dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 116 z 116
  1. #101
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar enedue
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-090
    Posty
    942

    Domyślnie

    Okap nie działa od zachodu, w lecie słońce grzeje jak wściekłe nawet jak jest nisko nad horyzontem. Mam jedno okno od zachodu i zasłonięcie go dało efekt spektakularny dla temperatury na piętrze. Aha rośnie przed owym oknem lipa i jest ... lipa, drzewa działają jak słońce pada z góry , jak z boku - ta lipa w każdym razie - przepuszcza bardzo dużo światła

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    a próbowałaś go ocienić drzewem lub zadaszeniem?
    A to drzewo ile musi lat rosnąć żeby dawało cień.
    No niestety, z tego co widzę to większość ludzi buduje dom na działkach "pustyniach". Idealnie byłoby gdyby duże drzewa liściaste rosły od strony południowej i zachodniej. Jeśli tak to taras wypadało by mieć od strony południowej.
    Jeśli jest pustynia to najlepszy moim zdaniem jest taras od strony wschodniej , ewentualnie południowo wschodniej.

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A ja uważam, że po prostu tarasów powinno być więcej niż 1 lub ukształtowany tak, by miał ocienione i nasłonecznione strefy.
    Ocienienie pnączem na pergoli będzie szybsze niż drzewem, jeśli ktoś nie chce po prostu dużego drzewa kupić i posadzić.

    W październiku czy kwietniu w słoneczny dzień milej siedzi się na tarasie południowym niż wschodnim.

  4. #104
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Wally,

    gdzie będziesz miał okno tarasowe? Za kanapą w salonie? Jak tak, to ciąg komunikacyjny na taras będziesz miał przed TV. Trochę niewygodnie.
    Dom na dosc malej dzialce to zlepek pomyslow oraz kompromisow. Faktycznie nie musi byc to idealne rozwiazanie ale wystarczy ze TV przerzuce na przeciwlegla sciane, odwroce kanapy/naroznik/fotel (cokolwiek tam bedzie) i juz po temacie

    Salon - za mały jak na dom 200 m. Masz garaż z graciarnią 54 m a salon 30 m? Trochę zaburzone proporcje.
    30m to dla mnie i tak duzo wiecej niz mam teraz ale masz racje, salon pelni poniekad funkcje jadalni wiec przemysle jeszcze czy jakos nie daloby rady go powiekszyc na styku kuchni z salonem. Moge lekko wydluzyc kuchnie w kierunku polnocnym i przesunac stol blizej kuchni zyskujac wieksza przestrzen w salonie ale umowmy sie, stosunek wielkosci garazu/pom. technicznego do salonu nie ma tutaj zadnego znaczenia - po prostu chce miec komfortowy garaz i zmiescic sie w bryle prostopadloscianu bez wykuszow dlatgo pomysl o pom. technicznym sasiadujacym z garazem.

    Ja od zachodu robię żaluzje fasadowe, którymi możesz regulować naświetlenie. .
    Taki mam zamiar choc obecnie mieszkam na poddaszu w slabo ocieplonym domu i w kazdym pomieszczeniu mam klime, ktora spokojnie moge przeniesc do nowego domu.

    Ja bym zrobił w pokojach dzieci drzwi balkonowe, którymi można wyjść na ogród bez konieczności latania do salonu.
    Tutaj juz bym polemizowal - po pierwsze ergonomia i ustawnosc pokoju maleje i nie zrobie np, biurka pod oknem. Po drugie to kolejne miejce, ktorym niechciany gosc moglby wejsc do domu podczas naszej nieobecnosci. Poza tym planowalem dobra wentykacje i fixy zamiast tradycyjnych okien. Ostatni argument - otwierane drzwi balkonowe to zacheta do wychodzenia na fajeczke

  5. #105
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Otóż to!
    Dodam do tego jeszcze, że mając taras od strony południowo-zachodniej, pozbywacie się bardzo ważnego czynnika, a mianowicie:
    !komfortu użytkowania własnego domu w dni upalne!
    Poruszyles ciekawy temat - od poczatku planuje do domu dokleic dreqniana konstrukcje ktora zacieni taras (na ktory bedzie wyjscie z salonu, od strony zachodniej. Mam nadzieje ze to sie sprawdzi.

    Dom buduje się po to, aby móc odpocząć - od maja do września - na własnym kawałku ziemi. LOKALIZUJĄC TARAS OD STRONY POŁUDNIOWEJ sami skazujecie się (i swoich gości) na męczarnie, spowodowane zbyt wysoką temperaturą, panującą na tym tarasie.
    Od poludnia planuje okno w kuchni oraz waskie ale wysokie okno w polowie sciany poludniowej. Od strony poludniowej juz rosnie juz 3 segmentowy pietrowy dom ktory dostarczy troche cienia + sam chce tam posadzic albo wysokie thuje albo pergole z pnączem.

    TARAS ma służyć dla relaksu i odpoczynku. Do opalania służy ogród, gdzie możecie sobie położyć kocyk.
    JA WIEM, CO PISZĘ, bo mam dom na rekreacyjnej działce usytuowany wg "jedynych słusznych" stron świata i w upalne dni NIKT nie przesiaduje na tarasie, bo się nie da!
    W domu moich rodzicow jest wyjscie na taras zlokalizowane dokladnie na strone poludniowo zachodnia i jeszcze nigdy nie widzialem tam ani gosci albo nikogo kto relaksowalby sie na tarasie. Do tego sluzy zacienione miejsce pod orzechem ktory tam rosnie juz od 20 lat.

  6. #106
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał enedue Zobacz post
    Okap nie działa od zachodu, w lecie słońce grzeje jak wściekłe nawet jak jest nisko nad horyzontem. Mam jedno okno od zachodu i zasłonięcie go dało efekt spektakularny dla temperatury na piętrze. Aha rośnie przed owym oknem lipa i jest ... lipa, drzewa działają jak słońce pada z góry , jak z boku - ta lipa w każdym razie - przepuszcza bardzo dużo światła
    Wszystko zalezy od trybu zycia jaki prowadzimy, my w ciagu tygodnia cala rodzina opuszczamy dom po 7:30 i wracamy najwczesniej o 18stej. W lecie jest goraco na poddaszu dlatego czasami ratujemy sie odpaleniem klimatyzacji. Od poludniowego zachodu mam pokoj dzieciakow, przy slabym ociepleniu (dom sprzed 20 lat) poddasza + blachodachowka + sciana kolankowa wys. 90cm w domu mam piekarnik i temp. dochodzila juz do 30st C. Ale taka sama temp. panowala w obecnym salonie na tym samym poddaszu ale umiejscowionym w przeciwleglym koncu domu tj.na polnocnym-wschodzie. Mam w oknach rolety wewnetrzne/plisy zaciemniajace, jak pogoda pozwoli dzieciaki spedzaja czas na dworzu a wieczorem gdy ida spac widoc na jasne jeszcze niebo im nie jest potrzebny.

  7. #107
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A ja uważam, że po prostu tarasów powinno być więcej niż 1 lub ukształtowany tak, by miał ocienione i nasłonecznione strefy.
    Ocienienie pnączem na pergoli będzie szybsze niż drzewem, jeśli ktoś nie chce po prostu dużego drzewa kupić i posadzić.
    Pisze z wlasnego doswiadczenia - dla mnie taraz moze nie istniec, nie mam aby czasu w tygodniu tam przesiadywac - przy malych dzieciach rytuały wieczorne skutecznie odzwyczaily nas od takich uciech. Moze to minie...

    W październiku czy kwietniu w słoneczny dzień milej siedzi się na tarasie południowym niż wschodnim.
    Elfir, Ty to chyba morsem jestes, we wrzesniu po 20stej ciezko wysiedziec bez solidnej kurtki, w pazdzierniku lub kwietniu jest temp. w okolicach 6-8st C wiec nie ma mowy o komforcie. W lecie co innego, w weekend cenie sobie mozliwosc spedzenia chwili w cieniu drzewa ale tak jak pisalem, moje zywe skarby nie pozwola mi na chwile dluzsze niz 10-15 minut spokoju i nie wiem jak to jest delektowac sie ciszą

  8. #108
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Taras, będe miał dwa od wschodu i zachodu.

    ja robiłem dwa projekty domu...i drugim od razu dałem dałem zadaszony taras, który opiera się na konstrukcji (stopy, ściany z bloczków, wieniec). Kosztowo wychodzi dużo taniej niż inne rozwiązania (pergole, markizy) a jest trwałe i wyglada super wg Mnie. Taka rada, dla wszystkich budujących/projektujących żeby od razu pomyśleli od tarasu i jego zadaszeniu, bo dużo osób o tym nie pamięta
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	370001  
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  9. #109
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Fajny projekt, choc nadal marze o parterowce. Zadaszenie wyglada fajnie choc przy takiej stodole jaka sam planuje, moze byc drogie w realizacji. Juz maluje mi sie w myslach takie zadaszenie przy salonie, od strony zachodniej na szerokosci max 5,5m i glebokosci ok 4m. Jaka "glebokosc" ma Twoje zadaszenie?
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 12-10-2016 o 14:15

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Poruszyles ciekawy temat - od poczatku planuje do domu dokleic dreqniana konstrukcje ktora zacieni taras (na ktory bedzie wyjscie z salonu, od strony zachodniej. Mam nadzieje ze to sie sprawdzi.
    Jeżeli masz taras stricte od zachodu, to jeszcze nie ma bidy. Często będziesz miał gorąco, ale słońce nie zdąży ci nagrzać ścian domu tak, żebyś nie mógł usiedzieć na zachodnim tarasie. A jak bardzo lubisz ciepełko, to taki taras też ma swoje plusy, chociażby taki, że w Polsce mamy klimat umiarkowany ciepły przejściowy i latem temp. potrafi spaść poniżej 20*C, a wtedy taki taras sprawdza się znakomicie.
    Wg mnie, są tylko dwie słuszne strony umiejscowienia tarasu. Wschód i Zachód. A idealnym rozwiązaniem jest, tak jak Elfir pisała, mieć dwa tak właśnie zorientowane.
    Gdybym miał robić ranking najlepiej położonych tarasów w letnie upalne dni, to wyglądałby on tak:
    1) BEZAPELACYJNIE wschód!
    2) Południowy wschód
    3) Północny wschód
    4) Zachód
    5) Północny zachód
    6) Południe - masakra
    7) Południowy zachód - PIEKŁO!

    Punkty 2 i 3 są współzamienne i zależne od tego, czy mamy geny ciepło, czy zimnolubne

  11. #111
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Fajny projekt, choc nadal marze o parterowce. Zadaszenie wyglada fajnie choc przy takiej stodole jaka sam planuje, moze byc drogie w realizacji. Juz maluje mi sie w myslach takie zadaszenie przy salonie, od strony zachodniej na szerokosci max 5,5m i glebokosci ok 4m. Jaka "glebokosc" ma Twoje zadaszenie?
    zadzaszenie 12 m na 3 m, nie wiem czy zrobię taras stricte czy trochę wyjade poza.
    Koszty do tej pory - 4 stopy betonu, około 1,5 m3 - 300 zł, bloczki betonowe 800 zł, wieniec 2,5 m3 - 500 zł, obróbki blacharskie - 300 zł (4 arkusze blachy), więzba + IPE 160 + OSB - około 1000 zł. Łącznie materiał wyjdzie około 5000 PLN. Wg Mnie taniocha. W miarę fajna markiza kosztuje wiecej....
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  12. #112
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał portaga Zobacz post
    Gdybym miał robić ranking najlepiej położonych tarasów w letnie upalne dni, to wyglądałby on tak:
    1) BEZAPELACYJNIE wschód!
    2) Południowy wschód
    3) Północny wschód
    4) Zachód
    5) Północny zachód
    6) Południe - masakra
    7) Południowy zachód - PIEKŁO!

    Punkty 2 i 3 są współzamienne i zależne od tego, czy mamy geny ciepło, czy zimnolubne
    Jesli uda mi sie kupic dzialke o ktorej mysle to na wschodzie bedzie droga i wjazd na dzialke wiec niezby fortunne miejsce to ulokowania tarasu, szczegolnie ze caly ogrod (a co za tym idzie miejce gdzie mozna pogrillowac, gdzie dzieciaki moga sie pobawic) bedzie od zachodu, za domem. Moge kombinowac z zamiana umiejscowienia salonu z kuchnia ale wtedy kuchnia laduje w poludniowo-zachodnim narozniku - kiedy dodam upal bijacy od gotowania, przewiduje saune.

  13. #113
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    zadzaszenie 12 m na 3 m, nie wiem czy zrobię taras stricte czy trochę wyjade poza.
    Koszty do tej pory - 4 stopy betonu, około 1,5 m3 - 300 zł, bloczki betonowe 800 zł, wieniec 2,5 m3 - 500 zł, obróbki blacharskie - 300 zł (4 arkusze blachy), więzba + IPE 160 + OSB - około 1000 zł. Łącznie materiał wyjdzie około 5000 PLN. Wg Mnie taniocha. W miarę fajna markiza kosztuje wiecej....
    Oczywiscie, takie koszty maja sens, myslalem ze chcesz zrobic lany strop a to juz bylby przerost formy nad trescia, ogromny mostek itd. ale skoro to konstrukcja lekka to juz nabiera sensownego ksztaltu.

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post


    Elfir, Ty to chyba morsem jestes, we wrzesniu po 20stej )
    W tym roku we wrześniu w południe bywało 28 stopni w Poznaniu i 18 wieczorem.

    Pierwsze obiadki sobotnie na świeżym powietrzu jedliśmy w polarach, w marcu.

    W lipcu było dość chłodno i też siedzieliśmy na tarasie południowym.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Moge kombinowac z zamiana umiejscowienia salonu z kuchnia ale wtedy kuchnia laduje w poludniowo-zachodnim narozniku - kiedy dodam upal bijacy od gotowania, przewiduje saune.
    A co ty gadasz! Jakieś mity niestworzone!
    Ja mam kuchnię od południa z oknem 120x180cm. Okna z potrójną szybą (czyli standard) i jakoś sauny w kuchni nie mamy. Się naczytałeś jakichś bzdur na tym forum i te bzdury tak żyją własnym życiem. Po to robisz izolację budynku, żebyś miał chłodne mury od wewnątrz. A kuchnia od południa jest tak samo dobra, jak ta od północy, Jak ci słonko zacznie przygrzewać w okno, to ono rozgrzewa tylko to, na co padają jego promienie. Wystarczy opuścić roletę i już masz normalną temp. w kuchni.
    Rzecz jasna, że jak masz włączone trzy palniki oraz piekarnik i gotujesz obiad dla dziesięciu osób, to temperatura w kuchni siłą rzeczy się zwiększa. Z tym, że tak samo zwiększyłaby ci się od strony północnej, czy tam jakiejś innej...

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W tym roku we wrześniu w południe bywało 28 stopni w Poznaniu i 18 wieczorem.
    Pierwsze obiadki sobotnie na świeżym powietrzu jedliśmy w polarach, w marcu.
    No zuch dziewczyna!
    Można było zacząć jeść obiadki w kombinezonach już w lutym, tylko tak się zastanawiam, w imię czego takie poświęcenie i pisanie o tym?
    Ja rozumiem, że można opatulić się w polar i wypić kawę na tarasie, ale cała ceremonia i forma jedzenia obiadu na tarasie w marcu, będąc zawiniętym w polar, jakoś do mnie nie przemawia...
    Na siłę, to jeszcze można by zjeść na śniadanie jajecznicę, byleby szybko, bo ostygnie.

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony