dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Ujęcia wody - punkty czerpalne w różnych miejscach w ogrodzie

    Hej, chciałabym mieć, oprócz kranów na ścianie domu, ujęcia wody w samym ogrodzie, powiedzmy w dwóch narożnikach. Chodzi mi o to, żeby mieć w ziemi, tudzież lekko ponad ziemią, takie jakby kraniki z szybkozłączką, do których mogłabym podłączyć węża.

    Czy ktoś posiada tego typu instalację? Jak to się nazywa? Jak to wykonać? Jakie problemy mogą wyniknąć z jej użytkowaniem? Czy na zimę coś trzeba z tym robić?

    Ogólne ujęcie wody będzie ze studni głębinowej. ów punkty czerpalne byłby oddalone od budynku o kilkanaście metrów.

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Można rozprowadzić linię dodatkowo poza domem ale z odpowiednimi spadkami i z zastosowaniem chociażby małych studzienek ( ze względu na konieczność tych spadków) gdyż na zimę wodę trzeba z tych linii spuścić. Linie można wykonać na zgrzewkach lub pex.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak rozumiem należy poprowadzić jedną linię przez ogród i od niej robić rozgałęzienia? Czy w związku z tym potrzebuję mocniejszej pompy do studni głębinowej?Czy możecie polecić firmy (może być na prv), które oferują rozwiązania systemowe dla takiej instalacji? Coś mi się kojarzy, że gdzieś widziałam takie skrzynki zlicowane z gruntem, które w razie potrzeby można otworzyć i w środku podłączyć węża ogrodowego...?

  4. #4

    Domyślnie

    Robiłem u siebie, przy okazji nawodnienia trawnika, trzy dodatkowe punkty czerpalne. Zakończyłem dedykowaną puszką, do której można wkręcić węża lub końcówkę szybkozłączkę. Instalacja w całości na PE25mm z dwoma trójnikami, długość do najdalszego punktu ok 30 metrów. Źródło wody studnia + hydrofor ~ 4bary. Nie robiłem spadków, ani odprowadzenia wody z instalacji. Na rozgałęźniku zamontowałem zawór z podłączeniem do kompresora. Przed mrozami wodę wydmuchuję. P.S. Puchy możesz zastąpić też rurką i kranikiem.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Można i kompresor ale trzeba go mieć a w rurach wystarczy spadek 2lub 3 cm na 1 m ( tak jak kanalizacja i jedna mała studzienka do spustu na głębokość chociażby 50 cm. Można użyć jakiejś plastykowej małej beczki a na górze postawić jakąś donicę aby to jakoś wyglądało.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Wilk, ta dedykowana puszka to od jakiego producenta?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam studzienki na szybkozłaczki o średnicy 20 cm, więc w oczy się nie rzuca.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam

    Zamiast wystającej rury z ziemi i z kranem oraz szybko-złączką ogrodową proponuje postawić punkt czerpalny wolnostojący bądź hydrant , albo przerobioną Starą żeliwną pompę ręczną na kran ogrodowy

    Przykładowa pompa przerobiona na kran ogrodowy w raz z szybkozłączką na wąż ogrodowy

    Więcej przykładowych pomp:
    http://pompy-studnie.blogspot.com/p/...czerpalny.html


    Zapraszam na mojego bloga poświęconego pompą abisynką , studnią itp.
    http://pompy-studnie.blogspot.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony