Gdybyście mieli wybrać jedną z trzech opcji:
1) panele PV
2) kolektory solarne
3) pompa ciepła
jaka kolejność wyboru była by najlepsza w celu obniżenia rachunków za energię?

Oczywiście potrzebne są pewne dane chociażby o faktycznym zużyciu energii, podaję poniżej dla uproszczenia.
Roczne zużycie prądu ok. 3000kWh za 2000 zł
Roczne zużycie gazu na cele przygotowania CWU ok. 250m3 za 650zł
Roczne zużycie gazu na CO ok 600m3 za 1500zł + 2 m3/rok drewna spalane w kominku za 300zł.

Są to rozważania na razie teoretyczne, zakładając dofinansowanie na poziomie do 90%. (to "do 90%" pewnie wiele znaczy ale przyjmijmy, że faktycznie będzie w tych okolicach.)

Chociaż prześledziłem kilka wątków w tych tematach, nie znalazłem porównania w/w opcji. Nie mam tez na tyle wiedzy aby jednoznacznie wytypować ale:

Opcja 2) tj kolektory słoneczne wydaje się mało ekonomiczna biorąc pod uwagę wysokość dofinansowania, dałaby małe roczne oszczędności, nawet gdyby pokryła większość zapotrzebowania na CWU (o grzaniu CO raczej nie myślę)

Opcja 3) tj pompa ciepła - czy jest sens jeśli obecna instalacja jest nowa (ogrzewanie podłogowe, kocioł kondensacyjny), dodatkowo podniosłaby rachunki za energię elektyczną.

Opcja 1) tj. panele PV- obecnie bardzo na czasie- na ile może obniżyć rachunki, a moze da się na tym zarobić? Chociaż miejaca na dachu widze dla paneli o mocy max 4kW