dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Skręcona murłata,jaki to jest rodzaj więźby?

    Witam
    Jest to mój pierwszy,chodź z forum korzystam już dłuższy czas. Chciałbym się spytać czy skręcona murłata wytrzyma ciężar dachówki.Więźbę ekipa kładła w tamtym roku latem,było ostre słońce a drzewo pewnie mokre i na jednej ze ścian kolankowych murłata od wewnętrznej strony przekręciła się.W najwyższym miejscu szczelina ma 1,5 cm. Jeszcze mam pytanie jaki to jest rodzaj więźby? czy podparta belka na środku ścianą odciąża dostatecznie rozpór na ścianki kolankowe,by murłata nie przekręciła się bardziej? dodaje link do zdjęć https://goo.gl/photos/oNzgwuCoGsDVuHfz9

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dach jętkowy - rozporowy wywaliło Ci murłatę na zewnątrz.. no cóż .. te szpileczki do mocowania murłat .. to radziecki uczony pietiagoras wymyślił.
    stąd efekt, tak się nie powinno nigdy mocować murłaty.

  3. #3

    Domyślnie

    A ta podpora na ściance ? można kłaść dachówkę czy koniecznie trzeba coś z tą murłatą zrobić? trochę więcej zdjęć https://goo.gl/photos/piedJBgwCBbj4ZGn7

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nakrętki na kotwach trzeba podokręcać. Drewno wyschło, to kotwy pewnie poluzowane. Drewno powinno być suche przed montażem.
    Jeśli jest odpowiednia ilość szpilek, zgodna z obliczeniami projektanta i średnice . Prawidłowe zamocowanie krokwi do murłat, to sprawdzic jeszcze dokręcenie w jętkach i kłaść dachówki
    .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To nie jest wina rozsychania drewna! naturalnie ukazuje jak odkształca się dach.
    Równie dobrze można by było płytę stropową zbroić kładąc jedną siatkę - w środku jej grubości.
    Sztywność tego połączenie jest mizerna - co widać.

  6. #6

    Domyślnie

    Nakrętki są dokręcone nie poluzowały się od tamtego roku. Co można teraz z tym zrobić? jak naprawić?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Płaskownik do boku murłaty i do płyty. naciągnąć / zakotwić.
    bo przecież ściągów nie będziesz dawał przez środek domu.
    Siła działa po przekątnych murłaty .. a niestety szpilka, trzpień jest mocowany w osi obrotu to jest najmniej inżynierskie połączenie, aż wstyd
    nawet i nie proste .. bo trzeba wcelować w otwory

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi o zakotwienie do stropu tak? a jeszcze odnośnie podpartych jętek na środku ścianą,czy to trochę odciąży siłę rozpychającą murłatę? dach ma 45 stopni.

  9. #9

    Domyślnie

    Odciąży na pewno. Ale widzę, że to jest ściana działowa i nie powinna być niekontrolowanie obciążona (może pękać, wyginać nadproże). Lepiej kierował bym się w stronę poprawnej pracy dachu jętkowego.

  10. #10

    Domyślnie

    ściana działowa ale jest pod nią nośna. To w jaki sposób można to jeszcze próbować naprawić ?

  11. #11

    Domyślnie

    Ale ta ściana działowa własnie może się zniszczyć, to mogą być duże siły.
    Takie połączenie (krokiew murłata) jest dobre dla dachów płatwiowych,niestety projektanci je stosują również do jętkowych, gdzie się nie sprawdzają.
    Nie widzę możliwości sensownej naprawy. Tylko takie prowizoryczne jak napisał מרכבה

    Taki łącznik do drewna : Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z11775405Q,Katownik-do-laczenia-drewna-z-betonem.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	61,6 KB
ID:	348001
    Kotwa do betonu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotwa_.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	8,4 KB
ID:	348003, do murłaty przybić solidnie gwożdziami lub wkrętami i dokręcić mocno, aż się dociśnie murłatę do wieńca.
    Ostatnio edytowane przez wojtusp ; 26-02-2016 o 13:57

  12. #12

    Domyślnie

    tylko nie wiem czy da radę ją dociągnąć na równo, bo próbowałem dokręcić śruby i nie drgnęła murłata.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam. Udało mi się ogarnąć tą przekręcona murłatę.Zrobiliśmy duży klucz "francuski" i do nie go 2 metrową rurę. Jeden przekręcał murłatę a drugi dokręcał śruby.Wróciła na swoje miejsce. Szpec który montował tą więźbę przyjechał zrobić rozeznanie i powiedział że teraz jest ok a nawet wtedy po zdjęciach mówił że widział gorsze szczeliny między murłatą a wieńcem.Ale powiedział że dla pewności podbił by płatew kalenicową 3 słupami,słup między płatew kalenicową a tą belkę opartą na działowej.Czy tak może być zrobione? aha i więźba jest płatwiowo jętkowa
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka.jpg
Wyświetleń:	549
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	358374
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka1.jpg
Wyświetleń:	426
Rozmiar:	83,7 KB
ID:	358375
    Ostatnio edytowane przez mateuszafro ; 13-06-2016 o 11:31

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Dach jętkowy - rozporowy wywaliło Ci murłatę na zewnątrz.. no cóż .. te szpileczki do mocowania murłat .. to radziecki uczony pietiagoras wymyślił.
    stąd efekt, tak się nie powinno nigdy mocować murłaty.
    A jak się powinno mocować murłatę? Ja mam mocowanie na szpilę i pewnie większośc projektów tak ma. Jestem na etapie przedwięźbowym o tyle, że dopiero zbroje pod wieńce, na których będzie murłata, więc jakbym usłyszał o poprawnym sposobie to może go zdąże nawet zastosować. O ile będzie możliwe bo ja mam specyficzny przypadek.

    Słyszałem o wypuszczaniu dwóch szpil z wieńca po obu stronach murłaty i przykrecaniu płaskownika czy też bednarki do nich tak aby docisnęły murłatę. Te 2 szpile to tak na prawdę jeden pręt gwintowany w kształcie litery U. Nogi U wystaja z wieńca. Niestety tego u siebie zastosować nie mogę, ale może są inne "dobre" sposoby?
    Ostatnio edytowane przez greatbuilder ; 29-06-2016 o 13:23

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    @greatbuilder

    Tu chyba chodzi o mocowanie na szpilki dachu jętkowo - rozporowego. Jak ktoś napisał takie połączenie na szpilkę jest dobre dla dachów płatwiowych. Jeżeli dobrze rozumiem w dachu płatwiowym większość obciążenia przenoszone jest na płatwie, a w dachu jętkowo rozporowym na murłatę, stąd kręcenie murłatą u autora wątku - zbyt duże obciążenia. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

  16. #16

    Domyślnie

    To jaki w końcu mam rodzaj tej więźby? aha czy jeśli ta ściana działowa stoi na ścianie nośnej to można oprzeć na niej te słupy o których wspominałem?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Antymateria
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Szczyrk
    Posty
    252

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszafro Zobacz post
    To jaki w końcu mam rodzaj tej więźby? aha czy jeśli ta ściana działowa stoi na ścianie nośnej to można oprzeć na niej te słupy o których wspominałem?
    Sprawa jest zbyt poważna, aby powiedzieć MOŻNA lub NIE MOŻNA. Z takim pytaniem powinieneś udać się do konstruktora/architekta, który wykonywał/adoptował projekt.

    Konstrukcja dachu była obliczona i przygotowana (czy aby na pewno dobrze? kierownik sprwadził?) pod jakieś pokrycie. U mnie dachówka ceramiczna na dachu dwuspadowym 170m2 waży około 8 ton (45kg/m2, a są dachówki, które ważą np 60kg/m2) + deskowanie (liczmy 5kg/m2) + papa (liczmy 2kg/m2) = 1190kg, razem 9,2t
    Twój dach jeszcze nie poczuł ciężaru, a już coś się wykręca. Radziłbym porozmawiać z konstruktorem, niech sprawdzi czy wszystko jest ok, dla świętego spokoju. Te słupy będą przenosić bardzo duże obciążenia i na forum nikt raczej nie powie "zrób tak a tak, będzie git".
    Ostatnio edytowane przez Antymateria ; 29-06-2016 o 20:51

  18. #18

    Domyślnie

    Kierownik odebrał więźbę.Ale i tak zadzwoniłem do cieśli który to robił,przyjechał i stwierdził że bez problemu wytrzyma dachówkę nawet bez tych słupów ale mówi że to koszt znikomy więc można podbić płatew kalenicową tymi 3 słupami.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar greatbuilder
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    małopolska
    Posty
    93
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antymateria Zobacz post
    @greatbuilder

    Tu chyba chodzi o mocowanie na szpilki dachu jętkowo - rozporowego. Jak ktoś napisał takie połączenie na szpilkę jest dobre dla dachów płatwiowych. Jeżeli dobrze rozumiem w dachu płatwiowym większość obciążenia przenoszone jest na płatwie, a w dachu jętkowo rozporowym na murłatę, stąd kręcenie murłatą u autora wątku - zbyt duże obciążenia. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
    Dzięki za odpowiedź. Tak po cichu myślałem, że problem dotyczy tych dachów przy których krokwie rozpierają = wykręcają murłaty. Gdybym taki miał to pewnie zastosowałbym system ze szpilami U - zastanawiałoby mnie tylko czy mi otuliny betonu starczy, jak np. krokiew 16 a mur 25, zostaje 4,5cm na jedna stronę, grubość szpili 16mm. W sumie 3 cm na otulinę jest, ale pewnie dałbym więcej wiercąc 2 dziury już w murłacie, żeby U szpila siedziała porzadnie w murze (tylko ile to jest "porzadnie"?).

    Ale ja mam dach taki, że jest murłata i płatew pośrednia. Krokiew ma 2 punkty podparcia i nic nie rozpiera. Więc będzie na szpile jak pisze pan konstruktor.

  20. #20

    Domyślnie

    Aż musiałem sobie przypomnieć hasło do forum...
    Nie wolno zmieniać schematu statycznego więźby dachowej ponieważ może nieść to za sobą konkretne skutki...
    Nie dodawaj żadnych słupów- bo jak za mocno wyprą kalenice to może dojść do sytuacji, że większość ciężaru dachu będzie spoczywać poprzez ten słup na środku stropu? ugniesz go i zarysujesz.
    Jedynie czego możesz się obawiać przy skręconej murłacie to "ześlizgnięcie" krokwi właśnie z tej murłaty. Jeżeli lubisz samego siebie uspokajać- zrób tak jak radził WOJTUSP- perforowane stalowe blachy kątowe do tego gwoździe do drewna albo jeszcze lepiej śruby.
    Pozdr.

    EDIT: dla kolejnych osób: przypilnujcie aby nie kotwa nie była w osi murłaty a w odległości 1/3 od wewnętrznej krawędzi. I nie żałować ich- a nawet zagęścić.
    Ostatnio edytowane przez osek ; 06-07-2016 o 16:09
    google: murator osek.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony