dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Kocioł do domu 70-80 m2 ekogroszek

    Cześć,
    czytałem trochę na forum i pytałem w okolicy w której mieszkam o piece z podajnikiem do mojego domu (części domu), pomożecie wybrać kocioł do domu?
    Domek ma około 80-100 lat, podzielony jest na 4 osobne mieszkania (4 ćwiartki):
    - bojler na wodę 100 l
    - mała i niska piwnica - 1,8 m wysokości około, 2 pomieszczenia 2x4m.
    - parter pokój 6x4m, łazienka 4x3m, przedpokój około 2x 1,5m
    - piętro ( skośny dach), jeden pokój bez skosów nad łazienką 4x3m, drugi pokój 6x4m - pokój ze skosem skos zaczyna się od około 3m.
    domek (a przynajmniej moja ćwiartka będzie) wiosną ocieplona, styropian od ściany szczytowej 15 cm, od czoła budynku chyba 10 cm, ściany grube ceglane około 45 cm, okna plastikowe.

    W tej chwili w domu jest mały piecyk który był jak kupiliśmy mieszkanie, per eko KSW-5KW, mamy go już 5 lat, jakoś daje rade ale trzeba latać dokładać, chcieli byśmy zmienić na piec z podajnikiem na ekogroszek z możliwością palenia drewna latem na ciepłą wodę. Mamy niską piwnicę, piec w tech chwili musiał by być do 1,4 m wysokości, ale w planach mam na wiosnę pogłębić piwnicę, chyba że kupimy piec pasujący do piwnicy.


    Edit.

    Poczytałem jeszcze trochę na forum i zastanawiam się nad Kocioł Defro EKR PZ 10KW albo Skamp 7KW, o defro więcej poczytałem na forum, a tym skam-p 7kw prawie nic nie znalazłem, który z nich byście wybrali i dlaczego?
    Ostatnio edytowane przez adamsvip ; 27-02-2016 o 04:42

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Z tym eko groszkiem to chyba strzał w kolano.Czy pomyślałeś coś na temat pieca na pellet?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Z tym eko groszkiem to chyba strzał w kolano.Czy pomyślałeś coś na temat pieca na pellet?
    Dzięki za odpowiedź mimo późnej godziny, myślałem o ekogroszku, brat ma na ekogroszek od iluś tam lat, a na pelet nie znam nikogo kto ma i nie wiem jak to się sprawdza. Dlaczego ekogroszek to strzał w kolano?

    Apropo pieców zębca jeden sprzedawca ze Żnina który pamiętam miał kiedyś piece zębca mówił mi że już nie mają bo producent chyba już splajtował...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamsvip Zobacz post

    Apropo pieców zębca jeden sprzedawca ze Żnina który pamiętam miał kiedyś piece zębca mówił mi że już nie mają bo producent chyba już splajtował...
    No wcale się nie dziwię jeśli zagłębimy się w temat to się okaże że producentów pieców jest więcej jak chętnych do zakupów. Ludzie staja się coraz bardziej wygodniejsi szukają rozwiązań w tym kierunku.Zresztą sam napisałeś o ciągłym lataniu do piwnicy.Sprawa wyboru pieca to indywidualna sprawa i to co u kogoś się sprawdza nie koniecznie musi się sprawdzić u mnie.Trzeba podejść do tematu na spokojnie.Teraz zaczynają się pojawiać piece o małych mocach na ekogroszek i zapalarką ale pewnych fizycznych rzeczy nie przeskoczysz.Masz małe mieszkanie i masz zamiar to docieplić prawdopodobny efekt będzie taki że zaczniesz jechać piecem na najniższych ustawieniach no i zacznie się robienie syfu w kominie ,przewodach oraz piecu.Spadnie sprawność wzrośnie zużycie.Montując tego typu piec pozbędziesz się tylko częstego schodzenia do piwnicy reszta problemów zostanie czyli syf.Również jest problem o którym mało się mówi to jakość paliwa u nas w kraju.Kilka sklepów widziałem które zawiesiły sprzedaż ekogroszku ze względu na jakość.Żeby nie było że robie reklamę peletowi sam mam piec węglowy 20kw na 80m wejście do kotłowni z domciu palę brykietem czeskim rekord i wiem jak upierdliwe jest chodzenie do pieca.Wiem że piec jest mocno przewymiarowany ale taką kupiłem chatkę być może hydraulik wybiegł w przyszłość bo jest możliwość zabudowy poddasza ale i tak jest przewymiarowany.Najtańsza opcja dla ciebie to będzie dołożenie bufora do tego pieca 250-300ltr zmniejszy to tylko bieganie. Problem z rozpalaniem, czyszczeniem,wynoszeniem popiołu zostanie.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Mario1969/1

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    250

    Domyślnie

    z tego co wyczytałem Per eko 5kw ma zasyp 20l to daje 15-18 kg węgla . Przy paleniu od góry na szczelince lub miarkowniku z podaniem powietrza wtórnego nad zasyp to w mieszkaniu 70m2 wystarczy 1 zasyp na dobę z 2 krotnym "widzeniem" się z kotłem przy rozpaleniu i w połowie palenia żeby zamknąć powietrze wtórne. Zasyp 15 kg w kotle 5kW przy poprawnym prowadzeniu powinien się spalać od 15 do 20 kilku godzin (1 kg węgla spalanego poprawnie to minimum 5kW) . Przy 0 stC twoje mieszkanie potrzebuje ok 2,5 kW energii przy - 20 twój kociołek daje radę więc mniej niż 5 kW. Ocieplisz i będzie to załóżmy polowa obecnej mocy. Proponuję zacznij palić od góry do czasu ocieplenia budynku. Potem zastanów nad zmianą rodzaju ogrzewania wszysko tylko nie węgiel . Oczywiście znasz tą stronę http://czysteogrzewanie.pl/ . Spojrzyj na moją stopkę w moim kotle mieści się tylko 9-11 kg węgla. to starcza przy -15 na dobę. Poniżej tych temperatur palę 2 razy po ok 7kg Przy ok 0stC zasypuję do 7kg na dobę w mieszkaniu chodzę w samych slipach do piwnicy też. Przy temp od 8 stC w górę używam 3 farelek zużywają mniej niż 10 kw na dobę czyli mieszkanie 60m2 ma zapotrzebowanie mniej niż 0,5kW/h
    Ostatnio edytowane przez Mario1969/1 ; 26-02-2016 o 07:51
    Mieszkanie nieociepl. 90m w tym 30m pralnia i piwnica z temp 18-22 stC rurki bez izolacji. Budynek 2/2..Podłogówka 23m trzyma ciepło od 8-24 godz.rozgrzew.max temp. z kotła 47stC (4D). Zębiec Wenus 10KW.Od 15.03 średnia 8stC zasyp 1x dziennie do 3 kg stało-palność do 4-5h .

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za rady, pellet spróbuje jak będę miał już piec, kupię kilka worków pelletu i ekogroszku i porównam sobie. Co do pieców to Skam-p 7KW ma kilka rodzajów konfiguracji, od palników po sterowniki, Defro EKR 10kW można wybrać chyba tylko sterownik albo kolor zielony lub czerwony, nie wiem czym się różnią oprócz koloru i zębiec merkury 9kw o nim czytałem najmniej ale on ma opcję palenia pelletem.
    W skam-p jest chyba największy zakres pracy kotła od 2,5 do 10 kw, mogę prosić o jakąś radę który z nich brać i dlaczego?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamsvip Zobacz post
    Dzięki za rady, pellet spróbuje jak będę miał już piec, kupię kilka worków pelletu i ekogroszku i porównam sobie.
    To porównanie na takim piecu wyjdzie mniej korzystnie dla peletu.Aby spalać ekonomicznie pelet musi być typowy peleciak z palnikiem tylko do peletu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Masz małe mieszkanie i masz zamiar to docieplić prawdopodobny efekt będzie taki że zaczniesz jechać piecem na najniższych ustawieniach no i zacznie się robienie syfu w kominie ,przewodach oraz piecu.Spadnie sprawność wzrośnie zużycie.
    Sprawdziłem trochę, dobry pellet kosztuje tyle co ekogroszek, a czasami więcej, spalanie większe niż ekogroszek, najmniejsze są 10 kw jakieś wynalazki, a tak to od 12 kw, cenowo piece droższe niż na ekogroszek. To że piwnica będzie trochę brudna od pyłu z pieca na ekogroszek to mnie akurat nie zniechęca, piwnica ma służyć do palenia, nie będę tam przyjmował gości, a komin i przewody i tak należy czyścić co jakiś czas. Proszę o pomoc w wyborze pieca na ekogroszek, jak bym chciał na pellet to bym napisał.

    Powtórzę pytanie:

    Co do pieców to Skam-p 7KW ma kilka rodzajów konfiguracji, od palników po sterowniki, Kocioł Defro EKR PZ 10KW można wybrać chyba tylko sterownik albo kolor zielony lub czerwony, nie wiem czym się różnią oprócz koloru i Zębiec merkury 9kw o nim czytałem najmniej ale on ma opcję palenia pelletem.
    W skam-p jest chyba największy zakres pracy kotła od 2,5 do 10 kw, mogę prosić o jakąś radę który z nich brać i dlaczego?
    Ostatnio edytowane przez adamsvip ; 27-02-2016 o 04:42

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    jestem po montażu, zdecydowałem się na piec SAS Smart 10kw ze sterownikiem MultiFun (RECALART) oraz sterownikiem pokojowym, po zimie napiszę jak sprawuje się piec, na razie piec grzeje tylko bojler. Zdecydowałem się na ten piec ponieważ w tej mocy piecy tylko ten miał blachę 6 mm.
    Jak ktoś będzie miał jakieś pytania o piec proszę pytać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony