacji południowej (chcemy mieć 2 tarasy - na chłodniejsze dni od południa, a w upały od wschodu).

    Czy uważanie, że rozkład pomieszczeń w tym budynku jest OK w odniesieniu do jego powierzchni? O czym warto pomyśleć, o jakiś zmianach itd?
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 06-03-2016 o 20:02

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    parterówka muratora ma niby duży salon, ale zwróć uwagę, że mało ustawny.
    Pokój nr 11 od północy

    Dom z galerii domów - czy jeden z pokoi dzieci nie będzie miał okien od północy? Jeśli okna przeniesiecie na ścianę szczytową to wówczas dzieci będą miały okna od zachodu, ale i od ulicy. Ruchliwa ta ulica będzie? Nie będzie przeszkadzać w spaniu?

  5. #25

    Domyślnie

    Dom będzie rósł jakieś 20m od drogi. Ponadto droga przy której stanie to "ślepy" asfalt, który na tą chwilę prowadzi tylko do jeszcze jednej posesji. Ulica gdzie będę stawiał dom jest taka trochę jak w JUŁESEJ (oczywiście tak odrobinkę) - dzieci jeżdżą rowerami, grają w piłkę, a najstarsi - starszyzna - dużo spacerują. O hałasie nie ma nowy. Co do usytuowania względem stron świata, to po "wchłonięciu" najmniejszego pokoju na rzecz dwóch sąsiednich, okno z ściany północnej zniknie. Ew. rozważam poszerzenie okien, które pozostaną na stronę wschodnią i zachodnią.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak widzisz - dużo zależy od specyficznych warunków działki.

    Ja bym zrobiła łazienkę dla dzieci z tego małego pokoju (nieco zmniejszając pomieszczenie, aby powiększyć pokoje).
    Zamienić miejscami kotłownię i strefę wejściową a kotłownię połączyć ze spiżarką - duże pomieszczenie gospodarcze (może z pralnią).

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Albo tak:

  8. #28

    Domyślnie

    Ciekawa aranżacja wnętrza, ale wydaje mi się, że u mnie to nie przejdzie. Wejście do domu od strony północnej? sypialnie z wystawą na południe? Po "zimnym chowie" nie dam rady spać w takiej sypialni latem!
    Jakby nie było chętnie posłucham Waszych propozycji zmian. Tak jak wspomniałem na początku, do końca nie wiemy czego chcemy bo jako dorośli ludzie w domu nie mieszkaliśmy. Za nami skromne 5 lat w własnym, raczej małym - bezobsługowym mieszkaniu.

  9. #29

    Domyślnie

    Też mam te dylematy. Najprawdopodobniej zdecyduje się na projekt indywidualny. Wysłałem zapytania to 10 lokalnych biur projektowych. Odpowiedzi otrzymałem od połowy z nich. Rozpiętości cen od 3500 do 10000. Za 3500 mam jedynie projekt zawierający część konstrukcyjna i architektoniczną czyli jeszcze z 1000 muszę doliczyć na instalacje etc. Jednak i tak wyjdzie podobnie do ceny gotowca + adaptacja. Skłaniam się też ku indywidualnemu ze względu na płytę fundamentową - do gotowego musiałbym dokupić.
    Polecam też prosty w obsłudze program Sweet Home 3D. Można pobawić się samemu w projektanta i biorąc jakiś projekt gotowy jako punkt wyjścia przerobić go wg własnych potrzeb. Wtedy ma się gotową ideę przy rozmowie z projektantem.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    C sypialnie z wystawą na południe? Po "zimnym chowie" nie dam rady spać w takiej sypialni latem!
    Pamiętaj, że pokoje dzieci nie pełnią tylko roli sypialni - dla nastolatka jego pokój jest także bawialnią i miejscem nauki. Dlatego zimą może być mu w pokoju od północy za ciemno. Zaś latem za długo może być jasno w pokoju od zachodu (jeśli dzieci miałyby iść spać przed 9-tą.)

    Latem zacienienie okien południowych zapewni odpowiednio głęboki okap dachu.

  11. #31

    Domyślnie

    Decyzja podjęta, będzie to:
    Z368D


    Jedna zmiana - kasacja małej łazienki w sypialni na rzecz jednej większej łazienki.

    Poza tym:
    - brak kominka i kominów w ogóle (będzie PC PW);
    - Duża garderoba przynależna do sąsiedniej sypialni;
    - płyta fundamentowa, 20cm XPS z podłogówką podwieszoną pod górnym zbrojeniem;
    - Wentylacja mechaniczna;
    - Na ścianie bez okien wiata na 1 samochód i odrobinę gratów;
    - Ściany nośne i działowe z Silki;
    - Dach kryty blachą w rąbek lub dachówką ceramiczną (nie wiem ile więcej wyjdzie za ceramikę);

    Obecna wycena prac kilkuosobową ekipą to: SSZ bez okien i drzwi wej. - 130k brutto. Całość, do wprowadzenia celuje w 270-280k.
    Ostatnio edytowane przez dawiddur ; 20-06-2016 o 17:52

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To jaki sens jest wówczas posiadania okna od wschodu, skoro będzie zasłonięte? ...
    ja mam na to prostą odpowiedz :
    jak masz zaprojektowane okno - jest wybór ( światło / brak światła )
    jak jest ściana ( bez okna ) - wyboru brak, światła nie będzie nigdy
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ja mam na to prostą odpowiedz :
    jak masz zaprojektowane okno - jest wybór ( światło / brak światła )
    jak jest ściana ( bez okna ) - wyboru brak, światła nie będzie nigdy
    Z jednej strony masz rację, z drugiej, skoro zawsze "wybiera się" brak światła, to po co taki wybór? Piszę z perspektywy osoby, która ma okno w małej łazience na dole, ponieważ mąż nie zgodził się na likwidację/przerobienie. Ja widzę same wady: brak światła, bo okno zawsze zasłonięte, brak swobody w rozmieszczeniu sprzętów w małej łazience, konieczność mycia. Wentylacja mechaniczna jest, więc nawet nie muszę tego okna otworzyć. Dla mnie jest ono całkowicie zbędne. Wystarczyło by małe okienko wysoko i choć i to nie koniecznie.
    MTM Styl - Zięba, leciutko powiększony. Podłogówka po całości, grzana gazem, ocieplenie 20cm zwykłego styropianu, na dachu 30cm wełny, okna trzyszybowe, WM z rekuperatorem, planowany gwc. Praca wre i końca nie widać...

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... no tak, ... a niektórzy pewnie sobie chwalą, jeszcze inni marzą o takim okienku. którego nie mają, a jeszcze innym może okazać się zbędne. Ważna kwestia proporcji i lokalizacji i tego, czemu ma służyć. Ja chętnie doświetlam umywalki światłem dziennym w łazience ( jeśli jest na to szansa ), natomiast okno nad wanną lub np. w osi muszli ustępowej, czy natrysku - jest nie do końca przemyślanym wyborem.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    949

    Domyślnie

    Mam sypialnie dokładnie na południe. Latem od 15 nie ma w nich już słońca, a wcześniej wchodzi na metr max? jakoś tak. Najgorsze są okna od zachodu, mam jedno małe, a przegrzewało mi całą górę. Wiem, bo zasłoniłam i temperatury spadły.
    Za to zimą okna od południa grzeją jak złoto.

  16. #36

    Domyślnie

    Co powiecie o tym budynku?
    W związku z zawirowaniami z moimi działkami (2x15m szerokości) jestem zmuszony (choć nie do końca) szukać alternatywy. Chcę zmieścić dom na jednej z działek. Idealnie do tego pasuje projekt o nazwie BILL II:



    Budynek wystawiony byłby elewacją z oknami w kierunku południa. Salon od zachodu. Co sądzicie o tym projekcie? Przypominam, że mówimy o projekcie na wąską działkę. W tym projekcie zachwyca mnie jedna rzecz. Oddzielenie części nocnej od dziennej. Poza tym spełnia on chyba wszystkie nasze wymagania jakie stawiamy nowemu budynkowi mieszkalnemu. W zasadzie moglibyśmy nie wprowadzać żadnych zmian. Pomyślałbym tylko o dodaniu okien w sypialniach nr 9 i 10. Skasowałbym kominek i zmienił okno w salonie na jakieś tańsze, w układzie: FIX-2 skrzydła otwierane bez słupka-FIX na całej południowej ścianie salonu.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    okna w pokojach dzieci zamiast wyjść tarasowych ułatwiłyby meblowanie pokoi
    Zamieniłabym kotłownię z łazienką.

  18. #38

    Domyślnie

    A możesz się odnieść do wystawy w kierunku południowym? Bardziej już się nie da i to daję mi najbardziej do myślenia.

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    okna w pokojach dzieci zamiast wyjść tarasowych ułatwiłyby meblowanie pokoi
    Zamieniłabym kotłownię z łazienką.
    powiedzmy sobie szczerze : dzieci w tych pokojach dorastają pomiędzy szafą garderobianą, a łóżkiem. Można jedynie współczuć l... nie są to pokoje dla dzieci, tylko sypialnie dla dzieci !
    - sypialnia główna pozbawiona szaf to również nieporozumienie
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #40

    Domyślnie

    Drogi Łukaszu, z jakiej choinki się urwałeś?! Przecież w obecnie budowanych blokach/ apartamentowcach w dużej mierze znajduje się pokoje/ sypialnie poniżej 10m. Jak się odniesiesz do tego? Do tego co jest oferowane "większości" mas ludzkich?
    Pewnie, że wolałbym sypialnie o powierzchni powiedzmy 20m2, tylko jest jeden problem. Zarówno ja jak i spora część userów tego forum, nie mogę sobie pozwolić na taki metraż.
    Cóż...

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony